jfialova jfialova komentáře u knih

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Nakonec musím napsat-moc hezká a výjimečná kniha. Zpočátku mi to přišlo jako nekonečná limonáda: dva milující se lidé, blížící se svatba, idylka na ostrově, rozvleklé popisy, lehce vtipné příhody a dialogy. Říkám si, ti Ptáci bez křídel byly jednoznačně lepší. Ale pak se do děje najednou přimotala válka a dostalo to nevídaný spád, děj byl najednou plný zvratů. Snad poprvé za život se mi stalo, že jsem se bála číst dál, a to když se blížila poprava italských vojáků-podobně jako když v kině zavřete oči před nějakou nechutnou scénou. Ty postavy mi prostě tak přirostly k srdci, že jsem o tom nechtěla číst. Opět musím zmínit perfektní práci překladatele, který má opravdu lví podíl na výsledném dojmu.

11.10.2018 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Kniha určená patrně převážně pro ženské publikum. Popisuje osudy lidí, kteří by za běžných okolností patrně vůbec nedošli do styku. Zásahem vyšší moci se však dostanou do velmi blízkého kontaktu a vzájemně ovlivní svoje životy. Vážné téma včetně práva nevyléčitelně nemocného člověka na eutanazii je uchopeno vtipně, přesto vkusně a citlivě. Film jsem neviděla, takže nedokážu soudit. Kniha je ale napsaná dobře, závěr není tuctový, i když asi předvídatelný.

23.05.2022 4 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Po velmi dlouhé době jsem zase sáhla po knize Johna Irvinga-ono jich není mnoho, které jsem ještě nečetla. Tuto jsem odkládala, v době středoškolských studií se totiž na rozdíl od ostatních spolužákům tolik nelíbila. Myslím, že jsem udělala dobře, když jsem její četbu o nějakých patnáct let odložila. Pro českého čtenáře, který není zběhlý v podivném systému amerických církví a pohybuje se v převážně ateistickém prostředí, je to poměrně náročná četba. Autor nechce totiž jen šokovat a vytvářet absurdní situace, ale nutí k zamyšlení. Nad vírou jakou takovou, nad společností, nad životem a jeho cenou, nad nenávistí a hloupostí. Oceňuji mistrovské vykreslení samotné postavy Owena, která nemá podle mě v literatuře obdoby, a její velmi citlivé zasazení do reálií, jak geografické, tak časové. Příběh dává smysl, byť nechybí ani bláznivý labrador a vycpaný pásovec. Kniha není pro každého, ale z bezpočtu pozitivních reakcí je vidět, že svoje nadšené čtenáře si rozhodně našla. A já se nedivím.

21.10.2020 4 z 5

Pochoduj, nebo zemři! Pochoduj, nebo zemři! Josef Šnejdárek

Na knihu mám velmi osobní vzpomínky. Rodný dům pana generála je v těsné blízkosti domu, kde žijí moji rodiče a osobně jsme znali jeho obyvatele, i když ti již nebyli se Šnejdárkovými příbuzní. Stará paní mi knihu dala k přečtení a o panu generálovi mnohé vyprávěla. Jejich rodina patřila mezi iniciátory převezení ostatků do rodných Napajedel, synovi pana generála jsme s paní volali několikrát do Francie, kde žil. Byl již velmi nemocný a jeho žena-Francouzka neuměla česky, takže jsem dělala tlumočníka mezí ní a sousedkou. Příběh tohoto velkého Čecha je neuvěřitelný.

28.06.2019 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Děti mají audio namluvené panem Filipovským a to můžu slyšet pořád dokola. Populární je zejména: "To je Bajza Petr..." no, však víte. Ohledně té mluvy a gramatických chyb-to je přece schválně, když je vypravěčem malý kluk, který se snaží při povídání/psaní působit dospělým dojmem, a proto používá schválně co nejsložitější a nejkvětnatější formulace, jaké kdy slyšel. A protože tak normálně nemluví, tak v tom dělá chyby.

18.03.2019 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Kniha, na kterou jen tak nezapomenete. Aneb jak lze splnit jakýkoli úkol, jak lze z masové likvidace lidí učinit efektivní proces, jako by šlo o výrobu šroubků. Mrazí z toho, tím víc, že se to opravdu stalo. Rozhodně doporučuji ke čtení.

