Kenan Kenan komentáře u knih

Adresa Naděje Adresa Naděje Mélissa da Costa

".. truchlení se postupně z našich životů vytratilo a pro dnešního člověka to má neblahé účinky. Dříve bylo možné vidět, jak lidé truchlí celé týdny, dokonce měsíce. Ženy nosily na znamení smutku černou barvu a tvář si halily závojem. Dnes začíná každodenní rutina, jakmile je po pohřbu: práce, účty, které je potřeba dál platit. Společnost už na truchlení nemá čas."
A právě o tomhle kniha je. O truchlení. Amanda přijde ve svém životě o dva nejbližší lidi právě v době, kdy by mohla být nejšťastnější, kdy měla všechno před sebou. Uchyluje se na samotu a pomalu se dostává k drobným radostem života, i když v ní stále smutek přetrvává.
Hezké to bylo. I přes pomalý, strohý, smutný děj, ve mně kniha navodila pocity klidu.

04.02.2023 4 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Tohle mně mile překvapilo. Čekala jsem romantiku, kdy krásná princezna zachrání démona a zamiluje se a bála se, že mně to nebude bavit. Ale o tomhle to není. Je to opravdu temná fantasy s využitím prvků některých pohádek, originální lesní magie, hezky vykreslených postav, popisy barev a vůní. Romantická linka samozřejmě nechyběla, ale vůbec nebyla násilná. Kniha mně bavila od začátku až do konce.

29.01.2023 4 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Těžký život několika málo obyvatel zapadlé Šumavy z druhé poloviny 19. století, jejich boj s pytláky, s přírodou, těžkou a nebezpečnou dřinou při kácení lesů. Lze zde poznat rozdíl mezi lidmi z města a prostotou lidí, kteří se v horách narodili a neumějí mnohdy ani číst, ale veškerý jejich život je přizpůsoben těžkému životu, který je ale nahrazen krásou přírody a jejich láskou k ní. Popisy šumavských lesů jsou tady podány opravdu krásně, z doby kdy Šumava byla ještě téměř prales. Dojem z knihy navršuje archaická čeština. Moc se mi to líbilo.

29.01.2023 4 z 5

Ženy ze zámku Lafayette Ženy ze zámku Lafayette Stephanie Dray

Tři ženy, každá z jiného období, spojuje zámek v Chavaniacu ve Francii. Původním majitelem je generál Lafayette, významná osobnost 18 století, zvlášť období francouzské revoluce. S jeho ženou Adrienne, která jej do posledních chvilek podporovala, se podívámei na dvůr Ludvíka XVI. Druhou ženou příběhu je Beatrice. Na zámku se s ní setkáváme v období 1. světové války. Beatrice udělala ze zámku útočiště pro osiřelé děti. Marthe, třetí žena, jedna z obyvatelek zámku v období 2. sv. války, kdy zde byly, v období holocaustu, zachraňovány židovské děti.
Bylo to docela náročné čtení. Je zde hodně politiky, která ubírá knize na čtivosti. Dozvěděla jsem se ale díky tomu spoustu nových informací. Např. o generálu Lafaeyettovi, jsem předtím neslyšela a přitom jeho činy ovlivnily další vývoj Francie i Ameriky. Samozřejmě mě to donutilo ke googlování, generál byl ve vězení i v Olomouci. Určitě doporučuji všem milovníkům historie.

23.01.2023 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Spousta knih je o 2.světové válce, ale jen málo jich píše o poválečném období, o řešení německé otázky v našem pohraničí. Mně se líbilo podání příběhu dvou rodin, jedné české a druhé německé, který tento problém zasáhl. Kniha ukázala, že není jen ten špatný Němec a ten dobrý Čech, ale zjednodušeným pohledem, můžeme říct, že vždy je to o lidech, co je uvnitř nich.

22.01.2023 5 z 5

Služebná Služebná Alicja Sinicka

Celkem dobrý thriller. Rychlý, bez hluchých míst.

15.01.2023 3 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Mám ráda knihy p. Hanišové, která je známá otevřenými konci, ale tady mi ještě trochu víc, kam Sára postoupila, chybělo. Přesto mně příběh, ve kterém jsme postupně zjišťovali traumata, která Sáru dostala tam, kde je, bavil.

15.01.2023 5 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Tohle bylo fajn. Příběh tří kamarádů, téměř čtyřicátníků. Každý z nich žije naprosto jiný život, přesto se stále podporují a mají pro sebe pochopení. Pojítkem mezi všemi zúčastněnými je lifestylový blok blogerky Sini, která líčí naprosto ideální situace, které ona zažívá, se vším si poradí, vše je naprosto dokonalé, radí, co je správné a jak ona vše dokonale zvládá, dokonalá fazóna. Úplný protiklad života Samiho, Markuse a Pesonena. Dostáváme se k opravdu hodně tématům - obtížnosti hledání blízkého člověka, zvládání dnešního rodičovství, nerovným vztahům, touze po dítěti, mužskému pláči. Příběhy jednotlivých osob jsou líčeny humorně, i když s vážným pozadím.
Ze začátku jsem si řekla, že to bude zas nějaké rodinné drama, ale postupem jsem zjistila, že to je o rodinných vztazích, ale nejen o tom. Doporučuji.

