Knihochod Knihochod komentáře u knih

Chlapci a chlapi Chlapci a chlapi Karel Štorkán

O existencii tejto knihy som nemala najmenšie tušenie. To sa však zmenilo, keď som nastúpila do práce a moja úžasná kolegyňa ma vyviedla z omylu.

Seriál natočený podľa tejto knižnej predlohy som za celý svoj život videla niekoľkokrát spolu s mojim tatinom. A už od malého dievčatka ho zbožňujem (síce som nemala absolútne tušenie o čo v ňom ide, ale boli tam krásni chlapci) a keď ho dávajú v telke, vždy sa ku nemu rada vrátim a pozriem si ho znova.

Táto kniha nie je ani v najmenšom niečím výnimočným. Štýl, akým je napísaná je taký úplne obyčajný a čo sa týka celkového deja, ten sa od seriálu neveľmi odlišuje (práve ho davájú každú sobotu v telke, takže môžem zvesela porovnávať).

V normálnom prípade by som tento skvost zaradila do pomyselnej poličky “neurazí - nenadchne”, avšak skrz veľmi veľkú nostalgickú hodnotu hodnotím tak ako hodnotím.

06.02.2023 5 z 5

Kórejské halušky Kórejské halušky Dominika Sakmárová

Keď som sa dozvedela, že táto knižka uzrie svetlo sveta, moje počiatočné nadšenie bolo veľmi veľké, nakoľko som si prvú knihu od Dominiky naozaj užila a mala som v čerstvej pamäti, ako skvelo bola napísaná a ako som sa pri nej bavila.

Určite však poznáte ten nenápadný avšak nie veľmi príjemný pocit, keď vás prepadne strach, či tá ďalšia kniha bude aspoň podobne úžasná. S veľkou radosťou však musím povedať, že i keď som ja tento strach zažívala, bol úplne zbytočný.

Tentokrát sa prostredníctvom krátkych poviedok môžeme pozrieť do Kórei v období celosvetovej pandémie a opäť sa dozvedieť niečo o tamojších ľuďoch a ich zvykoch s humorom Dominike vlastným.

Taktiež chválim priložené čiernobiele ilustrácie, ktoré by som uvítala aj v Mačacom kožuchu, kórejské rozprávky a veľmi pekným bonusom je aj QR kód, ktorý čitateľa po jeho naskenovaní presmeruje na Dominikine fotky zo života v Kórei.

Myslím si, že táto knižka je skvelá pre všetkých čitateľov všetkých vekových kategórii. Je vtipná, poviedky sú krátke, stručné, skvelo napísané a ja to jednoducho zbožňujem.

25.01.2023 5 z 5

Kráľovstvo hriešnych Kráľovstvo hriešnych Kerri Maniscalco

Toto bolo čosi perfektné!

Kúzelne prostredie talianskeho Palerma a vôňa výborného jedla vznášajúca sa vo vzduchu maskujúce existenciu čarodejníc a Pekelných princov. To všetko doplnené o nenásilnú hate-to-love romantiku s iskričkami erotického napätia medzi hlavnými postavami.

Je to magické, je to temné.

Pri čítaní som hltala jednu stránku za druhou. Napätie, ktoré pociťovali moje nervy, by sa dalo krájať a keď už som konečne získala odpoveď na nejakú z mojich vnútorných otázok, autorka prišla s niečím ďalším a tak som si už nebola istá absolútne ničím.

Postavy boli výborné, vedela som si ich dokonale predstaviť a aj sa do nich vcítiť a pochopiť, prečo sa zachovali tak či onak. Veľmi sa mi páčila premena hlavnej hrdinky z milého dievčatka na čarodejnicu túžiacu po pomste. Mrzí ma však, že nám autorka neposkytla viac informácii o dvojčati, ktorého sa takým brutálnym spôsobom zbavila. Dúfam, že v ďalšej časti by sa to mohlo zmeniť a dozviem sa viac, pretože ja potrebujem odpovede!

Celý príbeh je skrátka skvelo vystavaný, uveriteľný a ja ho môžem jedine odporučiť ďalším čitateľom, pretože toto si jednoducho potrebujete prečítať.

I tak ale nedám plný počet, pretože mám vnútorný pocit, že ďalšie časti budú ešte lepšie, takže si nechávam maličkatú rezervu.

24.01.2023 4 z 5

Stratená apatekárka Stratená apatekárka Sarah Penner

Dovolím si tvrdiť, že táto knižka mnohých zaujme najmä svojou obálkou, pretože tá bola hlavným dôvodom, prečo som sa rozhodla prečítať si ju. Druhým dôvodom bola anotácia, ktorá, i keď je pomerne krátka, moju túžbu po tomto príbehu ešte o čosi znásobila.

