kaja9825 kaja9825 komentáře u knih

Děvčata z Osvětimi Děvčata z Osvětimi Sylwia Winnik

Nikdy jsem nečetla knihy s tématikou druhé světové války a vlastně mě to ani moc netáhlo.
Vím, že je to důležité téma a myslím si, že jednu podobnou knihu by si měl přečíst každý, aby mohl být vděčný i za tu tekoucí čistou vodu z kohoutku.
Kniha je rozdělena na kapitoly dle toho, jaké děvče zrovna vypráví svůj příběh a i díky tomu, se kniha čte rychle a celkově zaujme. Osudy dívek jsou podobné, ale každá si musela prožít své vlastní peklo a tak je každý příběh jedinečný.

29.05.2022 5 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Rozhodla jsem se, že audioknížky mi pomůžou nepřestat číst, i když zrovna třeba musím uklízet a tak jsem si jako první vybrala tuto klasiku od Karla Čapka.
No musím říct, že jsem ráda za svůj výběr u maturity ohledně tohoto období. Měla jsem v četbě zahrnutou Bílou nemoc, která se mi hodně líbila, ale tohle je přesný opak. Bylo to možná i zmatečné, protože nejsem zvyklá na tenhle druh “čtení ušima”.
Postavy mi nepřišli zajímavé a bylo jich i celkem dost. Ve směs člověk pochopí, co tím autor myslel, ale ten poslech mi přišel strašně zdlouhavý a každou chvíli o něčem jiném. Jako kdyby na sebe děj ani nenavazoval.
Za mě tohle tedy opravdu ne a je to moje letošní první zklamání.

24.05.2022 2 z 5

Bestie je zvíře Bestie je zvíře Peternelle van Arsdale

V první chvíli jsem neměla žádná očekávání. Po knize jsem sáhla u mamky, protože jsem neměla svou a říkala jsem si, že jí kdyžtak odložím.
Nakonec jsem velice příjemně překvapená. Kniha má spád a já se těšila na každou další stránku. V několika pasážích jsem byla i naštvaná na lidskou hloupost a omezenost. Například když lidé z vesnici využili sirotky pro svou ochranu. Každopádně milé čtení a od autorky bych si přečetla ráda další knihy.

15.04.2022 5 z 5

Šeptající mrtví Šeptající mrtví Darcy Coates

Hodnocení: 4/5

Už teď musím říct, že se moc těším na pokračování této série.

Keira se probere v lese. Nic si nepamatuje, je zraněná a někdo jí honí. Instinktivně běží a najde útočiště u otce Adage a přesněji tedy na hřbitově, kde ji vyděsí setkání s dalšími obyvateli zdejšího hřbitova.

Kdo čekáte nějaký brutální horror, tak tohle rozhodně není doporučení pro vás. Za mě je to vhodné pro fanoušky seriálu Posel ztracených duší, který jsem měla jako mladší hodně ráda.

O Keiře se v průběhu knihy moc nedozvíme a nevíme, před kým a proč utíkala a co se jí stalo. Sledujeme její nový život v zapadlém městečku, kde si celkem rychle nachází kamarádku Zoe. Ta je teda úplně praštěná, ale i díky jejich interakci, jsem se u knihy kolikrát zasmála a celkově mi byla kniha hodně příjemná a hezky se mi četla.

Takže tohle byl od Darcy gól a i když jsem se přece jen těšila na nějaký plnokrevný horror, tak jsem nebyla vůbec zklamaná.

25.02.2024 4 z 5

Spisovatel Spisovatel Lucie Salová

Tento měsíc jsem měla štěstí, že v rámci #spoluprace s @epochanakladatelstvi jsem se mohla stát knižním předskokanem této knížky a můžu říct, že to bylo fajn počtení k odreagování.

Hlavní postava Hana je prostě takový chodící nemotorný slon v porcelánu a i když je to možná klišé, tak přesně s takovou postavou dokážu soucítit, protože do tohohle klubu patřím taky.
Oproti tomu je Adam perfektní kus mužského a k tomu i spisovatel. Ukáže se, že ani on není tak perfektní jak se zdá.

