Knihotyna Knihotyna komentáře u knih

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Knížka/komiks je krásně zpracovaný, upřímně i v této knižní verzi mi přišlo, jako bych nečetla, ale koukala na seriál. Charaktery Charlieho i Nicka jsou nádherně vykreslené právě díky ilustrace! Ty emoce!
Musím říct, že jsem si oba hned oblíbila. Culila jsem se od začátku do konce :). A těším se na další díly.
Pokud hledáte něco, co vám bude připadat jako pohádka, byť z reálného světa a okořeněná troškou peripetií, první díl mohu vřele doporučit! :)

19.01.2023 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

O knize jsem poprvé slyšela na youtube kanálu Míši z Radši knihu a chtěla jsem si ji moc přečíst.
O tom, že knížečka je plná krásných ilustrací a inspirativních vět není pochyb. Já mám své lepíky aktuálně ještě stále součástí knihy, ale už se chystám si vybrané pasáže přepsat :).
Přesto jsem čekala asi trošku jiný příběh. Ale nejsem zklamaná.
Dle mého osobního názoru a zkušeností bych knížku doporučila každému, kdo byl v minulosti souzen za to, kým je. Souzen za to, co dělá. Za to, že není výjimečný (dle ostatních lidí, dle měřítek společnosti, ve které žije). Za to, že není hoden být milován. Za to, že neví, co má na světě dělat a proč tady je.
Jsme dokonalí jací jsme a sami o sobě jsme zázrakem. Mějme rádi sebe. A buďme laskaví k ostatním. A otevřeme své srdce i svou mysl :). Přijměme lásku a naučme se ji dávat. A hledejme krásu a smysl života kolem sebe a v našich blízkých. A potom budeme šťastní.

19.01.2023 4 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Já jsem v roce 2022 stihla jen dvě vánoční pohádky. Navíc jsem se rozhodla, že se v roce 2023 chci vrátit k divadlu, když ne prezenčně, tak aspoň skrze divadelní hry.
A tady jsem dostala obojí!
Musím říct, že mě hra bavila a sedla. Samozřejmě hraný muzikál z roku 1973 znám prakticky nazpaměť a tak pro mě postavy nebyly ničím nové. Ale přesto, v té knižní verzi mi seděly více!
Nejvíce asi Arnošt z Pardubic. To je ten správný spiklenec :).
A pan Purkrabí tady dle mého dostal více prostoru než ve filmu.
Karel IV. mi zde naopak přišel jako větší "měkota". Ale bylo to milé :).
Vřele doporučuji všem nadšencům :).
Nečekejte však nějaké historické drama, opravdu je to velmi podobné "pohádce".

17.01.2023 5 z 5

Pod vlivem Jupiteru Pod vlivem Jupiteru Gary D. Schmidt

Kniha, na kterou se dle mého už zapomnělo. Já jsem ji četla podruhé. Přesně jsem věděla, do čeho jdu, poprvé jsem plakala, podruhé taky.

Kniha, která je na pár stránkách tak neskutečně silná. Kniha o dětství, o přátelství, o lásce, o rodině, o síle pout, o síle žít, o násilí, o nepochopení.
Kniha o tom, že i když nejste dle papírů rodina, tak jí jste. Kryjete si záda. Uděláte pro toho druhého vše.
Kniha o lásce dvou dětí a o tom, jak velkou hnací silou je Jupiter.

Vřele doporučuji, ne jen mladším čtenářům, ale i nám dospělým. Mnohdy můžeme i my být svědky něčeho podobného, neškatulkujme, ale otevřeme své srdce :).

10.01.2023 5 z 5

Ta druhá Belle Ta druhá Belle Whitney G. (p)

(SPOILER) Já jsem se tak těšila! A zklamaná nejsem!

Od dětství jsem fanoušek Krásky a zvířete - každý máme tu svoji pohádku a já mám rozhodně tuhle!
A retelling téhle pohádky pro dospělé? Pecka!
Knížečka je útlá, s čímž je třeba počítat, já si ji i tak řadím mezi knihy, které jsem rozhodně nečetla naposledy!

