Kaduri Kaduri komentáře u knih

Byla jednou jedna řeka Byla jednou jedna řeka Diane Setterfield

Krásny príbeh z viktoriánskeho Anglicka.
Tak kľudne, ako plynie rieka, plynie i dej tejto knižky.
Rieka je hlavným motívom i spojivom príbehov jednotlivých postáv.
Je to trošku spoločenský román, trošku detektívka, trošku magický realizmus a je to tak dobre:).
Štýl prerozprávania mierne staromilský v tom najlepšom slova zmysle. V duchu som sa usmievala a hovorila si: "Kto dnes ešte takto píše?"
Odporúčam.

"Po měsících vyprávění a převypravování příběh dosud nenabyl konečného smyslu. Právě naopak, historka o utopené dívence, která zase ožila, byla záhadná, neukončená, vymykala se tomu, jak má vypadat příběh."

"... na konci vět a mezi slovy, když hlasy doznívaly a rozhovor umlkal, v bytostném poklidu, který se tají pod každým vyprávěním, tam připlouvala sama dívenka. Do téhle místnosti, do tohoto hostince, viděli ji mrtvou a viděli ji živou. Bylo to nepoznatelné, neuchopitelné, nevysvětlitelné, jedno bylo přesto jasné: byl to jejich příběh."

27.03.2023 5 z 5

Šestnáct stromů na Sommě Šestnáct stromů na Sommě Lars Mytting

Anotácia v tomto prípade plne vystihuje dej knižky. Detektívka pre náročného čitateľa.
Pátranie po "dedičstve" zahalenom rúškom tajomstva. Príbeh presahujúci generácie, 1. i 2. svetovú vojnu.
Konanie postáv pre mňa občas nebolo úplne hodnoverné (preto jedna hviezdička dole), ale príbeh ako celok sa mi páčil moc.
Aspoň ja som to takto pri čítaní cítila.
Kto hľadá "čistokrvnú" detektívku, bude sklamaný.
Kto hľadá príbeh, nad ktorým musí uvažovať, ktorý mu nič nedá zadarmo, práve ho našiel.

"Pozoroval jsem ji, jak vesluje k místu, kde vtékala řeka do jezera, řídila loď precizně, jako by krasopisně psala na vodě, ještě nebylo sedm hodin a já si přál, abychom takhle zůstali my dva, abychom začali znovu, bez předchozí historie, bez rodiny, narozeni každý sám za sebe."

05.02.2023 4 z 5

Po západu slunce Po západu slunce Linda Howard (p)

Od Lindy Howard som v minulosti prečítala takmer všetko. Jej najnovšiu knižku som si teda nemohla nechať ujsť. Post-apokalyptický román z pera tejto autorky bol premiérou.
Najprv neduhy.
Fakt sa mi nepáčilo, ako dopadla Európa:).
A čo sa týka Wears Valley, život po solárnej búrke mi pripadal mierumilovný, až priam idylický. Takto by to v realite neprebiehalo.
Klady.
Knižka ma bavila. Vzťah medzi Selou a Benom bol vykreslený veľmi pútavo. A jedná sa o romantickú knižku pre ženy, preto to všetky čítame, však áno?
Zhrnuté a podčiarknuté, nejde tu o žiadnu vrcholovú literatúru, ale knižku som prečítala jedným dychom.
V rámci žánru hodnotím 4 hviezdičkami.