Príbeh z pohľadu troch silných žien ma do seba vtiahol takmer okamžite a ja som sa od neho odtŕhala veľmi ťažko. Najmä skrz to, ako autorka dokázala udržať čitateľa v strehu a tým ho prakticky donútila pokračovať v čítaní.

Ja osobne som si veľmi užívala historické časti knihy, ktoré boli - na to, že ide o prvotinu z pera tejto autorky -, popísané tak, že som chvíľkami mala pocit, že sa reálne nachádzam v Londýne v 18. storočí. Jediné, čo ma trošku zarazilo, bol fakt, že Eliza, ktorá mala údajne mať 12 rokov, sa na tento vek absolútne nesprávala a keby autorka informáciu o jej veku nepodala, hádala by som, že je to postava už dávno dospelá.

Súčasná stránka knihy taktiež nebola zlá, avšak dovolím si tvrdiť, že mohla byť ešte o čosi lepšia. Zdalo sa mi totiž, že celá tá časť bola veľmi uponáhľaná a zakončená prekvapivým, avšak pomerne klišoidným dejovým zvratom.

Každopádne, ja som si celý príbeh o apatekárke, malej Elize i Caroline veľmi užila a verím, že pokiaľ sa na základe vyššie uvedeného rozhodnete, že si ho prečítate tiež, nebudete ľutovať.

14.01.2023 4 z 5

Truly Truly Ava Reed (p)

Jediné, čo tejto knihe NEMÔŽEM vytknúť je, že má nádhernú obálku, čítala sa praktický sama a človek sa tak do nej nemusel nútiť, a tiež obsahovala zopár pekných a hlbokých myšlienok, ktoré sa ma dotkli na tých správnych miestach. A tu moja časť pozitívneho názoru, i keď ma to vnútorne mrzí, končí.

Popravde, na celom príbehu ma štvalo takmer všetko a len ťažko som nachádzala svetlé body, ktoré by moje negatívne pocity spravili aspoň o kúsok znesiteľnejšími. Ale začnem teda pekne-krásne poporiadku.

Hlavná hrdinka Andie je skrátka a jednoducho neskutočne nesympatická so svojimi vnútornými monológmi, nelogickým správaním sa v určitých okamihoch a v neustálom omieľaní toho istého dookola. Cooper, ktorý sa vlastne ani nevolá Cooper ale Lane, je taktiež negatívna kapitola sama o sebe s celým svojím ochranárskym syndrómom Edwarda Cullena a neustálym: "len som na ňu pozrel a milujem ju, ale nemôžem ju milovať, lebo ju nedokážem ochrániť - budem sa teda správať ako kretén".

Celkový príbeh na mňa pôsobil veľmi chaotickým dojmom. Mnohé udalosti boli popísané absolútne nelogicky, dialógy medzi postavami boli extrémne plytké a všetko naokolo bolo neskutočne klišoidné a predvídateľné, a až príliš natiahnuté. Určité kapitoly skrátka boli úplne zbytočné a popravde, nič by sa nestalo, keby v knižke neboli, ona tak bola o čosi kratšia a čitateľ by tak nemusel na všetko podstatné zbytočne dlho čakať. A, aby som nezabudla, opäť sa u mňa takmer po roku (od prečítania knižky S láskou tvůj Santa) prejavila alergia na slovíčka: "maminka" a "tatínek", ktorých je v tejto knižke nespočetné množstvo a takmer to pôsobí, akoby na ne neexistovalo žiadne synonymum.

Ak ste tento príspevok dočítali až sem, určite je vám už vopred jasné, že ja túto knižku odporučiť nemôžem. To ale neznamená, že by ste si ju nemali prečítať a utvoriť si tak vlastný názor.

14.01.2023 1 z 5

Psí slib Psí slib W. Bruce Cameron

Ja som už od začiatku veľkým fanúšikom tejto psíčkovej série a všetky ostatné knižky sa mi veľmi páčili. Mrzí ma napísať, že táto ale moje očakávania absolútne nesplnila.

Netvrdím, miestami to stále bolo milučké a vtipnučké, avšak už tak nejako otrepané, neoriginálne a stále o tom istom. V prvej časti to bolo originálne, druhá časť to krásne zaobalila a tá tretia ... Nuž, k doplneniu deja som ju veru nepotrebovala.

Zo začiatku to nebolo až také zlé, ba som sa dokonca potešila, že sa ako čitateľ opäť môžem stretnúť so psíkom menom Bailey a podnikať s ním rôzne dobrodružstvá na záchranu "jeho ľudí". Avšak postupne, ako dej pomaličky, ale že vážne pomaličky, priam slimačím tempom, postupoval, už som taká nadšená nebola, začala sa nudiť a dúfala v skóre ukončenie celého toho trápenia.

Niektoré časti deja boli totiž plné akéhosi napätia a mňa to neustále nútilo pokračovať ďalej v čítaní, no zrazu prišiel zlom a dobrých 10 kapitol sa jednoducho nedialo absolútne nič zaujímavé a reálne to boli pasáže, ktoré by som osobne z tej knižky bez ostychu úplne vyradila.

