jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Beladona Beladona Adalyn Grace

Kdepak fantasy, vždyť toto je jen taková detektivka s trochou nadpřirozena a s malým milostným trojúhelníkem na zpestření a na zmatení. Za mne prostě detektivka z doby nějakého neurčeného 18-19. století a prostředí bohaté šlechty s kočáry, kluby, drahým oblečením. Takový první díl detektivních případů madam Signy. A když jsem si konečně ujasnila, co to čtu, velmi se mi příběh líbil. Na detektivku seděl i styl vyprávění (er-forma) a autorce se podařilo mne v několika ohledech vývojem děje překvapit. Když čtu detektivku, neděsí mne tolik ta všudypřítomná smrt a vraždy a otravy, člověk to vnímá jinak. Ostatně, název beladona znamená rulík a ten se jako červená nitka táhl hezky celým tímto dílem. Tápání mladé dívky bez zkušeností a přeskakování mezi dvěma muži, mi nakonec ani tak nevadilo. Obvykle milostné trojúhelníky nesnáším, ale tento, zvlášť po závěrečné pointě, jsem vzala na milost. Ostatně příběh je v er-formě, odtažitý a šlo tam hlavně o to vyšetřování otravy. Nadpřirozeno a duchařina byly za mne zvládnuté na jedničku, dodávaly hlavní hrdince zajímavou zbraň ve vyšetřování a umožňovaly stavět zajímavou zápletku. Knihu doporučuji pro zpestření pro ty, kdo čtou detektivky. Nevím, jestli se rozhodnu číst další díl, ale rozhodně nelituji, že jsem po knize sáhla. I když to pro mne nebylo fantasy, jak jsem původně očekávala.

01.06.2024 5 z 5

Havraní spolek Havraní spolek Maggie Stiefvater

Opětovné vydání prvního dílu této tetralogie po deseti letech mne přimělo napsat svůj komentář. Příběh o dívce, která se bojí někoho (živého) políbit kvůli proroctví, jsem si prostě přečíst musela, ještě v původní verzi (s nelogickými překlady jmen a názvem Osudný polibek... díky za změny při reedici knihy, jsou k lepšímu). Musím ale přiznat, že nejsem cílovou skupinou této série. Nemám dostatečné pochopení pro siločáry, jasnovidectví a podivné nadpřirozeno a duchovno v jinak normálním světě a samotné duchy, stejně jako další podivnosti, které se v sérii vyskytují. A k tomu i ta smrt postav, stejně jako vložená příběhová linka s nájemným vrahem, to taky moc nemusím. Postavy mi nedokázaly přirůst k srdci (rozvíjí se příběhy všech kluků) a hlavní romantická linka hrdinky se pro mne v příběhu objevila tak nějak zčista jasna a pak nad oběma akorát visela ve vzduchu ta předpovězená smrt, což bylo depresivní. Myslím, že mne kniha nedokázala pohltit i kvůli tomu, protože je psána v odtažité er-formě. Plně souhlasím s mischa5364, opravdu jsem se v knize taky hrozně moc ztrácela.

30.05.2024 2 z 5

Třpytný dvůr Třpytný dvůr Richelle Mead

První díl série z alternativního historického prostředí kolonizace Ameriky. Každý díl vypráví příběh jedné ze tří žen a popisují překrývající se události. Výhodou je, že je každý díl uzavřený. Tato kniha líčí příběh hraběnky, která si hraje na služebnou, aby se dostala na jiný kontinent a získala svobodu. Její jedinou cestou je účast v tzv. Třpytném dvoře, což je roční škola pro chudé atraktivní ženy, které se učí chovat jako šlechtičny s cíle provdat se za novodobou šlechtu na novém kontinentu.
Byla to kniha absolutně mimo to, co obvykle čtu. Nečekala jsem, že se bude děj točit hlavně kolem šatů, účesů a použití správných lžiček a podobných "šlechtických" záležitostí. Ne, že by tam později chyběla nějaká akce, v knize se pořád něco dělo, ale zůstalo ve mne především to historické "cosi", co se mi vlastně nelíbilo. Ani postavy mi nijak k srdci nepřirostly - podivné náboženství a záliba v plagiátorství obrazů a intrikách, to mne opravdu neoslovilo. Jsem ráda, že jsem si knihu jen půjčila a neutrácela za ni peníze.

