Jarek82 Jarek82 komentáře u knih

Minehava Minehava Eduard Štorch

Při čtení dětem jsem si připomněl, jak jsem knihu kdysi dávno četl já a jak mě uhranula. Dívka, která si v násilném světě a navzdory úskokům a nepřízni osudu najde svoji cestu.

29.01.2022 5 z 5

Boží kniha od Pastoral Brothers Boží kniha od Pastoral Brothers Karel Müller

Ta kniha není pro mne. Předpokládá totiž, že ji čte věřící křesťan, a proto bere Bibli jako úhelný kámen, o kterém se nediskutuje, pouze se interpretuje. V tomto případě v liberální notě.

Mnohem bližší je mi přístup Tomáše Halíka, nebo Marka Váchy, kteří křesťanství zasazují do kontextu našeho světa. Tím se to pro mě osobně stávají zdrojem zajímavých myšlenek.

Kniha se obsahově vychází z videí Pastoral brothers a hodně se s nimi překrývá.

Knihu je ale potřeba ocenit, protože může pomoct věřícím s více relaxovaným podáním víry. A zdůraznění křesťanství coby náboženství lásky. Každý už určitě potkal dogmatického křesťana. Proto 4 hvězdičky.

29.01.2022 4 z 5

I kdyby to náhodou pro skupinu bohatců dobře dopadlo, stejně to dobře nedopadne. Tísnivé.

29.12.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Knihu jsem si celkem užil. Měla ale zdlouhavější pasáže a jakkoliv byla první polovina 20. století zběsilá, tak návštěva Hitlera v Žítkové už je trochu moc velká fikce. Navíc se děj pohybuje po úzké cestičce mezi nadpřirozenem a "jsou to přece pověry a mýty". Pořád laboruje mezi jedním a druhým a nemůže se rozhodnout. Na mě trochu moc duchařské.

30.08.2020 3 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Luxusní povídky u kterých jde málokdy odhadnout pointa a jsou tak napínavé až do úplného konce. A navíc ten Svěrákův nevšední pohled na věci...

30.08.2020 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Tuhle knihu jsem poprvé četl v jinošských letech a imponovala mi Králem, prototypem tržní dravosti. Kdo se stará, ten má. Později jsem ale ocenil aspekt boje proti předpisům (občas je potřeba je ignorovat) a nesvobodě.

01.03.2020 5 z 5

Lapuťák a kapitán Adorabl Lapuťák a kapitán Adorabl Dominik Landsman

Poměrně zábavná kniha, rozhodně neotřelý nápad. V některých místech vsuvky pro rodiče, kterým se při čtení dětem zasmějí jen rodiče. Některé kapitoly jsou rozvleklé a mladší děti nerozumějí narážkám na popkulturní témata.

25.02.2020 4 z 5

Básně - Spisy II Básně - Spisy II Karel Kryl

Kniha obsahuje poměrně hodně básní, které mě nezaujaly. Ale obsahuje také několik parádních kousků - zhusta těch, které znám z nahrávek. (Jde jaro do léta, Zbraně pro Erató, Slovíčka)

01.01.2021 4 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Kniha s největší hustotou citátů na cm², která ještě není sbírka citátů. Názvu odpovídá prvních pár kapitol. Jde o to, že kopírujete úspěšné ve vybraném oboru a tím se vlastně trénujete v té aktivitě a zjišťujete jak úspěšní myslí a pracují.

Po pár kapitolách se kniha změní v seznam lifehacků na sbírání informací, kreativní tvorbu a organizaci času/hledání energie. Na problematiku ale nahlíží z originálních pozic. Pokud jste ve stavu "rád bych něco dělal, ale nevím co" případně "něco už jsem udělal a stydím se to zveřejnit" tak by mohla pomoct.

20.11.2020 3 z 5

Václav Havel - Duchovní portrét v rámu české kultury 20. století Václav Havel - Duchovní portrét v rámu české kultury 20. století Martin C. Putna

Perfektní a hluboký rozbor Havlova díla a filozofie za ním. Přesto čtivý a zábavný. Na to že je Putna příznivce Havla se mu podařilo psát způsobem který subjekt nezbožšťuje. Naopak se nebojí označit některá díla za slabší a ukázat i jeho osobní slabiny.

