Jirinamac Online Jirinamac komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Soužití bez komunikace osob v rodině. Muselo to být utrpením pro všechny. Knížka mohla mít ještě jednu kapitolu. Doporučuji.

17.05.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Čtení knížek od paní Mornštajnové je zážitek. Dokáže perfektně popsat každý okamžik a bez zbytečné omáčky okolo. Jen doufám, že už se nic podobného v našich životech nebude opakovat. I když mám pocit, že hodně lidí se nepoučilo a paměť jim neslouží.

25.11.2018 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Myslela jsem, že mě knížka o nějakých hornících nebude asi bavit. Omyl, bavila mě. Tyto končiny vůbec neznám a jsem ráda, že je v knížce historie této části popsána tak čtivě. V této době nebylo lehké žití, tady navíc byla tvrdá a nebezpečná práce a pro samotné ženy s mnoha dětmi obzvlášť. Chyběla mi tam nějaká vřelost v rodině, ale na to asi tenkrát nebyl čas, proto jsou postavy v knížce dost chladné. Jen škoda, že není možné sáhnout hned po dalším pokračování.

06.05.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Přemýšlela jsem, kterou knížku bych šoupla ve výzvě pod 6. bod a napadla mě tato, kterou jsem četla krátce po revoluci. Dneska, když jsem jí dočetla a znovu si zase uvědomila, že ta knížka je fakt nadčasová a je o čem přemýšlet. Ale dneska se smí číst veřejně a je dostupná všem.

17.01.2021

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Ze začátku mi vadilo stále opakující se Zuzana. Na každé stránce 20x Zuzana, ale postupem čtení, už jsem to ani nevnímala. Knížka má spád a čte se dobře. Věty stručné, ale není potřeba zdlouhavého vyprávění. Jen mi přijde, že má dneska hodně knížek otevřený konec a já se pak cítím autorem ošizená. Klidně bych si přečetla i pokračování. 4,5*

24.05.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Co nového dodat? Vše už je tady řečeno. Nejde to jinak, než za pět hvězd

05.12.2017 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Dneska jsem tuto knížečku objevila v knihobudce a i když jsem nikdy na básničky nebyla, tak jsem si jí vzala. Jaroslava Seiferta samozřejmě znám a titul Maminka taky, ale nikdy jsem jí nečetla. Ty básničky jsou milé a na pár stránkách je ve vzpomínkách cítit láska, cit a něha, kterou by mělo prožívat každé dítě. A krásné obrázky od J. Trnky mě zase dostaly do dětství.

11.11.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Knížku jsem vyslechla v audio vyprávění autorem. Některé vzpomínky mám stejné (jsme stejně mladí), jen bych je nedokázala tak vtipně podat. Doporučuji na odreagování při blbé náladě. :-)

22.06.2021 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Nějaké vědomosti o řeckých uprchlících jsem měla, ale v této knížce se můžeme dočíst od počátku, kdy lidé prchali za občanské války, jak byly děti umísťovány do dětských domovů a později se hledal původ rodin, ze kterých děti pocházely a jaké problémy musely řešit, ale i o přátelství nebo o sledování a vyšetřování StB, o jejich touze na návrat do původní vlasti. Knížka je moc hezky napsaná a doporučuji všem, kdo má rád rodinné příběhy.

19.03.2023 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Málokterou knížku čtu víckrát, ale když jsem v knihovně našla nové vydání této knížky, tak jsem neodolala. Mám ráda životopisy a ten o životě Vlasty Kálalové opravdu stojí za přečtení a paní Borská to uměla sepsat perfektně. Vlasta Kálalová byla tvrdá žena, někdy i ke svému okolí, ale nechybělo jí dobré srdce. Toto nové vydání má i další doslovy od Ilony Borské z porevoluční doby, třeba, že jí kontaktovala Valja Holubová z Curychu, aby jí kdysi poskytla nějaké informace a po revoluci se I.B. z Mitrochinova archivu dozvěděla, že tato žena byla nastrčená špionka KGB

29.05.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nedovedu si představit, že takové osamocené žití zvládne malé dítě. Naštěstí měla kolem sebe i pár lidí, co jí pomohli vysvětlit, jak to funguje v civilizovaném životě. Kya je velice učenlivá a dokáže se sama protlouct životem přírodním stylem. Lidi jí přitahují, ale zároveň se jich bojí a spíš se před nimi ukrývá. Konec mě ani nepřekvapil, byla chytrá. Moc pěkné čtení, ale v životě nepravděpodobné.

