jasminecka jasminecka komentáře u knih

Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu Maryse Condé

Kniha se mi libila. Myslela jsem, ze o otroctvi uz se moc noveho nedozvim, ale kouknout na kontext jinych nez americkych kolonii nebo na spojitost s carodejnickymi procesy bylo moc fajn. (Nakolik je samozrejme mozne slovo FAJN pouzit v tehle souvislosti.)
Jedine, co me tam rusilo, byl anachronismus typu: "z tebe by feministka nebyla" atp. To uz mi prislo, ze autorka vklada postavam do ust teosku moc dneska...

08.01.2024 4 z 5

V knihovně je lev V knihovně je lev Michelle Knudsen

Tak tohle me dojalo. Chysta se testovani na detech :)

04.01.2024 5 z 5

Paříž pro jednoho a jiné povídky Paříž pro jednoho a jiné povídky Jojo Moyes

Četla jsem v originále, takže překlad hodnotit nemohu. Povídky mě ale bavily hodně, v hlavě mi jich překvapivě zůstalo docela dost - Paříž pro jednoho, o vyměněných botách, mezi tweety nebo loňský kabát. Tam jsem se opravdu nasmála i zamyslela.

31.10.2023 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Prvni cast o Edite me nebavila, jazyk mi vubec neprisel uveritelny, sceny nevyvazene, kdyz se pustila do valecnych zalezitosti, tak jsem to mela vazne chut odlozit. Mozna kdybych zrovna nemela rozectenou i literaturu faktu ze stejneho obdobi, iritovalo by me to mene. Nastesti se to pak prehouplo do vypraveni Irmy, ktere me bavilo o poznani vice, navzdory nekdy nejasne plynoucimu casu (aby mohl byt ctenar, historii nepolibeny, poucen)...

26.09.2023 3 z 5

Herečka: Múza první republiky Herečka: Múza první republiky Jana Poncarová

Zacatek byl umorny, myslela jsem, ze knihu odlozim... Ale nakonec enbyla tak spatna.
Co se mi na knihach pani Poncarove libi, je vykresleni atmosfery doby, ve ktere se dej odehrava. O avantgarde prvni republiky jsem toho (vyjma vytvarneho umeni) tolik nevedela, proto me moc tesi, ze jsem do tehle ery mohla nahlidnout a chvili zit prave s postavami umelcu...

20.07.2023 3 z 5

Švadlena Švadlena Rosalie Ham

Právě jsem dočetla a teda nevím, komu bych knihu doporučila. Asi někomu, kdo má pár hodin času a potřebuje vypnout. Jo a třeba má rád módu. V knížce se to hemží tolika bizarními postavičkami a absurdními situacemi, které pobaví, ale zároveň jsem se v postavách od samého začátku dost ztrácela a litovala, že jsem si nezačala dělat diagram "kdo je kdo" a "kdo s kým". A tu spoustu krejčovského žargonu jsem měla chuť přeskakovat, což bohužel neumím - vždycky se bojím, že o něco zásadního přijdu...

15.06.2023 3 z 5

Lékařem mezi pouští a minami Lékařem mezi pouští a minami Kristina Höschlová

Ocenuju, ze autorka pise o svych zazitcich, popisuje naturu lidi, ale presto negeneralizuje...

"Kdo je vetsim nepritelem Zivota? Nevyhnutelna smrt, anebo my, kteri si jej ve strachu z jeji blizkosti zakazujeme zit?"

02.05.2023 5 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

(SPOILER) Rozeznávám podobná témata, jako v knize Než jsem tě poznala:
- člověk bezmocně upoutaný na lůžko a meditace nad tím, jaký má takový život smysl;
- postava, která kvůli nějakému zranění před světem uzavřela své nitro - tedy v tomto případě asi pět takových postav;
- Francie jako země zaslíbená...
Přidejme ještě malé kázání o tom, jak dětem škodí rozhádaní partneři a rozpad rodiny a máme hotovo. Je to pro mě další z knih, které mě nutí přemýšlet, jak moc by autor měl do beletrie vkládat sebe. Neříkám, že by se měl do něčeho nutit, psát o tématech, které ho nezajímají, ... ale asi mi prostě (obecně poslední dobou) chybí důvěra ve čtenáře. Důvěra, že když budu číst o dívce ze sociálně slabého prostředí, uvidím obraz rozpadlých rodin (bez ohledu na status), autor naznačí, že napnout síly do nějaké smysluplné aktivity (např. jezdectví) může pomoct... tak prostě už není třeba, aby do úst postav vkládal další moudra. Pokud je kniha dobrá.
Tahle kniha NEBYLA špatná. Bavilo mě sepětí s jezdectvím, vztahy i happyend. Ale ta moudra mi prostě připadají do knihy vkládaná na sílu. A když vidím, jak se témata opakují, nějak mě přechází chuť začíst se do dalších dvou knih od stejné autorky, které na mě ještě doma čekají.

