Karabach Karabach komentáře u knih

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Knihu mám půjčenou od kamarádky z Brna, která bydlí kousek od vily a těším se až se na místa v knize podívám.
Příběh, na pozadí světových dějin, je poutavý a četl se svižně. Mnohé erotické scény se povedly.
Jediný zádrhel je, že autor až moc tlačil jakože na náhodná setkání a shledaní po letech k vytvoření dojemných okamžiku. Toto mi připomnělo knihu Lovci draků.

10.03.2023 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Kniha o nešťastných vztazích s rodiči a v manželství.
Maryša názorně předvedla proč později raději vznikla možnost rozvodu.
Nářečí bylo zajímavé číst.

09.03.2023 5 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Macecha byla opravdové zlo, avšak vlastního otce nechápu už vůbec.

17.09.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Začátek se mi líbil. Myšlenka originální. Pak se mi zdálo, že se autor snažil čtenáře unavit tak, jak Nora byla bezradná a stejně unavená jako čtenář najít pro sebe nejvhodnější život. Závěr se opět rozjel a Nora plná nových zkušenosti a ponaučení byla připravena dát svůj původní život dohromady.

10.03.2023 3 z 5

Lassie se vrací Lassie se vrací Eric Knight

Máme doma kolii a synovi jsem příběh četl před spaním. Užili jsme si ho oba a fandili jsme jí, aby se dostala domů. Je to báječná kniha a ještě lepší plemeno.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Zdlouhavé pasáže popisující přírodu a postavy. Dělalo mi potíže se do knihy začíst. 5 hvězdiček dávám hlavně za to, že se mi po Frodovi, který ujel na loďce ve finální části, začalo stýkat. Zvláštní.

Volání divočiny (adaptace) Volání divočiny (adaptace) Jack London

Líbilo se mi jak je Buck sebevědomý a nakonec se stal leaderem vlků. Mám doma dlouhosrstou kolii a představa je to groteskní.
Jako milovník psů jsem četl některé pasáže vícekrát, je to skvěle napsané. Perfektní popis psích citů k člověku. Bucková láska k Thorntonovi je bezmezná.

10.03.2023

F. L. Věk I. F. L. Věk I. Alois Jirásek

Poutavý příběh mladého vlastence napsaný úžasným jazykem. Líbil se mi autorův popis Prahy a studia strávené v klášteře, kde se František věnoval hudbě a četl knihy a pomáhal starému oživlému knihovníku. Potom se trochu osamostnatil a zamiloval. Rozumím jeho vnitřnímu boji, když si nakonec před divadlem a Prahou, vybral život na venkově a vyhověl svým rodičům. V té době neposlouchat rodiče musel být velký hřích.
Zvažují přečíst další díly tohoto rozsáhlého díla.

15.10.2023 5 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Poutavá, skvěle napsaná pohádka.

24.08.2023 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Příběh o nenaplněné lásce postupně směřující každou kapitolou k sebevraždě. Je až nepředstavitelné co se Wertherovi honilo hlavou za myšlenky a pocity. Jasný případ pro psychiatra.

29.06.2023 3 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Krásný příběh, sedmiletý syn byl nadšený.

25.05.2023 5 z 5

Višňový sad Višňový sad Anton Pavlovič Čechov

Zoufale nudné existence žijící na vysoké noze snažící se žvásty zmírnit svoji neblahou situaci a nepomáhá to. Tak dlouho čekají na změnu až přijdou o svůj sad a jsou nuceni odjet.

18.05.2023 5 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Milé krátké čtení, místy i celkem vtipné.

03.04.2024 5 z 5

Dobrodružství Hucka Finna Dobrodružství Hucka Finna Mark Twain (p)

Četl jsem vydání z roku 1954 synovi před spaním. Dílo se mi zdá vleklé, zbytečně rozepsané na mnoho stran, ale alespoň nudou rychle usínal.
Pravděpodobně se nejedná o oblíbenou četbu černochů?!

30.03.2023 3 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Děj mě moc nebavil, ale Věc Makropulos bych bral!

13.03.2023 2 z 5

Stopař Děrsu Uzala Stopař Děrsu Uzala Vladimir Klavdijevič Arseňjev

Dersu je nanajsky Chuck Norris Chabarovkseho kraje.
Popis krásného mužského přátelství plný respektu.
Autor barvitě popisuje objevovaní neznámého krásného kraje, který sám prožil. Pravděpodobně se pro někoho může jednat o práci snů.

10.03.2023 5 z 5

Vynález jménem Bitcoin Vynález jménem Bitcoin Yan Pritzker

Super vysvětlené fungování Bitcoinu. Teď už mi jen zbývá si koupit hardware a začít těžit.

31.03.2024 5 z 5

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Zajímavé experimenty.

13.11.2023 5 z 5

S tebou mě baví svět S tebou mě baví svět Marie Poledňáková

Nelze kvalitou vůbec srovnat s filmem.

13.05.2023 3 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Dojemné a komické dílo zároveň.