Jaehyun Online Jaehyun komentáře u knih

Metráček Metráček Stanislav Rudolf

Tak dlouho mě mamka přemlouvala abych si tu knížku přečetla, až se ji to po tolika letech přeci jen podařilo! :D Metráček byl super a po přečtení uz chápu, proč je to jedna z mamčiných oblíbených knih!

06.06.2022 5 z 5

Šepotání Šepotání A.G. Howard (p)

Úžasná knížka, která si těch 5 hvězdiček opravdu zaslouží :3
Příběh byl už od začátku napínavý a hlavně.... ty kluci tam.. hmmm :D Zde mi teda pracovala představivost na 100% i když už díky obalům vím jak mají asi vypadat... prostě fantazii se meze nekladou... :D Hlavně teda ten Morfeus, sakra to byl fešák, i když byl někdy docela na zabití tak jsem mu celou knížku fandila víc, než Alysse xDD
A taky Zach byl naprosto úžasnej, dá se říct že jsem tam fandila oběma ale stejně u mě vítězí to okřídlený stvoření s modrýma vlasama a Pavučinkou, která mi připomíná jednu sošku víly co mám na stole :D
K příběhu bych napsala asi jen to že je to dokonalá psycho Říše divů a až se naučím na testy, rozhodně si přečtu další díl :D
A musím ještě zmínit jednu věc která mě na knížce pobavila ze všecho nejvíc a to je celá stránka 284 xDDDD

02.01.2016 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Úžasná kniha! Četla jsem ji k maturitě a dost jsem se u ní pobavila. Je jednoduchá a dá se přečíst za pár hodin. Myslím že autor dokonale zasadil postavy do rolí zvířat.
Rozhodně doporučuji pro ty co se chystají k maturitě.

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Tohle bych popsala jednoduše jako cozy vibes knihu na podzimní večery~ (ironie že to čtu v létě, ale to člověk dopředu prostě neví)

Pokud si chcete přečíst něco pomalého a příjemného, tak to je kniha pro vás. Starý Londýn, plesy, knihy, láska a namlouvání. O ničem jiném ta kniha není, ale já si to i tak hrozně užívala a bavilo mě to číst. Animant se mi jako hlavní postava líbila a ač se mi to často nestává, u jedné kapitoly jsem se i docela zasmála (kdo četl tak kapitola 15. Asi jsem si tu situaci uměla až moc dobře představit). Pan Reed byl také fajn a nepohrdla bych třeba ještě kapitolou až dvěma navíc.

Od autorky jsem četla i Limeu a tu můžu také doporučit (ostrovní vibes).

31.05.2023 5 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

Tohle je jedna z mých oblíbených knížek z dětství. Pamatuju si jak mi ji četla babička a pak i mamka.

22.09.2019 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Tato kniha mě zaujala už když o ní učitelka mluvila ve škole a hrozně jsem si ji chtěla přečíst. Než jsem se k tomu ale dostala tak jsem zajistila, že ji máme jako povinnou četbu k maturitě a věděla jsem, že bude na 100% v mém seznamu. Je to úplně super kniha! Hodně jsem se u ní pobavila. Je to psáno stylem který mi hodně sedl, takže žádná stará čeština, žádné veršíky, nic takového. Opět to můžu doporučit pro někoho kdo se chystá k maturitě. Třeba si tu knížku zamilujete tak jako já a kdo ví, třeba si ji taky vytáhnete k ústnímu zkoušení ;)

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Nádherná kniha. Četla jsem ji kvůli maturitě a nemám si nač stěžovat. Dokonale vystřižené prostředí, vypracované postavy a styl tehdejší doby. Za mě to je asi nejlepší kniha od Jane Austenové a jsem moc ráda, že ji mám doma v knihovně. Určitě ji doporučuji pro ty, kteří se chystají k maturitě, ač se to nezdá, je to velmi rychlé čtení které utíká a baví. Jen už pak možná moc nedoporučuji se dívat na film i když i ten je super, hodně věcí co je v knize vám tam bude chybět a bude vám připadat neúplný.

Cinder Cinder Marissa Meyer

Toto je asi nejlepší retelling, co jsem zatím četla. Líbil se mi styl psaní a bavilo mě to od začátku až do konce. Děj byl sice předvídatelný a spoustu věcí zjistíte dřív než k nim dojde, ale bylo to tak dobře napsané, že mi to nevadilo. Cinder, Iko i princ Kai jsou fajn postavy, bavil mě jejich humor.

Celkově mě knížka mile překvapila, protože jsem od ní moc nečekala a určitě si přečtu i ostatní díly, chci vědět co bude dál. Původně jsem myslela, že je to samostatný příběh a ostatní knihy že se odehrávají jen ve stejném světě, takže mě ten otevřený konec dost zarazil.