26.03.2023 3 z 5

Němý hlas: Kniha druhá Němý hlas: Kniha druhá Jošitoki Óima

Jsem rada, ze jsem serii neodlozila hned po prvni knize. Od pulky teto beru format i pribeh na milost. Jak resi, co je pratelstvi....

04.03.2023 3 z 5

Knihkupec v Kábulu Knihkupec v Kábulu Åsne Seierstad

Čekala jsem román a tohle byla sbírka příběhů o životech rodiny a jejich blízkých. Čtivé, uvěřitelné, zapadá to do mých zkušeností i "načteností". Autorka se věnuje historii Afghánistánu, o které jsem moc nevěděla, což oceňuji - dodává to tolik potřebný kontext k porozumění přítomnosti.
Nejvíc na mě asi působil kontrast mezi tím, jak osvícené a zároveň úzkoprsé dovedou některé postavy být. A díky příběhu o reportérovi v pohraničních oblastech mi došlo, jak je možné, že US Army bombardovala civilisty a pod. - svět není černobílý...

16.02.2023 4 z 5

U tohohole dilu uz jsem se smala mene, ale presto jsem s knihou stravila mily cas.

28.01.2023 4 z 5

Ukradené modlitby Ukradené modlitby Jennifer Clement

Neuveritelny pribeh, u nejz ale ani na chvili nepochybuji o jeho bazalni pravdivosti. Ctive napsano, bylo pro me tezke knihu odlozit. Dokonce me ani moc nerusila absence uvozovek pri prime reci.
Knihu bych doporucila vsem, kteri maji pocit, ze se nam zije spatne. Jasne, "nas svet" ma sve mouchy. Ale tohle je uplne jiny level. Clovek o tom sice obcas cte v novinach nebo neco zaslechne z medii, ale skrze tenhle pribeh se realita zhmotnuje a cloveku to dochazi jinak, hloubeji, šířeji, skrz prozitek.

25.01.2023 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

No, nevim. Kniha me moc neuchvatila, docitala jsem spis z pocitu povinnosti, neb knihy neodkladam, plus ze zvedavosti, jestli se prece jen v druhe tretine/.../... neobjevi neco, co by zmenilo muj nazor. Bohuzel jsem se nedockala. Na muj vkus to bylo prilis... edukativni je asi to spravne slovo, pro nepouceneho ctenare? Jakoze "napisu knihu, aby vsichni videli, jak to chodilo od zacatku valky, v koncentracich, ... az na jeji konec". (Abychom se dobre pochopili - nezpochybnuji nezmerne utrpeni lidi, kteri si prosli holocaustem. Jen knih s touto tematikou bylo napsano uz tolik, ze jsem cekala vic.) Plus me rusily neverohodne reakce nekterych postav, jako by dnesni ctenar potreboval zdvizeny prst nad zalezitostmi typu: lide s ruzovym trojuhelnikem nepatri do normalni spolecnosti...

26.11.2022 3 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Kdyz pominu americky styl psani... tak jo, libila se mi. A urcite si z ni dost beru. Poznat schemata, rozdelit nove navyky na mensi casti, jak je nabalovat na to, co uz delame, jak si usnadnit cinnosti, jaj rust... a jak se zbavit navyku nezadoucich. Doporucuju.

02.09.2022 5 z 5

Jako bych žila dva životy Jako bych žila dva životy Milan Ohnisko

Kniha pro mě byla exkurzem do života DD, ale taky zdrojem duchovní inspirace. Moc mě bavilo číst o jejím hledání duchovní cesty, některé pasáže týkající se práce byly až dokumentaristické. Autor se snaží svými dotazy líčení zpřehlednit a sjednotit. Nicméně od doby, co jsem četla knižní rozhovory A. Palána, mám už asi větší nároky na formu...
Do druhé části knihy (rozhovory s dalšími osobami nějak spjatými s DD) se mi úplně nechtělo. Něktreří zpovídaní byli spíš skoupí na slovo, jiní až nesympaticky rozvleklí. Zvláštní pro mě bylo srovnat rozhovory s rodiči a pak také pohled rodičů a přátel... No a od Prof. Jiřího Horáčka si určitě budu muset přečíst něco víc, to nejlepší si skutečně pan Ohnisko nechal na konec...

