Poslední výročí

Poslední výročí

Sophii táhne na čtyřicet, a ačkoliv je taková optimistka, že podle své kamarádky Claire nevidí sklenici zpola, ale úplně plnou, už i ji začínají trochu znervózňovat biologické hodiny a nová známost je přitom v nedohlednu. Neudělala chybu, když tak lehkovážně pustila k vodě Thomase, nejhodnějšího muže, jakého kdy poznala? Sophie začíná mít pocit, že její život uvízl na mrtvém bodě, když jednoho dne zjistí, že jí Thomasova mazaná prateta z Ostrova počmáraných blahovičníků ve své závěti odkázala něco tak nečekaného, že tím Sophii jako pohádková kmotřička obrátí život úplně naruby.
Grace je krásná ledová královna a má všechno, o čem kdy snila: manžela, který ji miluje, a čerstvě narozeného syna. Jak se s tím ale vypořádá, když vidí, jak se Sophie na oba toužebně dívá?
Veronice se v životě nic nedaří a na všechny má dopal. Nejvíc na pratetu Connii za to, že umřela a že do své závěti zahrnula zrovna Sophii! Veronika je odhodlaná závěť napadnout a hnát celou „kauzu“ až před nejvyšší soud. A taky vyřešit záhadu Ostrova počmáraných blahovičníků a napsat o tom knihu! méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/33_/339692/posledni-vyroci-5AD-339692.png 4.169

The Last Anniversary (2005)

Vydáno:, Ikar (ČR)

Pavlnka
včera

Pro mě trochu zklamání. Konec byl hodně zajímavý, i když jsem ho z větší části předvídala, ale začátek se dost vlekl. Přesto určitě stojí za přečtení.

adevis

Moriarty zbožňuju, načtené mám všechny a stejně jako u ostatních knih mi u Posledního výročí chvilku trvalo, než jsem se začetla. Jakmile se tak stalo, šlo to samo, rychle. Kniha byla opět skvělá! Skvělé postavy, vztahy. A nakonec vše dobře dopadlo, ale stejně bych Sophie dala dohromady s Callumem :-) hh

Safienka

Nezklamala, zase a opět. Je prostě dobrá a vždycky umí zaujmout. Musím přiznat, že tentokrát jsem měla ale dost co dělat, abych knihu nečetla pozpátku, protože jsem byla tak strašně moc zvědavá, jak to celé dopadne. Ač se mi ze začátku zdálo, že je tam hodně postav, tak jsem si nakonec vlastně všechny oblíbila a byla zvědavá na příběh každé z nich. Takže za mě určitě do doporučených :-)

anavi2009

Rovnou říkám předem, že autorku mám fakt ráda a četla jsem od ní všechny knihy. A tahle mě hodně bavila. Bohužel s čím mívám často u Liane Moriarty problém - s příliš mnoho postavami, takže mi opravdu trvá, než se naučím kdo je kdo - no tentokrát mi to trvalo půlku knihy. Děj krásně odsýpá a líbí se mi, že tam není žádný konkrétní přeslazený happy end - prostě kniha najednou skončí. Až nečekaně řekla bych. Prostě si čtu, čtu, čtu a najednou Poděkování :) Knize bych vytkla snad jen to, že Záhada Munroových děťátka byla dost dlouho natahovaná. Líbilo se mi, že děj byl vyprávěn více postavami. A musím říct, že postava Rosie se opravdu moc povedla, líbilo se mi hlavně zakončení, krásné. Pokud hledáte pohodové čtení na léto u vody, tohle je jasná volba :)

Mikik

Já mám knihy této autorky prostě hrozně ráda. Vždycky se mi líbí propletence vztahů. Zatím u mě tedy stále vede Manželovo tajemství a Tři přání, ale záhada děťátka v této knize byla taky fantastická a už se těším na další a další knihy.-).

mschmidtova

Autorka mě opět nezklamala, knihu doporučuji!

kanitsuj

Opět musím hodnotit pěti hvězdičkami pro moji nejoblíbenější autorku! Přečetla jsem všechny její knížky a všechny je mám v knihovně. Tato se může zdát trochu méně napínavá nebo rozvleklejší oproti jiným, ale styl psaní je naprosto perfektní - střídáním různých úhlů pohledů i časových rovin vytváří velmi dynamickou a dramatickou atmosféru, téměř filmově-divadelní. Její knížky je radost číst už pro ten zvláštní a přitažlivý způsob psaní, který jako by fungoval na principu 3D brýlí a čtenář se zásluhou něho ocitl v trojrozměrném naprosto uvěřitelném paralelním světě - světě příběhů Liane Moriarty. Také zápletka je vždy naprosto nečekaná - nikdy nevím, "co bude tím velkým tajemstvím", o čem vlastně román bude a jakým způsobem bude napsaný. Každá kniha paní Moriarty je krásný dárek, který mne stále baví rozbalovat!:-)

JanaJane

Kniha mě nebavila, nemohla jsem se začíst. Děj vleklý, odloženo nedočtené a nevím, zda se k ní někdy vrátím.Velké zklamání.

kneslova

Taková milá kniha s milými postavami a prolíná se s humorným nadhledem, skvěle napsáno i když mám od této spisovatelky své jiné favority v knihách.