04.07.2023 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Do této serie jsem se pustila hlavně proto, že ji vídám doslova všude a chtěla jsem vědět, jestli je opravdu tak dobrá jak všichni říkají.

První díl je taková fajn odpočinková fantasy se zajímavým světem. Líbil se mi styl psaní a dobře se mi to četlo, to knize upřít nemůžu. Svět byl také zajímavý ale takový plochý a nic moc se tam nedělo.

Vše vidíme z pohledu hlavní hrdinky Aliny, která je naivní a ufňukaná a já ji prostě nemám ráda. Docela mě zajímá Temnyj, jen mi přišlo škoda, že se tam objevoval jen chvilkami a hned zase zmizel.

Mám půjčenou celou sérii, takže ji určitě dám šanci, třeba se to v dalších dílech zlepší.

05.05.2023 3 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

Začátek dobrý, ale s každou další kapitolou to bylo horší a horší. Bavila mě část v ateliéru, kde Isobel malovala Havrana, ale to je tak vše. Romantická linka byla strašná, Havran mi přišel zajímavý pouze ze začátku, pak se choval hrozně naivně a hloupě. Navíc na to, že je to vílí princ a chvástá se tím, jak je mocný, se pokaždé až moc lehce zranil a svou magii skoro nepoužil.
Navíc spousty věcí tam prostě nedávalo smysl. Půl knihy se trmácí lesem, občas tam na ně udělá bububu nějaká příšera aby se neřeklo a důvod proč se tím lesem trmácí je během chvilky zapomenut. Víly nemají cítit emoce ale přesto je cítí (čekala jsem, že to bude mít aspoň nějaký důvod, ale ne).
Nápad to je zajímavý, ale napsané je to strašně. První kniha co jsem od autorky přečetla a je to teda bída. Jsem ráda že je ta knížka za mnou.

06.03.2023 2 z 5

Jenom nestvůra Jenom nestvůra Vanessa Len

Za mě super knížka s dobře vymyšleným cestováním v čase. Bavila mě od začátku až do konce, jen jsem moc nevěřila romantické lince mezi Joan a Nickem. Tak nějak jsem doufala, že nakonec skončí s Aaronem, ale kdo ví, má to mít více dílů, tak třeba v tom dalším.

23.01.2023 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Smrtku jsem se rozhodla číst proto, že jsem na ní všude viděla hodně dobré recenze a zajímalo mě, jestli je to opravdu takový zázrak. Nebylo to špatné, líbilo se mi zpracování a originální příběh. Možná jen nedoporučuji číst obsah, protože vám to vyzradí víc jak polovinu knihy a nebudete moc překvapení.

05.08.2021 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Za mě super kniha. Četla jsem ji k maturitě a bez problému. Ani ten jazyk mi nijak nevadil, právě naopak. Občas jsem se i zasmála u některých monologů Maryši.

Železná vdova Železná vdova Xiran Jay Zhao

Konečně knížka, která splnila to, co jsem od ní čekala. Každá stránka mě bavila, líbily se mi i zmínky o některých čínských "tradicích" např. lotosové nožky, které jsem měla při čtení celou dobu někde na pozadí v hlavě a při některých scénách se mi to připomnělo a ufff...nechápu, jak s tím mohl někdo chodit - a hlavně jak to mohl někdo udělat vlastnímu dítěti, jen aby mu "zvýšil tržní hodnotu" (doporučuji si najít pouze jak vypadají boty, já o tom před lety viděla celý dokument a bylo to dost nechutné).

Hlavní hrdinku Ce-tchien jsem si zamilovala a nejvíce se mi líbila kapitola, kde vystoupila z Liščí kukly. To je scéna, kterou jsem si dokázala živě představit a musela jsem se u ní zasmát (úplně vidím ten maniakální vítězný smích, což mě přivádí k jedné věci, a to že tak v půlce knihy už některé věci hlavní hrdinka trochu přeháněla a ke konci mi přišlo, že úplně zešílela. Tím správným způsobem ovšem.)

Líbil se mi i milostný trojúhelník, který se ale odehrává spíše na pozadí, není to hlavní téma knihy. Jediná postava, která mi nebyla moc sympatická byl I-č. Něco mi na něm zkrátka nesedělo, Le Š-min mi přišel víc zajímavý.

Každopádně skvělá kniha, hrozně se těším na pokračování Heavenly tyrant, které má u nás vyjít na podzim.

29.03.2023 5 z 5

Dívka, kterou spolklo moře Dívka, kterou spolklo moře Axie Oh

Čteno v angličtině.
Je to korejský retelling na povídku o Shim Cheong, která žila se svým slepým otcem a aby mu navrátila zrak, obětovala se pro něj Mořskému bohu. Celá povídka je i v knize zmíněná.

