jarynek Online jarynek komentáře u knih

Meta Meta Pavel Bareš

Čekal jsme trochu něco jiného, více superhrdinského, resp. větší využití superhrdinských schopností v ději. Nakonec sice se tam daný prvek objevuje, ale asi by příběh při určitých změnách dokázal fungovat i bez toho. Když už se autor vydal tímto směrem a dal si práci s vybudováním zajímavých pravidel fungování, tak mohl superhrdinskou linku využít více. Hlavní linie vyprávění je spíše o stalkingu, psychickém i fyzickém zneužívání, apod. Pokud na toto přistoupíte, tak kniha je čtivá, děj rychle ubíhá, je plný akce, zvratů, ale i vtipných situací. Oceňuji i jak autor dokázal příběh popsat pohledem hlavní ženské hrdinky.

17.06.2022 4 z 5

Hellblazer: Vzlety a pády Hellblazer: Vzlety a pády Tom Taylor

Hellblazer, který zde vycházel kdysi, se mi líbil více. Cynických hlášek je i zde dost, základní nápad příběhu (kdy z nebe padají mrtví boháči, kteří nejdříve mají a pak nemají andělská křídla plus využití fotbalového rématu) je dobrý, s kresbou jsem neměl větší problém, i když si myslím, že k pekelným a okultním příběhům se úplně nehodí (na to je moc barevná a líbivá). Ale přesto mne jednotlivé postavy postupem času bavily spíše méně, některé scény mi přišly nelogické v jednání hlavních hrdinů a především to nakonec bylo až příliš happy (zdolání démona bez ztráty kytičky, rozdávání peněz mezi lid, který to neřeší a jde to hned oslavit, vyřešení všech traumat, mrtví boháči jsou vlastně ok).

14.06.2022 3 z 5

Pradávná historie Pradávná historie Garth Ennis

Příjemné poslední setkání s některými vedlejšími postavami této skvělé série. Je to spíše takové volné doplnění, které nemá žádný vliv na Kazatelův příběh, ale i tak potěšilo. Za mne určitě nejlepší Hoši z jihu - nakonec bych si ty dva hajzlíky ještě zamiloval, což si tedy za to, co provedli Jessemu a jeho rodině, nezaslouží. Hodně mne bavil i Příběh vy-víte-koho - věčného lůzra, který ke štěstí nepřišel. Naopak lehké zklamání jsem pocítil u Cassidyho příběhu, který tak nějak neměl tempo - ale i zde jsem se bavil kupou hlášek a rádoby gotických postav.

09.06.2022 4 z 5

Oběť Oběť Doug Moench

Líbilo se. Dobrý superhrdinský komiks je hodně o záporácích - tady jsou dva a jednání a motivace obou jsou uvěřitelné. Kromě nich má Batman problémy i s policií, takže na nějaká hluchá místa není čas a prostor. Zvláště pak, když děj je ještě doplněn o sice menší, ale celkem zásadní linku s Catwoman. Tísnivá atmosféra smyčky stahující se kolem Batmana je z příběhu úplně cítit a tentokráte jsem opravdu Batmanovi fandil, aby se z toho dostal:).

07.06.2022 5 z 5

Pérák: Jantarová komnata Pérák: Jantarová komnata Petr Macek

Líbilo se mi více, než úvodní díl. Neohrožený Pérák má i své stinné stránky, ale to ho právě dělá tím správným českým hrdinou. Je to možná trochu zkratkovité, ale když na tak omezený prostor chcete dostat mimozemšťany, dinosaury, Hitlera s kupou nácků, záporáky jako je Fosforák a Verner, tak to ani jinak nejde. Jediný hendikep jsem měl v neznalosti Dechberoucího zázraku, který se s příběhem Péráka částečně prolíná. Budu muste někdy tento rest dohnat, protože tento způsob českého brakového hrdiny zdá se mi poměrně povedeným.

06.06.2022 4 z 5

Silikonový ostrov Silikonový ostrov Čchen Čchiou-fan

Nalákala mne krásně udělaná obálka knihy a celkem vysoké hodnocení, ale byl jsem spíše zklamán. Ekozápletka, kdy je popisováno, jak odpad zničil krásný ostrov a výdělky ze zpracování odpoadu zničiy charaktery lidí, ještě jde. Ale způsob, jak dlouhodobě utlačovaný lid přemůže naokonec poměrně snadno zlé vykořisťovatele a v rámci příběhu se vypořádají i s Američanem zastupujícím velké korporace, které samozřejmě mají postranní zlé úmysly, mi nesedl. Začátek byl celkem čtivý, ale postupně se mi to četlo spíše hůře a ztratil jsem vztah ke všem postavám. Váhám mezi 2 a 3 * - nakonec jen 2.

