Katuska88 Katuska88 komentáře u knih

Misery Misery Stephen King

Moje první kniha od Kinga. Musela jsem tu obrovskou mezeru ve čtenářském vzdělání zaplácnout. Dílo na doporučení kamarádky. Nejsem fandou hororů a ani nikdy nebudu.
Ale prostě je to kniha nebo autor, se kterým se za svůj život minimálně jednou setkat musíš. Done.

21.07.2020 4 z 5

Poslední výročí Poslední výročí Liane Moriarty

Autorka mne opět nezklamala. Kniha je velmi čtivá.
Chvílemi jsem si však říkala, že jsou všichni hrdinové nějakým způsobem psychopatičtí. Ani ke konci mne u většiny z nich tento dojem nepřešel.
Rozuzlení záhady jsem někdy v polovině knihy vytušila, ale i přesto hodnotím poměrně kladně. Já mám autorku prostě ráda.

29.05.2020 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Za mne bohužel horší, než předchozí. Konec byl super a rozuzlení taky. Ale celkový děj mne moc nebavil. Možná je to také tím, že ke Španělsku nemám vůbec žádný vztah, takže předchozí romány z Itálie mne zaujaly mnohem víc už jen místem.
Jinak chvíli jsem se docela i bála, co z prezentace p. Kirshe vyplyne. A říkala jsem si, jak nebezpečně pravdivě a děsivě to zní.

24.05.2020 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Nějak se mi trvalo se na začátku začíst, asi nezajímavá oběť.
Jinak s Bryndzou určitě nekončím.

31.01.2020 4 z 5

Podmaněni láskou Podmaněni láskou Barbara Cartland

To bylo tak sladké, až mne z toho rozbolely zuby.
Kdo to má rád, ten bude spokojený.
Kniha se čte moc hezky.

04.01.2020 4 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Já mám Kim ráda.
Sice je to taky takový "terminátor", ale to je asi každá hlavní postava v jakékoliv detektivce.
Tato série je fajn.
Jen bych ráda jako omáčku taky nějaké soukromí detektivů.
Osobní život jakéhokoliv z nich prostě neexistuje.
Jakýkoliv extrém je špatný.

18.12.2019 4 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Nehodnotím sílu tématu, to bych automaticky dala 5 hvězd.
Já hodnotím knihu 4 hvězdičkami za pomalý rozjezd.
Na to, jak je kniha kraťoučká, opravdu jsem se poměrně na dlouhou dobu zasekla hned na začátku.
Co musím uznat je to, že po prvních 60 stranách jsem knihu nemohla odložit a finále bylo velkolepé.
Je to poprvé, co jsem si přečetla něco o holokausu na území Polska a jsem nadšená spoustou dodaných faktů. Osud Varšavy za druhé světové je smutný a dojemný. Kadžému doporučuji, aby si rozšířil obzory ohledně této části historie.
Ovšem úplně nejvíce se mi líbily přidané výpisky z deníku kapitána Hosenfelda. A úplně nejlepší byl snad "most mezi Szpilmanem a Hosenfeldem" napsaný Wolfem Biermannem.

09.12.2019 4 z 5

Zatím nedočteno, třeba někdy příště, nějak mne to nebavilo...
Nějaké myšlenky tam byly, ale myslím si, že je to spíš četba vhodná na určitou část života v určité životní situaci a když na to člověk má opravdu chuť a náladu.
A hlavně přečíst v jednom zátahu a moc se s tím "necrcat". Já se zasekla a už se k tomu prostě nejsem schopná přinutit.

