katerina6763 katerina6763 komentáře u knih

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Opravdu krásný příběh o muži, pro kterého už nemá život smysl, ale kterému není dopřáno ze života odejít z různých, velmi humorně popsaných důvodů. Je to román, u kterého se mnohokrát pousmějete i zapláčete.

15.08.2023 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Kniha popisující problémy obyčejného člověka, který se ocitne vlivem nepříznivých skutečností na hranici... Opět skvěle napsáno, velmi příjemné na čtení, bez zbytečných příkras, skoro až surově pravdivě.

04.04.2023 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Výborná kniha. Skvěle popsána situace, která byla zajisté v mnohém úplně totožná se skutečností. Až při čtení této knihy jsem si uvědomila, že se toto skutečně odehrávala celkem nedávno...

04.04.2023 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Nečekala jsem, že dám této knize pět hvězdiček. Děj krásně plynul, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Zajímavý případ, ve kterém jsem až do samotného konce neměla tušení, kde je viníkem. Těším se na další díly.

26.02.2023 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Kniha se mi velmi líbila, byl to takový odpočinkový příběh. Určitě by se líbil i mladším čtenářům; možná i nečtenářům, kteří by v něm mohli objevit lásku ke čtení.

22.01.2023 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Za toto dávám plný počet hvězd. Opravdu strhující příběh o osudu dvou chlapců, kteří se v mládí rozešli, a nakonec museli dávný rozpor vyřešit. Příběh se odehrává ve válkou zmítaném Afgánistánu a vysvětluje důvody tohoto konfliktu v období celého století. Oceňuju historický přehled o vývoji konfliktu na konci knihy, který mi pomohl se v celé situaci lépe orientovat.

08.05.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Dílo zabývající se velmi těžkým tématem a rozporem mezi životem v nevybočujících liniích běžné společnosti a přijetím vlastního já. Kniha je, dle mého názoru, napsána velmi citlivě a otevírá pohled na skutečnost, která nemusí být tak naprosto zřejmá, jak na první pohled vypadá.

20.01.2023 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Přečetla jsem tento první díl série, který se ke mně dostal na doporučení známého. A velmi se mi líbil. I když je dílo celkem rozsáhlé, obsah byl po celou dobu napínavý a i závěr byl překvapivý. Určitě se pustím i do dalších dílů.

20.01.2023 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Opravdu skvělá kniha, přečetla jsem ji za dva dny a hned jsem se pustila do dalšího dílu. V oblasti sci-fi patří v mém seznamu mezi nejvýše hodnocené knihy.

02.08.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi silný a smutný příběh. Člověk si po přečtení knihy uvědomí, v jakém blahobytu žijeme a jakými hloupostmi se občas trápíme...

21.07.2018 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

První díl série se mi líbil, dílo se dobře četlo, byly tam i překvapivé zvraty. V sérii budu pokračovat.

10.02.2023 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Vůbec nic jsem o problematice řeckých uprchlíků nevěděla, a tak mě anotace knihy ihned zaujala. Knihu jsem přečetla za dva dny; z díla je patrné, že autorka je novinářka, což při čtení vůbec nevadilo, právě naopak. Zdržela se podrobných popisů postav a scenérií, a to dává čtenáři obrovskou svobodu utvářet si scénář dle sebe. Kniha se velmi dobře četla, nebyly tam žádné nezajímavé části, které by mě byť jen na okamžik nutily knihu odložit. Právě takto podávané historické události nutí čtenáře (nebo alespoň mne) nahlížet do map, kde se která oblast nachází, a po přečtení knihy vyhledávat další informace o této historii řeckých emigrantů, která se stala nedílnou součástí i české historie. Autorka žádnou situaci, kterou popisuje, nijak nehodnotí, prostě ji pouze přednese, a je na čtenáři, jaký názor zaujme. Dle mého je to kniha, která by měla být povinnou četbou (alespoň k maturitě), při které má člověk touhu dozvědět se o tomto období více a více. Moc doporučuji a dávám maximum hvězdiček.

14.08.2022 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Toto je autorovo druhé dílo, které jsem přečetla. A mohu určitě říct, že bylo velmi kvalitní. Příběh trochu zavání sci-fi, ale vlastně se odehrává v současnosti a ukazuje, co mohlo klidně nastat (a vlastně může nastat, což je celkem reálné). Vypravěčka se během svého příběhu neustále vrací z přítomnosti do minulosti, avšak v tomto díle (na rozdíl od jiných děl, ve kterých se člověk často zaplete a neví, kdy se jedná o přítomnost a kdy o minulost) se čtenář okamžitě orientuje, přechody jsou naprosto jasné a zřetelné. Autor má opravdu vytříbený smysl pro vyprávění, nezaobírá se zbytečně dlouhými popisy a nechává na čtenáři, aby si atmosféru prostředí dotvořil sám. Zároveň se celým příběhem táhne trochu tajemna a touhy po zjištění, jak to vlastně všechno je, jak do sebe zapadají jednotlivé události, které vypravěčka popisuje. Za mě dávám plný počet hvězdiček.

20.06.2022 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Velmi zajímavá kniha, která mě přinutila dívat se na stromy, které potkávám při procházkách, úplně jinýma očima. Jsou to živé bytosti...

11.02.2019 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Musím dílo ohodnotit plným počtem hvězdiček, zajímavý námět, děj krásně plynul. A taky oceňuji opravdu velmi příjemný a velmi neotřelý jazykový projev autorky, prostě nádhera.

14.04.2024 5 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Kniha se moc dobře četla, příběh plynul. Je to takové odpočinkové čtení, i když příběh je opravdu vážný.

18.05.2023 4 z 5

Kniha se opravdu čte lehce, pokud děj vnímáte jako "obyčejný" příběh. Ale jak je známo z jiných Murakamiho děl (která mám velmi ráda), je potřeba za příběhem vidět úplně jiný svět - pohled do lidské duše... A po přečtení knihy si nechat tak jeden nebo dva dny na utřídění myšlenek. Jelikož mám všechna autorova díla velmi ráda, nezklamal mě ani tento román.

16.05.2023 4 z 5

Aquitania Aquitania Eva García Sáenz de Urturi

Tak toto je něco úplně jiného, než autorčina série Sněžné město, které se mi velmi líbilo. I toto dílo budu řadit mezi velmi zdařilá, i když se jedná o historický román, které příliš nevyhledávám, zejména kvůli složitosti děje a velkého množství postav, které se v díle většinou nacházejí. Ale tímto není tento román zatížený. Děj rychle plyne, není problém se zorientovat v tom, kdo je kdo. Jak jsem se dočetla v doslovu knihy, autorka věnovala celému románu mnoho času a ověřovala si skutečně dopodrobna mnohé historické souvislosti. Velmi podařené dílo, které jsem zhltla za dva dny.

08.04.2023 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Od této spisovatelky jsem četla první dílo a ze začátku mi přišel styl psaní trochu "nepříjemný", ale brzo jsem si zvykla a nakonec mám z celé knihy příjemný pocit. I když jsem očekávala trochu větší vyústění celého děje. Ale to bylo vyvážené velmi čtivým příběhem.

14.03.2023 4 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Knihu jsem přečetla za necelé dva dny, velmi dobře se četla, autor (i když začínající) má určitě našlápnuto na vydání dalších úspěšných děl. Příběh byl také zajímavý až do samého konce.

09.03.2023 4 z 5