jasminecka jasminecka komentáře u knih

Katyně Katyně Pavel Kohout

Radim se k tem, kteri zamenili Katyn a Katyne. Svuj omyl jsem si uvedomila velmi zahy, ale to uz jsem byla v zajeti autorovy ironie. Myslim, ze mistrne davkoval hnusna fakta i filosofovani, absurditu, vtip i erotiku. Uplne si me omotal kolem prstu a ja byla rada, ze mam knihu v audioverzi, takze se nekolikahodinovy uklid jevil jako top plan na odpoledne!

18.11.2023 4 z 5

Děti Antonína Kaliny Děti Antonína Kaliny Stanislav Motl

Ačkoliv je velká část knihy věnována všemu jinému, než Antonínu Kalinovi, ve finále to zas tak nevadilo. Autor dělá opravdu široký exkurz jak do prvorepublikových reálií z baťovské éry, věnuje se ale taky podrobně celkovému fungování koncentračních táborů, což dost pomáhá pochopit šíři a hloubku jednotlivých událostí. Práce se zdroji je obdivuhodná a rozhodně zmiňuje tituly, které si zařazuji na seznam k přečtení.

31.10.2023 5 z 5

Neobyčejná přátelství v přírodě Neobyčejná přátelství v přírodě Emilia Dziubak

Napad zajimavy, provedeni prijatelne - kniha neni tak preplacana, jako jine od tehle autorky... detem se libila, podle veku je zajimaji bud obrazky, nebo text.
Zajimavy napad na test, jaky jsi kamarad, na konci knihy.

23.09.2023 4 z 5

Slúžka Slúžka Hana Lasicová

Kdyby to slo,dala bych knize tri a pul hvezdicky.
Co me nebavilo - monotonni intermezza, kdy se autorka vraci k vypraveccine pritomnosti.
Ze stylu vypraveni jsme byla taky rozpacita. Plynuti vyoraveni se docela povedlo zachytit, ale nekdy to bylo dost zmatecne. Pokud to byl zamer, pak ok, ale prislo mi to zbytecne.
Co me naopak bavilo, bylo prostredi, moznost nahlidnout do zivota sluzebnych, kontrasty. Je mozne srovnat vidensky zivot Anny s jeji domovinou v Banskej Stiavnici, Annu a Lizu, zivot sluzebnych v tomto dome a u chudsich panu, tovarnicky, lehke zeny... Ruzne pohledy na moralku. Bohatstvi a chudobu. Naivitu a protrelost... Bavily me i ty otazky, bez vnucene odpovedi: je takto prozity zivot sustojny, k necemu dobry, nebo promrhany a zbytecny?

Nakoukla jsem i na trailer k filmu Sluzka, ktery mel byt natocen podle teto knihy. Kdybych nevedela, ze scenar je take z pera pani Lasicove, rekla bych si, ze autori filmu videli z knohy leda anotaci, a to jeste z rychliku... Ale film tu nehodnotime. Kniha mela neco do sebe a mela jsem chut se k ni vracet. Takze slusne tri hvezdy.

18.09.2023 3 z 5

Dřív, než půjdem spát Dřív, než půjdem spát Petr Wagner

Potesilo me, ze kniha se v zasade drzi reality - jak textem, tak ilustracemi - nektera zviratka v noci spi a jina az k ranu, kazde ma jiny pelisek, ... Navic obrazky jako by na sebe navazovaly -posouvame se se zviratky z lesa na steomy a louku, k vode a pak k letajicim.
Verse jsou nejen mile, ale i poucne - detail, ze deti nauci a rodicum se pripomene trojice koloušek-laň-jelen.

27.08.2023

Nihilista na balkonu Nihilista na balkonu Petr Holý

Skvele, vtipne, napadite. Neskutecne me bavilo stridani rejstriku. Horak ma skvely pozorovaci talent...

28.07.2023 5 z 5

Němý hlas: Kniha sedmá Němý hlas: Kniha sedmá Jošitoki Óima

Na závěr můžu říct, že jsem moc ráda, že jsem se do téhle série pustila.

06.03.2023 4 z 5

Němý hlas: Kniha pátá Němý hlas: Kniha pátá Jošitoki Óima

Série mě stále baví, ale v tomhle díle už je na mě trošku moc křiku, konfliktu, hádek... příliš zvratů...