29.10.2022 4 z 5

V rytmu charlestonu V rytmu charlestonu Sophie Kinsella (p)

No, tak toto bol moc fajn:).
Hlavná hrdinka Lara nemá práve najšťastnejšie obdobie. Rozišiel sa s ňou priateľ. V práci je to čistá katastrofa. A ešte sa musí trmácať na pohreb 105-ročnej pratety, ktorú vlastne vôbec nepoznala.
Až na to... že prateta Sadie tak úplne neodišla. Je to duch. Pátra po svojom stratenom náhrdelníku. A jediný človek, kto s ňou dokáže komunikovať, je Lara...
Jedná sa o vtipné romantické čítanie s originálnou zápletkou. Niektoré scény boli už dohnané ad absurdum, ale nikdy to nepresiahlo únosnú mieru. Hlavne zo začiatku som sa schuti zasmiala. A neskôr... to bol moc pekný príbeh.
V rámci žánru hodnotím za 5.
Len jedna výhrada - knižka by si zaslúžila aktuálnejšiu, modernejšiu obálku.

08.10.2022 5 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Linus Baker, pracovník oddelenia opatery magickej mládeže, dostane nezvyčajnú úlohu. Najvrcholovejší manažment ho poverí inšpekciou utajeného sirotinca. A tak prichádza na ostrov do Domu v blankytno modrom mori, kde už ho očakáva opatrovník - tajomný Arthur Parnassus a 6 malých príšeriek ... pardon detí:). Tie jeho príchodom rozhodne nie sú nadšené a rozhodnú sa mu pobyt pekne osladiť. ... V čele s 6-ročným Antikristom Lucym:).
Už dávno som nečítala tak láskyplnú, roztomilú, vtipnú knižku. Ak vôbec.
Je to príbeh o akceptácii odlišností, o prijatí neznámeho, o rodine.
Krásne čítanie.
Autorovi tlieskam a netrpezlivo očakávam preklad jeho ďalšej knižky.

„Jsem rád, že jste tady.“
Linuse to dojalo. „Děkuju, Lucy…“
„Jestli nás kanibalové začnou honit, vás si všimnou jako prvního, my jsme totiž malí. Navíc máte na kostech tolik masa, že stačíme utéct. Nesmírně si vaší budoucí oběti ceníme.“
Linus si povzdychl.

„Divně voníš,“ poznamenal Lucy, naklonil se blíž a zhluboka nasál vzduch do plic. „Jako… kytky, ale ne ty, co má Talia na zahradě.“
„Jo, to jo,“ přitakal J-Bone. „Pěstuju a kouřim vlastní –“
„To by stačilo,“ vložil se do věci Linus. „O vašich mimopracovních aktivitách vědět nepotřebujeme.“
„Kdo je ten vopruz?“ zašeptal J-Bone.
„Pan Baker,“ odpověděl šeptem Lucy. „Je tu, aby se postaral, že silou své mysli nikoho zaživa neupálím a nevysaju duše z jejich kouřících mrtvol.“
„To žeru, malej,“ řekl J-Bone a nastavil Lucymu ruku. Ten si s ním s radostí plácl.

18.06.2022 5 z 5

Taju pro tebe Taju pro tebe J. T. Geissinger

Vtipná, romantická hate-to-love story.
Camovi som fandila hneď od začiatku. To, ako sa snažil znovu vybudovať Joelleninu sebaúctu, ako byť sama sebou. Všetky by sme občas potrebovali takéhoto Cama:).
Joellen mi prišla trochu naivná a nedôvtipná, ale vykompenzovala to skvelým sarkastickým humorom.
A mohlo tam byť viac ragby. Vďaka aspoň za vsuvku na záver.
Obe knižky tejto série sú moc podarené. Neváhajte a čítajte:).

21.12.2021 4 z 5

Jackaby Jackaby William Ritter

Ja mám v poslednej dobe zrejme "čuch" na výber kníh, lebo aj toto bolo moc dobré:).
Historická fantasy detektívka plná originálnych nápadov a jedinečného humoru.
V hlavnej role sa nám predstaví excentrický Jackaby, vyšetrovateľ so špecializáciou na nadprirodzené javy, a jeho nová asistentka Abigail Rooková. Hneď v jej prvý deň v práci sa dvojica pustí do vyšetrovania vraždy, a to by ste neverili, čo sa dá odhaliť / pokaziť:) behom jedného dňa...
Skvelo som sa bavila a som zvedavá, aké dobrodružstvá čakajú vyšetrovací tím v druhom dieli.
P.S. : A káčer Donald bol proste top!

