jopp jopp komentáře u knih

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Kniha o lidech a včelách. O tom, jak se lidstvo bez včel prakticky neobejde (za to opačně to neplatí), o nenaplněných očekáváních lidí, o vztazích mezi rodiči a dětmi. Myslím, že kniha dokáže zapůsobit na ekologické cítění mnohem víc, než nějaké hysterické projevy jisté Grety.
Střídání tří dějových linek mi nevadilo, postav nebylo mnoho, tak se nepletly.
Podobné knihy ve mně zanechávají nepříjemný dojem, že lidstvo situaci kolem zachování svého životního prostředí nemá vůbec pod kontrolou a současný zdánlivě stabilní stav je jenom ticho před bouří...

18.01.2022 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Tato kniha se musí líbit všem milovníkům krásné literatury. Pěkná práce s jazykem, neotřelý příběh, nečekané rozuzlení. Paráda.

27.08.2021 4 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Follett je výborný vypravěč. I tento druhý díl série byl zábavný a čtivý. Není to kniha, kterou bych četla znovu, ale strávila jsem v její společnosti poměrně hodně příjemných večerů, což se cení :) Určitě se vrhnu i na třetí díl.

23.06.2021 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tento žánr (romantika) moc nevyhledávám, proto jen tři hvězdy. Chtěla jsem nějakou oddechovku, svůj účel to splnilo. Knihu jsem přečetla za dva večery, měla poutavý příběh, četlo se to opravdu samo. Jen jsem si místy připadala oproti hlavní hrdince trochu méněcenná, že mám na starosti jen dvě děti, dům a práci a jsem z toho občas dost utahaná :-D Lidi vydrží hodně, některé ženy zvlášť. Anny mi bylo skoro celou dobu líto a říkala jsem si, že některé ženy dostávají od života opradu dost naloženo. Sice vím, že to byla fikce, ale je mi jasné, že tohle mohl být v dané době klidně skutečný příběh. Jsem ráda za dobu, ve které žiju.

07.01.2021 3 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Moc se mi líbila atmosféra hlavně v té první části knihy, kdy byl doktor hned po škole přidělen do zapadakova kdesi v Rusku, aby dělal, co může. Klasika - zima, tma, jednoduší vesničané, nikdy nekončící práce... Znám ten pocit, když vám někdo přidělí větší zodpovědnost, než na kterou máte a vy pak děláte možné i nemožné, abyste nedostatek zkušenosti aspoň částečně vyvážili odhodláním to dokázat.
Knihu určitě doporučuji.

10.05.2020 5 z 5

Shuggie Bain Shuggie Bain Douglas Stuart

O této knize a autorovi jsem nevěděla nic, jenom to, že kniha získala nějaké ocenění - musím říct, že právem.
Román je o citlivém, inteligentním a hodném klukovi, který měl smůlu na rodiče a místo a dobu, kam se narodil. V průběhu čtení jsem si pořád říkala, že je to napsané tak dobře a tak přesvědčivě, že to autor musel prožít. Po přečtení jeho životopisu jsem pochopila. Když budete knihu číst, musíte soucítit nejen se Shuggiem, ale vlastně i s jeho matkou a jeho sourozenci a vůbec se všemi okolo. Nic není černobílé. Je to román z opravdového života napsaný talentovaným autorem.
Škoda jenom, že kniha nepokračovala dále, jsem přesvědčená, že malý Shuggie by si potom vedl určitě dobře stejně jako autor!
PS: Alkohol je metla lidstva. Kolik zničených lidí má na svědomí? Kolik dětí se dokáže vyhrabat z toho šíleného vzoru svých rodičů a vést potom normální život?