06.12.2019

Nebezpečná laskavost Nebezpečná laskavost Darcey Bell

Tak podle mého názoru jedna z mála knížek, která je mnohem horší, než film.
Film nebyl úplně trhák roku, ale oproti knížce byl aspoň přiměřeně dobrý.
V knize jsem čekala více detailů, čekala jsem více napětí a překvapení.
Ale dočkala jsem se jen knihy, která byla plná psychopatů a jedné neskutečně naivní ženské.
Závěr podivný, useknutý "jakože cože"?
A ti policisti, ti byli snad úplně vyhulení. Nechápu, jak někdo může být takhle hloupý.
Blog jedna velká neskutečná snůška naivních keců.
Já bych to teda nečetla ani náhodou. Ztráta času.
Knihu jsem si přečetla jen kvůli filmu, který mne zaujal asi hlavně svým obsazením.
Nejsem spokojená. Zmizelá se s tímto ani nedá srovnat, úplně jiná úroveň.

06.12.2019 3 z 5

Jedz, modli sa a miluj Jedz, modli sa a miluj Elizabeth Gilbert

Já jsem zatím neviděla film, takže za mne určitě až trochu nereálná představa, jak mohli podle této knihy udělat jakýkoliv scénář, natož aby filmové zpracování mělo úspěch.
Neumím si představit, co by mohli do toho filmu dát a jakým způsobem zpracovat, tak se na něj asi jen ze zvědavosti podívám.
Nemůžu říct, že by byla kniha vyloženě špatná. Chvílemi mne bavila a chvílemi zase vůbec.
Bylo v ní několik opravdu chytlavých a zajímavých myšlenek, taky spousta mnohdy užitečných a zajímavých faktů o navštívených zemích, ale taky bohužel spousta nesmyslů okolo.
Příliš mnoho úvah, téměř žádný děj. Na druhou stranu obdivuji autorku, že sdílí se širokou veřejností tolik velmi soukromých záležitostí a hlavně tolik soukromých myšlenek.
Celkově hodnotím okolo 70%.

31.10.2019 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tohle byla nádherná sága plná lidských osudů, ale taky mnoha historických dat, probíhajících na našem území, podaných lidským a velmi chytlavým způsobem. Musím hodnotit plným počtem bodů.
Autorka se po druhé knize stává jednou z mých oblíbených.
Co mne trošku mrzí je to, že se v knize nevyskytují zmínky o tom, v kolikátém roce se jaké události udály.
Mne vždy v knihách chybí to, když si nemůžu postavy zařadit na časové ose a mohu si jen domýšlet kolik jim asi tak momentálně je, a to taky jen pouze podle zrovna probíhajících méně či více známých událostí.
Konkrétní roky jsou však nejasné.

17.10.2019 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Já si nemůžu pomoct, moc všeobecné nadšení nesdílím.
Váhala jsem mezi 3 a 4.
Ten začátek byl tak vleklý a tak nudný.
Většinu knihy jsem se bohužel těšila, kdy se dostanu na konec a začnu číst něco jiného.
Ani nevím přesně proč, možná jenom tím, jak se to vleklo.
Originální vypravěčka byla super, taky se mi líbil pohled na válku očima obyčejných Němců, ale ten děj byl jinak strašně vleklý a chvílemi jsem se vyloženě nebavila. Možná jsem jen v poslední době přečetla příliš mnoho knih na tuto tématiku a mé rozpolcení je hlavně způsobeno tím, že každá z nich se mi líbila víc, než Zlodějka knih, ale nakonec dávám 4 za dojemný konec, který přece jen způsobil, že se misky vah přechýlily k 80%.

14.10.2019 4 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Tak tohle byla naprostá bomba!
Knihu jsem přečetla za tři večery na několik vydatných záběrů, nemohla jsem se od ní odtrhnout.
Autorka dokáže perfektně nastínit mezilidské vztahy a hezky upozorňuje na maloměstské chování matek a na jejich neustálé drby. Některé postavy mi byly automaticky sympatické, další automaticky ne.
Jen jsem se pořád děsila, kdo je ve finále tou obětí a představovala jsem si u koho všeho by mi to bylo líto.
Tím, že jsem neviděla seriál, je zážitek umocněn tím, že opravdu nevíte, kdo to nakonec schytal a toho jsem se upřímně děsila. Skvěle vykreslená psychologie postav. Osobnosti nejsou ploché, jsou tak reálné, až je to zarážející. Super. Třetí setkání s autorkou a nálepky mé oblíbené se jen tak nezbaví.

