Vnučka pana Linha

Vnučka pana Linha https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106409/bmid_vnucka-pana-linha-UoL-106409.jpg 4 137 137

Pan Linh opouští svoji vlast, zmítanou válečným konfliktem, a s hrstkou osobních věcí a malou vnučkou v náručí se vydává do Evropy, aby dívence, jež přišla o oba rodiče, nalezl nový domov a novou budoucnost. Teprve po několika dnech se v novém městě, jež ho děsí svým chladem a cizotou, odváží z ubytovny na ulici. Při jedné z procházek pak pozná pana Barka, osamělého vdovce, s nímž navzdory jazykové bariéře naváže přátelství. Poté co uprchlíky přestěhují do „Zámku“, který jeho obyvatelům není dovoleno opouštět, odhodlá se Linh i s vnučkou k útěku, aby se mohl opět s Barkem setkat… Podobně jako v Claudelově předchozím úspěšném románu Šedé duše, i do příběhu Vnučky pana Linha proniká zpovzdálí válečná vřava, dotvářející neklidnou atmosféru románu. Autorovo podmanivé vyprávění v dramatu lidských radostí i tragédií tentokrát výrazněji akcentuje především motivy lásky a přátelství, znovu však upoutá i Claudelovou nepřehlédnutelnou stylistickou bravurou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

La Petite Fille de Monsieur Linh , 2005

Ječmínek
02.01.2017 3 z 5

Rozhoduji se, jestli to je "velice krásný příběh", jak píše třeba sofi (a jiní), nebo "kýč dotažený do banálních výšin", jak tvrdí Palivo. No, Palivo má asi víc pravdy. Kdyby to byla jen povídka v nějaké sbírce povídek, tak by to bylo docela dobrý, takhle je to jen divná kniha s divnými postavami.

Nifredil
01.10.2016 3 z 5

V něčem mi to připomínalo Murakamiho Kafku na pobřeží a Sputnik má lásko. Snad pro ten pocit vykořeněnosti hlavního hrdiny a jeho asijsou příslušnost. Koukla jsem na konec, to přiznávám, ale knížka tím dostala jiný rozměr a pro mě stravitelnější. Jinak bych ji asi nedočetla. Pravda je, že je to silná četba, silný příběh a bude to jedna z knihy, kterou si budu pamatovat. Pokud chcete klasiku, ne jednoduché čtení nebo odpočinkové čtení a silný motiv, pak po ní určitě sáhněte.

hlina
13.08.2016 5 z 5

Úžasné. Nic jsem od knížky nečekala, moc jsem o ní nevěděla a naprosto mě dostala.
Příběh plný člověčenství a naděje. A závěr? Pro mě naprosto nečekaný, ale nezbytný, aby vše dostalo smysl.
Určitě se chystám i na další autorovy knížky.

Miška.Miška
18.05.2016 4 z 5

Úžasná kniha která chytne za srdce.

AlenaV
17.05.2016 4 z 5

Poetický příběh, plný lidskosti. A na konci přijde pecka, která dá smysl celému vyprávění.

sadlo
05.05.2016

Dodnes si pamatuji pocit, náladu, jakou na mne zapůsobila tato útlá knížečka. Lidskost, zoufalství, usmíření se životem...

anavi2009
02.05.2016 5 z 5

Krásný, poetický a hlavně lidský příběh, kterému až konec dal celkovou sílu. Krása.

cukrovka
20.03.2016 5 z 5

Na první pohled velmi jednoduchý příběh, ale už na druhý člověk zjišťuje, že pod povrchem se skrývají silné emoce. Láska k rodné hroudě, rodině, spřízněné duši.

poetree
06.02.2016 5 z 5

Moc pěkné, milé čtení. Do kolen mě ještě víc než závěrečná scéna dostala scéna "vyznání pana Barka" u moře... Navíc mám dobrý pocit, že jsem po delší době přečetla knihu (neboť je vcelku krátká, že) :)

bosorka
05.02.2016 5 z 5

Taková jednoduchá a přitom složitá knížka. Jednoduchá literárně, složitá vyzněním. Claudel umí nádherně psát v náznacích, nechá čtenáře si domýšlet. Předkládá silný příběh na zlatém tácu, který zdálky vypadá jen měděný, ale když se pořádně vycídí, teprve se zaleskne. Zprvu jsem si nebyla jistá, jestli je to ten pravý příběh pro mě, ale ono to zacvakne tak hlasitě, že ten zvuk v hlavě bude rezonovat ještě hodně dlouho.