30.05.2024 2 z 5

Svůdné zlo Svůdné zlo Wendy Higgins

První díl trilogie z minulé dekády, kdy byli v kurzu andělé, démoni a jejich kříženci. Kniha, respektive celá série, je už nesehnatelná, je spíš jen v knihovnách k půjčení. Čtení jsem dlouho odkládala, tušila jsem, že to pro mne bude složité téma plné bolístek, které ne každý pochopí. A bylo, no. Jako první chci vyzdvihnout, že tahle série bude nejspíš úchvatná a naprosto krásná pro ženy a dívky, které jsou hodně věřící. Myslím, že je tam spousta věcí, které budou rezonovat s jejich pohledem na svět a najdou si tam krásné paralely pro posílení té své víry. Věřícím a nábožensky založeným čtenářkám knížku doporučuji a dál můj komentář nečtěte, ať si zbytečně hezký dojem z knížky nekazíte. Já to mám ale složitější, přesně orámovaná křesťanská víra mi byla v dětství vnucována a vynucována a zažila jsem si nepříjemné okamžiky a to se promítá do mého postoje, kdy pro mne kniha byla rozčarováním a spousta prvků mi tam přišla naprosto nelogická.
Souhlasím s komentářem naty_z_knihy, že prakticky jde o příběh klasického klišé, kdy šestnáctiletá holka se super schopnostmi objevila nový svět a ještě k tomu je jediná, která ho může celičký zachránit. Tohle mám obvykle ráda, takže jsem se pustila do čtení a okouzlila mne andělská povaha hlavní hrdinky v začátku, zamilovanost i milý roadtrip po státech. Jenže po tomhle rozjezdu v dalších dílech autorka pomyslně dupla na brzdy a příběh šel do smyku a z knihy stalo něco jiného. Převládaly nejasnosti, nesmyslnosti a nedomyšlené věci, samé oslí můstky a náhody. Postavy se chovaly nekonzistentně, nevěřila jsem jim jejich postoje a kroky, děj byl plytký. Rozčilovalo mne pojetí hříchů v knize (nechápu, proč by měl být sex mezi dvěma lidmi, co se milují, hřích, když nejsou sezdaní...) i nahlížení na lidi jako na slabé jedince, kterým démoni snadno nakukají, co chtějí. Série se nevyhýbá problematice drog, interrupce, nevěry, znásilnění, nucené prostituce... umírají tu milé postavy, z některých naznačených věcí je člověku špatně. Hrdinka samotná toho vlastně moc sama (v dalších dílech) neudělá, vše za ni organizuje někdo jiný, většinu věcí dostane a nebo je jí dána, o věcech moc nepřemýšlí, jen se prostě pomodlí a ono to pak nějak dopadne. Rozčilovalo mne to, velmi. Přišlo mi, že potenciál knihy nebyl dostatečně využitý.

28.05.2024 2 z 5

Ztracené vzpomínky Ztracené vzpomínky Lin Rina

Dívčí čtení s netradičním detektivním pátráním a špetkou romantiky. Tahle rozvláčně psaná knížka je opravdu určená především mladým dívkám, které rády čtou romantiku a chtějí si ji jen okořenit něčím detektivním a trochu napínavým. Styl psaní mi velmi připomínal jiné autorčino dílo "Kufr z nebe", takže kdo jej četl a oblíbil si jej, tomu bude vyhovovat i tohle pátrání po vzpomínkách, kde je romantika taky až na druhé koleji. Vážně, nečekejte romantiku jako v "Kronikách prachu", jinak budete zklamaní, tady je opravdu hlavním motivem pátrání. Hlavní hrdinka si dává dohromady jeden střípek drobností za druhým a sama se brzdí v tom, aby zjistila všechno najednou (pochopíte proč). Sama sebe jsem překvapila, když jsem si tohle "dívčí" detektivní pátrání vlastně užila. Obvykle upřednostňuji romantiku nad detektivkou a ne naopak. Oceňuji, jak autorka vystavěla celý ten svět v nedaleké budoucnosti a občas mi zdravě přeběhl mráz po zádech, když jsem si uvědomila, že by se tohle klidně mohlo někdy stát (vždyť i umělou inteligenci si lidé moc neuměli představit a teď si ji nosí v kapse v mobilu jako poradce). Pro otrlé čtenářky detektivek a thillerů a sci-fi to nebude, fakt ne... ale pro mladé dívky, které si chtějí přečíst něco rádoby detektivního, ale odlehčeného a pozvolna postupujícího, je to rozhodně zajímavá volba.