06.09.2019 5 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Nesrovnávám, protože jsem zatím autorovo druhou knihu "Ta přede mnou" nečetla.
Možná právě proto hodnotím kladně.
Kniha se mi překvapivě velmi líbila.
V ději nastalo několik zvratů, a i když jsem něco málo tušila, nakonec jsem byla stejně překvapená.
Hrdinka mi nebyla zrovna sympatická, ale i přes to jsem se knihou velmi pobavila.
Musím hodnotit kladně, kupodivu přes celkový dojem, že je to celé velmi přitažené za vlasy.

03.09.2019 5 z 5

Ztracené stříbro Ztracené stříbro Lindsey Davis

Zajímavé dílko opět trochu jiného ražení, než na jaký jsem zvyklá.
Nedostala bych se ke knize, ani autorce, nebýt čtenářské výzvy.
Nikdo z mého okolí totiž autorku nezná.
Byla jsem trochu zmatená ze způsobu psaní a zvláštního použití přímé řeči.
Ale jinak se mi moc líbily Falconovo hlášky a "moudra".
Někdy se k sérii nejspíš vrátím, nemyslím si, že mi něco uteče, když ji teď chvíli nechám skladem.

26.08.2019 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Začíná mi vadit to, že se dějová linie jakéhokoliv sériového vraha v dosahu 150 km čtverečních stočí k hlavním postavám vyšetřovatelů.
Chybí originalita. Nejen v tomto směru, ale i v osnově každého dílu, typu:
Vyšetřovatel chce jet na dovolenou, ale nejede, protože ho nutně potřebují, potom ho zase nechtějí, protože má špatnou historii, ale stejně to celé vyřeší, protože je do toho určitě zapleten její soused, sestřenka z pátého kolena nebo bývalý přítel prababičky.
V tomto směru pro mne mírné zklamání.

30.07.2019 3 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Mé druhé setkání s Jodi Picoult a jsem opět nadšená.
Z obou knih, které jsem přečetla, i přesto, že se každá zaobírá jinou tématikou,
je patrno, že při psaní knihy musela autorka sama hodně studovat témata, o kterých píše.
Ať už se jedná o právnický žargon nebo lékařskou terminologii, při čtení knihy máte pocit, že spisovatel opravdu ví, o čem píše.

25.07.2019 5 z 5

Mrtvou neměl nikdo rád Mrtvou neměl nikdo rád Eva Tvrdá

Nebyl to vyloženě literární skvost, ale od knihy jsem dostala to, co jsem očekávala. Možná právě proto, že jsem neočekávala nic závratného, se mi četba moc líbila. Vraha jsem si tipla správně.
Líbila se mi myšlenka toho, že oběť nebyla žádná milá osoba, které by bylo za hodno litovat. Je hezky ukázaná lidská ubohost. Kniha byla krátká, četla se dobře, bylo tam i pár zajímavých postřehů k zamyšlení.

22.06.2019 5 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Zajímavé drama, které je svým způsobem originální. Nemůžu říct, že bych byla vyloženě nadšená.
Místy mi přišla kniha dost depresivní.
Nyní mám pocit, že kniha byla ukončena trochu zbrkle.
Když se na to zaměřím zpětně, mám pocit, že mi něco uniklo a že nějaké věci zůstaly nedovysvětleny.

16.06.2019 4 z 5

Debdás / Provdaná Debdás / Provdaná Šaratčandra Čattopádhjáj

Knihu jsem přečetla, abych trošku přičichla k indické kultuře. Místo toho jsem však objevila předlohu pro nejčastější indický filmový scénář.
Toto poznání mne obohatilo. Uvítala bych nějaké poznámky pod čarou nebo vysvětlivky. Pro čtenáře, kteří nemají přehled o indické kultuře nebo společnosti je to místy poměrně náročná četba. Je tam pro nás Evropany dost neznámých náboženských, ale hlavně kulturních odkazů.

25.05.2019 4 z 5