Poslední batalion

Poslední batalion https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2825/mid_posledni-batalion-KUk-2825.jpg 4 194 64

Viktor Koutecký z Lichovic, představitel důstojnického sboru rakousko-uherské armády žije tak, jako by každý den měl být tím posledním. Ani k velkostatku, který zdědil, ani ke jeho ženě Magdě jako by ho nic nepoutalo. Po zranění v boji je upoután na invalidní vozík, zcela neschopen komunikace. Po zvláštním zážitku s bleskem v parku se jeho vědomí i tělo začínají pozvolna uzdravovat. Ve snech se mu vracejí traumatické zážitky a tváře z válečných bitev, zvláště tvář italského poručíka. Vydává se tedy na cestu do Itálie, kde události nabírají dramatický spád..... celý text

Isew
25.02.2024 3 z 5

Téma se mi hodilo do čtenářské výzvy, ale musím upřímně přiznat, že období první světové války mi moc blízké není. Samozřejmě až na výjimky jako je Švejk a Na západní frontě klid. Ač mám knihy pana Niedla ráda, tato se mi líbila zatím nejméně. Zdá se mi, že autor sklouzává u svých hlavních hrdinů k určité šabloně. Tas z Boru, Wolfram z Olšové i Viktor Koutecký z Lichovic jsou si povahově podobní jako vejce vejci. Jen období se mění. Konec knihy mi nevadil, ale ta italská anabáze mi přišla trochu odbytá.

Pall11
28.12.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem dostal jako dárek z jednoho nejmenovaného trhu knih na netu. Jinak bych jí nečetl. Pana Niedla moc rád čtu a jeho knihy se mi líbí,ale období světových dějin popisované v této knize nemusím. Přesto jí hodnotím pěti hvězdami. Jediné co mi úplně nesedlo byl závěr. Protože mě tohle historické období nezajímá nehodlám si knihu nechat v knihovně a chci jí zdarma nabídnout čtenářce či čtenářovi z Mostu. Je čtená víc než jednou,ale v celkem dobrém stavu. Pokud o ní budete mít zájem tak mi napište a domluvíme se na předání.

petrulka
23.12.2023 4 z 5

Viktor je neuvěřitelně zábavná postava. I přes hrůzy válečné řežby, přes svojí totální bezmoc, přes vše co zlého ho potkalo, háže jednu hlášku za druhou. Občas jsem se opravdu s chutí zasmála. Tak nějak s pomocí všech strážných andělů proplouvá, pluje... až do okamžiku, ke kterému nemám co říct a zároveň bych měla hromadu otázek. Takové konce vnímám téměř jako osobní křivdu. Leda by to nebyl konec?!

hnusák
20.12.2023 4 z 5

Musím konstatovat, že kniha se velmi dobře čte, Viktor se mne jevil jako sympatický chlapík, který si poradí s každou situací a kašle na autority, za mne čtyři hvězdy.

Galadwen
10.10.2023 3 z 5

Vybrala jsem si kvůli tématice první světové války, kde je hlavní postava důstojníkem rakousko-uherské armády (ne německého vojska nebo legií, což je v literatuře častější), od autora jsem předtím znala trilogii o platnéřovi. Bez mučení přiznám, že ta se mi libila víc.
Válečné scény mi nakonec přišly takové jen načrtnuté, mají daleko do atmosféry Remarqueových, paradoxně víc se mi líbila "civilní" zápletka kolem krachujícího statku a problémové rodiny hlavního hrdiny. Ten je sám trochu divný, rozpolcený a ne úplně sympatický, což mne na něm vlastně bavilo nejvíc. Na druhou stranu, jeho "zázračné" uzdravení mi připadalo až příliš neuvěřitelné, nemyslím, že je reálné se z takového stavu v krátké době zotavit, a to bez intenzivní pomoci okolí a rehabilitace.
Nicméně i přesto jsem za čtivost uvažovala dát čtyři hvězdy - dokud to autor nezabil poslední kapitolou. Proč proboha to ukončit takhle, scénou bez logické návaznosti a pochopitelné motivace postav, působící jako z jiné knihy? Nakonec tři hvězdy, a ještě s odřenýma ušima.