22.04.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Knížka se mi líbila, ale trošku míň, než 1. díl, který mě seznámil s historií kraje, kterou jsem neznala. Ve 2. díle už to není nic, co by bylo jiné, než prožívali za války i v jiných částech republiky. Chybělo mi nějaké citové vyprávění, které by mě dojalo. Možná je to tím, že mi chyběla návaznost na předchozí díl a trvalo mi, než jsem se začetla. Přecejen pauza mezi díly byla rok a já mám ráda, když můžu hned číst další pokračování. Moc se mi líbí komentář Veronika5179 z 22.2.

26.02.2021 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Je to už delší dobu, co jsem knížku dočetla a v mém pořadí čtení knih od paní A.M. byla 4. Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla a dokonce jsem jí i odložila a zase se k ní vrátila. Víc mě začala bavit, když se příběh stal příběhem Václava, než když byl příběhem hotýlku. Václav to myslel vždycky ,,dobře,, ale pokaždé to ,,dobře,, nevyšlo.

22.06.2020 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Pěkně se četla a příběh byl uvěřitelný. Anna byla moc šikovná, ke všemu se dokázala postavit a vyřešit. I přes její nelehký život, bych řekla ,,Šťastná to žena,,

28.07.2018 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Knížku mám přečtenou už delší dobu a stále jí mám v hlavě. Popravy celých rodin včetně dětí a ostatní děti se musí na to dívat, aby měly odstrašujicí příklad. Hrůza. Zažili jsme u nás socialismus, kdy umírali a byli týráni nevinní, ale to, co se děje v KLDR je ještě horší. Je dobře, že knížka má takovou popularitu a snad otevře oči lidem, aby viděli, že jsou země, kde je stále ještě nesvoboda, která stojí i lidské životy.

06.06.2021 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Knížka je podobná jako Heřmánkové údolí, ale je to příběh více generací. Matka Irma je opět silná žena, která si dokáže poradit , vždy řešit životní situace rodiny a některá tajemství si vzít až do hrobu.

28.10.2019 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Milá knížka, která nás provází už několik generací

23.11.2017 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Asi mě od L.Z. tato knížka bavila nejvíc. Humor jí nechyběl, bylo nám poskytnuto i něco zajímavostí a informací z cest po naší vlasti, které si už může rozšířit každý sám. Nemyslím si, že by knížka potřebovala koncepci cest, není to příručka na cesty.
Jsem ráda a baví mě, že už to není jen o tom, kdo mu poskytnul nocleh a pozval ho na večeři nebo na skleničku.

10.02.2022 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Knížka se mi moc líbí. Její podání je vhodné i pro děti. Je psaná jednoduše a každý má možnost uvědomit si, jak těžký může být psí život. Doufám, že ti moji nalezení staroušci byli se mnou vždy spokojení. Je dobře, že knížka podpoří i pejsky, kteří nemají tak radostný život.
P.S. líbil se mi i film. V kině nám dali i kapesníčky, byly potřeba.

17.02.2020 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) S knížkami na toto téma se roztrhl pytel a tato knížka je další z toho pytle a je to dobrý kalkul a prodejné téma. Smutný příběh, kdy v rodině chybí nejen cit, ale jsou i jiné problémy ...... Selhání sociálky, která se chytí první výpovědi a zničí život i dalším lidem, hlavně, že to oni mají z krku. Ten konec, kdy čekáte, že se dozvíte nějaký závěr, tak je spíš otevření dalšího otazníku. Asi už jsem těch knížek na toto téma přečetla hodně a mnohem lepších, ale tady spoustě věcem nevěřím (třeba zrovna ta sociálka) a emoce u mne nevyvolala.

17.04.2023 3 z 5