Kllara Kllara komentáře u knih

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Obdivuji všechny, kteří se dokáží vzpamatovat z něčeho tak hrozného, jako je pobyt v koncentračním táboře... Nedovedu si ani představit, kolik síly v sobě člověk musí mít. Moc hezká ukázka toho, že někteří lidé dokáží ustát opravdu všechno a ještě u toho pomáhat ostatním... Pěkná, ale místy opravdu velmi krutá kniha, která si nebere servítky.

15.02.2023 5 z 5

Kniha, která má moc opravdu výrazně změnit váš vnitřní svět, pokud jí to dovolíte. Sama se snažím na sobě metody autora testovat a musím říct, že to, co píše, opravdu dává smysl. Všechny problémy opravdu vytváří naše mysl a vytváří je právě proto, že s ní neumíme dostatečně dobře zacházet. Doporučuji.

23.03.2022 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Tato kniha sice není krásná. Ale je napsaná tak upřímně a poutavě, že náhle dokážete pochopit způsob uvažování člověka, kterého byste v běžném životě odsoudili bez možnosti přehodnocení názoru.

Alex je opravdu strašný antihrdina, který vás potrápí v mnoha částech knihy a to hlavně na začátku, který osobně považuji za nejslabší, avšak podstatnou část. Možná to bylo hlavně tím, že jsem si stále ještě zvykala na týnskou mluvu, která člověka opravdu hojně provází po celou dobu čtení a musela jsem děkovat za svou znalost angličtiny, která mi její pochopení trochu ulehčila. Na druhou stranu bych řekla, že právě tento Alexův "argot" je tou nejpodstatnější věcí, která vám tak rychle umožní splynout s jeho způsobem myšlení.

Jednou větou - velice zajímavé dílo s přesvědčivě vykresleným hlavním hrdinou a možná trochu kontroverzní myšlenkou o tom, že každý člověk má právo na svobodu volby bez ohledu na to, ať už se rozhodne pro dobro, či zlo.

23.03.2019 5 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Krásná slova a tak krásné obrázky, až člověk zatouží být součástí světa, který zachycují. Ale copak vlastně už nejsme? Možná stačí jenom otevřít oči... A především srdce. Myslím si, že čím více si knihu čtenář rozloží (a nepřečte ji celou naráz), tím více k němu budou moct její slova promlouvat. Jsem ráda, že je tohle má první přečtená kniha v roce 2024.

03.01.2024 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Kniha, která dokáže vyvolat silné emoce. Po celou dobu četby se ve mně neustále střídala směsice vzteku, bezmoci i dojetí. Celý děj postupně graduje do bouřlivého finále, které je pro Stephena Kinga naprosto typické, a které přečtete jedním dechem. Jako vždy se mi líbil autorův styl psaní, který je na vysoké úrovni. Také se mi velmi líbilo, že v knize vystupují dvě stejně mocné síly dobra a zla. Díky tomu jsem po jejím přečtení neupadla pouze do tiché melancholie (i když musím přiznat, že mírně převažovala), ale odnesla si i víru v to, že pokud tomu sami dopomůžeme, dobro má nakonec velký potenciál převážit...

16.08.2023 5 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Nekompromisní, realistické, smutné. Émile Zola zkrátka dokázal jednotlivým postavám opravdu vdechnout život, až jsem skoro měla pocit, že se jedná o reálnou autobiografii a ne o smyšlené dílo. Občas tedy bylo chování některých postav mimo mé chápání a přišlo mi hloupé a nelogické, ale i to je samozřejmě realita. Pokud mám svou myšlenku tedy nějak shrnout, kniha se mi až na přílišnou popisnost některých pasáží líbila. Musela jsem si sice chvíli zvykat na styl autorova psaní, ale později jsem už četla jedním dechem a kniha ve mně dovedla vyvolat emoce, které sice nebyly pozitivní (jednalo se převážně o smutek, vztek a trochu frustrace nad situací Gervaisiny rodiny), ale byly tam, což beru jako jedno z mnoha znamení, že se jedná o dobrou knihu.