Verdikt na záver?

Tým, že je to diel série, tak by ste si ho určite mali prečítať a utvoriť si na to všetko nejaký ucelený obrázok (ten ja už som mala utvorený po konci druhej časti a túto som teda už ani nepotrebovala). Keby to však bola jedna jediná samostatná knižka, tak by som ju odporučiť nemohla. Takže toľko z mojej strany.

14.01.2023 2 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Keby som začala čítať túto sériu od prvej knižky, pravdepodobne by som v nej už ďalej nepokračovala.

Mám rada to, ako autorka píše a aj fakt, že knižky z tejto série sú nenáročné na premýšľanie a veľmi predvídateľné, takže maximálne ideálne v prípade, že máte chuť na oddychové čítanie. Tento konkrétny diel nie je výnimkou a taktiež spĺňa všetky vyššie uvedené charakteristiky. Čo sa ale príbehu samotného týka, okrem faktu, že sa tak zbežne venuje aj ťažkej životnej udalosti, ma na ňom vytáčalo veľmi veľa vecí.

Čo som sa ale rozhodla z toho všetkého spomenúť je, že správanie väčšiny postáv (najmä tých hlavných) bolo úplne nelogické a nereálne. Keď už som pri tých hlavných postavách, ich vzťah bol maximum toxicity a mne samej to bolo pri čítaní až nepríjemné. Allie mi neprekážala, avšak ani ma ničím nedokázala nadchnúť alebo presvedčiť, aby som s ňou súcitila a Kaden ma akosi hneval už len svojou prítomnosťou a tým, že bol popísaný ako majster všetkého - skrátka a jednoducho: bol na takých pár vzduchom chladených, lícom brdzených faciek.

Aj samotné tempo knižky bolo pre mňa už takým jemným utrpením. Najprv mal dej krásne svižné tempo, všetko plynulo, stále sa čosi dialo a tu zrazu, približne v polovici knihy, nastal akýsi zásek, kedy sa vyslovenie pár kapitol nedialo absolútne nič a keď už sa čosi zaujímavejšie diať zase začalo, knižka skončila.

Mrzí ma, že sa nemôžem zaradiť medzi milovníkov tejto časti série Znovu, ale mne teda absolútne nesadla a veľmi som sa tešila, až ju konečne dočítam. A teraz už len pevne dúfam, že ostatné časti budú aspoň podobne skvelé ako Cítit znovu, ktorou som započala svoje čítanie a veru to neľutujem.

14.01.2023 1 z 5

Hry o život (trilógia) Hry o život (trilógia) Suzanne Collins

Rereadingy kvalitných knižiek, ktoré som začala milovať pred desiatimi rokmi jednoducho nikdy neomrzia.

Keď som si z môjho losovacieho pohárika vytiahla papierik s nápisom "Hry o život", moje srdiečko zaplesalo, pretože som sa tešila na návrat do Panemu. Na postavy, ktorých životy príbeh sleduje a na pripomenutie si mnohých vecí, ktoré som s odstupom času od posledného čítania zabudla. A poviem Vám, že ani s odstupom tých desiatich rokov (sama neverím tomu, že je to taká dlhá doba), som sa ani jednu jedinú stránku nenudila.

Všetky postavy, ktoré som si zamilovala prvýkrát (Peeta, Katniss, Haymitch), som si zamilovala ešte silnejšie a pri tých, ktoré som hneď znenávidela (Gale, Snow), som si len potvrdila moju, stále silnú, averziu.

Každopádne, zbožňujem celý ten svet a všetko, čo autorka v rámci tohto príbehu vymyslela a prosto a jednoducho nemám čo viac povedať. Snáď iba toľko, že odporúčam prečítať, pretože je to perfektné!

14.01.2023 5 z 5

Sedm rozchodů Amy a Craiga Sedm rozchodů Amy a Craiga Don Zolidis

Aj napriek tomu, že moje srdiečko po tejto knižke túžilo už od doby jej vydania a malo isté podvedomie o veľkom množstve neutrálnych či viac-menej negatívnych názorov, som sa rozhodla prečítať si túto Love Story, ktorá vlastne nie je Love Story. Skôr by sa dalo povedať, že je to iba Story. A o čom? To by som veru tiež veľmi rada vedela!

Príbeh nezačínal vôbec zle. Autorov štýl písania mi bol od samého začiatku veľmi sympatický a tak akosi som tušila, že pôjde o neveľmi náročné čítanie. Dokonca som sa aj zopárkrát v priebehu prvej kapitoly schuti zasmiala. A nemôžem povedať, že by som sa nesmiala aj počas ďalších kapitol, to veru nie, no už som sa nesmiala až tak často.

