JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Čtyřicet dnů Čtyřicet dnů Franz Werfel

Jako báseň, dá se vyjádřit můj bezprostřední pocit po přečtení této knihy. Je psaná naprosto jiným stylem než jaký obvykle čtu. Možná proto jsem ji četl tak dlouho. Co se týká vlastního obsahu zanechal autor ve mně hlubokou stopu. Kniha je nejen plná myšlenek o kořenech nenávisti, závisti, pomstychtivosti, ale i dobra, zodpovědnosti, štěstí na všech úrovních společenského žebříčku a v mnoha různých situací. Hlavním motivem, alespoň první poloviny knihy je příběh o tom, jak se pěstuje systematicky nenávist a "oprávněný pocit" práva na potrestání ve většinovém etniku vůči menšině. I když jsem pacifista musím uznat, že proti rasovému či názorovému útlaku se v podstatě dá jenom bojovat, protože verbální obrana je vyčerpávající a deprimující, když se odráží od zatemněných myslí utlačovatelů. Obdivuhodný je propracovaný charakter hlavních postav, především hlavního hrdiny-člověka, který má svůj klid a život, ale postupně, při měnící se situaci pochopí, že on se svými schopnostmi, vzděláním, zkušenostmi i bohatstvím je ten, kdo má dát ostatním naději.

17.01.2014 5 z 5

Říše světla Říše světla Jill Jonnes

Tuto knihu jsem si přečetl především proto, že ač energetik o tomto historickém úseku jsem věděl velmi málo, respektive něco jsem znal, ale to bylo spíše na úrovni polopravd a mýtů. V této knize je čtivou formou podána historie vývoje výroby a distribuce elektřiny a základních el. spotřebičů, které vytvořily poptávku po elektřině včetně s tím spojených lidských osudů (kniha důsledně cituje zdroje). Je zde popsán divoký kapitalismus konce 19. století v plné síle, patentové boje a dokonce se čtenář dozví jak to bylo se zavedením popravy elektřinou, která se stala součástí boje o trh s elektřinou. PS: Popis experimentů a první popravy elektřinou je skutečně jen pro silné žaludky.

11.09.2013 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Těžko jsem se loučil s Petrem a Králem, s jejich mikrosvětem a životem v něm. Možná mě přirostli k srdci, protože jsem knihu četl velmi rozvláčně (netrávil jsem tolik času v MHD a byl na HO v rámci opatření proti cov-19) , každopádně jsem ji nečetl naposled.

16.10.2020 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Pro mě zklamání. Asi jsem si hodně sliboval od reakcí jiných čtenářů. Příběh na postapokalyptické téma musí být víc než jen příběhem. V této knize si autor dělal co chtěl. Kdyby si o problematice, kterou využívá pro svůj příběh aspoň něco nastudoval. Takto to vypadá, že využívá znalosti sociální problematiky a techniky na úrovni základky, takže celé to působí dost nevěrohodně, i když začátek je pěkně napínavý.

23.06.2018 2 z 5

Osada Osada Kir Bulyčov (p)

Námět, který mělo smysl realizovat jako sci-fi. Rozhodně jedno z nejlepších sci-fi naspané za železnou oponou, které jsem doposud četl. Jediné mínus vidím v tom, že autor byl očividně humanitně vzdělán, a do technika měl asi daleko, takže budoucí technika v jeho podání zní dnes spíše usměvavě, ale o tom tento román naštěstí není.

25.12.2022 5 z 5

Mladí lvi Mladí lvi Irwin Shaw

Kombinace literárního talentu a prožitků z front druhé světové války dala vzniknout této jedinečné reportáži o duši a životě obyčejných vojáků. Prokreslení charakterů hlavních postav je tak dokonalé, že si člověk říká, že u toho autor musel být. O to více mě zklamal film, člověk má při jeho sledování neustále chuť vykřikovat "tak to přeci v knize nebylo". Odpustil bych mu, že nepostihl všechny scény, které jsou v knize i ten hollywoodský závěr, ve kterém chybí poslední sarkastická slova četaře Diestl "Welcome to Germany", ale nedokážu pochopit jak autor mohl souhlasit se změnou postavy četaře Diestla, který je přesně charakterově opačný k Diestelovi v knize a to i jeho vztah k poručíkovi Hardenburgovi. Skvělá kniha, tečka.