06.06.2022 2 z 5

To byla zákopová válka To byla zákopová válka Jacques Tardi

První světvá válka podaná v příbězích několika fransouzských vojáků. Všudypřítomný pocit zmaru, špíny, smrti. Lidský život, který má cenu pouhé čárky ve statistice, kdy byli vojáci posíláni na téměř jistou smrt, případně byli zastřeleni vlastními, když neposlechli nesmyslný rozkaz. Válka, která zasáhla do osudů milónu lidí po celém světě apřecese z ní lidé nepoučili. To vše ukazuje tento černobílý komiks, který po řečtení těžko budete dostávat z mysli. Sugestivní, syrové, ale bohužel asi pravdivé.

23.05.2022 5 z 5

Alamo Alamo Garth Ennis

Čekal jsem trochu velkolepější finále, jakoby autorům docházela invence, ale na druhou stranu zase byly víceméně uzavřeny všechny hlavní dějové linky, a nikde to úplně neskřípalo. I když tedy Kazatelova cesta byla lepší, než jeho cíl, tak celkově hodně povedená série s kupou velezajímavých originálních postav, humoru, který se nebojí jakéhokoliv tématu, a akčních scén, kde jsou prolity hektolitry krve. Za mne nejlepší Ennisova série (teda nečetl jsem ještě Punishera).

23.05.2022 5 z 5

Hrobař 5 a 6 Hrobař 5 a 6 Xavier Dorison

Za mne trochu zklamání. Kresba je stále výborná a atraktivita westernového prostředí tomu napomáho, ale scénáristicky mne to tentokráte neoslovilo. Hlavní hrdina bez bázně a hany, který je schopen dostat se z těch nejkrkolomnějších situací, mnohdy za přispění málo uvěřitelné náhody, a proti kterému ani velký počet ozbrojených záporáků nemá šanci. Ne, že by to bylo úplně marné, ale předchozí části Hrobaře byly mnohem povedenější kousky.

21.05.2022 3 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Mé nadšení z těchto povídek nebylo celkově tak velké jako u Výdechu, ale přesto se jedná o nadprůměrné kousky v rámci sci-fi žánru. Každá povídka je osobitý originál, ať už nápadem či stylem, přičemž i v těch nereálných částech jsou povídky založeny na nějak "ohlém" vědeckém základě. Oproti Výdechu jsem se v této knize bohužel setkal s kousky, které mi přišly zbytečně natahované a neudržely moji čtenářskou pozornost tak napjatou. I v těchto případech jsem však stále musel oceňovat autorovu imaginaci s jakou dokáže k tématu přistoupit. Opět jsme hodně ocenil závěr, kde autor pojednááv o vzniku jednotlivých povídek.

18.05.2022 4 z 5

Zatoulaní psi Zatoulaní psi Jeff Lemire

Kresba ještě není tak vytříbená jako u pozdějších Lemirových prací, samotný příběh je celkem jednoduchý, některé situace a dialogy byly spíše rušivé, ale i tak je kniha fajn a obsahuje základní atributy, na kterých Lemire postavil své pozdější kousky. Jedinec na pokraji společnosti, obklopený samotou i ve chvílích, kdy jsou kolem něj davy; deprese; osudová rozhodnutí; emoce až na dřeň; ... . Nepatří to asi k tomu nejlepšímu od Lemira, ale i tak to potěšilo.

17.05.2022 4 z 5

Výdech Výdech Ted Chiang

Tak tohle se mi hodně líbilo. Kniha obsahuje skvělé sci-fi povídky, i když samozřejmě se tam najdou i slabší kousky, ale víceméně u všech jsem musel ocenit velkou imaginaci autora. Skvělé nápady, originální přístup k zavedeným sci-fi tématům, přitom každá povídka ze zcela jiné oblasti a k tomu využití hlubokých znalostí autora ve velké škále vědních oborů. V některých případech je to hodně velké popuštění vědecké fantazie, ale to k tomuto žánru patří. Ocenil jsem i doslov autora ke vzniku každé povídky.

13.05.2022 5 z 5

Spása Spása Garth Ennis

V kontextu celkového děje je to přešlapování na místě, ale jde o hodně zábavné přešlapování. Především linka s Odinem a jeho právničkou baví náramně - tady se autoři vyřádili. K tomu KKK, starý nacista, nalezená matka. Zklamání bylo trochu ze závěru - ačkoliv jde především o to, ukázat nesmyslnost války, tak mi to přišlo jako již obehrané neoriginální téma a v celém Kazatelově příběhu asi spíše nadbytečný sešit.

19.04.2022 4 z 5

Cesta kostí (sběratelská verze) Cesta kostí (sběratelská verze) Richard Douek

Zápletka možná není z nejoriginálnějších, ale přesto mne kniha hned chytila svojí atmosférou. Hned od začátku se ve vyprávění propadáme do čím dál většího marasmu, beznaděje, násilí. Cesta hlavních hrdinů za svobodou je dlážděná nejen kostmi, ale i krví. K tomu trochu fantaskna a závěr, který ač spíše otevřený, tak byl hodně zajímavý. Syrová kresba se výborně hodí ke stylu, jakým je příběh podán. Kniha na jeden večer, ale rozhodně ne večer tuctový.