22.03.2024 5 z 5

Příběh o silné ženě, která se snaží vzepřít pravidlům tehdejší společnosti týkající se postavení žen ve společnosti a náboženských otázek.
Kateřinu Aragonskou i Annu Boleynovou spojovalo to, že obě byly silnými osobnostmi, hrdé a cílevědomé, ovšem Katřina byla zarytá katolička lpějící na svých zásadách a současném stavu věcí, zatímco Anna chtěla ze své pozice prosadit změny v náboženství a také jisté změny v úloze žen ve společnosti. Z mého pohledu se Kateřina na královnu hodila lépe, nicméně společnost potřebuje i změny...
Anna byla nepochybně velmi ctižádostivá a v rámci prosazování svých zájmů zacházela příliš daleko. Ovšem nejtěžší kalibr byl Jindřich, který šel doslova přes mrtvoly s tím, že tu a tam se nechal manipulovat nějakou ženou, kterou poté, co se jí nabažil, následně odvrhl... to je teda charakter!
V doslovu jsem se dočetla, že zatímco u Kateřiny existuje poměrně hodně dobových záznamů, u Anny musela autorka více domýšlet - je tudíž otázka, jak to ve skutečnosti s charakterem Anny vůbec bylo.
Celkově kniha super, těším se na další královnu :-)

28.08.2023 4 z 5

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Velmi dobrý historický román, Cornwell píše dobře, poutavě a pro mě bylo velkým benefitem, že jsem knihu četla na dovolené v Bretani! :-) Při čtení mi připadalo neuvěřitelné, že tento nádherný - a nyní poklidný - kraj byl v minulosti dějištěm takových ukrutností, které autor bez příkras popisuje. Moc se mi líbí, že děj knihy je zasazen do reálných historických událostí a člověk si díky autorovi dokáže velmi dobře představit, jak se tehdy žilo, bojovalo, umíralo... brr :-)

01.08.2023 4 z 5

Třetí díl legendárního Harryho Pottera za námi! I tento díl drží tempo a kvalitu dvou předchozích. Škoda, že čtvrtý díl je prý už strašidelnější, takže sérii bohužel odkládáme do doby, než syn trochu povyroste :)

22.09.2022 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Druhý díl této detektivky/thrilleru byl neméně zábavný. Obecně u knih mám mám trochu problém s tím, když se kniha tváří jako reálná (tj. že by se příběh klidně mohl stát), ale ve skutečnosti je tam spousta věcí, které příliš reálné nejsou - charaktery postav jako je Lisbeth, "obr", Zala, Bjurman a další se mi jeví jako přinejmenším velmi nestandardní s tím, že těchto podivných lidí je tam opravdu moc. Ale chápu, že u tohoto žánru to tak asi být musí, proto thrillery prostě moc nečtu :-)

27.07.2022 4 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Povedený historický román. Některé dějové linie mě bavily méně.

06.04.2022 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Čtivá oddychovka jako první díl. Vždycky se těším na večer, až děti usnou a hurá na to :-)
Jsou tam nějaké nelogičnosti a charaktery postav jsou občas těžko uvěřitelné, ale je to zábava. Trojku si určitě nenechám ujít.

11.03.2022 4 z 5

Mezi červenou a černou Mezi červenou a černou Jan Guillou

Zdařilé pokračování velmi zdařilé série.
Je děsivé, jak nenápadně se dokáže prosadit zlo (v tomto případě nacismus), aniž by si toho neblahého vývoje někdo nějak významně všimnul. Inteligentní lidem připadá nemožné, že by někdo s tak primitivními názory jako Hitler mohl vyhrát volby, takže proti tomu nikdo včas razantně nezakročí. Jenže zapomíná se, že "nejdřív žrádlo, pak morálka" (opravdu povedený citát). A tak má zlo zelenou. Na tohle by lidi měli pamatovat.

05.05.2021 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Jedinečnost tohoto díla spočívá podle mě v tom, že autorka pochází z daného prostředí, navíc z jedné z mála intelektuálních rodin v tehdejší Číně, prožila tam většinu života, poté emigrovala, byla schopná se časem oprostit od toho, co jí v Číně vtloukali od narození do hlavy, našla si potřebné a hlavně objektivní historické a politické souvislosti a za pomocí manžela, jehož rodným jazykem je angličtina, sepsat velmi čtivou, velmi dobře jazykově zpracovanou a poutavou knihu.

