jaroiva Online jaroiva komentáře u knih

Malomocný u svatého Jiljí Malomocný u svatého Jiljí Ellis Peters (p)

Pro mě zatím nejlepší z pěti dílů, co jsem přečetla.
Nakonec i těžká romantika, celkem to pohladilo po duši. A nebo se mi to zrovna trefilo do nálady. Je za tím něco víc než jen detektivka, občas se hodí si uvědomit, že každý má své pohnutky, a i když se chvíli někdo může zdát přítelem, může mít jen dočasně stejnou cestu.

15.04.2018 5 z 5

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Trochu pomalu se to rozbíhalo, zdá se mi, pak to nabralo na obrátkách, fakt dobré...
a najednou KONEC! Jako když utne. Ale na takových 94% by to mělo stačit :)
Tentokrát je to jízda zrzavých vlasů.

14.04.2018 4 z 5

Poselství od protinožců Poselství od protinožců Marlo Morgan

Ve vydání, které jsem četla, bylo zmíněno, že jde o fikci, a tedy jsem to tak od počátku brala. Některé části mi připadaly už přitažené za vlasy, ale kniha každopádně obsahuje dost myšlenek, které stojí za zamyšlení pro ty, kteří se nad nimi zamyslet chtějí.
Kniha "nastavuje zrcadlo" americké konzumní společnosti :D
Bohužel americkým směrem se, zdá se, ubíráme také, proto by bylo vhodné se nad hlavními myšlenkami knihy opravdu vážně zamyslet.
Taková trochu pohádka, ale kdo by neměl rád pohádky?

14.04.2018 4 z 5

Svatopetrský jarmark Svatopetrský jarmark Ellis Peters (p)

Četba, která neohromí ani neurazí. Příběh se mi zdá trochu slabší než minulé díly,ale dá se to číst.

13.04.2018 3 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Přečetla jsem půlku a stačilo, nějak nemám potřebu dočítat knížku jen proto, abych ji prostě dočetla.
Běžně mě neuráží sprostá slova, ale pokud je tímto stylem psaný celý text, začíná to být únavné. Spíš jsem ale alergická na reklamy, i když u některých jsem si nebyla úplně jistá, jestli je to product placement nebo ne, ale např. gauč z Ikei, předpokládám, že product placementem byl.
Trochu mi to připomnělo komixy, které vyráběli mí spolužáci na základce, kteří si podobné střílečky s vyhřezlými vnitřnostmi užívali. Tehdy mi to jako puberťačce připadalo taky vtipné. A kdyby se jednalo o dílo 14letého výrostka, tak bych ohodnotila tak 4*.
Věřím, že pro cílovou skupinu chlapců (možná i holek) 13-15 let to může být zábavné čtení. I když i tak bych raději sáhla po nějaké videohře, kde se můžu vyřádit.

Jdu se raději vrátit k dalšímu dílu Takeshiho Kovacse (od R. K. Morgana)

12.04.2018 odpad!

Kolaps neznamená konec Kolaps neznamená konec Miroslav Bárta

Vzhledem k celkovému počtu stránek knihy, která navíc obsahuje i spoustu obrázků, není bohužel dost dobře možné ponořit se do tématu hlouběji. Ale zase, kdyby nebyla tahle knížka tak útlá, asi bych ji odsunula k přečtení na později, a později... a to by byla škoda...
Řekla bych, že pro mě tato knížka znamená "úvod do problematiky kolapsů civilizací", na základě čehož se budu pídit po dalších knížkách s podobnou tematikou ať už od pana Bárty nebo dalších autorů/odborníků .
Bylo příjemné zjistit, že pocit úpadku nemám sama a že se svým způsobem jedná o přirozený běh věcí, i když tahle fáze nepůsobí zrovna optimisticky.
Ale co už naděláme, žijeme tady a teď a je jen na nás, jak s informacemi, které máme, naložíme.

11.04.2018 5 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Richard K. Morgan

Oproti předchozímu dílu je to na můj vkus moc válečné a málo to ve mně vzbuzovalo zvědavost, jak to dopadne. Trochu jsem už měla problémy pochytit, kdo je s kým a proti komu se momentálně bojuje. Taky můj osobní problém s tím, že si pletu podobná jména, mě párkrát trochu zmátl. Původně jsem chtěla dát 2*, ale překvapivý konec to vylepšil a navíc Tak je prostě sympaťák

11.04.2018 3 z 5

Tajemství abatyše z Assisi Tajemství abatyše z Assisi Vlastimil Vondruška

Tuhle knížku jsem ve čtení přeskočila, protože mě nezaujal moc námět, tak jsem se k ní vrátila až po 17. dílu... a možná jsem si ji mohla odpustit úplně.
Za mě z těch 17 přečtených je to zatím nejslabší kniha série. Strašně dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, do čtení jsem se musela nutit, abych nějak pokročila. Začalo mě to trochu bavit až v poslední třetině, ale pak ke konci to zas zhaslo... Tento díl rozhodně nedoporučuji číst jako prvního Vondrušku, mohlo by vás to odradit od dalších, které stojí za to.

