Cinder

Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky... Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a... celý text

Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody – mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci (roboty, vznášedla, své vlastní nefungující součástky), díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou v Novém Pekingu. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit.
Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta“, kterou dosud nikdo nepřežil.
Ale netrvá dlouho a vědci zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného.
Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet… méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/120756/mesicni-kroniky-cinder-Uw8-120756.jpg 4.5954

Měsíční kroniky (1.)

Sci-fi, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Egmont (ČR)

trynitrix

Poměrně se kniha povedla potřebovala jsem něco holčičího do výzvy a tohle účel splnilo a příběh se mi i docela líbil, takže teď mě to nějak chytlo a musím si přečíst i další díly abych věděla jak to dopadne :-D

degus

Knihu jsem četla už podruhé, ale bavila mě stejně jako poprvé. Marissa Meyer je prostě úžasná.

Vanda_J

Popelka s kovovou nohou a zamazaná od oleje. Líbí se mi tyhle předělávky klasických pohádek. Sympatická hrdinka, příjemný styl psaní. Dobře se to četlo, nemám co vytknout :) Jen to není na plný počet hvězd...

ardeas

Ej bisťu :)) U mňa bol trocha problém sa začítať, ale potom... som nevedela odtrhnúť od toho oči. Bude z toho celkom prešpekulovaná séria rozprávok, hehe :)

Jediný problém je, že sa nie celkom v danom podaní dá sžiť s hlavnou hrdinkou. Proste už do toho pomaly idete a nastane scéna, ktorá to tak odpáli a ste opäť na začiatku, ale inak veľmi pekná interpretácia Popolušky :)

Bona137

V této knížce asi nejvíc se pocituji prvky sci-fi, avšak krásně to zapadá do celého konceptu urbanistické pohádky. Líbilo se mi zasazení postav do trošku jiného světa. Pro změnu se děj nekonal ve státech či v evropě, ale daleko na východě. Pravdou je, že Cinder jako postava mě občas velmi iritovala, ale dělalo to ji tak trochu víc lidštější. Přeci ne každý z nás je neohrožený dobrodruh, který se vrhá do akce, když se naskytne příležitost.

Každopadně knižka mě bavila a celá série byla úžasná!

patricie7

Popelka KYBERBOT, velmi originální. Celá kniha je velmi čtivá. Je to skvělá kniha.

planet129

Sice jsem už od začátku tak trochu tušila, jak se děj vyvine, ale to mě od čtení neodradilo. Je to pravdu skvělá kniha

kklepkaa

Nápad celkem dobrý, ale sci-fi fakt není můj šálek kávy. Nicméně mě zajímá jak to skončí, tak se někdy vrhnu na pokračování.

Bulba

I když nepatřím k cílové skupině (pro děti a mládež, dívčí román) kniha se mi líbila. Některé věci se mi zdály trochu nelogické (odkdy je člověk android), ale pokud čtenář přijme, že popisovaná realita je pohádka, je vše v pořádku.

Michellle

Nechápu, že jsem koupi této knížky tak dlouho odkládala. Bylo to super. Příběh zasazený do daleké budoucnosti, ve které je dokonce zaveden nový letopočet, mi opravdu sedl. Smíšení Sci-fi a starých dobrých pohádek byl podle mého od autorky opravdu chytrý tah. Knihou jsem proplouvala rychlostí blesku a nemohla jsem se odtrhnout. I když jsem "hlavní zápletku" odhadla, nijak mi to nepokazilo celkový dojem na ní. Opravdu vřele doporučuji.

Šárík001

Měsíční kroniky mi doporučovalo už tolik lidí, že jsem zkrátka neodolala a musela jsem si je přečíst. Zatím mám za sebou jen první díl, ale nemůžu se dočkat pokračování. Knížka se mi velice líbila. Ani nevím jak bych své pocity a dojmy měla nějak smysluplně sepsat. Co ale vím je, že bych tento příběh doporučila snad každému. Líbí se mi nápadité upravení staré klasiky. Styl psaní je pro mne naprosto vyhovující. Přečteno jsem měla během pár dní, až tak mne děj vtáhl do sebe. Nemohu jinak, než hodnotit velmi kladně.

AelinAshryver

Knížka se mi líbila a doporučuji si ji přečíst. Je čtivě napsaná a do příběhu je hezky zakomponovaný námět popelky. Děj je sice v něčem lehce předvídatelný, ale to knížku nijak zvlášť nezhoršuje. Jen mi vadily určité prvky, stále se opakující ve všech sci-fi knížkách, jako: epidemie, nadvládní systém, výjimečnost hlavní hrdinky... Ale jinak pěkné.

MartinaF

Málokdy dávám pět hvězdiček, ale tady je dám bez přemýšlení. Do této série se mi moc nechtělo, málokdy čtu Y/A, málokdy sci-fi, ale nakonec jsem si řekla, proč ne. A víte, co? Jsem zkrátka nadšená, že jsem si mohla Cinder přečíst. Bylo to napínavé, místy vtipné, prostě autorka umí čtenáře naprosto vtáhnout do děje.

marketa9252

Knihu zpočátku jsem četla jen kvůli výzvě. Po půlce mi zaujala a ke konci byla napínavá tak,že si přečtu i druhý díl!