Díky čtení jsem si uvědomil věc, o které jsem nikdy nepřemýšlel: Havel si i po 13 letech prezidentování zachoval schopnost nebrat se smrtelně vážně. Jistě, ne vždy se mu to dařilo dokonale. Ale srovnejte to s jeho dvěma nástupci. Myslím že je to obrovská zkouška ve které obstojí jen skutečně dobrý člověk s hlubokým duchovním životem.

12.08.2020 5 z 5

Jak číst literaturu jako profesor Jak číst literaturu jako profesor Thomas C. Foster

Podobné hodnocení jako "Číst romány jako profesor". Navíc jde trochu do obecnosti.

Psaní není soptění okamžitých nápadů. Psaní je řemeslo.

05.05.2021 5 z 5

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Vzdychání o důležitých věcech a o tom, jak je moderní doba zkažená.

28.02.2021 2 z 5

Zahradní slavnost Zahradní slavnost Václav Havel

Velmi nesnadné čtivo. A být herec tak bych se fakt nechtěl učit ty šílené úřednické věty.

04.09.2020

Spitfire Spitfire Tony Holmes

Já mám to letadlo prostě rád. Kvůli tomu jak vypadá a zároveň kvůli legendě stroje, který stál na straně dobra a zvítězil.

Tato kniha je čitelná asi jen pro fanoušky. Detailní historie, popis jednotlivých verzí. Sekce o leteckých esech a jednotlivých bitvách jsou spíš faktografické, než příběhové.

Obsahuje krásné fotky.

15.05.2022 4 z 5

Hájili jsme hrad Hájili jsme hrad William Eastlake

Válka je špatná, nesmyslná a nutí lidi dělat nedobrá rozhodnutí. Armáda je plná cvoků. Podobné téma jako třeba Hlava 22.

Ovšem poměrně nudný děj, který se rozjede až ke konci.

21.12.2020 2 z 5

Jak číst romány jako profesor Jak číst romány jako profesor Thomas C. Foster

Perfektní kniha pro každého, kdo by chtěl zkusit nebo už zkouší vlastní tvorbu. Svět literatury, ale taky filmu jak jsem zjistil, už pro mě nebude stejný jako byl dřív.

Jasně že jsem znal pojmy typu ich/er-forma. Ale nikdy jsem se nedozvěděl nebo nedomyslel jaké má použití dané důsledky. Jaké čas, osoba vypravěče, pomocné osoby/situace/předměty/motivace a spousta dalšího. Přišlo mi, že dílo z autora tryská. Asi to tak může být, ale neuškodí vědět co člověk dělá.

Jaký má kniha dosah jsem si uvědomil ve chvíli kdy jsem se díval (po x-té) na Vykoupení z věznice Shawshank. V rámci příběhu se nejednou změní hudba na rock&roll. A v tu chvíli mě napadlo, že na scénu brzo dorazí někdo mladý a ujetý. A taky že jo, dorazí frajírek ve stylu Elvise.

15.11.2020 5 z 5

Filozofie pro chytré hlavy Filozofie pro chytré hlavy Marcus Weeks

Kompletní průřez filozofií vůbec. Ale pro děti (11 let) téměř nesrozumitelné a příliš zhuštěné.

15.11.2020 2 z 5

Kapitán Adorabl a bambitka černokněžníka Vorána Kapitán Adorabl a bambitka černokněžníka Vorána Dominik Landsman

Nadstavený příběh. Ještě víc referencí (než v prvním dílu) na popkulturu které mi přijdou vtipné ale děti je nepoberou. Po vysvětlení už to ale zas takový vtip není.

25.02.2020 3 z 5

Restart: Průvodce podnikatelským minimalismem Restart: Průvodce podnikatelským minimalismem Jason Fried

Ví o čem mluví. S pár lidmi dokážou provozovat systém pro miliony spokojených uživatelů. Neuvěřitelně stručná kniha osekaná o všechnu zbytečnou omáčku.

22.02.2020 5 z 5

Otočte svou loď! Otočte svou loď! L. David Marquet

Jedna z prvních knih na téma svobodné a otevřené firmy kterou jsem přečetl. Skvělý návod na předělání bandy lidí absolutně závislých na kapitánovi na skvěle funkční stroj, který se dokáže samořídit.

A pak ta skvělá myšlenka, že kvalita nadřízeného se nejlépe změří až po tom, co z pozice odejde. Pokud se vše pokazí, tak nestál za moc.

22.02.2020 4 z 5