Co se mi líbilo (SPOILERY):
- G'aston - to je geniální - Gabriel Aston! Proč neudělat z padoucha hvězdu knihy?
- Belle - konkrétně ta druhá Belle :) - to je hrdinka podle mého gusta :D, drzá, samostatná, milující a obětující vše!
- mix pohádek - je to takové trošku prostředí Shreka - věnujeme se jedné postavě, ale ta žije v pohádkovém světě, tak proč by se zde nemohli objevit i jiné pohádkové postavy? Za mě to skvěle fungovalo a čekala jsem, kdo se tam objeví dále!
- vášeň ke čtení - netřeba zmiňovat, že tohle je zkrátka něco z čeho jsem měla obrovskou radost (a stránky pouze po pánské publikum opravdu pobavily :D)
- chemie mezi Gabrielem a Belle - u mě fungovala 100% a fandila jsem jim

20.03.2024 5 z 5

Láska mého života Láska mého života Penelope Ward

Penelope Ward a Vi Keeland jsou u mě sázka na jistotu. Pokud chci něco trošku nabité erotikou a velkou dávkou humoru sahám po Vi Keeland, pokud však chci něco, co mi vžene slzy do očí, sázím na Penelope Ward! :)

Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách - současnost a před 10 lety. Sledujeme mladý pár, který je zamilovaný, ale okolnosti jeho lásce nepřejí. Po 10 letech se hlavní hrdinové potkávají znovu, i když doufali, že se to už nikdy nestane.

Upozornění, nečíst v práci - já jsem mnohokrát rozháněla slzy! :D
První láska, zamilovanost, intriky, rodina, zdravotní komplikace a lži! To vše a mnohem více vám nabídne tato kniha. A vy budete hlavním hrdinům opravdu fandit, aby v sobě dokázali najít upřímnost a ta správná slova! :)

"Říká se, že lidé, kteří přijdou o končetinu, ji dál občas vnímají, i když ji nemají. Se zlomeným srdcem je to stejné. Cítíte lásku, kterou jste chovali ve svém srdci, i když je to srdce rozbité na tisíc kousků."

07.03.2024 5 z 5

Nelítostný princ Nelítostný princ Sophie Lark

Když jsem viděla tuhle knihu všude na instagramu, tušila jsem, že to bude něco pro mě. A bylo! :D
Boží!
Dvě znepřátelené rodiny mafiánů jsou donuceny spojit své rodiny, čím jiným než svatbou. Ale berte si svého úhlavního nepřítele. Přežije to někdo ve zdraví?
Co se mi líbilo:
- Calum a Aida - to byla chemie! Ty slovní přestřelky i veškeré emoce, který jeden v druhém dokázali vyvolat!
- různorodost mafie - přemýšleli jste někdy nad tím, jak se mohou lišit dle jejich národností? Tady dostanete odpověď!
- láska rodiny - na obou stranách - rodina je vše :)

Já už mám doma druhý díl a nemůžu se dočkat!

04.03.2024 5 z 5

Mister Mister E. L. James (p)

Tu o Popelce znáte? Pokud ano, ale už jste vyrostli z dětské verze, doporučuji tuhle pro dospělé čtenáře!
On je bohatý, ona je chudá. On je Angličan, ona pochází z malého města v Albánii. On truchlí pro svého bratra, ona se ocitla v situaci, kdy je v zemi ilegálně. On se do ní zamiluje a ona se zamiluje do něj!

Pokud od knížky budete očekávat romantiku - a to vlastně dosti předvídatelnou (a protože to mnohdy potřebujeme a chceme, tak to vlastně vůbec nevadí!), tak po této knize sáhněte. Situace, kdy se muž úplně změní kvůli jedné, cizí ženě, pro kterou by udělal vše a chránil by ji vlastním životem - a že i takové situace tady jsou!
Oceňuji, že autorka do příběhu zapojila evropskou zemi, o které se mnoho nemluví a nastínila mimo jiné i její tradice, přírodu a stinné stránky.

Příběh končí otevřeně, letos vyšel 2. díl a já doufám, že vyjde i u nás! :)

22.10.2023 4 z 5

Kdysi Kdysi Morris Gleitzman

První díl série Felix a Zelda, děj se odehrává na území Polska v roce 1942.

Felix je Žid, už skoro 4 roky je ukrytý v klášteře, kam ho jeho rodiče ukryli a sami se vydali zachraňovat knihy - protože jsou knihkupci a knihy teď jejich pomoc potřebují. Felix má velmi bujnou fantazii a k tomu dostal na rozloučenou zápisník od rodičů, neváhá a své příběhy sepisuje. Je si jistý, že rodiče si pro něj dříve či později přijdou a pak nastane ten den - den, kdy si je Felix jistý, že mu rodiče poslali vzkaz a on je musí najít a tak z kláštera uteče. Ocitá se v Polsku v roce 1942, nachází smrt, bídu a také Zeldu - malou holčičku, kterou vezme pod svá křídla.