To, že je to príbeh o siedmich rozchodoch dvoch konkrétnych osôb nie je žiadnym tajomstvom, keďže to hlása už samotný názov knižky a teda sa s tým dá počítať. S čím sa ale počítať nedalo, je fakt, ako chaoticky a nechronologicky sú dané rozchody a opätovné zbližovania sa napísané. Veľmi ma to zmiatlo, kazilo to celý môj čitateľský zážitok a nevidela som v tom žiaden hlbší zmysel. Ba dokonca by autor lepšie spravil, keby dané udalosti napísal chronologicky za sebou.

Ďalšou vecou, ktorá ma vrcholne štvala, bola Amy, čo je za mňa psychicky labilný jedinec, ktorý jednoducho nevie čo chce a svoje názory mení rýchlejšie, než sa mení počasie v Apríli. Na druhú stranu Craig nebol tiež o nič lepší, no miestami mal aspoň kadejaké vtipné narážky a myšlienky. Ale povedzme si úprimne, kto normálny sa neustále vracia k osobe, ktorá sa s ním opakovane rozchádza?! I keď musím mu dať bod k dobru za to, že som mala priam zákernú radosť z toho, ako sa na konci predviedol.

Ďalej napíšem iba toľko, že to jednoducho nie je niečo, čo by Vás svojou genialitou a originálnosťou posadilo na zadok a za všetko vyššie uvedené to nepovažujem ani za ten priemer, ktorý neurazí, no ani nenadchne.

14.01.2023 2 z 5

Nezapomenutelná cesta Nezapomenutelná cesta Nicholas Sparks

Moj vzťah ku knižkám z pera tohto autora začal kedysi dávno, keď som vyslovene vyhľadávala romantické knižky, ktoré ma na konci zanechali celú uplakanú a usoplenú. A pretože zrejme trpím občasnou potrebou psychického sebetrýznenia, vo veľmi krátkom čase som prečítala väčšinu jeho kníh a, nebudem Vám klamať, bola som zničená.

A inak to nebolo ani pri tomto útlučkom príbehu, ktorý je tak plný emócií, že som ho jednoducho nedokázala prečítať na posedenie. A to aj napriek tomu, že som sa nevedela dočkať toho dňa, kedy si ho konečne vylosujem.

Tým, že som už niekoľkokrát videla rovnomenný film, pociťovala som na sebe istú deformáciu, kedy som očakávala niečo, čo vo filme bolo, avšak v knihe sa neobjavilo. Bola som sklamaná? Práve naopak. I keď scénou s tetovačkou by som nepohrdla. Každopádne, s tetovačkou či bez, aj tak som na konci plakala.

Čo sa týka postáv, knižný Landon mi pripadal sympatickejší a menej rebelský ako ten filmový, čo, musím povedať, mi veľmi imponovalo. A Jamie, tá bola jednoducho taká, aká mi aj pripadala vo filme - milá a neustále veriaca v dobro ľudstva.

Knižku prosto a jednoducho odporúčam. Najmä teda všetkým romantickým dušiam, ktorým nevadí, že po dočítaní budú mať zlomené srdiečko a pravdepodobne vyplačú menšie jazero. Rovnako ako ja pri zatiaľ každej knižke od Nicholasa Sparksa.

14.01.2023

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Sophie už sa nemôže dočkať, ako strávi vianočné prázdniny v spoločnosti svojho priateľa. Avšak ten by si dal od ich vzťahu najradšej pauzu, tak sa Sophie so svojím zlomeným srdcom uchýli k starým rodičom, ktorých dom je plný rodinných príslušníkov. A aby toho nebolo málo, stará mama vymyslí plán, ako jej srdce dať do poriadku - v priebehu nasledujúcich desiatich dní absolvuje desať rande naslepo, ktoré dohodnú jej príbuzní. Sophie to znie ako najhoršie vianočné prázdniny. Ale čo keď nakoniec budú tými najlepšími?

Po zvyšných knihách, ktoré som čítala v rámci svojho Adventného čítania, som sa do tejto púšťala bez akýchkoľvek väčších očakávaní. Musím ale podotknúť, že som i tak bola veľmi milo prekvapená.

Toto dielo je nádherné, ako po vizuálnej stránke, tak aj po tej obsahovej a naozaj som sa veľmi príjemne bavila. Aj ma na to tie Vianoce trošku viac navnadilo.

Je to veľmi oddychové čítanie, ktoré, KONEČNE, neobsahuje žiadne životné tragédie. Kde sú všetci spokojní, zdraví, šťastní. Presne takúto knižku som, po všetkých tých, životnými katastrofami popretkávaných, potrebovala.