21.11.2021 5 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Áno, je to knižka pre mládež. A nie, už dávnejšie nie som cieľová skupina.
Jedná sa o pomerne komorný príbeh, väčšinu času nás sprevádzajú len 2 hlavné postavy. A autorka si s nimi bohate vystačí.
Jasné, bolo to trošku naivné, ale zároveň čisté a neskazené. Moc sa mi to páčilo:).
Putovanie divočinou "ke hvězdám".
Pripomenulo mi to vlastné stanovačky, keď mi bolo "-násť", kamarátov, táboráky, letné búrky !!! ,... ách jo... :).

09.10.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Nejako ma obišlo to kolektívne nadšenie ohľadom najslávnejšej knihy (série?) autorky, a toto bola prvá knižka, ktorú som od Jojo Moyes čítala. A rozhodne neľutujem. Je to príbeh 4 žien, ktoré v čase hospodárskej krízy rozvážajú na konských chrbtoch knihy jednoduchým ľuďom žijúcim na samote v horách Kentucky. Je to rozprávanie smutno-krásne, často vtipné, občas dojemné. Páčilo sa mi to moc.
Určite si v budúcnosti od p. Moyes ešte nejakú knižku prečítam.

19.03.2021 5 z 5

Sled dejinných udalostí očami židovskej rodiny Kohnových z Plzne. Pokľudné roky 1. Československej republiky, prvá hrozba - Mníchovská dohoda, následne Protektorát a postupná degradácia celej židovskej komunity.
Najmladšia členka rodiny Vierka tomu, čo sa deje, moc nerozumie.
Od augusta 1941 si začína písať denník.
Úplne ma dostal ten protiklad. Pocit normálnosti - až banálnosti - prýštiacej z denníku, škola, prvé lásky... A na druhej strane situácia vo svete. A denníček speje k neodvratnému koncu...
Je to ako čítať detektívku, len vrah a obete sú vopred známe. Otázkou je kedy a kde.
Aj keď to tak zo začiatku nevyzerá, táto kniha je silná. A mal by si ju prečítať každý. Aby už žiadne dieťa nemuselo vysloviť: "... jak ráda bych tak zůstala!"

P.S.: Rozporuplnou postavou zostáva Marie Kalivodová. To, ako ju vykreslila autorka, čo by laskavú tetu pri Vierkiných návštevách Dobříva, nezodpovedá jej bezcitnému správaniu k adoptovanej dcére Jane.

P.S. 2: Môj dedko Janko do konca života so slzami v očiach spomínal na židovských spolužiakov odvlečených do koncentračných táborov. Keď som si to prepočítala, bol ten istý ročník ako Vierka...

"Za chvíli půjdem i se Steinerů k Stránskejm a tam budeme slavit Silvestra. Je to dneska hrozně hezký a veselý.
Tak na shledanou v příštím roce, deníčku! Co asi bude ode dneška za rok? Bůh ví!"

"Obec potřebuje mnoho lidí k práci tam, a proto zřídila pomocnou službu. Ti lidé, kterým jsme ty listy dali, jsou zařazeni do té služby. Jsou to však samí velký lidi. Nejlepší teda na tom je, že Fréda Kohnů odnesl ten samý list mně. Představ si, deníčku, mně!
Šla jsem se na rabinát zeptat, jestli to není mýlka. Prej ne a zejtra ráno v 8 h. tam mám bejt. Židi mají někam ject (asi do Terezína) a je s tím úžasná práce. Dostala jsem denní službu."

"Dneska už odjel první transport ze Sokolovny. Popozejtří nastoupíme my jeho místo.
Jak se mi bude po tobě, deníčku, stejskat! To jsem si věru nemyslela, když jsem v srpnu po zkouškách začla psát své zážitky, že takhle smutně skončím. Nezažila jsem sice ten půl roku mnoho hezkého, ale jak ráda bych tak zůstala.
S Bohem, můj deníčku! S Bohem!"