09.04.2022 5 z 5

Terminus Terminus Tom Sweterlitsch

Povedená časovka. Zpočátku tedy především detektivka, ale ve druhé půli už to přešlo do čisté sci-fi. Líbila se mi práce s charaktery postav, které se odlišovaly v jednotlivých časových dimenzích. Pěkné využití teorie motýlích křídel. Stejně tak nápad s tím, že alternativní budoucnosti skončí ve chvíli, kdy se cestovatel v čase vrátí zpět, byl dobrý a autor ho dobře rozpracoval. Ke konci, kdy těch čaových dimenzí se v rychlém sledu kupí několik za sebu, jsem si nebyl v některých pasážích jist, ale to nebylo autorem, ale mnou - rozhodně jsem v příběhu nenaleznul žádnou logickou nesrovnalost, kde bych měl pocit, že to autor nedomyslel.

08.04.2022 4 z 5

Král strachu Král strachu Mike Mignola

U UPVO mne nejvíce bavily díly, kde je to o takové té vnitřní chemii mezi jednotlivými členy, a kde jde spíše o odkrývání záhad, než o boj za záchranu světa s monstry většími než mrakodorap - těch už jsem u Mignoly pár četl a už mi to nepřijde moc zajímavé a originální. V knize jsou určitě pasáže, které byly zajímavé a bavily, ale celkově spíše tentokráte zklamání.

08.04.2022 3 z 5

Šíbr Šíbr Joe Sacco

Možná jsem po Goražde měl až příliš velká očekávání, ale tato kniha mne až tak neoslovila. K dokreslení jugoslávského vícenárodního konfliktu, kde asi každý národ měl v této válce své stinné stránky, je to dobré, ale na druhou stranu mi to přišlo utržkovité a někdy až nepřehledné. Než se čtenář začte do nějakého příběhu, už se vypráví příběh jiný. Sacco tak v knize dostatečně nevyužil svůj vyprávěčský talent. Ale za přečtení rozhodně stojí. Je dobré si připomínat historii a krutost a někdy nepochopitelnost válečných konfliktů.

26.03.2022 3 z 5

Den zesnulých: Podzim komisaře Ricciardiho Den zesnulých: Podzim komisaře Ricciardiho Maurizio de Giovanni

Asi nejpovedenější z u nás vyšlých příběhů komisaře Ricciardiho. Detektivní zápletka povedená, vyústění překvaivé, ale věrohodné. Dalším plusem je nástin plíživého, ale všudepřítomného, nástupu fašismu v Itálii. Mínusem je za mne milostná linka - ty pasáže jsou tak pomalé, nudné a skoro až těžko uvěřitelné, že kdyby byly z knihy vyškrtnuty, tak by to vyznění knihy hodně prospělo. V první knize mi ještě tato dějová linka nevadila, ale když už se s tím setkávám ve čtvrtém díle, tak skřípu zuby:).

22.03.2022 4 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Křížová palba navazuje na Rychlopalbu, setkáváme se opět s neohroženým bezejmennným příslušníkem spolku "Pomáhat a chránit", který má takovou potřebu pomáhat, že heslo "Účel světí prostředky" u něj padne jak prdel na hrnec. Jen u toho občas bohužel musí trochu překročit hranici. No vlastně ne jen trochu. V Rychlopalbě to ještě byl celkem pohyb v šedé zóně, ale v pokračování je to v některých případech hodně za hranicí a tak nějak jsem vždy doufal, že se z toho náš hrdina nějak dostane a neudělá to, co se od něj očekává. No, zmýlená neplatí. Každopádně je na stole zase několik neprovázaných případů, které se musí vyřešit, opět kupa skvělých hlášek (i když jsem měl pocit, že jich oproti prvnímu dílu ubylo), akce střídá akci a vyprávění baví od první do poslední stránky.

22.03.2022 5 z 5

Béowulf Béowulf Santiago García

Obálka mne hodně zaujala, za tu palec hodně nahoru. Obsah už byl horší. Vyprávění je hodně strohé, myslím, že kdo nezná podrobněji příběh, tak se v komiksu bude občas ztrácet. Pokud jde o kresbu, tak tam mám jedno velké plus a jedno velké mínus. Mínus - občas jsem měl problém rozpoznat, co se kterým obrázkem má sdělit, resp. co je na něm vůbec nakresleno. Plus - kompozice obrázků. S tou si autoři vyhráli a je jednou z nejlepších, jakou jsem v poslední době v komiksu viděl. Bohužel ta nezachrání mé smíšené pocity z knihy.

27.02.2022 3 z 5