Postavy boli úžasné. Každá jedna. Najviac ma asi prekvapila hlavná hrdinka, ktorá bola veľmi príjemná, milá, dobrá a nechovala sa ako rozmaznaný zasran. Ostatní jej rodinní príslušníci ma tiež bavili. Ja sama pochádzam z veľkej rodiny, takže som sa do hlavnej hrdinky vedela vcítiť. A chlapci na dohodnuté randíčka, to je kapitola sama o sebe a ich popisovanie by bolo na dlhú dobu. Avšak v skratke môžem povedať, že svojskosť každého z nich ma neuveriteľne bavila. Až na Grffina. Ten by akurát tak zaslúžil pár faciek.

Pokiaľ hľadáte príjemné oddychové čítanie, ktoré Vás pobaví a nevenuje sa otravnej hlavnej hrdinke, ktorá by si zaslúžila preplesk, toto je presne ono. Za seba môžem jedine odporučiť.

07.01.2023 5 z 5

Jak hacknout zlomené srdce Jak hacknout zlomené srdce Kristin Rockaway

Mel - cez deň pracujúca na helpdesku start-upovej firmy a po večeroch chodiaca na pofidérne rande s chlapmi zo zoznamky - má už plné zuby toho, že jej sem-tam v pošte pristane fotka nahého mužského prirodzenia. Vďaka tomu, že je sama výbornou programátorkou, vytvorí aplikáciu, kam ženy môžu písať recenzie na mužov zo zoznamiek a zrazu stojí pred dôležitým životným rozhodnutím, ktoré môže zničiť celú jej kariéru, navždy jej zmeniť život alebo zničiť jej začínajúci vzťah s Alexom.

Príbeh, čo sa mňa týka, začal veľmi sľubne. Čítalo sa to veľmi dobre a aj to bolo miestami také vtipné, že som sa schuti nahlas zasmiala.

Potom ale nastal akýsi zvrat. Už to nebolo také úžasné, ako na začiatku a moje pocity by sa dali výstižne popísať jednoduchým pokrčením pliec a citoslovcom "Meh".

Predpokladám, že za to môže z najväčšej časti práve fakt, že približne od štvrtiny knihy sa z hlavnej hrdinky - ktorá bola dovtedy úplne skvelá, vtipná a konečne vekovo mne bližšia, takže som sa s ňou vedela lepšie stotožniť - stala žiarivá semetrika, ktorá, keď sa niekde náhodou dozvedela o Alexovi to či ono, tvrdila, že je to strašný hajzel, ktorý sa zahráva s citmi žien a ako ho strašne nenávidí, avšak nemala problém s ním prakticky pri každej možnej príležitosti skočiť do postele. A tieto nenávidenia a opätovné návidenia sa opakovali až do konca čo, musíte uznať, je už vcelku únavné a čitateľ dúfa, že sa konečne stane niečo, čo celému deju dodá stratený šmrnc.

Každopádne, pokiaľ sa do tejto knižky chcete pustiť s tým, že to znie romanticky a tak podobne, nerobte si veľké nádeje, pretože vzťah Mel a Alexa sa tu rieši nie veľmi do hĺbky, skôr iba tak na pozadí sveta internetových zoznamiek a internetu všeobecne, kde sú ľudia vystavovaní rizikám toho, že, stručne a jasne napísané, im v správach pristane nevyžiadaná fotka nahého prirodzenia a toho, že z jednej fotky nie sme schopní poznať, čo za človeka sa za ňou skrýva.

Za mňa je toto dielo opäť zaradené medzi ostatné, ktoré neurazia, avšak ani nenadchnú. No ako oddychové čítanie sa to zvládnuť dá.

07.01.2023 3 z 5

Doctor Who: 11 doktorů, 11 příběhů Doctor Who: 11 doktorů, 11 příběhů * antologie

Tento seriál je jedným z mojich najobľúbenejších vôbec a keď som zistila, že existujú aj rôzne knižky, musela som minimálne jednu z nich mať doma a neľutujem to!

Už od začiatku je jasné, že je to zbierka poviedok, v tomto prípade jedenástich, kedy každá poviedka predstavuje jedného doktora (prekvapivo) a mňa to naozaj neuveriteľne bavilo. A to aj napriek tomu, že som pôvodné série z rokov šesťdesiatych nevidela. Avšak vďaka vernému pomocníkovi zvanému "Internet" som si aspoň dokázala predstaviť, ako ktorý doktor vyzerá.

Je jasné, že nie všetky poviedky boli úplne bezchybné. Niektoré sa mi jednoducho páčili menej, niektoré viac, ale ja som z tejto knižky tak nadšená, že som si dokázala užiť každú jednu z nich a neľutujem ani jednej jedinej minúty môjho času, ktorý som venovala prečítaniu týchto príbehov.

Veľmi sa mi páčili dejové linky, ktoré boli napísané tak, ako by sa dané udalosti odohrali v hranom prevedení - Doktor si so svojou spoločníčkou/spoločníkom žije svoj život, zrazu sa udeje niečo spojené s mimozemskými civilizáciami, Doktor všetko zachráni - a ja to prosto a jednoducho zbožňujem! Dokonca tak veľmi, že mi je teraz, krátko po dočítaní, kedy píšem túto recenziu, trošku smutno, že podľa tejto knižky nie sú natočené konkrétne epizódy, pretože by to určite bola bomba!