06.03.2023 4 z 5

Němý hlas: Kniha čtvrtá Němý hlas: Kniha čtvrtá Jošitoki Óima

(SPOILER) Tahle serie neni jen o sikane a plna nasili. Jsem nadsena, ze se dozvidam vic o historii jednotlivych postav. A taky se dost smeju, :) fascinace mrtvolami je dotazena!

04.03.2023 5 z 5

Němý hlas: Kniha třetí Němý hlas: Kniha třetí Jošitoki Óima

Kdyz jsem se prokousavala prvni knihou, necekala bych, ze vydrzim a ze se dokonce BUDU SMAT! Moc me bavi sledovat promeny hlavniho hrdiny... A skvele, ze padaji otazky! Jak vypada pratelstvi? A odpusteni?

04.03.2023 4 z 5

Drakobijce: Moje cesta Drakobijce: Moje cesta Juraj Hajkovský

Boj se sedmi nerestmi zpracovany pro kluky kolem deseti let (skolak, ktery ma uz nejake vlastni povinnosti, konicky, kamarady, a zacina vnimat i holky).
Draci hlavy (neresti) postupne utoci a Artur se diky radam Poutnika uci branit (pestovat ctnosti). Ocenuju, ze jsou rady pro boj vyvazene, aby clovek nesklouznul do druheho extremu - napr. proti lenosti lze bojovat cinorodosti, ale cas venovany druhym lidem neni ztraceny (x workoholismus zamereny pouze na vysledek). Prezentace neresti dobre graduje a navazuje. Zvlast se mi libi zaver, kdy odhali, jak funguje posledni hlava. Myslim, ze tahle knizka ma co dat i dospelemu ctenari.

27.02.2023 5 z 5

Tappi a podivuhodné místo Tappi a podivuhodné místo Marcin Mortka

(SPOILER) V principu stejne jako prvni dil, ale tady je vice pribehu s poucenim. Pouceni bylo urcite srozumitelnejsi nez v Tappim a prvnim snehu. Dozvime se, ze neni dobre byt liny, posmivat se druhym, zapominat na bezpecnost u vody nebo ze kazda zeme je krasna... A naopak mame priklady toho, jak se zviratka spoji, aby nekomu pomohla/udelala radost/dosahla spolecneho cile. Motiv toho, ze jsme kazdy jiny, jedinecny, a je to ku prospechu celku, se objevuje vicekrat. Na zaver zminim, ze me bavilo, jak se zviratka zamyslela nad tim, co je ono podivuhodne misto, odkud se kazdy vraci radostnejsi. Pro nasi mistni knihovnu to plati beze zbytku :).

06.02.2023 4 z 5

Božský tanec Božský tanec Richard Rohr

Knihu jsem cetla snad rok. Casto jsem narazila na vetu, odstavec, myslenku, ... ktere mi stacily k premysleni opravdu na dlouho. Ceka me mnoho vypisku a urcite si poznamenam i zaverecna prakticka cviceni, jak zazivat Trojici v kazdodennim zivote.

30.01.2023 5 z 5

Agnes a ostrov Stínů Agnes a ostrov Stínů Veronika Hájek Hurdová

(SPOILER) Tuhle knihu jsem "cetla do usi" jako e-book. Potud dobre. Ale pocity z obsahu jsou rozporuplne. Nebylo to vylozene spatne cteni, zapletka se stiny a cestou kolem ostrova napadita, ale prislo mi to takove... rozvlacne. Cekat ctvrtinu knihy, nez se A+K vubec pohnou z mista a kdyz A. dojde k hore, tak jako by si autorka rekla: ty jo, uz je to moc dlouhe, musime to nejak udelat, vic nez 600 stran nikdo cist nebude - a vyresi to...
Jako jo, odpovida to zameru autorky predavat svoje myslenky pomoci pribehu, o dej tam tedy asi zas TOLIK nejde, fair enough. Ale jako dospela bych ocenila, kdyby to predavani nebylo tak prvoplanove. Nebo proste sleduju autorku prilis dlouho na to, aby me nektera z myslenek v knize prekvapila a zpusobila ten efekt, ktery nekteri popiauji: wow, pokazde si vsimnu neceho noveho!
Kazdopadne knihu nezatracuji, bylo to fajn 13 hodin poslechu. A je mimo jine sympaticke, jak se modeluje priklad "idealniho partnera" ne jako charismarickeho idola, ktery si vas chce pretvorit k obrazu svemu, ale jako pritele, ktery vas ma rad pro vas samotne (coz se ocekava i od vas, samozrejme; a ano, vyvoj A+? BYL alespon pro me naprosto jasny uz od zacatku). Tenhle pohled plus nekterych uvah o sebepeci, zodpovednosti, pravdivosti a smerovani k plnemu zivotu... bych rada zprostredkovala jednou svym detem, treba alespon skrze tuhle klizku - protoze matka bude samozrejme ta nejvic nejtrapnejsi osoba ve vesmiru a nema cenu ji poslouchat, ze?

