Zrodení z mágie

Zrodení z mágie https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510377/bmid_zrodeni-z-magie-04S-510377.jpg 4 11 6

Katja série

Stratila všetko, čo mala. Rodinu, domov... Ale najväčšie obety ešte len mali prísť. Mágiu, ktorá sa v nej prebudila, nedokáže kontrolovať a tak je nútená opustiť útočisko vo Východných lesoch a vyhľadať čarodejníka z Južných ostrovov. Ten by podľa všetkého mal byť jej učiteľom a zároveň jedinou možnosťou, ako sa vyslobodiť zo zložitej situácie a dostať sa k bájnym Vedánom, o ktorých počula iba z Branildinho rozprávania. Medzitým kráľovná Aria pustoší Katjinu krajinu a berie si všetko, čo si zmyslí. Likviduje ženy a opantáva mužov, rozpútava bitky na hraniciach medzi Trésiou a Zodanom, a očividne čosi hľadá aj na severe v Aluvérii. Aj Argosova situácia je vážna. Hľadaný ako vlastizradca nájde na krátky čas ochranu v Zodane. Neustále sa však túži vrátiť späť domov a svoj problém riešiť tam, kde vznikol. Kým Katjine kroky smerujú na juh, Argosove zase na sever. Jeden druhému sa vzďaľujú, avšak... Aj keď si každý kráča svojou cestou, oboch niečo spája. Už dávno sú predurčení na to, aby vystúpili z tieňa pochybností a chopili sa moci, ktorá prekračuje všetko, čo doteraz poznali. Minulosť sa stane súčasnosťou, ktorej budú musieť čeliť. Pretnú sa ich cesty znovu? Akú daň si ich púť vyberie? Ani jeden z nich už nebude tým, kým býval, a slovo zodpovednosť tak naberie úplne iný rozmer...... celý text

jitka_dankova
22.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Druhý díl rozsáhlé fantasy tetralogie od slovenské autorky, která je, chtě nechtě a zamýšleně i nezamýšleně, inspirována sérií Eragon od Christophera Paoliniho.
Právě v tomto díle jsem pociťovala zásadní změnu všeho, co jsem si na hlavní postavě všimla v prvním díle, bylo to jako číst o někom jiném a ne, nesouviselo to s tím, že se v hrdince probrala magie. Naopak, popisy, co musela prožívat a co jí magie způsobovala, mi přišly jako jedna z mála fakt dobrých a uvěřitelných věcí ohledně charakteru této postavy.
(pozor spoiler) Hrdinka pro mne najednou byla hrozně povrchní - odložit ten pergamen, zahodit dlouholeté přátelství a kvůli čemu vlastně? Ne, nepochopila jsem ji. Vztah k sestře mi přišel diametrálně odlišný než v prvním díle. Zmizela hravost a bojovnost hrdinky a touha po dobrodružství. A ten milostný trojúhelník? To po sotva prvním vztahu hned skončí s někým, kdo tam prostě jen byl? Nepochopila jsem ten nový vztah, objevil se pro mne z čista jasna a nedával vůbec smysl. Přátelství s Violou se podle mne objevilo taky spíš z ničeho nic a na ničem pořádně nestavělo. A čtyřicetiletý kouzelník, který procestoval svět, a měl být mentorem, se v určitých chvílích choval zase nepoměrně věku a charakteru postavy. Mátlo mne to.
(konec spoileru)

Pokud to mám shrnout, fantasy svět a zápletky a propracovanost díle je krásná, kvůli tomu jsem knihu dočetla a zvažuji časem nákup i dalších dílů. Jen se nedokážu vžít do žádné z postav a tak mám tendence přeskakovat části o jejich pocitech a jen sledovat děj a to je prostě škoda.

PS: Tato série by měla potěšit všechny vegany a vegetariány, neboť je tu tento životní styl celkem dost propagován a vetkán do příběhu. Za mne to bylo na sílu a nekonzistentně, ale milovníky zvířat to rozhodně potěší.

MonaR0se
31.05.2023 5 z 5

Prvý diel Katji sa mi po počiatočných pochybách zaryl pod kožu a nepustil až do samotného konca. Druhý diel mi len potvrdil, že táto séria je naozaj to, čo potrebujem čítať. Autorka vie o čom píše, všetko má premyslené a navyše oplýva závideniahodnou fantáziou. Celý Katjin príbeh, fantasy svet, sympatické (aj tie menej sympatické) postavy vyšperkovala v každom smere, no dávala si pozor, aby pôsobili realisticky.