SPOILER:
nejenže si Oldřich dovolí zničit svitek, ale Ota si klidně vykoná popravu na vrahovi... jako by se nechumelilo... Ne, ne, v roce 2010 nebo 9, nebo kdy to psal, asi pan Vondruška neměl dobré období.

08.04.2018 2 z 5

Půjčovna masa Půjčovna masa Richard K. Morgan

Jdu shánět další díl. Po první lehké dezorientaci v termínech z budoucnosti mě knížka chytla a nepustila až do konce. Byla to příjemná jízda, těším se na příští spoj. Takeshi je sympaťák a Morgan to má výborně promyšlené. A i přes dostatečné množství bojových scén a mrtvol (ať už dočasných nebo definitivních) to není žádný krvák, ale zábavné čtení.
Zaujala mě myšlenka, taková akademická otázka: co je vlastně nevěra... co když spí žena s tělesnou schránkou svého milence, ale uvnitř není on? Je to nevěra nebo ne?

07.04.2018 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Do Tríbeče nejedu. Pro vytlačení turistů z tohoto místa udělala kniha maximum :). Karika by měl napsat něco o Benátkách nebo dalších městech, kde míra turistického ruchu přesáhla už únosnou mez.
Ale ke knize: přestože tam vlastně nic hrozného není napsáno, srdce mi bušilo tak, že by to můj kardiolog těžko chápal.
Kombinace knížky a googlu je ještě děsivější, vypadá to tak autenticky, i když samozřejmě chápu, že z googlu čerpal spisovatel a tedy tady je jasné, jestli byla dřív slepice nebo vejce, ale přece... při čtení ty články z netu ještě podpoří celkovou atmosféru knihy. Jistě budu pokračovat s dalšími knihami autora, ale až se trochu rozptýlím nějakým dostatečně nereálným oddychovým čtením.

05.04.2018 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Hustý, tak takhle přicházím o cenné hodiny spánku. Půl druhé, ale to se prostě nedalo odložit na ráno nebo snad dokonce až na zítřejší odpoledne. Tahle kniha prostě chtěla být přečtena jedním dechem. Kromě zajímavé sci-fi zápletky nabízí možnost popřemýšlet o vlastním vnímání osobního štěstí a úspěchu. A tak bych ji doporučila i jako knihu osobnostního rozvoje.
EDIT:
po dočtení Dvojníků v čase od B. Shawa vím, kde asi vzal Crouch inspiraci. Dvojníky tímto taky doporučuji, i když Temná hmota je už propracovanější.

04.04.2018 5 z 5

Plzeňské mordy, Nepohřbený rytíř, Případ s alchymistou Plzeňské mordy, Nepohřbený rytíř, Případ s alchymistou Vlastimil Vondruška

Jo, jsou to pěkné příběhy, bakalář Petr je dobrý, ale panoš Ota je lepší, naštěstí mi zbývá ještě dočíst několik "Oldřichů z Chlumu", tak si ho ještě snad užiju.
Ale i Jiří Adam z Dobronína je příjemné čtení, budu pokračovat i v této sérii.

02.04.2018 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

poslední knížka, co jsem od něj četla... nudná byla už víc než jen první půlka, opět product placement jak pěst na oko... a opět až konec byl zajímavý a napínavý.
Ale už jsem zjistila, kde mám problém, nejsem prostě cílová skupina (předpokládám, že ideální čtenář je young adult s homosexuální orientací)

01.04.2018 2 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

napínavé, přestože jakoby se tam nic neděje... stydím se, že jsem Clarka coby spisovatele objevila až teď, určitě budu pokračovat v dalších jeho knížkách

01.04.2018 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

No, většina knihy mi připadala jako nudná biologická nebo nějaká medicínská přednáška... Chtěla jsem to i odložit, ale pořád jsem čekala, kdy začne nějaká akce nebo napínavá část... toho jsem se dočkala až někdy v posledních pár minutách čtení. Možná jako film by to mohlo být napínavější, jestli tam necitují ty sáhodlouhé pasáže všech těch cizích slov.

31.03.2018 2 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

poměrně dost stránek, některé pasáže bych vypustila. Příběh dobrý, postavy se mi taky líbily, jen místy bylo moc zbytečných rozptýlení od samotné hlavní linie. za mě tak 70%

31.03.2018 3 z 5

Jepice Jepice James Hazel

Za dobrý thriller považuji takovou knihu, která mi stahuje břišní krajjinu. A to tady nastalo. Tedy nemohu dát jiné hodnocení než 5*

29.03.2018 5 z 5

Nebojme se tchyně Nebojme se tchyně Ivan Krejčí

krátká malá knížečka, tak akorát na jedno otevření a přečtení ve frontě na poště nebo při sezení na wc :)
aneb vtípků na adresu tchyní není nikdy dost

28.03.2018 3 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Vždycky na to někde zas narazím, a když kniha, tak prostě vůbec nejvíc nejlepší je to ve formě audioknihy načtené Bárou Hrzánovou. Škoda, že jsem to neviděla naživo v divadle.

26.03.2018

Říše andělů Říše andělů Bernard Werber