14.10.2018 5 z 5

Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti Světlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha je opravdu silnou výpovědí lidí, kteří se stali přímými svědky jedné z největších katastrof novodobých dějin. Není dokumentem událostí v samotné elektrárně, o tom si ale lze najít řadu podrobných dokumentů a co se stalo, je poměrně známé. Tady ale dala autorka prostor úplně obyčejným lidem, dětem, starým lidem, rodičům, hasičům a jejich rodinám. U některých příběhů se lze jen těžko ubránit slzám, zvlášť pokud máte děti. Dopad celé té hrůzy byl a stále je obrovský, byť už vlivem času trochu mimo hlavní proud pozornosti. Forma výpovědí je velmi dobře zvolená, sledujete tok myšlenek jednotlivých lidí, což dává jejich vyprávění naprosto autentický a lidský rozměr-řekla bych, že mezi řádky vidíte to utrpení a slzy, tu bezmoc a v některých případech i rezignaci. Je to také svědectví o mentalitě lidí ve státech bývalého SSSR-kvůli novému autu a garáži jdou v gumákách rukama odklízet grafit z reaktoru a šli by znova. Je to hrdinství, nebo nerozum? A co zodpovědnost představitelů národa, kteří tam ty lidi s klidem posílali, a sami se tam báli vkročit? A možná i dnes je vidět, že nátura těchto gerojů a jejich vůdců se v mnohém příliš nezměnila.

05.10.2023 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Průměrná kniha, hodnocení zde neodpovídá. Duchařské romány mi nevadí, horory taky ne, ale tady bylo tolik očividných nesmyslů, že mi to zkazilo celkové čtení. Nejvíc mi asi vadila práce autorky s tokem času v rámci děje-hrdinka ráno vstane, posnídá se sousedkami, ty ji zavezou autem do města, tam nakoupí, přijde domů a už se stmívá a nastává večer. Přitom holka nevaří, skoro nejí, neuklízí, nepracuje, pak už se ani nemyje, jenom stále krmí kočku. Dle rozvrhu dne jsem si nikdy nebyla jistá, jestli už je večer, nebo ještě ráno, popřípadě poledne. Jen pořád panoval stres, že už se bude stmívat. Myšlenka nebyla špatná, ale nějak se to prostě nepodařilo dotáhnou do zdárného konce.

24.07.2023 3 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Tuto sérii mám ráda, i když kniha je opravdu rozsáhlá a když jsem ji poprvé spatřila, trochu jsem se lekla. Čte se to ale velmi dobře, děj má spád, takže mi to nijak zvlášť nevadilo. Samozřejmě by se daly najít nějaké drobnosti, které by se daly autorce vytknout, ale nic z toho mi nepřišlo až tak zásadní, aby mi to při četbě vadilo. Ráda si přečtu i další díl.

19.12.2022 4 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Oceňuji krásný poetický styl psaní, to už se dnes málokdy vidí. Atmosféra knihy je také originální a jedinečná, podivínský outsider Květoslav tam hezky zapadá. I přesto, že se jedná o poněkud rozpolcenou osobnost, autor jí připravil roli jak se říká "na tělo" a po řadě frajírkovských a namachrovaných detektivů je to zajímavá změna. Konec je nicméně až tak bizarní, že musím hodnotit jen 3 hvězdičkami, tam už to moc ulítlo. Na tuzemsko velmi dobrý počin.

08.06.2020 3 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Opět napínavá detektivka se starými známými hrdiny. Zvolené prostředí Armády spásy mi přišlo zajímavé, svého času mě vlastně velmi překvapilo, že jde v podstatě o samostatnou církev. Oproti ostatním dílům se Harry drží a až na jeden výkyv to s pitím moc nepřehání-ono mezi všemi těmi feťáky už by toho asi bylo trošku moc. Kolega Moller se nám pěkně vybarví, inu jak se říká: tichá voda břehy mele. A to pro tento díl teda platí několikanásobně.

17.10.2019 4 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Rozsahem, tématem i hloubkou zpracování jde v české literatuře zcela jistě o jedinečné dílo. Škoda, že zůstalo nedokončené, i když nevím, zda by to pak vzhledem k úctyhodnému rozsahu bylo ještě vyhledáváno běžnými čtenáři.