Katja ani trošku nezaostáva za zahraničnými fantasy románmi, dokonca môžem bez výčitiek prehlásiť, že je lepšia ako 90% zahraničných fantasy, ktoré som za posledné roky prečítala. Úprimne ma fantasy literatúra už takmer 3 roky nebaví (česť výnimkám), pretože mám pocit, že stále čítam v podstate o tom istom. Katja však patrí medzi svetlé výnimky, pretože ma neprestáva prekvapovať.

Ak ste na tom podobne ako ja a máte pocit, že žiadna fantasy vám už nemá čo ponúknuť, odporúčam pustiť sa do Katji. Tento príbeh možno spracováva motívy, ktoré už poznáte, no je zaujímavo vystavaný a má v sebe čosi navyše. Okrem postupne vygradovaného deja obsahuje zvraty, ktoré vás nútia čítať stále ďalej... postavy, ktoré budete milovať aj nenávidieť a ktoré vám občas brnknú na nervy, no neskôr im to s čistým svedomím odpustíte.

V "Zrodení z mágie" je navyše pekne vidieť, ako sa autorka zlepšila. Vychytala štylistické chybičky aj štýl písania, ktorý ma v jednotke (najmä na jej začiatku) rušil. Vďaka tomu som si čítanie užila ešte viac než predtým a už sa teším na pokračovanie :).

Vknihách
13.04.2023 5 z 5

magické, dobrodružné, napínavé

Už Katja- Prebudená mágia, ako autorkin debut, bola skvelá. Katjina mladšia sestra s názvom ZRODENÍ Z MÁGIE bola ešte lepšia.

Síce som bola takmer 50 strán zmätená, stratená, priam dezorienovaná- nevedela som kde som, kto je kto, čia postava rozpráva danú časťchytalo ma zúfalstvo, pretože som si ťažko vybavovala podľa mien, ktoré si ja nepamätám, kto je daná postava. Je to však moja chyba, nie chyba autorky. Mohla som si prečítať aspoň kus z konca predošlej časti. Našťastie som sa začala orientovať a už to odsýpalo.

NATALI FOX šetrí náš čas aj peniaze. Nevracia sa k tomu, čo bolo v prvej časti. Keď, tak len okrajovo a stručne, nevenuje zbytočnému opakovaniu pozornosť. Preto je fajn vrhnúť sa na pokračovanie ihneď, prípadne si dať re-reading prvej časti. Budete sa lepšie orientovať v deji aj postavách. Našťastie, ja som si počas čítania na dosť podstatných vecí spomenula.

Musím vyzdvihnúť opäť nádherné ilustrácie, mapy, rovnako tak detailne premyslený dej, nové postavy a magické bytosti, zvraty, dynamiku deja, nečakané a šokujúce zistenia a čo by to bolo za YA fantasy, keby sa nám tu nevykryštalizujú nejaké tie vzťahy láskové.

Drvivú väčšinu príbehu je rozprávačkou Katja, s ňou zažívame riadne dramatické chvíle, neraz ide o život nielen jej, ale aj jej súputníkom. Dlhá a namáhavá cesta do Bieleho mesta však prinesie svoju odmenu v podobe mnohých odpovedí- ale mnohé nám, čitateľom, zostane naďalej záhadou.

Asi 100 strán pred koncom je len Argosových a jeho ceste (za šťastím?). Som rada, že Natali nám dovolila nahliadnuť aj do jeho púte, bola rovnako, ako Katjina, nebezpečná, namáhavá s viacerými odhaleniami.

Záverečná kapitola je venovaná Liane(nech mi všetci odpustia, ja netuším, či sa už predtým v príbehu vyskytla, jej meno ani postava mi nič nehovoria). Aj tu nám Natali kadečo odhalí, ale epilóg Páni moji! To je niečo mám hlavu v smútku, ale v duši nádej, že snáď o rok si prečítam pokračovanie.

Veľa som vám toho neprezradila, ale sľúbiť vám môžem 500 strán kvalitného čítania, tak smelo do toho :)

Knihochod
09.04.2023 4 z 5

Príbeh plný napätia, zvratov, bojov o holý život, strachu a mnohého ďalšieho, zabalený v graficky nádherne vymazlenej knižke s úžasnou obálkou - to je druhá časť fantasy série Katja.

Týchto bezmála 500 strán sa vôbec nečítalo zle a mňa veľmi teší, že si autorka vzala k srdcu názory čitateľov a zbavila sa toho nešťastného časovania (idúc, smejúc, učiac, ). Už aj vďaka tomu je vidieť obrovský posun k lepšiemu, čo sa celkového písaného textu týka.

Taktiež je viditeľné, že celkový príbeh má Natali pekne premyslený, všetko do seba krásne zapadalo, všetko bolo logicky vysvetlené a len ťažko by čitateľ hľadal niečo, čo by nejakým spôsobom nedávalo zmysel.