Wau. Čtení určené dětským čtenářům a za mě - no nevím! Já jsem měla slzy na krajíčku hned několikrát! Felix je opravdu skvělý vypravěč, ale ta dětská naivita - a to, že vy přesně víte, co se stalo a co znamenají výstřely, pálení knih či pojem "ghetto" a jízda vlakem na venkov - vám bude rvát srdce.
Silné čtení i pro dospělé! Velmi silné čtení, kterým nás provází dítě a bere nás do roku 1942 svýma dětskýma očima a svou bujnou fantazií.
V rámci vedlejších postav velmi oceňuji, že sám autor se inspiroval skutečnou postavou lékaře, který za druhé světové války opravdu v ghettu působil!

Něco úplně jiného, úplně nového a totálně devastujícího, když pocítíte Felixovu naději, lásku a naivitu.

10.10.2023 5 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Nevyléčitelná nemoc. Nemocnice. Stella. Poe. Will. Přátelství. Láska. Smrt. Naděje. Bolest. Vzpomínky.

Stella, Poe i Will trpí cystickou fibrózou, shodou náhod se všichni ocitají v jedné nemocnici. Stella a Poe již poněkolikáté, Will je pro ně nový. Všichni jsou podobného věku a chtěli by normálně žít. jejich nemoc je však limituje a to ne jen fyzicky. Můžete mít přátelství s člověkem, ke kterému se nesmíte přiblížit? A co kdyby jste se zamilovali? Ale šlo by to vůbec? Je možné vybrat si mezi láskou a smrtí?

Co se mi líbilo:
- prostředí nemocnice - já nesnáším nemocnice - popis nemocnice, ve které se děj odehrává ale člověku opravdu v mnohém připomínal domov - líbilo se mi, že každý z našich hlavních hrdinů měl svůj "pokoj" personalizovaný :)
- Will - je někdo, kdo tuto knížku četl a nezamiloval si Willa? Rebel tělem i duší, ale gentleman za všech okolností!
- Poe - nejlepší přítel! (první slzy!)
- Stella - myslím, že se svou pečlivostí a perfekcionalismem mi v mnohém připomínala mě a dokážu pochopit, čím Willa dráždila :D - na druhou stranu, klobou dolů, co vše zvládla!
- situace, kdy Will zachraňuje Stellu (slzy!)
- transplantace plic a loučení (slzy!)
- letiště (slzy!)

No, slzy! Pokud hledáte něco, co se vás dotkne na tom správném místě, knížka je to pravé! Oceňuji fakt, že nám čtenářům přibližuje ne jen nemoc jako takovou (o nemoci už jsem v knihách četla, ale nikdy z pohledu hlavních hrdinů), ale především životy pacientů! Téma smrti je pro ně každodenním tématem - strach, vyrovnání se, otázka - co bude potom? Myslím, že každý měl svou krásnou filozofii, kterou se snažil udělat život pro sebe jednodušší a snazší!

10.09.2023 5 z 5

Idol Idol Kristen Callihan

Miluju, když si zvolím knihu (a u Baronetu se mi to stává hodně často), kdy si přijdu, že jsem při čtení součástí děje, součástí té sociální skupiny, jako bych sledovala svoje kamarády a jejich pošťuchování a fandila jim snad na každé straně!

Idol je prvním dílem série VIP - zavádí nás do prostředí hudby - sledujeme svět jedné z nejslavnějších rockových kapel - její vnitřní uzpůsobení i rozpad, jejich problémy i život, radost i bolest.

Pokud jste měli rádi sérii V ringu od Katy Evans, doporučuji i tuto! V noci, kdy jsem knížku dočetla jsem přemýšlela, jaký z ní mám pocit a napadla mě právě série od Katy Evans, která ve mě kdysi vyvolala stejný pocit.

Co se mi líbilo:
- narážky, poznámky, vtipy - tady si hlavní hrdinové (i ti vedlejší) zkrátka sedli a smích nebyl nucený :)
- romantická linka byla na jedničku :)!
- prostředí hudebního průmyslu se mi líbilo - co se mi líbilo méně bylo to, jak všichni (krom kapely) zacházeli s Libby
- oceňuji playlist na konci knihy
- nastudované hudební prostředí - tady se opravdu fanoušci chytnou a poznají, že autorka si dala záležet, aby vytvořila prostředí, které je vtáhne do děje!