malýčtenář
30.09.2023 3 z 5

Protože je kniha od p. Niedla, začala jsem ji číst. Bohužel vyprávění o válce mě moc neupoutalo. Nemám ráda knihy s tématikou války. Ale soukromý život Viktora a jeho postupné uzdravení mě zaujalo a knihu s napětím dočetla. Bohužel takový otevřený konec mě trochu zklamal. Jestlipak bude další dil???

jan.para
27.08.2023 5 z 5

Knížka bezesporu super. Zajímavé dějové zvraty a propracovaný děj. Jen u Viktora se pořád nemůžu rozhodnout, jestli ho mám rád, nebo ho nesnáším.

radimch
25.08.2023 4 z 5

První část knihy velmi velmi dobrá. Zbytek těžko uvěřitelný a příliš hrdinně zaměřený. Ale z historického hlediska kniha stojí za to.

soukroma
05.08.2023 3 z 5

Neklid na východní frontě aneb Velká válka a mladé Československo: na zážitky z první světové války jsem vážně neměla chuť, ani teď ani jindy. Na západní frontě klid je u mne na piedestalu, z kterého knihu nesundám ani k opětovnému přečtení,... kvůli těm válečným hrůzám. A tady se k nim přidalo ještě zmrzačení a problémy na domácí majetkové, podnikatelské a zejména rodinné frontě. Přeskoky po krátkých stránkách mezi roky a místy až příliš na přeskáčku mi dál znepříjemnily čtení. Nezaujalo, nebavilo, nepotěšilo.

Standa24
23.07.2023 5 z 5

Tuto knihu řadím k nejlepším, které jsem od pana Niedla četl. Příběh je napínavý a nemá hluchá místa, jsou zde zachyceny hrůzy Velké války, život vojáků a důstojníků i důvody prohry a rozpadu Rakouska - Uherska. I ten závěr vlastně zapadá do kontextu příběhu.
Kniha pro mě byla o to zajímavější, že jsem nedávno navštívil místa, kudy část italské fronty probíhala.

hana1039
18.07.2023 4 z 5

Audiokniha:
Tu jednu hvězdu strhávám za ten konec nekonec... jinak skvělý zážitek z poslechu,p.Batěk je úžasný vyprávěč !! Viktor mi chvílemi připomínal Švejka,s těmi jeho otázkami a i odpověďmi...a právě pro tyto chvíle je to ještě zajímavější...

Johny_H.
02.07.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem začal číst v rámci osobní výzvy přečíst vše od tohoto autora na základě toho že jsem četl sérii Rytíři z Vřesova a moc se mi líbila. Musím říci že první kapitola dá-li se to tak nazvat je zmatená moc jmen a celkově začátek je horší, ale čím dál více je to lepší a lepší a na cca 100 stránce jste v táhnuti do děje a nemůžete se odtrhnout moc pěkný počin a váhám zda se mi více líbí kniha Past či tato. Škoda konce který byl sice asi tak nějak jasný ale nemusel zůstat otevřený a skončit tak jak si to většina z nás domyslí.

Slepy
21.06.2023 5 z 5

Mé první setkání se stránkami pana Niedla byl první díl o Ondřejovi z Rohatce a musím se přiznat,že hlavně kvůli obálce.To spustilo Niedlavinu,která mě naprosto pohltila,převracela, strhávala,nechala nadechnout a zase hrnula dál.Vřesovští,Hynek Tas,detektivky inspektora Previta,skvělý Michal Dabert,neohrožený Pavel Vencl, Platnéř.Prostě co téma to vynikající výkon a znalosti,jak doby tak řemesel,myslel jsem si,že laťka těmito sériemi nasazena se dá těžko překonat,pak přišlo na řadu "Slunce na útěku" Cože ? Postapo,to už je úplně jinde a on to zase dokázal.A poslední co přišlo na řadu,jako by symbolicky "Poslední batalión" Fantastické mistře,děkuji.