Dousabel

No, ta k za mě úžasná kniha! Zatím jsem přečetla vše od této autorky, ale nevím proč, tahle mě bavila nejvíc! Možná za to může postava Sophie, která je neskutečně zábavná a pro někoho, komu tikají biologické hodiny, je single a trápí se tím, je neskutečně povzbudivá a konejšivá :D Nebo možná tím, že všechny postavy jsou vykresleny naprosto reálně, dost možná, každý v životě někoho takového z rodiny z Ostrova počmáraných blahovičníku zná, potkal nebo potká... A ta "záhada Munroových děťátka", na kterém kniha stojí, je po dočtení jen takovou třešničkou na dortu :) I když, na poslední straně je přece jen jedno šokující překvapení :D :D

Jane100

Moriarty je přeborník v psaní knih o ničem. Poslední výročí je skvělým příkladem. Někde na začátku knihy je jednou větou nastíněná zapletka, pak 324 stran zbytečného textu, tlachání a povídaček a na konci jednou větou, jak to vlastně cele bylo. Pritom by ten příběh měl takovy potenciál
.. Autorka píše opravdu zvláštne, takove jsou všechny její knihy. Přesto to jsou ale fajn oddychovky.

zuzana2599

Děkuji Liane Moriarty za to, že jsem mohla strávit čas na Ostrově počmáraných blahovičníků ( není to úžasný název?) s bláznivě-kouzelnou rodinkou a pomáhat tak střežit jejich tajemství.
I tento román ukazuje, jak skvělá je paní Moriarty autorka. Ta lehkost psaní, která se snoubí s jemným humorem, to množství výtečně vykreslených postav a vůbec se mi nepletly. Opravdu jsem si čtení této lahůdky moc užila !

Hakri

Naprosto skvělá kniha, spolu s Alicí asi nejlepší!!!

petaSk

Oddělení románů pro ženy jsem vždycky přecházela, s tím, že to není žánr pro mě. Pak jsem se nechala nalákat na seriál Sedmilhářky, který se mi líbil. Zkusila jsem překonat své předsudky a koupila si u nás nejnovější knihu od Liane Moriarty (v originále byla vydána před dvanácti lety). Četla se rychle, až v poslední čtvrtině jsem se musela do čtení kopat, zbytečně protahovaný závěr. Bohužel asi z žánru vycouvám. Postavy mi nepřišly až tak dobře vykreslené (až na pár vedlejších). Každá postava se dala charakterizovat jednou větou a jednou myšlenkou, kterou rozebírá celou knihu; například hlavní postava Sofie myslela jen na to, kdo ji oplodní, a tak dále - nechci spoilerovat. Knížka je celá natahovaná a dlouho se nic neděje, všichni si jen povídají, aniž to děj někam posouvá, a napětí nikde. Závěr byl jeden velký happy end, a to ve všech směrech, až moc naivní a zkratkovitý. Knihu jsem si nedokázala užít, jak jsem si užila seriál Sedmilhářky. Přitom nepochybuji, že kdyby se někdo schopný pustil do zfilmování Posledního výročí, líbilo by se mi. Asi k tomu potřebuji schopné herce a správnou kameru, aby mi množství scén, kdy se děj nehýbe, přišlo uchvacující, tak jako u Sedmilhářek.

Ladasom

Knihy této autorky mám moc ráda, ale tato pro mne byla trochu zklamáním. Četla se opět velmi dobře, ale přišla mi zbytečně rozvleklá. Plus je za postavy, které mají své lidské problémy a nejsou dokonalost sama.

JanaDor

Knihy od této autorky mám moc ráda. Zatím mě žádná nezklamala. Jsou mi blízké tématem i hlavními postavami. Velmi výstižně se autorce vždy podaří podat pocity hrdinů, že se v nich v určitých chvílích poznávám.
V knize nechybí jemný humor, sympatické osoby se skvěle vypracovaným charakterem a překvapeními, která se daly očekávat, ale přesně se tipnout dle mého nedají. Hlavním tématem vedle života Sophie, je řešení záhady a sledování pocitů novopečené maminky Grace (sestřenice Thomase), která neprožívá, tak šťastné chvíle, jak by se dalo u novorozence očekávat.

Šánka

Pro mě je L. Moriarty zárukou dobrého počtení a doposud jsem nebyla zklamaná.
Tentokrát je to příběh s tajemstvím, které rodina ukrývá po celá desetiletí, a ač se dá vytušit, jak a proč vzniklo, ty postavy jsou tak krásně barvitě vykreslené, tak reálné, že vás doslova pozvou na Ostrov počmáraných blahovičníků a vy s nimi ty jejich osudy prožíváte.
Autorka do příběhu vložila mnohdy i humorné situace a závěr je příjemně překvapivý. A možná, že to není nejlepší autorčina kniha, ale těch 5* má u mě zasloužených, bavila jsem se skvěle !!!

zdazilek

Čekala jsem opět skvělé čtení a opět to bylo super. Vedou u mě Sedmilhářky ale tato kniha je těsně za nimi. Knížka byla čtivá a bavila mě. Strašně mě zajímal konec jak vše dopadne a opravdu jsem se u něj bavila. Rozhodně stojí za přečtení.

Babouš

Jak už bylo zmíněno v některých recenzích, je tady opravdu hodně postav, ale jeden z důvodů, proč je Liane Moriarty možná nejlepší spisovatelka současnosti, je, že každičkou z těch postav dokáže vykreslit tak živě a sympaticky, že se vám nepletou - ba naopak to je jako číst si ztřeštěný příběh vaší vlastní rodiny nebo přátel. Konec eskaluje v šílenou kolizi všech dějových linek, která mě moc bavila.