27.05.2024 5 z 5

Mráz Mráz C. N. Crawford

Nekomplikovaný svérázný první díl duologie rádoby urban fantasy. Narovinu píšu, že tahle knížka opravdu nesedne každému a nesmírně záleží na očekáváních čtenáře. Já měla díky komentářům níže očekávání naprosto minimální a možná právě proto mne knížka trochu pobavila a mile jsem si u ní odpočinula a to bylo to, co jsem potřebovala. Oddych a nekomplikovaný děj bez zbytečných překvapení (fakt se tam buď všechno dozvíte, nebo snadno uhodnete, prostě opravdu nic překvapivého). Pobavilo mne, že se autorka pustila do rádoby reality show z vílího světa. To pro mne byla osvěžující novinka. Příběh je psaný s lehkostí, takže kruté praktiky víl jsem přešla a nijak mne nerozhodily. Prostě je to taková "béčková" knížka (ano, toto přirovnání fakt sedí), ale četla se mi dobře, brala jsem ji z velkého nadhledu a hrozně moc si toužím přečíst pokračování. Takže za mne si zasloužila pět hvězdiček prostě jen za ten mile strávený večer. Je to bizardní, usměvavá a trochu střelená knížka, která se vám bude líbit jen, pokud přesně na něco takového nekomplikovaného a "jednoduššího" budete mít náladu.

27.05.2024 5 z 5

Bez duše Bez duše Simona Michálková

Příběh, který vzdává hold filmu "Konec vodníků v Čechách aneb jak utopit doktora Mráčka" z roku 1974. Inspirace je volná, autorka vnáší spoustu svých prvků, ale z knihy sálá zvláštní atmosféra toho filmu. Protože nejsem fanynka starých českých komedií a pohádkové problematiky vodníků a jejich závislosti na lidských duších, byla jsem ze čtení trochu rozpačitá. Kniha balancuje na pomezí krutosti a pohádkovosti. Romantická linka je velmi omezená a "pohádková", zasahuje vyšší moc a nejde tam tolik o poznávání dvou osob z jiných světů, což mne asi mrzelo nejvíc. Hvězdičkami oceňuji především ten nápad a vkusné zakomponování tradičních pohádkových prvků spojovaných s vodníky (housle, pentle, zelená barva, studená kůže) a věřím, že kdo si oblíbil ten starý film, ten bude nadšený a ocení každý ten detail. Pro mne ale knížka tentokrát není.
Bohužel kniha nevyšla jako ebook, takže ji seženete jen u nakladatelství Brk v klasické podobě (měkká vazba) a špatně se mi to drželo a četlo, nevím, jak to popsat, no zlatá elektronická čtečka a ebooky... nicméně moc oceňuji tu krásnou obálku, bylo to to hlavní, co mne na čtení nalákalo.

25.05.2024 4 z 5

Prokleté královny Prokleté královny Catherine Doyle

Druhý díl dívčí pohádkové trilogie s hlavním motivem budování vztahu dvou sester. Příběh je opět vyprávěn v er-formě střídavě vždycky z pohledu jedné a druhé sestry. Jsem krapet zmatená z povahy celé série. Věštby, magie a prvoplánové akce a zvraty působí celkem nepromyšleně a až moc pohádkově. Politikaření a královská rozhodnutí a hašteření sester také, takže má čtenář pocit, že kniha je určena i celkem mladým náctiletým děvčatům, které leccos autorce odpustí. Pak přijdou krapet prokreslenější momenty ohledně romantických vztahů a třeba i temnější magie, milostný trojúhelník a už byste to asi příliš mladé dceři na čtení nedávali (asi nic kontroverzního, jen pro některé maminky je tam určitá hranice). Přijde mi, že si ta kniha tak trochu hledá své místo pod sluncem a vlastně nevím, kam ji zařadit a co od ní vlastně čekat. V druhém dílu jsem se neměla moc k čemu upnout, čeho se chytnout a nedokázala jsem moc snést ani jednu ze sester. Nevím, zda převáží zvědavost a jestli se vůbec do třetího dílu pustím. Ale chápu, že jiné čtenářky si tam to svoje našly, přecejen příběh sám o sobě přináší něco nového a zvraty nejsou předvídané.