Nejvíc sympatická je mi ale nejlepší kamarádkya Hany. Každý bychom měli mít ve svém životě někoho, jako je Ali. Vtipná, bez servítek, prořízlá pusa a prostě přesný opak nudy.

Postavy na jedničku, ale problém jsem měla spíš s tou erotickou částí knížky. Ze začátku byla ta chemie úplně boží.
Nemám ráda, když na sebe hlavní postavy vlítnou hned na druhý stránce a nebo naopak až moc dlouhé protahování a tady se mi to splnilo, ale potom mi zase nějaké sexuální scény přišly až nerealistické. Nebo to bude tím, že vedu opravdu nudný život s klasickým sexem.
Kdo si to stihne jako rozdat na ruském kole?
Letos jsem na jednom byla a to se točilo celkem rychle i na to si dát s někým romantickou pusu, natož si dát rychlovku.

Celkově se mi ale knížka líbila a hlavně její závěr, který je zase jak vystřiženej z klasické romantiky a pohladí po duši.

09.10.2023 3 z 5

Tátovy holky Tátovy holky Sarah Flint

Sérii od Sarah Flint s vyšetřovatelkou Charlie miluju už od prvního dílů Maminčin mazánek (kterou nemám jako jedinou doma v knihovně).
Nejvíc se mi líbí to, že sama autorka působila v Anglii u policie a tak se její detektivní příběhy nestávají slátaninou.

Tento díl byl dle mého trošku jiný, než předchozí. Nepřišel mi tak pobuřující a nechutný, ale to záleží kde má kdo hranice.
Kromě vyšetřování nočních vloupaček, které vygradují až ve vraždu a v jednom případě znásilnění, zde sledujeme i postupující vztah Charlie a jejího přítele a rodiny.
Samozřejmě jsem byla dle svých domněnek o pachateli úplně mimo, ale tím se mi knihy líbí ještě víc. Jinak dle názvu jsem si myslela, že kniha bude na úplně jiné téma, ale to se nechte překvapit.

Na těchto knihách je skvělé, že můžete šáhnout po jakémkoliv dílu a až na ne úplně dobře propojený příběh na pozadí to nebude ničemu vadit, ale jestli jste úchylní jako já, tak rozhodně doporučuji postupovat od prvního dílu, protože já hltám i osobní život Charlie.

A pozor. na konci knihy na Vás vyskočí bomba, která vás nekompromisně donutí vyhlížet pokračování.
4/5

17.08.2023

Přízraky noci Přízraky noci Kateřina Ševčíková

Nikdy jsem nečetla fantasy od české spisovatelky a tak jsem se na to moc těšila.

4 hlavní hrdinové, jejichž příběhy jsou úplně jiné a přeci se protnou při plnění jednoho úkolu. Princezna z vedlejšího knížectví Lada, která chce zachránit svou unesenou sestru. Rusalka Noa, která celý život touží po pomstě za svou vyvražděnou rodinu. Lovec démonů Karden, který by rád dokázal své rodině, že může být slavný a známí. No a v neposlední řadě (ne tak) úplně obyčejný chlapec Jael, který chce jen zachránit svou sestřenku před obětováním.

Hned po pár stránkách mě napadlo jedno slovo a to zaklínač. Strigy, vlkodlaci, upíři, rusalky, ale nejvíc jsem to cítila z Kardena, který loví příšery, aby pomohl lidem. Prostě Geralt jak vyšitej
Nejvíc mi byla od začátku sympatická Noa a i její osobní příběh byl ze všech nejlepší.

Na knížce si cením odkazů na české pověsti od Aloise Jiráska. Každý určitě nepřehlédne Bivoje, který se utkal s divočákem nebo tři dcery knížete, které mají zvláštní nadání. Je toho určitě víc a líbí se mi, že to autorka oprášila a zapojila do své knížky.