Esk

Mě se to skoro až překvapivě líbilo. Je to oddechové, nenáročné. Dobře využitý zdroj inspirace z pohádky o Popelce. Proč ne.. vlastně se mi to líbilo tak, že jsem si koupila všechny navazující díly. Doufám, že mě to v půlce série nezklame :D Není to žádná vědárna, ale myslím, že to od toho nikdo ani nečeká.

Jane417

Cinder je sci-fi dívčí román, který mě až tak neuchvátil. Je to čtivě napsané, děj naštěstí není jen o lásce, příběh má více, zajímavějších, dějových linek. Motiv Popelky je pěkně zpracovaný a hlavní hrdinka sympatická. Přesto... ráda se někdy pustím do dalšího dílu... třeba se mi bude líbit více.

Pjater

Skvělá oddychovka. Doporučuji.

violet1313

Každý miluje pohádky a převyprávěná pohádka jako scifi/ fantasy YA kniha? Ano, prosím!

Našla jsem pár drobností, které mne štvali, ale přesto knihu doporučuju , co mi síly stačí... a další díly jsou ještě lepší!

Roselunda 1928

Musím pochválit výjimečnou čtivost, nápad i docela velké množství neotravných hrdinů, ale strašně mi vadilo, že mi jedna velmi podstatná věc došla asi tak na sté stránce... i přesto se velmi těším na další díl!

IvankaM

Sci-fi a klasické pohádky v jednom?! Genialita! Přečetla jsem to za jeden den. Prostě nádhera.

Celá recenze: http://darkmermaid.wixsite.com/mermaid/single-post/2017/04/19/Měs%C3%ADčn%C3%AD-kroniky---Cinder

Pucik13

Velice příjemná knížka o trochu jiné Popelce. Nalákaly mne pozitivní komentáře a musím se k nim přidat. A další díly si nenechám ujít:)

katerina5863

Člověk by řekl, že je ve svém věku už dost starý na pohádky... Ale opak je pravdou :) Začetla jsem se a nevnímala okolí, protože knížka je napsaná velmi čtivě, moderně a scifi, to je moje :) Sotva jsem ji dočetla, vrhla jsem se na další a další díl..... Moc krásné, doporučuji :)

Tess.96

Nečekala jsem, že by se mi to tolik líbilo, ale je to tak a jsem z toho vážně nadšená. Byla jsem ke knize připoutaná už od samého začátku. Líbil se mi ten zmodernizovaný příběh Cinder, autorka to napsala moderně a originálně a hlavně čtivě. Představovala jsem si každý detail místa nebo postavy. Jediné co mě mrzí je to, že tam není lépe dokončený konec, kde by bylo vysvětleno, co se s ní potom stalo.

paja0327

Musím uznat, že na knihy jsem narazila náhodou (bohužel v té době byli poslední kusy prvního dílu) a byla jsem překvapená jak je kniha čtivá a hlavně originální (není divu, že je v USA tak oblíbená). Málo kdy se vidí, že spisovatelka vezme klasickou pohádku od spisovatelů "Bratří Grimmové" a převtělí je do dystopieckého světa, kdy Vlk nebyl Vlkem, kdy Popelka nebyla Popelkou či Červená Karkulka nebyla Červená Karkulka.
Hlavní hrdinky jménem Cinder, Scarlet a Cress jsem si tak moc oblíbila a jejich princové jsem chtěla mít doma jen pro sebe a nebudu lhát, že bych klidně v tomto světě chtěla moc žít. Celou sérii i s povídkami bych hodnotila 10 hvězdičkami kdyby to šlo, protože tato série nemá žádnou konkurenci na téma Retelling

Ree

Vlastně ani nevím, proč mě to bavilo. Nejspíš bych si knihu o kyborgovi nikdy nepřečetla, kdybych na to neslyšela tak skvělé recenze. Teď jsem ráda, že jsem to udělala.
Líbila se mi občas lehce sarkastická Cinder, obyčejný Kai, praštěná Iko i skutečnost, že Cinder neměla dvě zlé nevlastní sestry. Přestože Pivoňka dopadla, jak dopadla. Kniha se četla neskutečně lehce, a i když jsem hlavní "zvrat" tušila už někdy od první čtvrtiny, bylo pár věcí, které mě překvapily. Jako třeba docela otevřený konec. Většina sérií má všechny knihy nějak uzavřeny, tady mi to tak nepřipadalo. Ale rozhodně to nebylo na škodu.
Scarlet je prý ještě lepší, takže se moc těším na pokračování.

