Karolina90 Karolina90 komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Přečteno jedním dechem. Originální, nadčasové. Do poslední chvíle nevíte, kdo to mohl být, protože postupně podezříváte všechny. Kdo ještě nečetl, tak do toho:)

04.04.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Pohodová humorná kniha, která se čte sama. Kdo ale chce, najde v ní i spoustu "pouček" do života a je jedno, kolik vám je a jestli čtete Saturnina v minulém nebo tomto století:)

05.05.2021 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Tento román jsem dlouho odkládala, protože jsem se obávala, že bude na můj vkus moc zdlouhavý. Ale i přes dlouhé monology a detailní vyprávění jsem byla překvapená, jak dobře se mi kniha četla. Při psaní komentáře mě stále dokola napadá slovo melodramatický... všechny emoce, které vás napadnou, v knize najdete, a to pořádně vyhrocené! Jeden charakter byl horší než druhý, ale přesto jsem měla potřebu knihu dočíst a ani nepřeskakovat. Atmosféra skvělá a už chápu, proč byl a je kolem knihy takový poprask. A teď se jdu podívat na film(y).

24.03.2021 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Moc jsem se na tuhle knížku těšila. Námět byl slibný a začátek taky, ale potom se to začalo táhnout a dost opakovat. Konec to trochu spravil a shrnutí myšlenky celé knihy na jedné stránce mi potvrdilo, že jsem poselství knihy pochopila správně. Ale bohužel se žádné wow nekonalo.

12.12.2022 3 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Musím si dávat pozor na to, která vydání si kupuji/půjčuji. Nový překlad z r.2008 prostě není to ono. Chybí mi archaismy a krásná stará čeština. Děj je sice stále stejný, v novém překladu není rozdíl ve významu, ale v té době by zkrátka nikdo neříkal výrazy jako "fakt" apod.

10.05.2021 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

(SPOILER) Paní Mornštajnová prostě umí krásně psát. Všechny její knihy mají takovou typickou melancholickou atmosféru. Nic nepřikrášluje a popisuje věci tak, jak se děly. Slepá mapa je další knihou o životě, který by mohl být kohokoliv z nás, a se kterým se každý z nás musí poprat. O hvězdu méně dávám kvůli druhé části knihy, která bylo trochu zdlouhavá. Možná to bylo tím, že byla hlavně o Anežce, která mi nebyla moc sympatická.

18.04.2021 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Autor udělal z Bena úplného superhrdinu, všechno věděl, všechno zvládl… vzhledem k tématu se dalo čekat, že tam bude hodně popisů přírody apod., ale vadilo mi, že se tam někdy opakovaly skoro stejné věty. Také tam na mě bylo až moc romantických klišé, ale stejně jsem to dočetla. Bylo to čtivé.

12.06.2022 3 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Jonasson patří mezi mé oblíbence, opět přečtené jedním dechem. Za mě sice Sladká pomsta není až tak dobrá jako Stařík nebo Analfabetka, ale bavila jsem se a nebyla jsem zklamaná. Jednotlivé postavy a jejich mix je prostě bomba, jako vždy:)

21.07.2021 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Většinou se nenechávám strhnout dobrým PR a chvilkovou mánií, kterou vyvolává. Takže jsem se k Nesbovi dostala za docela dlouhou dobu a na něčí doporučení jsem nejdřív četla Sněhuláka. Nebavil mě. Ani film mě nebavil. Teď jsem si po několika letech řekla, že to zkusím tak, jak bych měla - od začátku.

Netopýr mě nejdříve zaujal, potom jsem si chvíli myslela, že čtu spíš australský cestopis říznutý australskými bájemi a pověstmi a nakonec příběh alkoholika. Ty části, které mě v detektivce baví a zajímají (např. samotné vyšetřování, stopy apod.) byly na můj vkus odbyté a naopak některé pasáže (opilý Harry) až moc zdlouhavé. A Harry podle mě nemá zajímavý nebo originální charakter.

Moc nechápu povyk kolem této série. Možná by to přišlo s dalšími díly, ale nejsem si jistá, jestli jim dám šanci...

30.12.2023 3 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Mám z téhle knihy rozporuplné pocity. Backman je jeden z mých oblíbených spisovatelů. Miluju jeho styl, všechny knížky jsou radost číst. Nasměju se, pobrečím si, jsou tam ponaučení nebo pohledy na svět k zamyšlení. Prostě tam máte všechno.