Připadalo mi to jako nějaké katastrofické sci-fi o tom, jak může dopadnout společnost, která se podřídí a zcela podlehne kultu osobnosti. Bohužel to ale byla realita, u knihy jsem často nevěřícně kroutila hlavou. Na popis té neuvěřitelně tíživé a dusivé atmosféry, před kterou nebylo nikde a nikdy úniku, hned tak nezapomenu. Z internátních školek se mi dělá mdlo ještě teď. Po pravdě řečeno nechápu, jak se to celé mohlo stát, že z toho obrovského počtu Číňanů se nenašla opozice, která by mohla Maa svrhnout, a hlavně jak to mohlo celé vydržet tak dlouho?! Co do důsledků byl proti Maovi Hitler jenom slabý odvar. Je mi moc líto všech těch stovek milionů Číňanů, kteří byli nuceni žít desítky let ve všudypřítomném strachu o holý život, bídě a všemožném utrpení a samozřejmě těch, kteří při tom přišli o život. Jako poučení jsem si z toho vzala to, že demokracie je nejlepší způsob uspořádání společnosti (i když zdaleka ne dokonalý), že je nesmírně důležité, aby se lidem dostalo vzdělání, aby si mohli udělat objektivní obraz o stavu věcí, a také že není dobré žádnou zemi na světě izolovat od ostatních zemí.

10.11.2020 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Fajn scifárna. Líbil se mi námět, který je zajímavý a nadčasový. Trochu ale pokulhává provedení - zdá se mi, že kniha je "šitá horkou jehlou", přijde mi škoda, že tak zajímavé téma není rozpracovano víc do hloubky a pečlivěji. V úvodu ale sám autor říká, že píše živelně, hodně rychle a nemá tendenci o textu hloubat. Takže to odpovídá :-)

03.10.2020 4 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Moje druhá kniha od Zweiga. Jde o psychologický román. Zapůsobila na mě vnímavost autora a jeho spisovatelský um, který mi imponoval už v první knize. Nevím přesně proč, ale trochu mi připomněl knihy Dostojevského, asi kvůli těm psychicky vypjatým situacím a stavům, které zažívá mladý muž v rámci hledání morálně správného řešení nejednoduchych životních situací. Už jsem ve věku, kdy mi toto tápání mladých není zas tak blízké, ale tím u mě kniha neztrácí na hodnotě.

13.07.2020 5 z 5

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Skvělá kniha. Jednou se k ní určitě vrátím.

05.05.2020 5 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Zábavné čtení třeba na dovolenou. Místy mi to přišlo přece jen trochu amatérské, ale celkově mě to bavilo a přečetla jsem všechny tři díly.

09.07.2023 4 z 5

Lichožrouti Lichožrouti Pavel Šrut

Knihu jsme se synem začali číst poprvé před cca rokem, ale nezaujala ho. Teď do ní zřejmě dozrál (má 7 let) a už ho baví :-)
Mně se líbí, že si na knížce dal autor i vydavatel záležet- kniha je hezky napsaná (zajímavé obraty, nejsou to jen suché holé věty), žádné překlepy, pěkné ilustrace. Na Harryho Pottera to nemá, ale hodnotíme kladně a už čteme druhý díl.

16.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Historický román převedený do hodně čtivé beletristické formy - je otázkou, kolik z uvedeného byla pravda a kolik jen autorčina fikce. Nicméně ta hlavní linie byla zřejmě historicky věrná. Po přečtení se mi definitivně rozpadla moje ještě dětská představa o noblesnosti a úrovni života princezen :-)
Myslím si, že osud Kateřiny by nechtěl opravdu nikdo. Kdo si dovede představit, že opustí ještě jako dítě rodinu, poté několik let čeká na uzavření manželství v cizím prostředí, poté si užije pár let přízně osudu a pak je až do smrti skoro všechno špatně - manžel na houby, opakované potraty a úmrtí dětí, jediné přeživší dítě fuč (připravovat se na stejně šílený styl života), blízké osoby odcházejí, neustálé intriky, boje o svou pozici, a nakonec už není ani ten majetek, jen samota, nemoci a smrt. Dnes se má úplně každá žena v civilizovaném světě líp než tato královna, ačkoli některé dnešní ženy jí z morálního hlediska nesahají ani po kotníky. Holt jiná doba.

25.04.2023 4 z 5