Romantický román nabitý láskou (ve všech směrech) i bolestí hlavních hrdinů, které spojuje více než hudba!

14.08.2023 5 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Na tuto knihu jsem se velmi těšila. Vztah matky a dcery. Stárnutí a dospělost. Mateřství a důchod. Nový život a odcházení.

Kdysi jsem někde četla, že to, jaký má žena vztah s maminkou ovlivňuje celý její život a budoucí vztahy - s partnerem i dětmi. A tady to teda v chování obou hlavních hrdinek byla jízda.

- aktuální téma
- vhled do stárnutí ženy - jak se vnímá, jak vnímá svět, jak vnímá život či smrt
- hlídání dětí
- péče o seniory

Celkově mě kniha vzala za srdce. Musím říci, že jsem soucítila a vžila se spíše do maminky Marie. Róza mi snad byla sympatická jen chvíli na konci knihy - především uvědomění si křehkosti života - vnímala jsem kdysi stejně.
Nelíbilo se mi, že Róza brala Marii jako samozřejmost, že požadovala aby se nějak chovala a reagovala a přitom její chování jako dcery mi k mamince nepřišlo vlídné.
Marie se snažila najít radost. Sebe samu. Život, který by mohla žít. Nebojí se však přiznat, že ne vždy jsou věci tak, jak je vidí okolí.

Velké doporučení!

24.06.2023 4 z 5

Introvertka chodí na terapii Introvertka chodí na terapii Deborah Tung

Letos jsem se dozvěděla, že bude vycházet nová Debbie Tung. A mé nadšení ještě vzrostlo, když jsem na ni narazila v knihovně!
Už podle názvu a obálky člověk usoudí, že se zřejmě nebude jednat o humor autorky, na který jsme zvyklý.
Debbie v tomto díle nakousává témata jako: deprese, úzkosti, pocit méněcennosti, psychické zdraví, pocit vyhoření.
Pocity, že je člověk pod tlakem - sebe, okolí, práce, školy. Vše by měl vědět, umět, stíhat. Ale co když nestíhá? Co když už nemůže?
Jako u ostatních dílů - pokud si člověk sám něco podobného prožil - bude mít pocit, že mu autorka mluví z duše. Debbie má zvláštní dar zachytit to, co se v člověku děje a podat to tak, že si člověk nepřijde divný, osamělý nebo ztracený. Zapojí se do děje s Debbie a říká si - jo, tohle jsem taky prožil, v tomhle máš holka fakt pravdu.

,,Poznejte, v čem jste jedineční. Buďte hrdí na to, kdo jste, co máte, jaký je váš život a o co usilujete. Sledujte svoji vlastní cestu. Nepotřebujete uznání od ostatních."

16.06.2023 5 z 5

Nevyhnutelná opotřebovanost citů Nevyhnutelná opotřebovanost citů Zidrou (p)

Musím se přiznat, že mě zaujala obálka a vůbec jsem si nečetla anotaci. A dobře jsem udělala! Takové překvapení!
Komiks s hlubším poselstvím, s tématy, které dříve či později začnou trápit každého - osamělost, stáří, stárnutí, láska, samota, stereotyp.
Kniha rozhodně není pro děti a mladší čtenáře! Ale nám dospělým možná otevře dveře do myšlenek, které už ve své hlavě máme, popřípadě máme v okolí někoho, kdo možná prožívá něco podobného jako naši dva hlavní hrdinové.
Velké doporučení! Jsem moc ráda, že jsem si knihu půjčila a budu doporučovat! :)
Plné velkých i malých životních peripetií, rozhodnutí, která se nedají změnit - nebo snad ano a ještě na ně není pozdě? :)

28.05.2023 5 z 5

Znovu od začátku Znovu od začátku Kylie Scott

Co se mi líbilo:
- knížka je velmi čtivá, vtipná - Clem (hlavně tedy "nová Clem" je jedna z těch hrdinek, které nemáte chuť přetáhnout něčím po hlavě skoro na každé straně - ba naopak, kvůli amnézii nemá žádnou stopku a tak její upřímné otázky mnohdy udiví ne jen Eda :)
- komunikace - to hlavní, co ve vztahu potřebujeme a tady to jde krásně vidět :)
- Ed je prostě boží :D, co více dodat a jeho brácha není daleko za ním :)
- vedlejší postavy - každopádně Iris a Frances jsou přesně ten druh lidí, které ve svém okolí potřebujete :)

Co se mi (trošinečku) nelíbilo:
- toho, kdo může za přepadení jsem odhadla v momentu, kdy se v příběhu objevil
- závěr je trošku jak z rychlíku, ale nevadí :)

Já jsem spokojená. Vtipná, nenáročná romantika s klukem, kterého by chtěla každá a s hlavní hrdinkou, která se nově nebojí projevit a jde rovnou k věci, i když se to ostatním zdá trapné.