Viac sa rozpisovať nebudem a o každej poviedke extra už vôbec nie, pretože by to vydalo na kratší román o niekoľkých kapitolách. Avšak napíšem aspoň toto - Prečítajte si to! Pokiaľ ste fanúšik alebo niekto, koho to len zo zvedavosti zaujíma, prečítajte si to. Myslím, že nebudete ľutovať.

07.01.2023 5 z 5

Bez rozloučení Bez rozloučení Samantha Young

Nora je mladá Američanka, ktorej bolo v detstve sľubované všetko na svete, čoho sa jej ale kvôli chorobe jej otca nedostane. Ba práve naopak - miesto štúdia na univerzite musí pracovať, rodičia sú voči nej zatrpknutí ... A preto jedného dňa utečie so svojou niekoľkotýždňovou známosťou do Škótska, kde začne kompletne meniť celý svoj život.

Príbeh má všetky prvky klasického románu so šťastným koncom i keď to tak v prvých tristo päťdesiatich stranách úplne nevyzerá. Život Nory je totiž poprepletaný veľkým množstvom životných udalostí, ktoré bohužiaľ nepatria medzi tie šťastné. Ale ako som už povedala, skončí to šťastne.

Téma príbehu je celkovo vskutku smutná, pretože sa tu stretávame s rôznymi spôsobmi toho, ako nás dokážu ľudia opustiť a teda všetky sú, ako hlása aj samotný názov knihy, bez rozlúčenia.

Čo sa deja týka, nebol nijako veľmi náročný na pochopenie a je napísaný veľmi príjemným spôsobom - žiadne zbytočne dlhé opisy a akurátna plynulosť udalostí.

Kniha je inak delená na tri časti a v každej sa stretávame s Norou o čosi staršou a môžeme vidieť, ako sa mení jej celková osobnosť a ako na ňu odchody jednotlivých ľudí vplývajú.

Jediné, čo ma na knihe mrzí je to, že škótsky prízvuk je preložený do podoby záhoráckeho/moravského nárečia, čo mi nehorázne vadilo, pretože som si nedokázala predstaviť, že som niekde v Škótsku. Skôr som mala pocit ako že sa dej odohráva niekde tu v okolí Zlína. No a tiež chýb v preklade bolo požehnane, ale to nie sú chyby autorky.

Na záver iba toľko, že knihu ako celok hodnotím takým priemerom - neurazí, nenadchne a pokiaľ hľadáte čosi nenáročné, miestami trošičku smutné ale aj s jemným nádychom erotiky, tak túto knihu určite skúsiť môžete.

07.01.2023 3 z 5

Láska v prachu hvězd Láska v prachu hvězd Krystal Sutherland

Henry Page je úplne obyčajný stredoškolák v maturitnom ročníku, snažiaci sa preliezť bez problémov cez všetky predmety a dostať sa na dobrú vysokú školu. Takže sa dá povedať, že si tak bez vzrušenia pláva životom, ako každý obyčajný stredoškolák. Ale to sa zmení v momente, keď do jeho života (a jeho školy) vstúpi záhadná Grace Townová - nedbalo pôsobiace dievča, ktoré sa oblieka do chlapčenského oblečenia a jej stálou spoločníčkou je palica, ktorou pomáha svojej krívajúcej nohe. A ako to už býva, tento obyčajný stredoškolák sa do neobyčajného dievčaťa zamiluje. A to aj napriek tomu, že o nej nevie úplne všetko.

Konečne som narazila na peknú oddychovú knižku, ktorá nebola obsahovo nijak náročná! (Logicky, keď je oddychová).

Obsahuje takú tú klasickú zápletku, ktorú možno nájsť v takmer každej YA knihe, akurát tu je teda pretransformovaná a prispôsobená práve pre postavu Grace, ktorá to vo svojom živote nemá práve ľahké. A to sa mi na knihe páčilo, že to konečne nebolo len o populárnom chlapcovi a nepopulárnom "nerďom" dievčati, ktorí nakoniec skončia spolu a bude z toho obrovská láska a bla-bla-bla.

Moje kladné pocity z knihy tiež umocňuje fakt, že dej bol dopĺňaný o útržky SMS/Messenger rozhovorov, ktoré ja osobne mám v knihách veľmi rada, keďže to celkový text pekne osvieži a obzvláštni.

Nechcem veľmi spojlerovať a preto tú moju mini recenziu ukončím práve tu. A na záver iba dodám, že odporúčam a dávam tejto knihe 11 leňochodov z desiatich (akože nová stupnica hodnotenia - aké originálne).