24.05.2024 3 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše Susan Lee

Nevýrazná americko-korejská romance pro náctileté dívky. Byla to druhá kniha od této autorky, ale tentokrát mi nesedla. Nedokázala jsem se dostatečně vcítit do postav a uvěřit jim, že jsou opravdu spřízněné duše. To mne asi mrzelo nejvíc, nějak jsem pořád nevnímala, že opravdu patří k sobě. Zápletka mi přišla taková předvídavá a něco tomu chybělo a některá klišé byla naopak až příliš přehnaná. Myslím, že jde o milé čtení, které ale brzy zapomenete.

24.05.2024 3 z 5

Lepší než ve filmu Lepší než ve filmu Lynn Painter

Pod touhle nehezkou obálkou se skrývá parádní romantický příběh pro náctileté. Konečně knížka, která mi po pár přehmatech (ani jsem tady všechny ty špatné knihy, co mi teď prošly rukama, nekomentovala) dokázala spravit náladu a dopřát krásný večer s knihou. Autorka umí vykouzlit skvělou atmosféru a opravdu příjemný hřejivý pocit při čtení, o kterém píšou i ostatní. Prostě vidíte, které postavy mají být spolu a jak si parádně rozumí, bylo to fakt krásné - rozhovory, ty situace, ty trapasy. A jen čekáte, až to celé dojde i hlavní hrdince a doufáte, že to totálně nepokazí (a jasně, že pokazí, je to přece knížka pro puberťačky před maturitou...). Bavila jsem se. Dokonce jsem dokázala číst knihu s trapasy (to obvykle nedělám), protože hlavní hrdinka je celkem krásně ustála. Opravdu oceňuji, jak to celé autorka dokázala hezky sepsat. Půlku romantických komedií, na které jsou v knize narážky, ani neznám, a vůbec to nevadilo. Romantické komedie jsou taková červená nitka, která se táhne celým příběhem, má tam smysl a dokresluje postavu hrdinky, ale není to na sílu. Jsem opravdu příjemně překvapená a knihu mohu doporučit všem čtenářkám, které (bez ohledu na věk) baví romantické knížky z prostředí střední školy určené puberťačkám.

22.05.2024 5 z 5

Na ledě Na ledě Hannah Grace

Zdlouhavý příběh dvou nesympatických naddržených vysokoškoláků, kteří se postupně učí, jak vybudovat vztah. Sáhla jsem po knize v době konání Mistrovství světa v ledním hokeji, abych měla tematickou literaturu, když se manžel díval na zápasy. Byť mám příběhy z vysokoškolského prostředí ráda, toto mi absolutně nesedlo. Postavy byly většinu knihy příliš ploché a černobílé, nějaká hloubka se objevila až ke konci. Při čtení jsem se nudila, všechny sexuální scény jsem přeskakovala, protože byly napsané opravdu otřesně nepříjemně, nedalo se to číst. Čekala jsem od knihy něco úplně jiného, zklamala mne, škoda peněz za ni.

19.05.2024 2 z 5

Obránce mimo hru Obránce mimo hru Leah Brunner

Průměrná sladká kniha o lásce dvou životem zkoušených lidí. Sáhla jsem po knize v době konání Mistrovství světa v ledním hokeji, abych měla tematickou literaturu, když se manžel díval na zápasy. Ale za mne to nebyla dobrá volba, takhle přeslazená knížka nějak nebyla pro mne. Oceňuji snahu vnést do knihy závažná témata a pomoc psychologů, ale bylo to prostě tak nějak až moc pohádkové a růžové. Doporučuji ženám, které mají rády romantiku, kde hrají roli i děti a péče o ně - hlavní hrdinka se totiž stává opatrovnicí svého bratra. Pro mne to vůbec není, ale věřím, že si kniha najde své příznivce, které příběh osloví.