09.01.2023 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Animant, dívka z bohaté rodiny, která nemusí pracovat, přesto příjme práci asistentky hlavního knihovníka, protože knihy jsou její život. Vydává se z venkovského prostředí do Londýna s vědomím, že knihovník je nepříjemný, podivínský muž, proto neví, co ji čeká. Animant mně se svou zvědavostí a dotěrným vyptáváním, někdy štvala. O to víc jsem si oblíbila bručouna Reeda. Děj odehrávající se hlavně v knihovně 19. st. je pomalu plynoucí a trochu zdlouhavý. Neustálé opakování denního režimu, knihu jen natahovalo, ale já jsem si její čtení užila. Bavilo mně i číst, jak Animant pořád rovná knihy v poličkách :). Klidné romantické čtení, okořeněné prostředím knihovny.

07.01.2023 4 z 5

Únikovka Únikovka Marc Meller

Tahle kniha je vážně čtivá, ale to je asi vše. Ano, je v ní spousta mrtvol, ale napětí se u mně nekonalo. Takový odpočinkový thriller.

07.01.2023 3 z 5

Byl jsem číslem 7809 Byl jsem číslem 7809 Josef Rudolf

Dokumentární popis zkušeností autora po zatření gestapem. Svědectví o pobytu v koncentračním táboře, o konkrétních lidech, kteří jsou v knize jmenováni. Doporučuji Brňanům, protože jde převážně o svědectví osudů lidí z Brna a jeho okolí. Tím, že byly tyto zápisky sepsány neprodleně po ukončení války, nabývají tak na věrohodnosti.

07.01.2023 4 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Detektivní případ z Beskyd, český autor, hezká obálka - jasný kandidát k přečtení :).
A nelituji. V malé horské osadě byla nalezena mrtvá dívka, která má před svatbou. Vyšetřování se chopí oddělení kriminalistů z Ostravy. Do příběhu se částečně prolíná i soukromí jednotlivých vyšetřovatelů. Tady jsem měla trochu problém se jmény. Autor používá někdy příjmení, někdy jméno, a jelikož nejde o jednoho vyšetřovatele, ale o celé oddělení, měla jsem na začátku problém se zapamatováním kdo je kdo. Zajímavé bylo vylíčení vztahů jednotlivých obyvatel malé osady, kteří žijí osamoceni v horách. Závěr byl trochu už na hranici uvěřitelnosti, ale celkově hodnotím knihu pozitivně a jistě si od autora něco dalšího přečtu.

29.12.2022 4 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Linus je sociální pracovník, který navštěvuje sirotčince, ve kterých jsou děti zvláštní, někdy jinak vypadají nebo mají nějaké magické schopnosti, mohou být nebezpečné jiným i sobě. Zkoumá tyto sirotčince z pohledu jejich dostatečnosti potřebám těchto dětí. Takto se dostává na ostrov, jehož osazenstvo je v přísném utajení. Ostrov dává domov několika dětem a záhadnému řediteli sirotčince. Asi jsem se na knihu těšila až moc. Hlavní myšlenka, která je zcela zřejmá - že každý kdo je jiný, není proto horší, zaslouží si pozornost - je za mně naprosto v pořádku. Ale tato opakující se moudra prolínají celý příběh a bylo jich za mně na jednu knihu až moc. Bavily mně pasáže s popisem charakteristik dětí, jejich reakce byly mnohdy velmi emotivní. Často jsem se ale při čtení neustálého opakování myšlenek nudila. Nemohu tedy úplně sdílet nadšení, které tato kniha vyvolala. Jsem ale ráda, že jsem se k ní dostala a jistě dám šanci i autorově druhé, u nás vydané knize.

26.12.2022 3 z 5

Vánoční koledy lady Osbaldestoneové Vánoční koledy lady Osbaldestoneové Stephanie Laurens (p)

Vrátila jsem se do malé vesničky mezi všechny známé a opět to bylo moc příjemné čtení.

22.12.2022 4 z 5

Vánoční hostina lady Osbaldestoneové Vánoční hostina lady Osbaldestoneové Stephanie Laurens (p)

Vánoční příběh ze začátku 19.století. Lady Therese, na jejím venkovském sídle, navštíví její tři vnoučata a budou u ní trávit čas vánoční. A protože její vlastní děti vychovávaly spíš chůvy, bojí se, že jim nezajistí v malé vesničce takové vyžití, aby se nenudili. Jenže pak se ztratí hejno hus, které mělo být vánoční hostinou pro celou vesnic. Bez nich jsou ohroženy vánoce, proto se Lady i s vnoučaty pouští do pátrání po husách. Kniha plná starých venkovských tradic, kterých se účastní spolu všichni obyvatelé vesničky. Četla jsem ji s úsměvem na rtech nebo se slzami dojetí v očích. Návrat k duchu starých vánoc. Moc doporučuji.