Tento příběh je o Mině, která se vrhne do moře místo Shim Cheong, aby zachránila svého bratra. Dostane se do Říše duchů a červená nit osudu ji dovede až k Mořskému bohu, který je zakletý do kouzelného spánku. Mina se ho s pomocí démonů a duchů rozhodne během 30 dnů zachránit a tím i svou vesnici.

Líbilo se mi, jak byla knížka zpracována, dobře se četla, rychle ubíhala, všechny postavy byly sympatické a určitě si ji koupím i v češtině. Vytkla bych snad jen to, že by mohla být delší a postavy propracované víc do hloubky.

Řekla bych, že pro někoho kdo má rád asijskou kulturu je jako dělaná a určitě s ní nesáhnete vedle. Těším se na český překlad a doufám, že takových knih u nás vyjde víc.

Originál 5/5
Český překlad 3,5/5

30.01.2023 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

451 stupňů Fahrenheita jsem četla k maturitě a můžu to jem doporučit. Je to poměrně rychlé a jednoduché čtení. Určitě bych při čtení dávala pozor na detaily a hlavně na konec knihy :)

11.09.2019 4 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Tuhle knihu jsem četla k maturitě a upřímně jsem se ji nemohla nějak prokousat. Většinou jsou knihy lepší jak film ale v tomto případě je to obráceně. Podle mě je kniha strašně zdlouhavá, hodně věcí co je např ve filmu tam chybí nebo je zkrácených (scéna návštěva příbuzných). Taky ten jazyk... Vím jak to autor myslel, že chtěl zkloubit jazyk chlapců s jazykem dospělých ale prostě se to nedalo číst. K maturitě bych si to už asi nevybrala .

10.09.2019 2 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Bohužel kniha nesplnila moje očekavání. Podle obsahu jsem čekala víc ale dočkala jsem se jen toho že skoro každa kapitola byla o tom jak se Celaena vychloubala tím jak skvělá je bojovnice přitom z úkolů které měli plnit jsou tam popsané jen asi 3 a více méně je to o tom jak každý den tráví zavřená v pokoji a nebo obdivuje svoje nové šaty.

Taky se mi nelíbily vztahy. Nechápu jak se mohla zamilovat do Doriena který za ní skoro vůbec nechodil a nic o ní nevěděl, zatím co Chaol ano. Už bych spíše řekla že by měla být s ním když už něco.

Jediné co mě z celé knihy bavilo nejvíc byla poslední část kde se konečně ukázala nějaká ta akce. Takže si do dobře promyslím jestli si přečtu další díl.

23.07.2017 4 z 5

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Tak tato série pro mě byla celkem překvapením. Ano, ten první díl nebyl nic moc, ale líbilo se mi, jak si myslíte, že víte kdo je vrah a kdo je princ a autorka vás ke konci vyvede z omylu. To mě přimělo číst dál.

Druhý díl se mi líbil mnohem víc než první, bavilo mě se seznamovat s Vendou a jejím lidem a zvyky. Dozvěděli jsme se tu víc i o Kadenovi. Občas se to trochu táhlo, ale jindy mi zase stránky utíkaly pod rukama. A na konci se opět stalo něco, co mě přimělo číst dál.

Třetí a závěrečný díl mě bavil stejně jako ten předchozí a užívala jsem si každou stránku. Líbilo se mi, že se nejedná o žádný milostný trojúhelník, protože ať se to tak může na první pohled zdát, není to pravda. Lia je zamilovaná do prince a je to něj zamilovaná celou dobu a zabijákovi, který je zamilovaný zase do ní, to dá jasné najevo už od první chvíle. Taky se mi líbilo, jak si s princem navzájem důvěřují.

Co mi trochu vadilo, byl nedostatek magie, protože co si budem, nebylo ji tam ani co by se za nehet vešlo a občas se ten děj táhl. I tak jsem si ale celou sérii moc užila a uvidíme, možná si ji někdy přečtu znovu.

Sečteno a podtrženo, celou sérii můžu doporučit!

21.03.2024 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Knížka se mi líbila, díky krátkým kapitolám se rychle četla a líbil se mi styl psaní. Není to ale knížka, co by ve mně zanechala nějaké extra pocity a znovu bych se k ní už asi nevrátila. Nicméně za mě fajn průměr.

Nora trpí depresemi a rozhodne se vzít si život. Ocitne se v půlnoční knihovně, což je místo mezi životem a smrtí, kde si může vyzkoušet, jak by její život vypadal, kdyby se v určitých situacích rozhodla jinak.

Jen tedy ruku na srdce, představa, že jsem na jejím místě a jsem rozhodnutá zemřít a najednou se ocitnu na místě, kde si můžu vyzkoušet jiný ze svých životů (a že všechny životy stejně stáli za prd), tak si o žádnou knihu ani neříkám a rovnou čekám na smrt. Ten, kdo definitivně skončil se světem nemá chuť pokračovat v tisíci dalších.

14.01.2024