19.05.2024 3 z 5

Šest rudých jeřábů Šest rudých jeřábů Elizabeth Lim

První díl milé asijské pohádkové duologie. Příběh kombinuje prvky z pohádky Šestero labutí od bratří Grimmů s typickými prvky asijských pohádek (o dracích a kouzelných dračích perlách). Tahle půvabná knížka má smůlu, že se jí ujalo nakladatelství Ocelot, které prostě nezvládá propagaci, distribuci do knihkupectví a odmítá vydat knihu v elektronické podobě. Takže se k ní čtenáři prostě pořádně nedostanou, i já ji mám půjčenou, nehodlám finančně podporovat nakladatelství, které kašle na čtenáře e-knih. Kniha mne ale okouzlila a tak budu trávit hodiny a hodiny převodem do elektronické podoby do své čtečky sama. No, konec mých nářků, zpět ke kvalitám tohoto příběhu. Milá hrdinka v knize podstupuje spoustu úkonů a příkoří, aby zlomila kletbu, tak jak to v pohádkách prostě bývá. Rukopis klasických pohádek je tam opravdu znatelný. Elisabeth Lim ale dokázala do pohádky dostat logické prvky a smysl, propojila jednotlivé kousky původního příběhu od bratří Grimmů a vytvořila souvislosti, které mne zaujaly. Smekám nad tím, jde o velmi povedenou práci s pohádkami a původními příběhy. Postavy nejsou černobílé, mají hloubku, dělají chyby, nejsou dokonalé. Hlavní hrdinka dospívá, mění své chování, přemýšlí nad důsledky svého jednání. Romantická linka je milá, prostě pohádková a já si ráda jednou za čas přečtu i něco takhle naivního a roztomilého. Jen prosím nečekejte "fantasy", opravdu je to prostě spíše pohádka (odproštěná od obvyklých krutostí s uřezávaním prstů a kradením dětí a tak, ale smrti milých postav se bohužel nevyhýbá). České pokračování vyjde v roce 2025, ve slovenštině vyjde první díl teprve letos (2024) a očekávám, že i jako e-book, neboť na Slovensku obvykle na čtenáře e-knih myslí více. Kdo bude dočítat v angličtině, tak upozorňuji, že další série autorky na tento svět navazují a je dobré číst Six Crimson Cranes jako první.

18.05.2024 5 z 5

Hraj o svůj osud Hraj o svůj osud Stella Tack

(SPOILER) První díl jednoduché duologie s fantasy prvky. (Pozor možné spoilery) Kniha je určena mladým děvčatům, které snad autorce leccos odpustí. Mně už tak snadno nešlo se povznést nad nedotažeností příběhu, nevyužitým potenciálem a pokulhávající logiku. Všechno v knize se až překvapivě snadno vyřeší tím, že "je to přece kletba" a všichni to přijmou. Já to moc nedokázala. S každou kapitolou jsem myslela, že knihu odložím a ani nedočtu, přitom autorku mám ráda. Pro šachové nadšence to podle mne není už vůbec. Až v samotném závěru mi teprve začalo krapet na hrdince a jejím osudu záležet a možná mne poslední řádky přesvědčily, že dám šanci i závěrečnému druhému dílu. Chtěla jsem zjistit, jaké to je, když se z dívky stane šachová figurka. A není to nic moc příjemného. Nemám ráda knihy, kde si až přespříliš někdo hraje s myslí ostatních a tak mi čtení této knihy vlastně nebylo příjemné. Romantická linka byla taková podivná. Mám-li shrnout své pocity do jednoho slova, je to prostě celé "rozpačité".