KONEČNE sa aj protagonistka príbehu zbavila svojej plochosti, takže vcítiť sa do jej situácie a pochopiť, prečo v určitých okamihoch konala tak ako konala, už nebolo také náročné, ako v prvej časti. Veľmi chvalim tiež zapojenie Argosa a jeho pohľad na určité udalosti.

Trošku ma však mrzí romantická linka, ktorá sa iba sem-tam mihla na pozadí celého príbehu, avšak skrz obálku by som jej tam čakala podstatne viac. A tiež sa mi zdalo, že takmer všetky dejové relikvie boli legendami, ktoré sa ukázali byť skutočné, čo síce nie je nejaká prehnane veľká chyba, ale možno by stálo za to vymyslieť čosi inakšie.

Každopádne som s touto častou veľmi spokojná a už sa teším na ďalšiu, keďže autorkin posun k lepšiemu je v tomto prípade naozaj viditeľný.

simona5843
31.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Som nesmierne rada že na Slovenskú máme takúto talentovanú autorku pretože to čo si pre čitateľa vymyslela Natali Fox vo vás vyvolá mnoho emócii. Kniha má vyše 500 strán na ktorých sa deje toho neskutočne veľa. Do deju prichádzajú nové postavy, veci sa zamotávajú a odmotávajú.Počas čítania som vnímala posun autorkinho štýlu oproti prvému dielu. Cítiť že autorka to nezbúchala za 5 minút 12 ako sa hovorí ale svoj svet si vymyslela do posledných detailov a všetko dávalo zmysel. Chcela som si pred touto častou znova prečítať prvý pretože som sa bála či si niečo s neho budem pamätať no nebol čas ale moje obavy boli zbytočné postupne som si spomenula na všetko dôležite. Menšie upozornenie,romantická linka je skôr v úzadii ale prekvapivo mi to vôbec nevadilo. Odporúčam.

kristy.books
12.03.2023 4 z 5

Druhý diel série Katja v podstate začína tam, kde skončil ten prvý. Trochu som sa bála, ako na tom bude moja pamäť, veď jednotku som čítala už pred vyše rokom, no postupne mi v hlave nabehlo všetko, čo malo a dokázala som sa rýchlo zorientovať v deji a začítať sa. Tentokrát ku nám bola autorka poriadne štedrá a dopriala nám takmer 500 nových strán príbehu.

S Katjou a jej partiou sme zažili mnoho dobrodružstiev, učili sa narábať s novoobjavenými schopnosťami, plavili sa loďou, putovali drsnou krajinou, čelili mnohým útokom a podobne, takže hoci je to celkom bichla, ani chvíľu som sa nenudila. Mala som pocit, ako by som v jednej knihe zažila hneď niekoľko rôznych príbehov. Okrem našich starých známych z jednotky sme spoznali aj nové postavy, napríklad čarodejníka Svaroga, ktoré v deji zamiešali kartami.

Autorka vytvorila naozaj premyslený svet s rôznymi netradičnými postavami, zaujímavou zápletkou, tajomstvami, akčnými scénami, krásnymi priateľstvami (napríklad Katja a Briam, Argos a Kora). Každý, kto má takúto fantáziu a dokáže vytvoriť niečo podobné, čo má hlavu a pätu, má môj obdiv.

Väčšina príbehu je vyrozprávaná z Katjinho pohľadu a ja som si celý čas hovorila, že je škoda, že tu nemáme aj pár kapitol z pohľadu Argosa, pretože mi chýbal. Našťastie, autorka neskôr moje prosby vyslyšala, takže sme mali možnosť zistiť, čo v rovnakom čase prežíval okrem Katji aj Argos.

Konečne sme dostali odpovede na veľa nedoriešených vecí z jednotky, autorka si pre nás pripravila hneď niekoľko odhalení, ktoré som nečakala. Samozrejme, že iné veci sa opäť dosť zamotali, takže nutne potrebujem pokračovanie.

Nechýbala ani romantika, no nebola veľmi výrazná, skrývala sa skôr v pozadí. Pevne dúfam, že v ďalších častiach dostane viac priestoru a moja romantická duša bude naplno spokojná. Toto je moja najväčšia výhrada k príbehu, inak som bola spokojná. Obe časti boli u mňa na približne rovnakej úrovni.

Musím pochváliť aj grafickú stránku knihy, od nádhernej obálky po mapy a ilustrácie vo vnútri knihy.

Natali Fox
slovenská, 1989
2022  86%Prebudená mágia
2023  84%Zrodení z mágie
2024  90%Magické relikvie I.