"Sláva pomohla Honzovi Treichlingerovi k tomu, že mu kuchaři přidávali více polévky. Měl však stále hlad. Ke konci svého pobytu v Terezíně se Honza dokonce odhodlal zajít k Judenältesterovi předsedovi Židovské rady starších. Na otázku "Was wünschst du Brundibar?" odpověděl: "Chtěl bych někam ke žrádlu, pane Judenältester." Předseda rady starších Honzovi zařídil, že byl přidělen k řezníkům, kteří porcovali maso."

03.09.2023 5 z 5

Vězeň času Vězeň času Matt Haig

Od knižky som nemala žiadne veľké očakávania. O to väčšmi ma prekvapilo, ako ma príbeh pohltil.
Páčil sa mi autorov štýl písania. Aj zvolená téma.
Ako by to vyzeralo, keby sme mohli žiť storočia?
Tom Hazard to vie. Hral so Shakespearom, klábosil s Fitzgeraldovcami, plavil sa s kapitánom Cookom...
Ale už je unavený. Unavený prežitými storočiami.
A vtedy sa na obzore objaví nová láska...
Krásna knižka. Je v nej niečo dojemné, sladkobôľne, ľudské...
Ako autor uviedol - bavilo ho túto knižku písať. A mňa ju zase bavilo čítať:).

"Historie není něco, co je nutné oživovat. Historie je živá sama o sobě. My jsme historie. Historie nejsou politici, králové a královny. Historie je všechno. Tahle káva. Většinu z dějin kapitalismu, císařství a otroctví byste mohla vysvětlit jen tak, že byste mluvila o kávě. Je neuvěřitelné, kolik krve a utrpení bylo třeba, abychom tady mohli být a pít kávu z papírových kelímků."
"Hned jsem na ni ztratila chuť."

"Minulost si můžete jenom nést s sebou, vnímat, jak její tíha pomalu narůstá, a modlit se, aby vás nikdy úplně nerozdrtila."

"To je ten problém s časem. Není pořád stejný. Některé dny - některé roky - některá desetiletí - jsou prázdné. Nic v nich není. Je to jen klidná voda. A jindy můžeš prožít rok, den, nebo dokonce jenom odpoledne. A je v něm všechno. V tom to celé je."

20.08.2023 5 z 5

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

Takže takto.
Dejová linka bola skvelá, napínavá. Za všetko hovorí, že som knižku prečítala za jednu noc.
Bavili ma kapitoly na "striedačku" z pohľadu Lori a Erin. Charaktery sú vierohodne vykreslené, autorka nám odhaľuje vnútorné prežívanie oboch hlavných hrdiniek. A postupne sa dozvedáme, čo sa vlastne po stroskotaní na ostrove udialo...
Len ten koniec príbehu - mne to prišlo neuveriteľné. Začínam si myslieť, že thrillery nie sú pre mňa, keď zas a znovu ofrflem nerealistický záver:).
Knižka však za prečítanie určite stojí a kľudne ju odporučím ďalej.

16.04.2023 4 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Tento thriller, odohrávajúci sa na mrazivom území Aljašky, som plánovala prečítať už dlhšiu dobu. Takže v rámci vianočnej výzvy mojej čitateľskej skupiny - "Kniha, ktorá má na obálke lesné zviera" - predstavovala La Loba jasnú voľbu.
A bolo to vskutku napínavé čítanie.
Na jednej strane príbeh unesenej Niny a jej zúfalý boj o prežitie. Na druhej strane vytrvalá pátračka seržanta Hamiltona a Grega Martina, manžela Elesy, ktorá zmizla dávnejšie za podobných okolností.
Pre mňa najsilnejšia časť knižky bola práve tá, počas únosu. Moc ma bavilo prostredie nehostinnej Aljašky, primitívne podmienky prežitia, Ninino "prepojenie" s Elesou.
Scény "po" mohol pokojne autor vypustiť. Teda to som si hovorila až po záver, ktorý bol až nad mieru šokujúci...
Na 5 hviezdičiek to nebolo.
Knižka však za prečítanie určite stojí.