Medvědín jsem měla ráda, i když se tahle série od jeho ostatních knih liší. Těšila jsem se na poslední knihu v sérii, jak na Vánoce, ale taky jsem jí skoro od Vánoc četla... Bylo to opravdu pomalé čtení, měla jsem to spíš jako seriál, protože najednou bych tolik stran zkrátka nedala. Neustálé opakování a napovídání toho, co se stane mi už v druhé polovině začalo lézt slušně na nervy, stejně tak neustále se opakující melodramatické popisy.

Kdyby byla kniha o polovinu kratší, dám 5 hvězd. Takhle asi jen 3 a je mi to líto.

A ještě doplňuji, že jsem se na to tak těšila, až jsem jí začala číst v angličtině. Nakonec jsem jí ale četla tak dlouho, že jí mezitím vydali i v ČJ.

19.06.2023 3 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Timšel.

20.06.2021 5 z 5

Dom na azúrovom pobreží Dom na azúrovom pobreží TJ Klune (p)

Vůbec nechápu, jak je možné, že má kniha tak vysoká hodnocení. Je to jako scénář pro další seriál od Netflixu o ničem, hlavně, aby to bylo politicky korektní. Všichni jsou tak uvědomělí a našlapují kolem sebe po špičkách, až nuceně perfektní dialogy - to je na tom to největší fantasy. Přitom to vypadalo docela nadějně, ale vlastně to nemá žádný pořádný děj a od poloviny jsem se začala opravdu nudit a neustále obracela oči vsloup.

12.12.2023 2 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Některé části možná trochu více rozvleklé, ale i tak se kniha, stejně jako první díl, nedala odložit. Čtenáře příběh i styl psaní nutí číst bez přestávky.

25.12.2022 5 z 5

Kniha je sice čtivá a začala slibně, ale zbytek knihy se autor neustále opakoval a vlastně mi neřekl nic nového.

14.06.2022 2 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Nerada hodnotím knihy od Darcy, protože jsou tak specifické svým žánrem. Já mám duchařiny ráda a tyto knihy beru jako oddechové čtení, když potřebuji změnu. Kdo nemá rád nadpřirozeno, kdo se nerad bojí, a kdo řeší každý detail, který nemusí dávat smysl, tak ať Darcy nečte. Nikdo jí ale nemůže upřít, že všechny její knihy jsou čtivé a poutavě psané. Folcrofty jsem začala dnes dopoledne a i s přestávkami jsem je už odpoledne měla dočtené.

13.11.2021 3 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Ta krásná čeština!:)

29.05.2017 4 z 5

Atramentovo čierne srdce Atramentovo čierne srdce Robert Galbraith (p)

Tahle série by byla skvělá, kdyby tam nebyly ty nadbytečné popisné odstavce. Neustále řeší to samé dokolad - vztah Robin X Corm, Corm X Charlotte... a skoro žádný posun. Ale i tak nemůžu přestat číst:)

11.11.2023 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

(SPOILER) Knihu jsem začala číst s tím, že to bude kombinace odstřelovač + King, takže mě tam trochu překvapilo, když přišla na scénu Alice a s ní i romantický nádech, ale nakonec jsem si zvykla a nevadilo mi to. Odpouštím i některé kýčovité momenty. Celkově mě kniha bavila, dobře se četla a dala jsem jí skoro na jeden zátah. A čtenář se dočká i lehkého překvapení na konci, který je docela emotivní.

13.05.2023 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Po všech pozitivních recenzích a ohlase jsem jí nakonec taky přečetla. Kniha byla čtivá, ale to je za mě asi jediné pozitivum. Patřím k menšině, kterou kniha nenadchla. Myslím, že výstižně to napsala níže Kaikido. 3/4 knihy se vlastně nic neděje a můžete přeskakovat celé odstavce. Nic pro mě překvapivého, ani ve mě příběh nevyvolal závratné emoce. Zajímavé mi přišlo akorát téma výchovy Hitlerovy mládeže:) Ale možná by byla kniha dobrým doporučením pro někoho, kdo by chtěl začít s tématem 2.sv.v.

15.02.2022 3 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Pro mě rozporuplná kniha. To prvotní setkání mě hned na začátku trochu odradilo, ale pak se příběh rozvinul a naprosto mě vtáhl, chtěla jsem vědět, jak to tedy všechno bylo, a jak to dopadne. Za půlkou už jsem ale zase byla zklamaná. Některé části byly napínavé a zajímavé, ale oproti nim byly některé pasáže dost laciné. Anotace u knihy by mohla být víc specifická, protože určitě nikdo, kdo knihu začal číst, nečekal tolik erotických pasáží:)

08.11.2021 3 z 5