22.05.2020 5 z 5

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

Divím se, že román nebyl ještě zfilmován. Je v něm všechno záhadná planeta, zaniklá mimozemská civilizace, nukleární bitva a psychohra. Lem román dopsal v roce 1963, ale i dnes by zněl velmi moderně, skoro se nechce věřit, že vznikl ve východním bloku.

02.07.2018 5 z 5

Šibumi Šibumi Trevanian (p)

První kapitoly knihy jsem četl se smíšenými pocity, vzhledem k tomu co jsem o ni slyšel a očekával. Některé linie příběhu mně připadaly zbytečné a dokonce i nudné a už jsem se rozmýšlel zda knihu dočíst, naštěstí jsem tak neučinil a knihu jako celek hodnotím hodně vysoko. Je to psychologická hra především se čtenářem a duch knihy je jako partie go, proto máte po zahájení pocit, že se nic zajímavého neděje, dokud nezačne prosvítat strategie hráčů a veškeré části příběhu do sebe dokonale zapadají. Jak se blížil konec knihy dala se jen s velkým sebeovládáním odložit. Příběh také doplňuje inteligentní humor, ale některé popisované postupy tajných služeb se mi nezdají jako realné. Jsem zvědavý v jakém duchu se bude odehrávat nepřímé pokračování Satori.

18.10.2013 5 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Skvělý inteligentní příběh. Je jen dobře, že se autorka nepouští do popisu toho, co asi izolaci Islandu způsobilo, protože pak by román spadl zcela do sci-fi a zanikl by skvělý prožitek a příběh o tom jaký je člověk, jací jsou asi vaši sousedi, vaše vláda, když jde opravdu do tuhýho.
Nepřipadalo mi, že by román obsahoval vyloženě sympatického hrdinu, ale protože sám mám malé děti, tak jejich osudy jsem dost těžko prožíval. Na tento příběh asi jen tak nezapomenu.

03.07.2020 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Kdybych se měl stát křesťanem, tak jedině díky této knize. Člověk by chtěl patřit do společenství, které autor popisuje, navíc výborně napsaný historický román.

23.08.2013 5 z 5

Poslední den stvoření Poslední den stvoření Wolfgang Jeschke

Skvělá dobrodružná sci-fi. Velmi dobře jsem se bavil a v tomto ohledu to byla dobrá volba pro letní čtení. Co se týká zpracování tématu cest časem, tak tato kniha spadá určitě do té lepší poloviny.

12.07.2023 5 z 5

Kadet Hornblower Kadet Hornblower C.S. Forester (p)

Dlouho jsem neměl tak krásný pocit z provedení dobrodružné knihy – obrázky, mapky, překlad. Dokážu si představit skutečné náklady na vydání takové knihy a hlavně té práce s tím. Velmi fandím nakladatel ať se podaří vydat celou sérii.
Samotný román se čte velmi dobře a pro milovníky námořních románů obsahuje spoustu detailů ze života na válečné plachetnici a kolem ni.

14.06.2021 5 z 5

Lovci kožišin Lovci kožišin Helge Marcus Ingstad

Tato kniha ve mě zanechala hluboký dojem. Silné příběhy o lidech žijící ze dne na den bez majetku a přece šťastni. Navíc má autor vypravěčský talent a při čtení vás obklopí plastický obraz kanadské přírody. Je to kniha, kterou jsem určitě nečetl naposled. Škoda, že Ingstadovi v češtině vyšli jen čtyři knihy. PS: Na youtube jsem našel video party třicátníků, kteří se sešli se stoletým Ingstadem! Chtěli informace, aby se mohli vydat v jeho stopách a nalézt v tundře jeho srub. Našli ho! Úžasný příběh.