P.S.: Kto by si chcel prečítať skutočne výnimočný príbeh, odohrávajúci sa v podobnom prostredí, odporúčam knižku od Stef Penney - Vlčí něha.

18.11.2022 4 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Na túto knižku som sa tešila hneď po prečítaní anotácie. Historická detektívka z obdobia nacistického Nemecka!
A nesklamala:).
Do vyšetrovania utajených vrážd manželiek nacistických pohlavárov sa zapojí nesúrodá partička vyšetrovateľov: Franz Beewen, brutálny gestapák, Simon Kraus, psychoanalytik bohatých paničiek a príležitostný vydierač, no a nakoniec Mina von Hassel, aristokratka a trénovaná alkoholička.
Sledujeme napínavý priebeh ich vyšetrovania a veru sa riadne zapotíme, kým dospejeme k zdarnému koncu.
Moc ma to bavilo. Košatý príbeh, viacero podozrivých, skvelé dobové kulisy...
Až na ten záver. Dejová linka so skutočným páchateľom mi už prišla proste prekombinovaná a nerealistická.
Preto jedna hviezdička dole.
Celkovo sa však jedná o výborné čítanie a knižku smelo odporučím ďalej:).

„Hledám jednoho zločince,“ vysvětlil. „Byl během Velké války znetvořený a ve studiu Gesicht mu vyrobili měděnou masku.“
„Mluvíš o skutečném zločinci nebo o tom, kterým říkáte ‚nepřítel vlasti‘?“
„Zavraždil čtyři ženy.“
Muž s předstíraným obdivem hvízdl.
„Takže máte konkurenci.“
Gestapák se spokojil jen s tím, že se usmál.

16.11.2022 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Na túto knižku som sa moc tešila. Slow-burn romance z vedeckého prostredia? Super!
A musím skonštatovať, že knižka splnila moje očakávania. Bolo to vtipné, milé, inteligentné čítanie.
Mám drobné výhrady k prekladu, niektoré slová by som v rámci kontextu pozmenila, ale to nie je chyba knižky.
Ku kvalite kníh od Mariany Zapaty ešte máličko chýba, no je to v rámci žánru rozhodne nadpriemerné dielko:).

"HYPOTÉZA: Čím viac spomínam v maile prílohu, tým pravdepodobnejšie spomínanú prílohu nepripojím."

"HYPOTÉZA: Ak mi aktivita A ide zle, šance, že ma niekto požiada, aby som sa aktivity A zúčastnila, narastú exponenciálne."

"HYPOTÉZA: Napriek tomu, čo všetci vravia, sex nikdy nebude nič viac ako len priemerne zábavná aktivi… Och."

09.09.2022 4 z 5

Hodváb Hodváb Alessandro Baricco

Tento príbeh sa nedá popísať, dá sa len cítiť. Snové, dojemné, krásne čítanie. Tak jednoduchý jazyk, a pritom toľko významov...