15.02.2023 4 z 5

Genové klíče Genové klíče Richard Rudd

Tato kniha vyžaduje velké množství času a nezáleží na tom, zda ji přečtete celou, ale co si z ní odnesete. I kdybyste si měli přečíst pouze jeden odstavec a ten vám pomohl k jistému uvědomění, splnila svůj účel. Klíče však rozhodně nejsou vhodné pro každého. Někdo ve svém životě přemítá až příliš a k osobnímu seberozvoji mu spíše prospěje osobní zkušenost v podobě nějakého činu. Pokud se však chcete do Genových klíčů opravdu opřít, doporučuji si pořídit minimálně 3 další průvodce (Zlatá cesta - Prosperita, Zlatá cesta - Láska, Zlatá cesta - Génius). Sama je vlastním a říkám si, o jak podstatné informace jsou ochuzeni lidé, kteří mají pouze základní knihu.

18.12.2021

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Nesouhlasím. Werher není přecitlivělý. To jen my jsme se stali necitlivými... Miluji eleganci, která prostupuje celou knihu a vůbec bych se nezlobila, kdybych si tohle dílo vytáhla u maturity.

16.03.2020 5 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Tato kniha je důkazem, že ať už žijete tím nejnesmysluplnějším způsobem, nebo ať už stvoříte tu nejnesmysluplnější věc... Nakonec to vždycky nějaký smysl bude mít.

Výjimečná kniha. Během čtení jsem měla pocit, jako kdybych byla někde v limbu mezi životem a smrtí... Ze začátku má sice člověk nutkání četbu vzdát, ale postupně ho kniha natolik chytne, až je mu nakonec líto, jak to bylo krátké.

08.12.2019 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Tento román má hloubku a je to přesně ten typ knihy, který vás po jejím přečtení nějakým způsobem obohatí. Myšlenky Lorda Henryho byly prostě úžasné a stejně tak strhující byl osud samotného Doriana, který nám ukazuje, že i ta nejmenší maličkost nás nakonec může zavést až do samotného pekla... Tragické, ale krásné.

Fascinuje mě, jak moc hlubokomyslní lidé typu Oscar Wilde žili v tak "dávné" době...

16.07.2018 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Kniha plná smutku, nenávisti, ale i lásky a síly v lidech, kteří zažili pravé peklo. Člověk si po přečtení knihy náhle uvědomí, jaké má štěstí a jak jsou jeho problémy malé a nepodstatné. Je to neskutečné, kam až jsou schopní někteří jedinci zajít. Tato kniha si zaslouží víc, než pět hvězd. Obsahuje informace, které nejsou hodny toho, aby byly nějak opomíjeny či zapomenuty. Naopak by měly být šířeny dál, protože spousta lidí nemá ani ponětí o tom, co se na tomto světě všechno děje.

01.01.2017 5 z 5

Nocte Nocte Courtney Cole

Kniha má skvělou myšlenku, ale bohužel, špatného autora. Po celé 3/4 knihy se téměř nic neděje, vše se jen točí okolo nechutně dokonalého Dareho a okolo lítosti vůči matce a Finnovi. A opravdu, celou tuhle knihu u mě nezachránil ani překvapivý konec, na který kniha od začátku sází. Sice ji vylepšil - za něj jedna hvězda navrch - ale rozhodně nezachránil, té nudy na mě bylo prostě až moc. Neříkám, že kniha má být akční, ale měla by být alespoň poutavá, nebo něčím zajímavá. Což Nocte prostě není.

14.06.2016 2 z 5

Nová země – Objevte v sobě smysl života Nová země – Objevte v sobě smysl života Eckhart Tolle

Eckhart Tolle představuje způsob, jak nalézt vnitřní klid a snížit míru utrpení pomocí náhledu na svět ne pouze očima "já", ale v širším kontextu, tedy prostřednictvím jisté formy nadhledu. Zároveň čtenáře podněcuje k tomu, aby si v životě více uvědomoval to, co činí, myslí, cítí a kým ve skutečnosti je. Ačkoliv kniha údajně navazuje na Moc přítomného okamžiku, myslím si, že by klidně mohla být samostatně.

Nová země se mi moc líbila a myslím si, že je to povznášející kniha, ze které si lze odnést spoustu dobrého, ale je pravdou, že rozhodně nesedne každému. Ale to je naprosto v pořádku. Existuje mnoho cest, jak se dobrat k pravdě a naplnit svůj životní potenciál. Už jsem viděla mnoho rádoby duchovních lidí, kteří měli větší ego, než lidé, kteří se o nic podobného aktivně nezajímali :)

26.10.2023 5 z 5

Jak na veganství Jak na veganství Pavel Houdek

Velice objektivní příručka pro vegany, kterou opravdu doporučuji! Autor se nesnažil veganství vykreslit jako dokonalou formu života, ale naprosto střízlivě zde probral úskalí, které jsou součástí tohoto stravování také. Přesto jednoznačně převažují benefity a veganství je dle mého názoru opravdu krásný životní styl. Spoustu věcí mne zde překvapilo i přes to, že jsem vegankou již pár měsíců. Celkově mi tedy kniha přinesla užitečné a nové informace, čímž splnila má očekávání.