07.01.2023

Môj prvý tanec Môj prvý tanec Nicola Yoon

Je to jedna z tých kníh, ktorú v jednom momente chytíte do ruky a v ďalšom už ste v polovici príbehu. Naozaj sa mi už dávno nestalo, že by som nejaký príbeh prečítala prakticky na dve posedenia.

Tomuto faktu iste napomohlo to, že je písaná naozaj jednoduchým spôsobom, kde nemôžete očakávať žiadne siahodlhé súvetia či zložité vety, ktoré by váš mozog odmietal spracovať. Taktiež kratučké kapitoly s jemným nádychom tajomna na konci skrátka samé ponúkajú k tomu, aby človek neprestával čítať. I keď miestami som mala chuť zahodiť ju na druhý koniec miestnosti, pretože obsahuje až desivo pravdivé myšlienky a párkrát sa jej podarilo rozplakať ma.

Čo sa týka postáv, tie boli fajn, no žiadna nebola popísaná až tak úžasne, že by som si ju nejako špeciálne obľúbila.

Našla som aj zopár vecí, ktoré mi ale nie veľmi sadli a tým, ako dej postupoval, ma vytláčali stále viac a viac. Napríklad skutočnosť, že autorka musela pri každej novej postave, ktorá sa na scéne objavila, spomenúť akej národnosti či farby pleti tá daná osoba je. Vopred upozorňujem, že nie som rasista, ale čo je veľa, to je príliš a naozaj ma nebaví stále čítať vety v štýle: "Toto je Emil. Je to beloch."

Taktiež fakt, že chlapec, ktorého naša protagonistka ľúbi, ju oslovuje "Kámo" ma nútila pretáčať oči a veru som objavila aj zopár prekladových kopancov, ktoré som ale s hlbokým nádychom dokázala prekúsnuť (slovíčko "akože" použité vo vetách, kde sa absolútne nehodilo; vety v štýle: "Idem vonku." a "Už sme von.").

Každopádne, toto je krásny príbeh, ktorý vás s veľkou pravdepodobnosťou na nejaký čas emocionálne vyčerpá, no stojí to za to.

04.01.2023 4 z 5

Matky Matky Genevieve Gannon

Priznám sa, mojou šálkou kávy takéto príbehy práve nie sú, pretože mi spôsobujú veľmi veľké emocionálne búrky a nútia ma príliš nad všetkým premýšľať.

Táto knižka ma však hneď zaujala svojou anotáciou, pri ktorej, keď som si ju čítala, mi po chrbte behali zimomriavky a niečo v mojom podvedomí vedelo, že si ju skrátka potrebujem prečítať.

Začiatok bol relatívne pomalý, autorka dáva čitateľovi veľa priestoru na spoznanie hlavných protagonistov, na utvorenie si názoru, na zistenie, či sú čitateľovi sympatickí alebo nie, ... Ja som si však ani k jednému páru či osobe žiadne hlbšie puto nevytvorila, pretože tým, ako sú podpísaní, sa mi nezdali príliš reálni.

Celková zápletka, ktorá je najdôležitejšou časťou tohto príbehu, bola výborná a nie raz som sa pristihla, že mi nad tým prečítaným vlhnú oči, avšak na môj vkus bola až príliš rýchla oproti naozaj veľmi pomalému začiatku. Nič by sa nestalo, keby autorka ubrala pár počiatočných kapitol a v zápletke ich zase zopár pridala.

Čo sa záveru týka, pri čítaní celého súdneho sporu mi nebolo práve ľahko na srdci a v duchu som sa pýtala sama seba, komu by som ja na mieste sudkyne zverila ono dieťa. A veru som si aj poplakala, keď celý súdny spor skončil inak, než som si pôvodne myslela, že skončí.

Úplný koniec príbehu bol pre mňa tak trošku ľadovou sprchou, keďže za mňa pôsobil až príliš rozprávkovo a opäť nie veľmi reálne.

Odhliadnuc od toho, čo sa mi na tejto knižke nepáčilo, moje pozitívne dojmy stále o čosi prevládajú a ja nemôžem povedať, že by som pri čítaní trpela. Teda ... Trpela som, ale nie skrz to, ako je knižka napísaná, ale kvôli emóciám, ktoré vo mne miestami dokázala vyvolať.

04.01.2023 4 z 5

Ostrov ztracených vzpomínek Ostrov ztracených vzpomínek Jóko Ogawa

Nádherne hlboké dielo o nemenovanom ostrove s nemenovanými postavami, ktoré každou chvíľou čelia zániku niektorej z vecí, ktorá bola súčasťou ich každodenného života, plné rôznych vnútorných monológov, hlbokých dialógov na tému zabúdania i myšlienok, ktoré vám budú vŕtať v hlave aj po tom čo knižku odložíte.

