jan.para jan.para komentáře u knih

Legie, můj život - Od vojína k veliteli praporu Legie, můj život - Od vojína k veliteli praporu Pavel Knihař

Takový zběžný popis života Pavla Knihaře. Chvílemi mi to připomínalo knihu od Stanislava Gazdíka. Nejvíce mě zaujala predmluva a doslov od Ladislava Kudrny.

13.10.2023 3 z 5

Noc nekryje uprchlíky Noc nekryje uprchlíky Paul Brickhill

Super popis Velkého útěku. Na knize je nejlepší to, že v Saganu autor skutečně byl jako válečný zajatec. Líbilo se mi, že kniha nekončí Velkým útěkem, ale autor se v ní také zabývá potrestáním gestapáků zodpovědných za popravu 50 letců, kteří se útěků zúčastnili.

12.10.2023 5 z 5

Monstrózní a celkem i čtivé.

10.10.2023 3 z 5

Etudy vonící luftem Etudy vonící luftem Václav Vašek

Autor popisuje svoje působení v vojenského letectva. Vyprávění je napsáno velmi originálním jazykem, ale historky mi přijdou poněkud povrchní.

02.10.2023 2 z 5

Odhodláni bojovat Odhodláni bojovat Ladislav Kudrna

Velmi odborná kniha. Těžko jí číst naráz.

29.09.2023 3 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Na knize se mi nejvíce líbilo vyobrazení Jana Lucemburského. Něco podobného jsem zažil už u knížky Čtvrtý králův pes, kdy František Nield krásně vyobrazil Václava IV. Pokud se člověk alespoň trochu zajímá o historii tak mu dojde, že kniha bude mít vyvrcholení v bitvě u Kresčaku.

27.09.2023 5 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Trochu mi to přišlo, že Železná rukavice je v sérii o Ondřeji z Rohatce vycpávkový díl. Musím říct, že mě první díl chytnul daleko víc. Chvíli mi trvalo, než jsem se do knížky pročetl a první část s těžbou železa mě úplně nechytla. Druhá část už byla daleko záživnější a vyvrcholení s Janem Lucemburským bylo výborné. Opět příběh plný zvratů. Jdu na třetí díl.

26.09.2023 4 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Od Hynka Tase z Boru jsem se přesunul k Ondřeji z Rohatce a vůbec nelituji. Ondřej sice není tak skvělý a chytrý bojovník jako Tas, ale má velké srdce a selský rozum. Knížka je napsána velmi čtivě. Sám jsem jí přelouskal za dva dny.

22.09.2023 5 z 5

Věrnost je mou ctí Věrnost je mou ctí Gordon Williamson

Kniha obsahuje řadu témat (výcvik, nasazení, život po válce), ke kterým se vyjadřují bývalí členové Waffen-SS. Nepřišlo mi to, že by vojáci omlouvali svoje činy, nebo obhajovali nacismus. Dostali téma a o tom mluvili. Taktéž nesouhlasím s předchozím komentářem, že by autor glorifikoval členy SS. Pro všechny, co se zajímají o 2. světovou válku to bude zajímavé čtení.

22.09.2023 4 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Hynek Tas z Boru nám trochu zestárnul, zmoudřel, ale pořád je to šílenej střelec, kterej se s ničím nesere. Poslední díl série nám stále ukazuje, jak hrozná doba to byla, jak byli tehdejší lidé ubozí a jak život neměl žádnou cenu. Někoho zabiju a pak se vyzpovídám. Cajk. Do knihy jsem se jako zatím do všech Niedlových rychle začetl a rychle jí přelouskal. Jen jsem na konec čekal něco velkého a to se nestalo. Trochu mi to přijde, že má pan Niedl pořád otevřené dveře k pokračování.

20.09.2023 5 z 5

Zářivá noc hvězd a ledu Zářivá noc hvězd a ledu Rebecca Connolly

Na Titanicu je něco fascinujícího, co mě stále přitahuje. Obecně se mi líbí téma Carpathie. O Titanicu toho bylo napsáno dost, ale Carpathia mi v tomto příběhu přijde stále opomíjená. Kniha má dobrý start a pasáže kolem samotného ztroskotání jsou opravdu strhující. Trochu mi to přišlo, jako by kniha ve třetí třetině trochu ztratila šťávu.

18.09.2023 4 z 5

Vilda Vilda Dalibor Vácha

Je to román a člověk ke knize tak musí přistupovat. Z historického pohledu jsem v knize nepřesnosti (sestřelení Bufkovi a Helmovi posádky) ale kniha jako celek působí dobře a rychle se do ní začtete. Dalibora Váchu mám rád, takže za mě ok.

16.09.2023 4 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Dle mého názoru otrochu horší než druhý díl, ale i tak super. V tomto díle se začala ukazovat Hynkova (nebo Psího Čumáku, jak chcete) moudrost, díky které vyhrával spory. Kniha krásně ukazuje obrovskou středověkou moc církve i to, jak tehdejší život neměl žádnou cenu.

13.09.2023 5 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Mnohem lepší, než první díl. I když v tomto díle není tolik bitev, tak se mi velmi líbilo, jak se rozvinuly charaktery postav, nebo vztah Hynka s Markétou. Také se mi líbil pohled na husitství a díky knize jsem si uvědomil, že z jejich strany také nebylo vše košér. Jen škoda, že nebyl trochu více rozepsaný konec.

09.09.2023 5 z 5

Pouštní horečka Pouštní horečka Jaroslav Kmenta

Kniha určitě musela být zajímavá v devadesátých letech, když vyšla, ale její aktuálnost již odvál písek. Autoři v ní popisují především zdravotní problémy vojáků, tzv. syndrom války v Zálivu, jeho vznik, nebo laxnost tehdejších úřadů. Méně prostoru se v ní dostalo popisu činnosti samotného praporu, což bych třeba já uvítal.

06.09.2023 3 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Pěkný historický román z dob vlády Lucemburků. Poměrně rychle Vás vtáhne do děje. Líbí se mi především pohled na krále Václava IV. Přesně takto si ho představuji.

05.09.2023 4 z 5

Poslední batalion Poslední batalion František Niedl

Knížka bezesporu super. Zajímavé dějové zvraty a propracovaný děj. Jen u Viktora se pořád nemůžu rozhodnout, jestli ho mám rád, nebo ho nesnáším.

27.08.2023 5 z 5

Past Past František Niedl

Přesně tenhle typ knížek mě baví. Několik dějových linek, které se spojí do jedné na pozadí historických událostí se skutečnými osobnostmi. Kniha mě chytla od první stránky a neměla hluché místo. Harryho postavu jsem si hned oblíbil.

23.08.2023 5 z 5

Dějepis středověk pro základní školy (1. díl) Dějepis středověk pro základní školy (1. díl) Miroslav Hroch

Učebnice pro můj zamilovaný předmět.

20.08.2023 5 z 5

Dějiny starověkého Řecka a Říma Dějiny starověkého Řecka a Říma Pavel Augusta

Učebnice pro můj zamilovaný předmět.

20.08.2023 5 z 5