msjadepaton

O téhle knize jsem slyšela opravdu hodně a kdyby kolem toho nebylo tolik nadšení, asi bych po ní nesáhla. Mám sice retellingy ráda, ale když tahle kniha vyšla, byla jsem zklamaná, protože jsem si říkala, že když je to taková ta technologická scifi (androidi, kyborgové a vesmírné lodě), nebude to nic pro mě. Ale když z toho bylo tolik lidí nadšených, musela jsem tomu dát alespoň šanci. A nelituju.
Chytlo mě to v podstatě od první stránky těmi poněkud poťouchlými odkazy na Popelku (noha místo střevíčku a tak podobně), ale i samotným příběhem. Paralela s Popelkou tam byla, ale ne prvoplánová a ani ten vztah úplně nezabředl do "instantní lásky", ke které zrovna tahle pohádka hodně svádí. Bylo to sice na hraně, ale nepřekročilo to mez.
Bylo tam pár hodně průhledných záležitostí, které se tvářily hrozně tajemně, ale autorka se prozradila tím, že kladla příliš velký důraz na zdánlivě nedůležité věci nebo pověsti, z čehož se dalo okamžitě vyvodit, o co půjde. Ale to mi až tolik nevadilo.
Knihu jsem přečetla jedním dechem a jsem zvědavá, jakým způsobem se bude příběh rozvíjet dál, když další díly jsou zaměřené na jiné postavy. Jednu z nich už jsme myslím v Cinder letmo zahlédli a o dalších tam byly krátké zmínky.
Kromě toho musím vyzdvihnout netradiční zasazení příběhu do Asie. Diverzita díky tomu o dost vzrostla, protože většina postav (nejspíš s výjimkou Cinder) jsou barevné pleti. A sama Cinder má velké procento těla, včetně některých orgánů nahrazeno protézami, což jí způsobuje potíže a pro příběh je to poměrně zásadní.
Také mě hodně zaujala politická a jazyková stránka světa Měsíčních kronik. Je tam něco nakousnuté, ale spíš to vzbuzuje otázky. Kolik národů a jakým způsobem se spojilo? Jak začalo spojenectví asijských států? Byla jedním z národů, které prakticky vymizely, Čína? Nasvědčuje tomu fakt, že státní zřízení asijských národů je císařství a jména mi zněla spíš japonsky, ale hlavním městem této říše je Nový Peking. Ale to je prostě proto, že jsem na takové záležitosti vysazená a zajímají mě často víc, než samotný příběh (i když tady je to celkem vyrovnané).
Rozhodně doporučuji. Těším se, až se dostanu k dalším dílům.

natalie2171

Mám pocit, že už dlouho mě nechytla knížka hned od první stránky. Obvykle to přišlo s desítkou stránek, ale tady? Tady jsem se zamilovala do příběhu Cinder hned ze začátku.
Obdivuji a zbožňuji převyprávění pohádek, protože mám pocit, že umění je, aby v knize založené na pohádce ty prvky z pohádky zůstaly. Myslím, že je velmi lehké a lákavé se od předepsaných pravidel odpoutat a vytvořit něco zcela odlišného. Ale o to víc je tato kniha úžasnější. I když se to na první pohled vůbec nezdá, všechno z Popelky to mělo. A já miluji Popelku.
Snad jsem jen zklamaná koncem, který byl podle mého příliš useknutý, ale to víc se chci vrhnout na další díly. V podstatě to svůj účel splnilo.

Percabethka

Dokonalá knížka ❤❤❤ četla se v podstatě úplně sama a navíc hrozně rychle... A sci-fi retelling klasických pohádek? ❤ Myslím, že se jednoznačně řadí mezí mé nejoblíbenější série :)

Anasa

Trochu dobrodružství, trochu fantastiky, trochu romantiky. Pokud si potřebujete odpočinout od běžných starostí, klidně po Cinder sáhněte.

PeťkaW.

Do Cinder a celkově téhle ságy se mi vůbec nechtělo. Sci-fi není žánr, který bych vyhledávala, spíš se mu naopak vyhýbám. Po přečtení anotace jsem došla k závěru, že tohle nebude nic pro mě a na titul zapomněla. Pak se ale začaly rojit kladné ohlasy, které přicházely i od lidí, do kterých bych to nikdy neřekla. Byla jsem zvědavá na propojení pohádkového příběhu se sci-fi budoucností a řekla si, že dám autorce a jejím knihám šanci. A musím říct, že mě překvapily, a to hodně. Příběh je čtivý, zajímavý, svým způsobem originální, opanuje sympatickými postavami (především hlavní hrdinka si vás podmaní)... zkrátka není nic, co by se dalo knize nějak hodně vytknout. Snad kromě průhlednosti a předvídatelnosti, ale tenhle malý vroubek hravě vyváží všechny další klady. Přiznání inspirace v pohádkách je velmi zajímavé, protože svým způsobem víte, jak příběh skončí, ale nevíte, jak bude vše zakomponované právě do tohoto konkrétního příběhu. Cinder si mě získala a já ji rozhodně můžu doporučit i těm, kteří žánr sci-fi zrovna dvakrát nemusí, protože tady je předkládáno opravdu velmi dobře stravitelnou formou.

technika roboti nákaza Popelka kouzla Měsíc smrt pohádky kyborgové převyprávění

Marissa Meyer