Jarmil
04.01.2016 5 z 5

vynikající, strašně lidská

Alienn
26.11.2015 5 z 5

Ještě pořád jí mám v hlavě. Vlastně není co napsat, to se musí číst. Lidská, citlivá, nádherná kniha.

KattyV.
28.10.2015 5 z 5

"I takový může být život. Někdy nám sešle zázrak, zlato a smích, novou naději, když už jsme přesvědčeni, že všude kolem je jen pusto a prázdno!"

RADOST
22.04.2015 5 z 5

Člověk může ztratit všechno, jen ne naději. Mohou ho okrást o všechno, jen ne o lidskost. Mohou ho zdeptat, ale ne vzít mu sny, odhodlání a přátelství.
Nádherná kniha.

Pett
16.04.2015 5 z 5

Moc se mi líbí jeho styl psaní... vyprávěno v náznacích a neuvěřitelně lidsky.... navíc i přesto, že nejde o lehké čtení, tak vás příběh tak nějak pohladí po duši... a navíc podruhé... nejde jen o plytké sázení slov, je tam toho tolik schovaného mezi řádky...
Claudela jsem objevila díky jeho Brodeckovi, který mě rozebral na kousíčky... určitě také doporučuji k přečtení!

Palivo
20.03.2015 2 z 5

SPOILEŘI BACHA SPOILEŘI

Knížka přesně pro moji tetu - je tam starej děda a ten má vnučku, a děda je smutnej a ztracenej v cizím městě, pak najde starýho kámoše, kterej nemá vnučku, takže si spolu povídají a pak dědu vodstěhujou pryč a dědovi se stýská po kámošovi a jeho vnučka vlastně není vnučka, ale panenka, takže starej děda vlastně není hodnej děda, ale myslí si, že je hodnej děda, což z něj hodnýho dědu vlastně dělá a plus je teda ještě i pomatenej, a to tak moc, že ho srazí auto přímo před zraky svýho starýho kámoše - takže ždímačka slz jako když Bartošová zkoušela až moc doslova udělat cover verzi Londonova On the road. Jenže v tomhle případě mě to absolutně nezajímalo, protože Claudel dotáhl kýč do banálních výšin a každým odstavcem na mě až moc viditelně pomrkával, že bych měl kapesníky používat taky na něco jinýho než na chytání malých Paliv. A to já nedělám. Protože mám penis.

Velkej penis.
Jako stodola.
Nebo jako kopačák.
Nafouknutej kopačák.

PetraBery
02.03.2015 5 z 5

Nádherný příběh o lidskosti a přátelství, s koncem, který mě naprosto dostal. Zasloužený plný počet!

Abulafia
28.01.2015 4 z 5

Něžná, lidská a citlivá.
V originále je psaná moderní a jednoduchou francouzštinou, takže by s ní neměl mít problém ani začátečník.

Hanin
06.01.2015 5 z 5

Nádherný, poetický příběh. Kéž by každý, komu nezůstane zhola nic, našel svého pana Barka...

Hanka_Bohmova
10.01.2014 5 z 5

Náhodně jsem po ní sáhla v knihovně mezi "právě vrácenými" - a taková perla. Krásný příběh o schopnosti porozumění, o přátelství. Forma, jazyk jsou vysloveně příjemné. A konec... korunuje dílo.

francouzská literatura

Philippe Claudel