28.12.2021 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Knihu jsem začala číst především kvůli tomu, abych se dozvěděla něco o autismu a více se dokázala vcítit do lidí, kteří jím trpí. Rozhodně se nejedná o nějakou profi učebnici psychologie a nějaké přelomové poznatky o této poruše zde rozhodně nehledejte, ale jestli něco získáte, pak jsou to poznatky ne ve směru vědeckém, ale obyčejně lidském. Tato kniha vám ukáže, že i když to tak mnohdy nevypadá, autisté jsou úplně stejní lidé jako jsme my, ale tak nějak více spontánní a bezprostřední.

Moc mi však nesedl autorův humor a neustálé opakující se zmínky o vínu, bez kterého autor nemůže žít. To mi začalo po chvíli lézt krkem. Ale budiž. Martin se k dětem chová hezky a dělá obdivuhodnou práci, což je asi to nejdůležitější. Já sama si nejsem jistá, jak dlouho bych vydržela na jeho místě.

07.02.2021 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Kniha má rozhodně moc pěknou a čistou myšlenku, některé dialogy jsou napsány tak jednoduše a lehce, až se člověk občas podiví, proč se vlastně tak srozumitelně mezi sebou nebavíme taky? Ano, pravda bolí... ale lež dokáže zranit mnohem více.

Abych nějakým způsobem obhájila 3 hvězdy, které jsem knize udělila: Až na myšlenku tygra jsem v knize nenašla nic moc dalšího k zamyšlení, a proto mi dílo přišlo takové plytké, i když nemohu upřít fakt, že někdy stačí k dobré knize málo. Možná jsem však měla číst pozorněji, kdo ví?

19.03.2020 3 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Za mě nesmírně čtivé a strhující. Zajímavé. Avšak nemohu si pomoci, dílo musím neustále srovnávat s geniálním 1984, které na mě působilo o něco promyšleněji a tak nějak uceleněji. Ale přesto... Velice silné 4*.

18.03.2020 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Nečekala jsem, že mi místy při čtení této knihy o dětech bude tak nepříjemně. Čekala jsem určitou drsnost, ale přesto mě to zasáhlo, protože všechno, co se na ostrově událo, je vlastně naprosto zbytečné a nic z toho by se stát nemuselo. Je smutné vědět, že za tolik let naší civilizace... Lidé sklouznou hned zpět na začátek evoluce, jakmile nad nimi zmizí pevná ruka zákona, či jiných autorit. A je jedno, zda se jedná o dospělého, nebo o dítě.

Co se týče samotné knihy, musím říct, že občas jsem měla problém pochopit, kdo zrovna mluví, nebo co se děje... Někdy celý děj jaksi zvláštně vyšumí do ztracena a myslím si, že trošku větší srozumitelnost by knize neuškodila... Avšak musím uznat, že celý příběh rozhodně má něco do sebe a nějakou stopu na mně zanechal.

01.10.2019 3 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Dárce vládne jakýmsi neuvěřitelným kouzlem, které mě chytlo už od první stránky. Doufám, že si ho přečte co nejvíce lidí. Krásná, neuvěřitelně citlivá a čtivá kniha s nádherným koncem. Nesouhlasím s tím, že konec byl špatný, určitě to byl ten nejlepší konec, jaký mohla autorka zvolit, vzhledem k poselství knihy. Po dlouhé době zase dávám plné hodnocení.

Ale trochu se bojím filmu, protože vím, jak to dopadlo s knihou jménem Hostitel, kterou také zfilmovali.

14.02.2015 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Krásný a zároveň velmi krutý příběh, který měl mnoho vrstev. Celkové prostředí Japonska mě bavilo od začátku do konce a dozvěděla jsem se mnoho zajímavých poznatků ze života gejš. Oceňuji realismus celého příběhu ve smyslu vykreslení tehdejších zákoutí Japonska plných špíny a chudoby. Ženy měly opravdu špatné postavení ve společnosti, jejich cena se odvíjela hlavně od sexuální atraktivity a mnohdy se musely nechat pasivně unášet proudem života. Knihu doporučuji, byla velmi čtivá.

05.02.2024 5 z 5