27.12.2022 4 z 5

Velký zlý vlk je nemocný Velký zlý vlk je nemocný Jean Leroy

I tuhle knihu mame doma ponekolikate, pribeh me.bavi min nez "pusinky", ale zas je tam spousta prostoru, jak si vyhrat s vlkem a pouzit k povidani s detmi.

19.12.2022 5 z 5

Holka, kterou nechtěli Holka, kterou nechtěli Torey L. Hayden (p)

Pro me kniha mela vedle bezneho poteseni ze cteni dalsi dve vyhody. Pripomnela mi dulezitost trpelivosti v pristupu k detem (a zvlast pri tom, kdyz si ma clovek ustat vlastni hranice a unest silne emoce ditete) a seznamila s nekolika metodami, jak pracovat s uzkosti (imaginace pokoj jako bezpecne misto a soustredeni na dech). Plus jak uz nekdo citoval nize uryvek o depresi - ten pohled na depresi je skvely...

19.12.2022 4 z 5

Sebranka Sebranka Torey L. Hayden (p)

Pri cteni knizek tehle autorky mivam dilema: nuti me cist dala a dal, protoze me moc zajima, jak to s jejimi detmi bude dal. Zaroven se ale setkavam s myslenkami az filozofickymi a mam chut knihu odlozit, leccos si vypsat nebo alespon poradne "prezvykat". Jasne ze mam NAPROSTO jasno v tom, jaka je role skoly ve vdelavani a od ceho se odviji hodnota cloveka, ditete!
Odhaduji, ze se dej odehrava tak v osmdesatych letech. Pristup k zaclenovani deti s nejakym znevyhodnenim mi neprijemne pripomina inkluzi.
Prekvapil me takovy detail, ze i americke deti se potykaji s deziluzi (?) ohledne ne-existemce Santa Clause. Toryino povidani muzu vyuzit jako inspiraci, az se budu bavit s detmi o jeziskovi...

10.12.2022 5 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Cekala jsem roman, nicmene kniha je spis dokumentaristickym popisem toho, jak se autorka stala obeti sex. zneuzivani, eseji, jez vyvraci zvracene videni sveta prezentovane panem G.
Za formu tedy hvezda dolu, jinak ale velky obdiv za to, jak se autorka s udalostmi popasovala...

17.07.2022 4 z 5

Hledej Pokoj a zůstávej v něm Hledej Pokoj a zůstávej v něm Jacques Philippe

(SPOILER) Utla knizecna naplnena hutnymi radami. Postradala jsem rady konkretni, spise nez "jak je to spravne", ale je otazka, jestli to neb,lo nerealne ocekavani, kdyz jde o knihu duchovni spise nez seberozvojovou.
Kazdopadne tam byly minimalne dve casti, ktere se primo vztahovaly k me aktualni zivotni situaci. Napr. ze je v poradku chtit dosahnout dobre veci, ale i prostredky musi byt dobre.

28.06.2022 3 z 5

Blíž tě nepustím Blíž tě nepustím Rolf Sellin

Z teto knihy jsem byla nadsena! Nejen ze si ctenar muze udelat ramcove prehled, jak je na tom s hranicemi, zaroven ale dostava mnoho tipu a praktickych technik, jak se s nimi naucit pracovat. Knizku rozhodne nepovazuji za jednu z mnoha seberozvojovych ryklokvasek - tolik poznamek, jako z teto, jsem si jeste neudelala.
Nejlepsi hlaska: dejte hranice i cteni tehle.knihy, nenutte se do ni.

05.05.2022 5 z 5