orinka3
07.01.2023 5 z 5

Ještě teď lapám po dechu z toho konce! No, ale popořádku. Hlavní hrdina knihy Viktor Koutecký, je pěkné kvítko. Vymetá restorány, žádnou sukni na pokoji nenechá a když na věc přijde, hned se pere. Prostě černá ovce rodiny. Ale v průběhu navýsost zajímavého děje jsem přicházela na to, že on je vlastně rytíř bez bázně a hany. I když to na prvních stránkách knihy tak nevypadá. Sedí na vozíku a bez personálu se ani nenají ani ne...... . Vlastně se to celé začíná jakoby koncem. Jenže to tak naštěstí nezůstane. S rozjasňující hlavou se Viktorovi po kouskách vracejí vzpomínky a ty nejsou vůbec pěkné. Co taky může být pěkného na válce, i když teprve té první, že. A tady vidíme, co ve Viktorovi je. Statečnost, odhodlanost, chladnokrevnost, umění dobře rozhodnout v jediném okamžiku. A taky notná dávka drzosti, se kterou oponuje autoritám a u kterých si tím vysluhuje jednak trest, ale na straně druhé i uznání. Takhle to s ním jde, po krutých bitvách se octne v roli majitele chátrajícího statku. I s tím si dovede poradit. Vůbec se osvědčuje ve všem, na co sáhne. Je po válce, jsou jiné poměry - ale i staré známosti, a ty nastupují Viktorovi na pomoc. Jde to jako po másle, všecko se krásně daří a v hlavě se rojí další podnikatelské nápady. I zahraniční obchodování, s Itálií. Tam to bohužel znovu kvasí a Prasečí hlava o sobě dává vědět. Ale ten konec, ach jo. To byl pro mě hotový Svěrákův šrapnel. To ne!!! No, ale když tak nad tím uvažuju, pořád ještě zbývá naděje, že to nekončí, že se na obzoru objeví nějaká ta plachta bílá a.....

iceVS
05.08.2022 5 z 5

Teda to bylo absolutně skvělý. Pořád nedokážu pochopit, že jsem posledních 7 let Františka Niedla zcela bojkotovala. Teď se ho nemůžu nabažit.
Jediná moje výhrada se týká větičky ohledně dobití italských zákopů.
Ale třeba šlo skutečně jen o čiré násilí :-)

azzies
13.07.2022 5 z 5

Další z řady povedených a čtivých knih od pana Niedla. Tentokráte z opomíjené světové valky.
Jen ten závěr je takovy rychlý a otevřený,snad se tedy dočkáme pokračování.

orson
29.06.2022 4 z 5

Čtivá knížka o osudech důstojníka v první světové válce. Trochu mě na začátku mátly ty časové roviny a způsob, jakým autor odtajňoval události, ale za chvíli jsem se začetl a bylo to příjemné oddechové čtení.

Lolila
16.05.2022 5 z 5

Ďalšia výborná kniha od p. Niedla. Príbeh vojnového veterána z prvej svetovej vojny, ktorý sa domov vráti pripútaný na invalidný vozík, neschopný vnímať svet okolo seba, neschopný akejkoľvek komunikácie. Až po zážitku s bleskom..... Odporúčam prečítať:-) Nechýbajú zážitky z bojov zo zákopov, drsná realita vojny, priateľstvá, život ľudí v čase vojny, vtipné situácie... Ale koniec bol úplne prekvapivý, toto som nečakala...

maryska09
17.01.2022 4 z 5

Knížek o druhé světové válce je spousta, ta první je často opomíjená. I pro to děkuji za tuto knihu pana Niedla, která připomíná ohromné utrpení, beznaděj a nesmyslnost každého nuceného zabíjení. Příběh je díky retrospektinímu vyprávění velmi poutavý, jen mě trochu mrzí závěr. Kniha mohla dopadnout různě a zrovna tento konec mi potěšení ze čtení trochu pokazil. I tak doporučuji

konicekbily
05.12.2021 5 z 5

Každá válka je zrůdná, nejenom ty obě světové, které byly rozpoutány v Evropě. Autorovi se mojí první větu podařilo vyjádřit dokonale. Nejenom na bojišti, nejenom na frontě, nejenom pro zraněné vojáky či padlé. Ale i pro zázemí, civilisty, ztrátu lidských hodnot, nucenou změnu života pro postižené. Od začátku dokonce příběhu se hlavní hrdina potýká se všemi těmito problémy, ať u sebe nebo u svého okolí a snaží se z toho všeho nějak vybruslit, vše přežít. Ale psychické následky se stále vracejí a tak se rozhodne si se svým myšlením udělat pořádek a vydá se na cestu. Dá se porušená duševní rovnováha po válce znovu nabýt?