V žiadnom prípade sa nejedná o jednoduché čítanie. Skrz filozofické úvahy sa občas ťažšie chápe, ale pochopiť sa dá. Najmä ak sa čitateľ nezameriava výhradne iba na život hlavnej protagonistky príbehu, ale aj na príbeh, ktorého autorkou je práve hlavná protagonistka.

Možno si pri čítaní poviete, že to jednoznačne nie je utopia, pretože sa obsahovo nepodobá na žiadnu utopiu, akú ste doteraz čítali. Práve kvôli tomu je dôležité vnímať to celé ako metaforu, keďže mnoho vecí vám môže pripadať nelogických, nepravdepodobných či nevysvetliteľných. Dá sa to autorke však odpustiť, keďže sa v tomto diele zamerala na to, ako sa príbeh čitateľovi snaží ukázať, že sa dá zvyknúť na všetko, že sa človek dokáže mnohému prispôsobiť. A to až do úplného konca, ktorý je v tomto prípade emočne veľmi náročný.

04.01.2023 5 z 5

Zrodení z mágie Zrodení z mágie Natali Fox

Príbeh plný napätia, zvratov, bojov o holý život, strachu a mnohého ďalšieho, zabalený v graficky nádherne vymazlenej knižke s úžasnou obálkou - to je druhá časť fantasy série Katja.

Týchto bezmála 500 strán sa vôbec nečítalo zle a mňa veľmi teší, že si autorka vzala k srdcu názory čitateľov a zbavila sa toho nešťastného časovania (idúc, smejúc, učiac, ). Už aj vďaka tomu je vidieť obrovský posun k lepšiemu, čo sa celkového písaného textu týka.

Taktiež je viditeľné, že celkový príbeh má Natali pekne premyslený, všetko do seba krásne zapadalo, všetko bolo logicky vysvetlené a len ťažko by čitateľ hľadal niečo, čo by nejakým spôsobom nedávalo zmysel.

KONEČNE sa aj protagonistka príbehu zbavila svojej plochosti, takže vcítiť sa do jej situácie a pochopiť, prečo v určitých okamihoch konala tak ako konala, už nebolo také náročné, ako v prvej časti. Veľmi chvalim tiež zapojenie Argosa a jeho pohľad na určité udalosti.

Trošku ma však mrzí romantická linka, ktorá sa iba sem-tam mihla na pozadí celého príbehu, avšak skrz obálku by som jej tam čakala podstatne viac. A tiež sa mi zdalo, že takmer všetky dejové relikvie boli legendami, ktoré sa ukázali byť skutočné, čo síce nie je nejaká prehnane veľká chyba, ale možno by stálo za to vymyslieť čosi inakšie.

Každopádne som s touto častou veľmi spokojná a už sa teším na ďalšiu, keďže autorkin posun k lepšiemu je v tomto prípade naozaj viditeľný.

09.04.2023 4 z 5

Pouť k branám Orientu Pouť k branám Orientu Nicolette Havlová

Keď sa naskytla príležitosť stať sa knižným ambasádorom pre túto knižku, neváhala som ani minútu a rozhodla sa prihlásiť. A som rada, že som tak spravila.

Nicolette je jedno veľmi inšpiratívne mladé dievča plné odvahy, ktoré čitateľa v tejto knižke vezme na svoje dlhé, 104 dni trvajúce pešie putovanie až do Istanbulu, najväčšieho mesta Turecka.

Bez servítky pred ústami, avšak veľmi malebne, popisuje celú svoju pút, každodenné zážitky, radosti, starosti, neočakávané životné udalosti, povahy ľudí,

Celé toto jej rozprávanie sa mi veľmi páčilo a to nielen kvôli vyššie uvedenému, ale aj skrz to, že nám Nicolette dovolila nahliadnuť do svojho súkromia skrz útržky z minulosti - a to nie len tie radostné.

Veľmi cením množstvo priložených fotografii i s popismi, vďaka ktorým si čitateľ nemusí rôzne miesta či ľudí iba predstavovať i keď ocenila by som, keby dané fotografie reálne boli priamo pri tých častiach, kde sa o tom danom mieste či človeku hovorí. Veľakrát som si totiž všimla, že bola fotka a text s ňou súvisiaci až o stranu či dve ďalej alebo opačne. Pôsobilo to na mňa vcelku rušivým dojmom.

Taktiež by som pri zahraničných mestách a miestach uvítala nejaké vysvetlivky výslovnosti ich názvov, pretože takto som mohla iba hádať a priznám sa, gúgliť sa mi to nechcelo, keďže by ma to zdržiavalo od čítania.

Každopádne, obdivujem Nicolette, že šla takto s kožou na trh, že sa rozhodla s čitateľmi podeliť od túto púť a aj o čriepky svojej minulosti. A dúfam, že sa v budúcnosti dočkáme ďalšej knižky z inej púťe.

Och, a knižku samozrejme odporúčam!

17.03.2023 4 z 5