24.05.2023 5 z 5

Čekání na Vlka Čekání na Vlka Sandra Dieckmann

U autorčiných knih si jako první všimnete ilustrací a barevného ladění celé knihy. Vše do sebe krásně zapadá a kniha by dokázala příběh vyprávět i bez vět :).
Příběh o ztrátě. O bolesti. O tmě, úplném dně. Ale také o uvědomění si. A radosti. Vzpomínkách. Kráse. Smyslu života. O tom, jak jít po ztrátě dál.
Jsem ráda, že jsem na knihu narazila a že jsem měla možnost si ji přečíst a dozvědět se tak, že taková kniha je. Že zpracovává právě téma odchodu a následného vyrovnání a nalezení vlastního života, aniž bychom zapomněli na toho, kdo odešel.

05.05.2023 5 z 5

Obejmi mě, prosím Obejmi mě, prosím Przemysław Wechterowicz

Příběh vypráví o medvědech (táta a syn), kteří mají ten nejbáječnější den, protože obejmou kohokoliv, koho potkají :).
Musím říci, že se mi líbí hned několik věcí, které jsou možná jen mým dojmem :D.
- Líbí se mi, že hlavními hrdiny jsou medvědi - protože znáte pojem "medvědí objetí" ? :)
- Líbí se mi, že hlavními hrdiny je táta a syn - že spolu tráví den a dělají něco, co je spojuje a zároveň se učí slušnosti, pokoře, lásce
- Líbí se mi, že zde v podobě zvířátek najdeme nejrůznější "druhy" - malý, velký, zlý, každý si zaslouží obejmout :)
- Líbí se mi, že je zde objetí pojato jako něco, co zlepší den, že i ti, kteří o něj nestojí jsou v hloubi duše rádi, že jim někdo náklonnost projevil :)

16.04.2023 5 z 5

Moderní džentlmen Moderní džentlmen Meghan Quinn

Wes je pravým moderním džentlmenem, má rád svůj pořádek, klid a způsoby!
June je oproti němu jako živelné tornádo, které se vymyká všem zásadám 21. století! :D
Jak to ale dopadne, když se jejich cesty zkříží a navíc je v sázce Wesova práce?
Samotná anotace vám dosti jasně prozradí, že je to příběh, který už tady byl stokrát. A tak to taky očekáváte. Zjistíte, že kamarády Wese byste nejraději praštili něčím po hlavě, že Wes je v reálném světě spíše takové přerostlé trdlo a June fandíte od začátku do konce!
Zábavná romantika, která možná mnohdy dávala na jedno místo až moc klišé, ale já jsem si ji užila! :)

19.02.2024 4 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Máte rádi tvorbu Tima Burtona?
Tak to vás v tomto čase nesmí minout Můra noční, předvánoční!
Úžasné ilustrace, které pokud jste fanoušek budete obdivovat na každé straně a veršovaný text, který strašidelně-vánoční atmosféru krásně doplní!
Co se stane, když se hlavní postava Halloweenska - Jack Skellington - rozhodne, že pomůže Santovi a převezme Vánoce? Jaké dárky asi děti dostanou a zvládne to vůbec?
Velké doporučení! :)

04.12.2023 5 z 5

Caravaggio Caravaggio Milo Manara

Komiksy týkající se umění, historie či umělců naprosto zbožňuji! A vždy, když nějaký objevím, mám velkou radost. Minule mi v knihovně padl do oka tento. A pokud ho uvidíte, neváhejte! Klobou dolů před ilustrátorem, protože tohle je krása! Hra světel a stínů ne jen v díle Caravaggia, ale v celém komiksu!
Komiks nás neseznamuje s celým životem významného umělce, ale začíná jeho příjezdem do Říma. Nalezneme zde mnoho situací, které přímo souvisí s vytvářením jeho největších děl, ale také mnoho nepříjemností, do kterých ho dostala jeho prudká povaha.
Vzhledem k jazyku komiksu (sem tam sprosté slovo - někdy více :D) nedoporučuji pro děti, ale pro milovníky umění stoprocentně!

19.11.2023 5 z 5