19.12.2022 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Moje první setkání s autorkou. Po přečtení této knihy to musím napravit a přečíst si od ní i nějakou předcházející knihu, protože tahle se mi hodně líbila. Sledujeme příběh Tea od jeho dětství až do dospělosti. Autorka naznačuje, že s ním není něco v pořádku, ale nevíme co, takže jsem si po celou dobu čtení tvořila různé hypotézy. Nevěděla jsem co je s Teem, kam jeho otec chodí každou neděli odpoledne, bála jsem se toho, co Teo hrozného provede. Mé domněnky se celou dobu měnily a rozuzlily se až když se kniha blížila závěru. Jestli tohle byl cíl autorky, tak se jí to povedlo. Větší část je věnována Teovi a až kratší závěrečné kapitoly, které přinesou rozuzlení, jsou vyprávěny z pohledu matky a otce. V knize je použito hodně brutálních slov i hovorová čeština, ale nějak mi to tady nevadilo. Závěrečné odhalení není nějakým obrovským překvapením, ale moc se mi to líbilo a doporučuji.

15.12.2022 5 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Tohle bylo pro mně bohužel zklamáním. Příběh vztahu matky a dcery. Matka se samozřejmě chová hrozně, její nálady se střídají. Někdy se chová jako milující matka a někdy nejde daleko pro ránu. Její reakce jsou naprosto neočekávané a Símka tím naprosto trpí a veškerou vinu si vztahuje na sebe. Nedočteme se ale nic o psychologii matky Hany, proč se takto chová. Celý příběh je jednostranně vykládán Símkou, a to od samého dětství až do dospělosti. Nechci se víc rozepisovat, ať moc neprozradím, ale bohužel mi ani Símka, přestože si vytrpěla svoje, nebyla příliš sympatická. Kniha má vysoké hodnocení, tak mně mrzí, že na mně to nijak nezapůsobilo, ani nepřeneslo žádné emoce.

15.12.2022 2 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Kuba ztratil své plyšové prasátko Pašíka, a to zrovna v době, kdy se rozešli jeho rodiče a prasátko se pro něj stalo stálicí, která jediná v jeho životě zůstala stejná. Protože ho má moc rád a nechce o něj přijít, vydává se ho hledat do Země ztracených věcí.
Jasně, je to dětská knížka, ale moc ráda jsem si ji přečetla a obdivovala v Zemi ztracených autorčinu fantazii, jak krásným, ale i dost strašidelným a poučným se tento svět pro děti stává. Doporučuji dětem i dospělým. :)

11.12.2022 5 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Nina se chce osamostatnit od své rodiny, která ji až moc opečovává. Chce se postavit na vlastní nohy. Využije nabídku na práci asistentky Sebastiana, dávného přítele svého bratra, podnikatele v hotelnictví, který má nohu v sádře. Vydává se do Paříže, ale nic moc od toho nečeká, protože na Sebastiana má rozporuplné vzpomínky. Využije této příležitosti a při organizování cukrářského kurzu se sama pouští do pečení, přeměně Sebastianovy cukrárny a hledání sama sebe, toho kam chce, aby její život směřoval.
Za mně je tohle slabší díl Romantických útěků. Hlavní hrdinové i romantická linka byly fajn, ale mohla se odehrávat kdekoliv. Nebyla z ní cítit ta atmosféra Paříže, města které si autorka tentokrát zvolila. A já jsem si tuto řadu oblíbila hlavně proto, že poznáváme prostředí jednotlivých měst, kde se příběhy odehrávají. Do dalších příběhů se ale jistě pustím.

01.12.2022 3 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

Je to divoké, strašidelné a hlavně divné, ale mně se to moc líbilo. Tajemná atmosféra, popisy scén a domu mně pohltily a už nepustily. Navíc miluji autorčin styl psaní, proto jsem si užila i samotné čtení.
Olivia žije v Merilange, škole pro nezávislé dívky a nemluví. Nemá rodiče a neví ani o dalších jiných příbuzných. Jediné, co jí zůstalo je matčin neúplný deník. Od dětství vidí přízraky, kterých se už ani nebojí. Dostane dopis od strýce, o kterém neměla ani tušení, ať se vrátí domů. A tak se vydává na panství Gallant, o kterém neví vůbec nic. Žene ji jen myšlenka vypadnout z Merilange a pocit vlastní rodiny. Gallant je ale plný tajemství, stínů, přízraků mrtvých. Olivia se rozhodne vypátrat, co to všechno znamená.
Vřele doporučuji.

27.11.2022 5 z 5