Bohužel si myslím, že děj byl uspěchaný (250 stránek není moc) a celkově to knížce spíš ublížilo. Ráda bych se dozvěděla více o každé postavě a i o tom, co s nima bude dál. Občas to bylo i trochu zmatečné. Například, když Noa vzpomíná, ale v knížce to vlastně není nijak oddělené od přítomnosti.

Celkově má kniha velký potenciál a moc se mi líbila, ale stálo by za to jí věnovat více stránek a vymyslet možná i propracovanější zápletku, která tady byla průhledná.

Tady s hodnocením opravdu váhám a je to prostě něco mezi 3,5-4

10.08.2023 4 z 5

Jenom ne Rich Jenom ne Rich Penelope Bloom

Penelope Bloom je moje jistota. Oddechovka u které se zasměju a vlastně to miluju i když mi to nedal nic jiného, než předvídatelný děj a romantiku až za hrob.
Ale bohužel jsem byla tentokrát trochu zklamaná.

3 nejlepší kamarádky, které si slíbily, že se v životě nezapletou s třemi bratry. Po 7 letech to vyznívá už jen jako dětská domluva. Ale to jen do chvíle, než se vrátí zpátky do jejich města a Rich nezačne usilovat o odpuštění u Kiry.

Čekala jsem něco jiného. Obálky předešlých dílu jsou hravé a zábavné. Tady jsem čekala trochu víc spicy momenty a to jsem úplně nedostala.
Ve zkratce můžu říct, že i vtipy (a hlavně dobírání mezi protagonisty) mi přišly dětinské. Jak kdyby byli pořád na střední. Přijde mi, že to vůbec není ten klasický humor Penelope. Takže jsem se zasmála jen občas.

Celkově mi to tentokrát tolik nepadlo do noty, ale i tak se těším na další díl, u kterého čekám zvrat a doufám opět ve starou dobrou Bloom.
3/5

23.06.2023 3 z 5

Křehkost Křehkost Betsy Reavley

Další štafeta, která se ke mě dostala a naprosto mi vyrazila dech. Byla to vážně jízda.

Kniha mě hned od prvních stránek neskutečně vtáhla a ostatní štafetářky, které byli přede mnou na tom byli dost podobně. Únos dítěte je opravdu hodně těžké téma a myslím, že autorka se toho zhostila skvěle. Je pravda, že se kniha dala trochu zkrátit, protože se spousta věcí natahovala, ale vlastně mi to bylo fuk. Dokázala jsem se neskutečně vcítit do Libby a ani na minutu jsem si nemyslela, že by byla špatná máma. Tohle se může skutečně stát komukoliv z nás a o to je to strašnější.

Nechci zabíhat moc do detailů, abych Vám tu nic nevyspoilerovala, protože kniha opravdu stojí za přečtení, ale můžu se taky jednou pochlubit, že jsem si správně tipla kdo za všechno může a konec mě naprosto dojal a rozsekal.
Byla jsem dokonce tak zažraná, že jsem ani tolik nelepíkovala.

Jinak tedy doporučuji všema deseti, jen pozor, nebude to kniha pro slabé povahy, protože ke konci to bylo silné kafe i na mě a to jsem jinak fanoušek co nejkrvavějších a psycho thrillerů a detektivek.
5/5

19.03.2023

Někdo zůstává Někdo zůstává Laura Kneidl

Další romantika od německé spisovatelky a tentokrát se jedná o 3. díl série Někdo.
Předchozí díly jsem ještě nestihla přečíst a ve čtení mi to vlastně vůbec nepřekáželo. Takže se kniha dá přečíst i jako stand alone.

V této knize sledujeme postavu pákistánské studentky práv, food blogerky a influencerky jménem Aliza, která zrovna vydává i svou první kuchařku. Má toho v životě celkem dost a vytyčila si opravdu vysoké cíle. Jenže její energie není bezedná a k tomu pomalu ale jistě propadá láskou k Lucienovy, který toho času taky moc nemá.