17.05.2024 3 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Fascinující první díl fantasy pentalogie ze světa draků, vojenské akademie a války. Kniha působivě upozorňuje na problematiku Ehlersův-Danlosova syndromu a autorka do hrdinky vepsala své vlastní zkušenosti s bojem s touto nemocí a pocity a problémy, které lidi s EDS trápí. Znevýhodněná dívka bojuje o svůj život a stává se něčím, co si nevybrala. "Školní" prostředí vojenské akademie nabízí zajímavý kontrast odlehčeného života studentů, kteří se učí, trénují, soutěží a přitom jich tam postupně desítky umírají. Pro všechny je tam všudypřítomná smrt tak normální a jsou s tím smířeni. Dokázala jsem knihu číst a nebrečet pro všechny ty postavy, které knihu opustily už v prvním díle a to je co říct. Je to kruté, ale člověk si zvykne, protože si "zvykli" i hrdinové.
Za poslední dobu je to pro mne zatím jedna z nejlepších knih s draky. Vymyšlený magický systém i povahy draků mne hodně oslovily, draci jsou moje srdcová záležitost. A překvapení na konci prvního dílu bylo milé a pro mne naprosto nečekané.
Co se týká romantické linky, sexuálních scén, které jsou při propagaci knihy často zmiňovány, tak po této stránce mi kniha přijde průměrná a především hlavnímu hrdinovi jsem nějak nedokázala uvěřit sílu těch citů a kde k nim přišel. Sexuální scény jsem vlastně spíš přeskočila, nezaujaly mne. Užívala jsem si spíše ten boj znevýhodněné hrdinky a její inteligenci a lstivost. Zbožňuji chytré hrdinky! Knihu plně doporučuji a děkuji všem, kteří mne na ni upozornili (s ohledem na to, co obvykle čtu), opravdu jste se trefili s tím, že se mi kniha bude náramně líbit.

12.05.2024 5 z 5

Jak postavit železnici - Technická pohádka ze století páry Jak postavit železnici - Technická pohádka ze století páry Martin Sodomka

Další kniha ze série technických pohádek. Nenavazuje nijak na příběhy o myšákovi Arnym a spíš se dívá do minulosti na příběh, ve kterém se sotva mihne Arnyho dědeček. Seznamuje čtenáře (oficiálně od 8 let, spíše tak od 11 nebo 12 let) s průmyslovou špionáží a stavbou železnice v jednom království. Opět jsou hlavním tahákem této knihy a celé série opravdu vynikající ilustrace se spoustou přehledných popisků. Syn knihu četl v deseti letech a myslím, že později by bylo lépe. Text je složitý, je v něm spousta složitých a starších pojmů, které dítě nezná a je náročnější na pochopení. Seznamuje se s výrobou parních lokomotiv, stavbou tratí, zápletka se týká pojistného ventilu a dítě čte o politice a zadávání státních zakázek a celkově o mluvě dospělých a problémech, které ještě nechápe do podrobností. Příběh samotný je slabší, opravdu je v popředí hlavně ten popis technikálií kolem stavby lokomotivy a železnice. Kniha je ideální pro děti, které jsou opravdu zapálené do parních lokomotiv a tak jim nebude vadit, když po přečtení vůbec nebudou vědět, jaký příběh to vlastně četly, a budou především obdivovat ty ilustrace s popisky.

12.05.2024 4 z 5

Samotářka Samotářka Karen Lynch

Závěrečný díl nádherné dívčí urban fantasy trilogie. Je to naprostá pecka a já jsem překvapená, že všechny tyhle úžasné fantasy nápady a něco, co dnes leckdo označí jako "fantasy klišé" a já v knihách zbožňuju, vlastně vyšlo ještě před Dvory od Maasové a tady jsme o nich celé ty roky nevěděli (já teda nevěděla :-) ). Naprosto jsem si užívala útěk hlavní hrdinky a její dobrodružství s kamarády a zářila jsem nadšením, když se začala učit bojovat. Miluju knížky, kde se hlavní hrdinka takto hezky vypracuje a prostě pořád zůstává svá a jde si svou cestou. Knihu jsem četla v angličtině několikrát a jsem nadšená z českého překladu, některé věty byly výzvou a poprali se s tím v nakladatelství fakt moc hezky. Našla jsem jen jedno místo, kde v hovoru odkryli, že je někdo žena, ale v anglickém originále jsem si byla jistá, že postavy vidí muže. Ale to nevadí, to byla jen drobnost. Konec byl náročný a hodně rychlý a co se pořádně stalo jsem pochopila spíš až při čtení "Warrior" knihy (celý příběh z pohledu Nikolase). Tajně doufám, že nakladatelství Warriora přeloží taky, fakt jsem se bavila a uculovala při čtení a musím říct, že toto druhé čtení příběhu, který znáte, tentokrát z pohledu hlavního hrdiny, patří k těm asi nejvíc povedeným.
Celá tahle série i včetně Warrior knížky se zařadila do mých top fantasy sérií, ke kterým se v průběhu let budu ráda a často vracet. Rozhodně doporučuji tuhle sérii dívčího čtení zkusit.