19.03.2019 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Knihu jsem četla jako dospívající a myslím, že to je ideální doba. Po všech těch Robinsonech, kteří se někdy více někdy méně úspěšně proplétají životem na hezkém ostrůvku, kde je s trochu inteligence a šikovnosti všechno k mání, přichází drsný skok do reality. Najednou si člověk uvědomí, že by to asi až tak super nebylo. A ještě jeden aspekt je zde určitě zajímavý. Děti bývají v literatuře nejčastěji zobrazovány jako jakési nevinné a křehké bytosti, které občas zazlobí nebo na chvilku tápají v morálních zásadách, ale nakonec se ukáže, že jsou v jádru dobré. Tady se naopak ukazuje, že je úplně jedno, jestli jste dítě nebo dospělý a že v boji o přežití se ukážou pravé charaktery.

18.03.2019 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Jo, Duna je prostě srdcovka. Nezapomenu, jak jsme pařili stejnojmennou hru, jak jsme se těšili na film a pak si hráli na harvestry (koš na prádlo přehozený dekou) a brácha byl Harkonen. Kniha je poněkud složitější, děj není tak přímočarý a jednoduchý, jak by se podle filmu či hry dalo usuzovat, ale četla jsem v pozdějším věku, takže mi to vůbec nevadilo.

15.03.2019 4 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Kniha, která potěší zajímavým příběhem a opravdu krásným stylem, který se dnes jen tak nevidí. Musím pochválit práci překladatele, který si s jazykem krásně vyhrál. Hlavní hrdina patří mezi jasné sympaťáky, nezlomná noblesní osobnost každým coulem. Určitě doporučuji k přečtení.

15.03.2019 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Mě se to líbilo. Hrdinové teda nejsou žádní sympaťáci, spíš naopak, ale v tomto bych dala bod za originalitu. Použít jako hlavní hrdinku rozvedenou alkoholičku, která nemá všech pět pohromadě, bylo neotřelé. A kupodivu to fungovalo, aspoň u mě :-)

06.03.2019 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Kniha se mi líbila. Chápu na jednu stranu postoj rodiny, která si to bere tak nějak osobně, nicméně hned na začátku knihy je zmíněno, že postavy jsou fiktivní a kdyby se to bralo do důsledku, nemohl by napsat nikdo noc, protože pokaždé se to může někoho dotknout. Ať už jde o místa či o osoby či historické události. Oceňuji především fakt, že autor, byť cizinec, se velmi dobře popasoval s historickými reáliemi a též prostředí a postavy se mu podařilo vystihnout. Styl je takový jakoby strohý, náznakový, mně osobně vyhovoval a k celkovému pojetí tématu se dle mého názoru hodil.

05.03.2019 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krátká knížečka o tom, že každý člověk může udělat velké věci, které ovlivní život mnoha dalších lidí. A netřeba k tomu peníze ani vzdělání, jen vytrvalost a odhodlání. Vynikající námět.

14.10.2018 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Jedna z nejlepších kingovek, co jsem kdy četla. Super tlustá bichle, co vydrží fakt dlouho, ale u které se určitě nebudete nudit. Podle mě je zde mistrně zachyceno, jaký má celá událost dopad na přírodu a samozřejmě i na psychiku lidí uzavřených pod neprostupným poklopem. Zachycení mikrosvěta pod kopulí se povedlo dle mého názoru mnohem lépe, než vykreslení postapokalictického světa ve Svědectví-nemohu si pomoci, ale nějak bych obě knihy postavili v knihovničce vedle sebe, jelikož námět se mi zdá podobný. King překvapil i vzhledem k tomu, že většina autorů s postupujícím časem ztrácí na přitažlivosti, což zde určitě neplatí.

22.08.2018 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Kniha, na kterou se nezapomíná. Výborně zachycelé prostředí zajateckého tábora. Geniální vykreslení jednotlivých postav, jedna z mála knih, kde vás dialogy postav opravdu pobaví a vtáhnou do děje. Super konec, který vás překvapí a nechá spoustu prostoru pro vlastní úvahy.

09.07.2018 5 z 5