06.12.2017 5 z 5

Kvantová teorie nikoho nezabije Kvantová teorie nikoho nezabije Marcus Chown

Dávám pět hvězdiček, i když troufám si tvrdit, že některé analogie nejsou zcela korektní především co se týká vysvětlení pojmů interference a dekoherence. Na druhou stranu smekám autorovi jakou příjemnou a poutavou knihu o moderní fyzice napsal. Žasl jsem i nad tím jakým způsobem se mu to vše podařilo vložit do historického kontextu a slovníček pojmů na konci knihy se také povedl.

15.09.2014 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Dvacet tisíc mil pod mořem, knížka se mi už skoro rozpadá, kolikrát jsem ji jako kluk četl, a nebylo to jen kvůli tomu, že jsem nějakou knihu dostával jenom 1x za rok k vánocům. Vzpomínám si jak jsem si marně lámal hlavu jak se mohli potopit 20 mil pod mořem než mi došel skutečný smysl názvu.

07.12.2013 5 z 5

Bible Bible neznámý - neuveden

Bibli jsem si přečetl z části ze zvědavosti z části z přesvědčování okolí. Těch několik autorů co Bibli psalo se více méně shodli, že Ježíš přišel s myšlenkou, že díky sebeuvědomění své existence lze doufat a myslet i jinak-dokázat žít z něčeho co v hmotném světě neexistuje. Na druhou stranu jsem měl pocit, že spousta věcí je tam vyloženě vybájená (vyšší bytost, která trestá, ale i odměňuje tvory, které sama vytvořila), což narušuje věrohodnost. Je to škoda, protože se tím zastiňuje hlavní myšlenka Lásky k bližnímu jako prostředek k životnímu štěstí a smíření se smrtí jako v něco spravedlivého. Každopádně co se týká kvality knihy a příběhu souhlasím s Mako123123 (až na tu vložku o mimozemšťanech), že existují mnohem lepší knihy na toto téma, dokonce i od starších autorů počínaje příběhy o Gilgamešovi.

31.08.2013

Jak vidím svět Jak vidím svět Albert Einstein

Jeho představy o bytí jako takovém, jsou úžasné, ale také mě překvapilo na jaké otázky často musel odpovídat, či na jaké přednášky byl zván (viz. některé přednášky ke konci knihy). Jako by jeho publikum bylo spíše filozoficky než fyzikálně zaměřené, protože poslední statě jsou běžnou součástí výuky na VŠ technického fyzikálního směru-je ale pravda, že v jeho době tak být ještě nemuselo.

25.08.2013 5 z 5

Poselství z vesmíru Poselství z vesmíru Clifford D. Simak

První sci-fi, které jsem četl. Byl jsem nadšený a myslel jsem si, že takové jsou všechny sci-fi...no, přesto jsem u žánru zůstal, a tuto knihu jsem přečetl už několikrát.

23.08.2013 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Kniha poprvé vydaná v roce 1953 popisuje v mnohém dnešek. Již v té době autor spekuloval jakým způsobem budou lidé trávit svůj volný čas, realityshow v TV, poslech hudby cestou do práce pomocí mušliček v uších, takže svět kolem je vám šumafuk, až děsivě trefné. Naštěstí i v románu se našli lidé ochotní naslouchat a nezištně pomáhat.

21.08.2013 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

...Pomáhat slepým a sám zahynout nebo se starat jen o sebe?....Nechtěl bych být v kůží hlavního hrdiny. Myslím ,že autorovi se podařilo vystihnout různé scénáře řešení tohoto dilematu velmi dobře a je z toho čtivý román.

21.08.2013 5 z 5