Příběh se skvěle četl a obdivuju hlavní hrdinku, jak dokázala všechno zvládat. Taky se mi strašně líbilo prostředí její rodiny, která je velká a semknutá, což jí i trochu závidím. Potetovaný Lucien si moje srdce získal ihned, ještě když má tak velké srdce. ️️
Jediný fakt, který mi byl trošku otravný je ta snaha, aby knížka vyhovovala dnešní době. Tím myslím to, aby v knize byl alespoň jeden zástupce tmavší pleti, jeden člen LGBTQ+ (už si ani nejsem jistá zkratkou ) a další zástupci podobných menšin. Neberte mě špatně, já všem strašně fandím a přála bych jim rovnocenné podmínky, jako máme všichni, protože to jsou normální lidi jako kde kdo. Ale už jsem jen trochu alergická, když potom vidím například filmy, seriály a nebo knížky, kde jsou zástupci všech možných skupin aby se náhodou někdo necítil diskriminovaný. Mně to přijde jak kdybyste chtěli mít farmu prasat, ale aby to nebylo ostatním zvířátkům líto, tak tam budete mít aspoň od každého druhu jedno.
Doufám, že jsem to podala srozumitelně a nikoho neurazila.
Každopádně i přes tuhle drobnost, která je jen můj osobní problém, se mi kniha neskutečně zalíbila a už se těším, až si přečtu i zbývající díly.
4,5/5⭐️

02.01.2023 4 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Příběh nás bere na střední školu a zaměřuje se na Simona, který si potajmu píše emaily s jiným klukem s přezdívkou Blue. Nikdo totiž kromě Blua neví, že je Simon homosexuál.

Upřímně nemám tohle téma ráda, nebo spíše nevyhledávám knihy s náměty LGBT komunity, ale knížka je zpracovaná tak, že jsem si dovedla představit, že knihu napsal středoškolák.
Podle knihy je natočený i film a ten jsem taky viděla jako první a musím říct, že se tolik neliší od předlohy, každopádně kniha rozhodně lepší.
Děj hezky utíká i díky kapitolám, kde jsou vidět emaily mezi hochy.
Občas jsem byla naštvaná na postavu kamarádky Simona, která se chovala až iracionálně kvůli každé kravině a věděla jsem, že takového člověka bych ve svém okolí nechtěla
Bylo mi po čase líto i jednoho blbečka, který Simona emaily vydíral aby dosáhl svého.

Jak tento druh knih nečtu, tak si nejsem jistá, ale řekla bych, že se najdou lepší knížky které toto téma coming-outu zpracovávají, ale i tak se mi kniha dobře četla a hodnotím ji celkem kladně. ️
3/5⭐️

24.10.2022 3 z 5

Svatební tajemství Svatební tajemství Barbara Hannay

Nenáročná oddechovka, která mě nakonec dost bavila i přes klišé, kterých tu bylo hafo. Konec dobrý všechno dobré a já tuto knížku zhltla za den

20.09.2022 4 z 5

Sladké sny Sladké sny Kateřina Huňová

Taky jste někdy přemýšleli, jak by bylo super, kdyby měl den 24 hodin? Tolik zážitků a práce, kterou byste stihli.
Tato knížka vás přenese do postapokalypticke budoucnosti, kde je toto každodenní chleba všech.
Na nákazu, která téměř vyhubí svět je pouze jeden lék a po něm už nikdo nespí.

Moc české autory nečtu, ale tahle kniha mě zaujala na první dobrou svojí obálkou s býkem. A opravdu se děj točí, kolem Nové koridy, kde se využívají železní býci.

Hned na první dobrou se mi líbilo využití cizích jmen a celkově spád děje, kdy se pořád něco dělo. Byla jsem až do konce napnutá, jak to celé dopadne a ejhle… autorka napíná a i když by se dal děj považovat za ukončený, tak mně nezbývá nic jiného, než si počkat, jestli bude další díl

12.09.2022 5 z 5