Atmosféru novely vystihol najlepšie autor sám:
"Toto nie je román. A ani poviedka. Toto je príbeh. Na jeho začiatku je muž, ktorý ide z jedného konca sveta na druhý; končí sa jazerom za veterného dňa. Muž sa volá Hervé Joncour. Jazero – nevie sa. Dalo by sa povedať, že je to príbeh lásky. Ale keby išlo len o lásku, nestálo by za to vyrozprávať ho. Sú v ňom túžby a sú v ňom aj bôle, veľmi dobre vieš, o čo ide, ale skutočné slovo, ktorým by si to pomenoval, nenachádzaš. Napokon, tak či onak, to slovo nie je láska. (Toto je prastará záležitosť. Keď nemáš slovo na pomenovanie vecí, jednoducho použiješ príbeh. Tak to funguje. Už celé storočia.)
Všetky príbehy majú svoju hudbu. Tento má hudbu bielu. Je dôležité povedať to, pretože biela hudba je veľmi zvláštna, občas ťa vyvedie z miery: hrá sa ticho a tancuje sa na ňu pomaly. Keď ju hrajú dobre, je to, ako keby si počul hrať tíšinu, a pri pohľade na tých, čo na ňu božsky tancujú, máš pocit, že sú nehybní. Biela hudba je čertovsky ťažká vecička.
Viac ani niet čo dodať. Možno bude lepšie spresniť, že ide o príbeh z 19. storočia: len preto, aby nikto nečakal lietadlá, automatické práčky a psychologické poradne. Nič také.
Možno inokedy."

05.08.2022 5 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Bože, ako som sa ja s touto knižkou natrápila. Nesústredila som sa, moja myseľ lietala kade-tade. Potom som sa zaťala a druhú polku prečítala na jeden záťah. Celá táto tortúra padá na moju hlavu, lebo príbeh je výborný.
Sancia, drobná zlodejka zo zlej štvrte, dostane neobyčajne výhodnú zákazku - krádež tajomnej skrinky. Akcia je úspešná, no Sancia neodolá pokušeniu, skrinku otvorí a ... začnú sa diať veci:).
Knižka je napínavá, vtipná, svet skribovania je geniálne vymyslený. Autor sa s tým skutočne vyhral.
Za mňa 4,5 "skrundených" hviezdičiek a teším sa na pokračovanie!

23.01.2022 4 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Tak, toto bola opäť "trefa do čierneho". Knižku som si vybrala v rámci vianočnej výzvy jednej čitateľskej skupiny a, úprimne, predčila moje očakávania.
Krásna fantasy rozprávka pre dospelých. Výborné boli všetky 3 dejové linky, ktoré sa v priebehu deja pretínajú a znova rozchádzajú - Mirjemina, Irinina i Wandina. Celkovo ma bavia hlavné hrdinky tejto autorky. Nejedná sa o žiadne prvoplánové bezduché krásky. Naopak, dokážu si poradiť v každej situácii svojou inteligenciou a prefíkanosťou.
Tým, ktorým sa páčila napr. Trilogie zimní noci, smelo do toho.
Knižka vás správne naladí na čas vianočných rozprávok a prinesie pravú ruskú zimu aspoň na papieri:).

27.11.2021 5 z 5

Vango Vango Timothée de Fombelle

Úžasné.
V prvom rade, toto nie je knižka pre deti.
Autor s nami hrá hru, pri ktorej postupne rozpletá osudy hlavných postáv. Osudy, ktoré sú úzko späté s reálnymi historickými postavami.
Je to knižka tajomná, komická, dojemná. Kuzelná. Plná vzducholodí, útekov po strechách, odchodov a opätovných návratov. Knižka, v ktorej precestujete celý svet.
Mrzí ma, že nemá takú publicitu, akú by si zaslúžila.
Určite odporúčam.

30.10.2021 5 z 5

Vlčí něha Vlčí něha Stef Penney

Knižku som objavila náhodne, tu na Databáze kníh. A obsahuje všetko, čo mám rada - 2. polovica 19. storočia, Severná Amerika, traperi, divočina, vyšetrovanie vraždy.
No nemožno ju oklieštiť len na holé fakty, knižka má veľkú literárnu hodnotu, úžasný poetický jazyk. Autorka pred nami odvíja príbehy jednotlivých postáv ako klbko nití, dávkuje nám obrazy ako perličky.
Nie je to kniha pre každého, ale mňa hlboko zasiahla.
Bolo to krásne, smutné, dojemné ... ako život.

12.10.2021 5 z 5