26.04.2024 5 z 5

Kdyby lidi byli stromy Kdyby lidi byli stromy Jan Kršňák

Esotericky a filozoficky laděná kniha pro učitele, kteří vnímají výuku jinak (intuitivní pedagogika). Kdo znáte teorii typů paní Šárky Mikové, tak vězte, že tohle je prostě nejspíš supr knížka pro "NF" lidi a ostatní z ní budou buď trochu a nebo hodně paf a rozladění, fakt nesedne každému. Knihu prolínají příběhy Terezky, která si klade zvláštní hloubavé otázky a prožívá různé velmi fantazijní zážitky. Za každým příběhem je několik aktivit a her, které mohou děti ve škole či školce dělat. Půjčila jsem si ji od kamarádky kvůli výzvě "Kniha, která má v názvu “kdyby", byla stručná a něčím mne obohatila (připomenutím, že někteří lidé na svět nahlížejí opravdu diametrálně odlišně než já). Pět hvězdiček si zaslouží, ale fakt si dobře rozmyslete, jestli jste ta hlavní cílová skupina čtenářů (já určitě neee :-) ).

18.04.2024 5 z 5

Jak si postavit dům Jak si postavit dům Martin Sodomka

Čtvrtý díl série technických pohádek. Kniha hezky navazuje na třetí díl "Jak si postavit motorku" a uzavírá celou sérii s myšákem Arnym. Tentokrát ale nejde o stavbu vozidla nebo letadla, ale o stavbu celého domu. Opět jsou hlavním tahákem této knihy a celé série opravdu vynikající ilustrace se spoustou přehledných popisků. Nečekejte jednoduché nákresy pro malé děti, ale detailní nákresy inženýrských sítí, vysvětlení uliční čáry i betonového věnce a základové desky. Celý příběh se točí kolem dospěláckých záležitostí ohledně stavby domu, hlavně stavebního povolení a papírování a hypotéky. Sice je kniha určená od 7 let, ale myslím, že spoustu věcí pochopil syn, až ji sám četl v 10 letech. Dříve byla knížka spíš jen "na listování". I tak jsme museli spoustu věcí vysvětlovat a upřesňovat. Co se týká zápletky, pointa a vyřešení příběhu tentokrát není přímočaré a dítě se v tom časovém sledu ztrácí. Četli jsme knihu s dítětem a dovysvětlili, co se opravdu stalo. Jde o hezkou knihu, pokud chcete dítě fakt detailně seznámit s procesem stavby domu se vším všudy (kolaudace, projekt, starosti s penězi, regulativy...).

18.04.2024 4 z 5

Jak si postavit motorku Jak si postavit motorku Martin Sodomka

Třetí díl série technických pohádek. Je to kniha pro děti, které chtějí porozumět "vnitřku" motorky za pomoci příběhu a navazuje na druhý díl "Jak si postavit letadlo". Opět jsou hlavním tahákem této knihy a celé série opravdu vynikající ilustrace se spoustou přehledných popisků. Dítě prozkoumá schéma elektrického zapojení motorky i funkci spojky. Stejně jako v předchozích dílech ale příběh za kvalitou obrázků pokulhává. Prostředí gangů a rivality mezi nimi, nelegální aktivity a sázky, dospělá mluva s narážkami, které dítě nepochopí a vtipy určené spíš dospělým - to prostě synovi (10 let) nebylo blízké. Myslím, že potenciál této nádherně ilustrované knihy nebyl plně využitý.

18.04.2024 4 z 5