01.08.2022 4 z 5

Agnes a Zakázaná hora Agnes a Zakázaná hora Veronika Hájek Hurdová

Cetla jsem v anglictine a prestoze me obas zasahla profesni deformace a rikala jsem si, jak tohle-tamto asi znelo v cestine, kniha me vtahla a jsem rada, ze jsem s ni travila svuj cas. Ocenuju formu textu i vyvoj postavy, prestoze pro me leccos bylo trochu predvidatelne a myslenky ne uplne nove (autorku sleduju na blogu uz peknych par let), davalo to smysl.

15.07.2022 5 z 5

Ruce houslisty Ruce houslisty Alena Ježková

(SPOILER) Jsem trochu na rozpacich, jak tuhle knihu popsat. Nektere povidky pro me byly velmi ctive (vtahly me casti s dejem v Rybicich, bavila me budovatelska romantika, dojal me zaver; pri cteni povidky o vpadu "spratelenych" vojsk v 68 se mi udelalo lehce spatne a musela jsem si dat pauzu a overit si, ze je kniha vydana pred unorem 22). Nachazim tam dobre napady - popsat Vanoce 1914 v zakopech z perspektivy obou valcicich stran, zachytit zivot v Terezine pohledem mlade divky, ... Ale tato temata jsem uz cetla drive a lepe zpracovana (napr. u Remarqua nebo te Mornstajnove, ktera je zminovana anotaci), takze se zadne velke "wow" nekonalo. Nalepit vsechny udalosti na jednu rodinu mi v teto knize prislo neverohodne a i ty povidky byly takove... poslepovane, jako celek to na me jednoduse nezapusobilo.
[minispojler] Ale palec nahoru za rodokmen na zacatku knihy (k tomu jsem se teda dost vracela) a Deus ex machina - postavu Pokorneho: "Soudruzi, vy jste komuniste?" :D Pokorny je tam snad jen vuli tomuhle momentu...

09.07.2022 3 z 5

Od začátku do konce Od začátku do konce Robert Fulghum

Asi nejlepsi kniha, kterou jsem o ritualech v zivote cloveka cetla. Nejvic me oslovila ta o smrti (asi napisu do zaveti, aby si ji mi pozustali precetli, nez zacnou neco podnikat :-)) a o privitani miminka v sousedstvi.

04.06.2022 5 z 5

I kdyz ten rozsah je odstrasujici, kniha me bavila a dozvedela jsem se dost noveho. Osobni pribehy me bavily, kontext mi prisel zajimavy, popis pomerne srozumitelny.
Slo by to prehledne shrnout do jedne prednasky, za me to slusne udelala treba Dorota Harvanova (fyzioDoris).
Ocenuju zaverecny prehledny soupis dechovych technik a obdivuju prekladatelku za overeni toho neskutecneho poznamkoveho aparatu. Ty zdroje jsou opravdu mnohdy lajfstajlove clanky, ale pro mne nejsou az tak podstatne, protoze se tykaji toho american-style sebeobhajujiciho balastu. Nicmene odkazy napr. na skupiny, ktere se dechu (i zdarma) venuji nebo na dalsi lidi, kteri s dechem pracuji (napr. Wim Hofa jsem doted mela spojeneho jen s otuzovanim, takze takova NO-GO zona :-)) mi prijdou dost fajn.

21.03.2024 4 z 5

Tvořit nové věci: Mnich a terapeut Tvořit nové věci: Mnich a terapeut Josef Beránek

Dalsi z knih, kterou bych rada mela i hmatatelne, ne jen jako ebook.
Moc ocenuju, ze se autor s P. Glogarem bavili nejen o tom, co dela, ale take o rodine, zazemi, mladi a dospivani, ceste ke knezstvi, nevyhybaji se ani dalsim peripetiim. Pobavil me napr. postreh, ze v mladi si "vybral" revoltu proti rezimu a ze rosina a vira mu tedy byly spise oprou.
Spiritualita, kterou zije, je predstavovana jazykem, ktery by mohl byt srozumitelny i lidem "nevericim" a presto duchovnim.
Odnasim si hodne podnetu k zamysleni, nejen o vztahu ja-Buh, ale taky ja-ja/clovek vedle mne/pritomnost. A taky zpytuji, ve ktere ze ctyr pomyslnych fazi duch. rustu se nachazim.

24.11.2023 5 z 5