jadwiga jadwiga komentáře u knih

Těžké téma 2. světové války a genocidy Židů zpracované dvěma autory z pohledu holky v pubertálním věku. Kniha se skládá ze tří částí. První je příběh Věrky Kohnové beletristicky zpracován paní Poncarovou, další část je samotný deník Věrky a poslední část pojednává o osobách, s kterými se Věrka znala. Celá kniha je protkaná novinovými ústřižky, dobovými plakáty a dalšími dobovými dokumenty, které dokreslují celý příběh.
Kniha je zajímavá. Příběh Věrky se četl dobře, ale pokračování již šlo těžce. Ne, že by byla kniha špatně zpracovaná, ale díky mnoha informacím se četla ne zrovna lehce. Jelikož jsem svého času navštívila Terezín osobně, dovykreslila mi další část této těžké historie. Hodnotím 80%, ale nevím, zda se k ní ještě někdy vrátím.

09.04.2023 4 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Jak již psala zuzana2599 kniha je takovou knižní lahůdkou. Moc pěkná kniha, která potěší, chytne za srdce a současně je i k zamyšlení. Jsem ráda, že tato kniha zkřížila svůj osud s tím mým :-). Je velkým pokladem v mé knihovně.

15.09.2021 5 z 5

Ráchelina kniha Ráchelina kniha Sissel Værøyvik

To byla tak nádherná kniha! Mé pocity se měnily s příběhem...naštvanost, stesk, úzkost, radost, strach a nakonec pláč, ale ten šťastný :-) Než jsem se do knihy pustila, ani jsem si nepřečetla anotaci, jen jsem věděla, že se v ní objeví téma 2.světové války. A objevilo se z úplně z jiného pohledu než jsem čekala. Byl to vlastně převážně velký životní příběh jedné malé židovské holčičky. Ale jak skutečný, lidský a krásný. Já mohu knihu jedině doporučit. Jediná věc, která mě zarazila byla spíš historicky časového charakteru. Autorka mluvila o Slovensku před 1.světovou válkou,ale tenkrát to bylo ještě Československo. Ale tento detail nemění nic na faktu, že kniha byla pěkná. Prostě taková,na kterou budete ještě dlouho vzpomínat.

02.12.2020 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Cenu Magnesia Litera si určitě zasloužila a to právem. Kniha byla velmi originální. Obdivovala jsem na ní především prolínání různých časových linií aniž bych se v nich ztrácela. Hvězdičku ubírám pouze za konec knihy. Jsem zvědavá na další autorčinu tvorbu, ba dokonce se těším :-).

31.05.2020 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Krásná kniha. Moje první kniha od Jojo a mile mě překvapila. Chvíli mi trvalo zorientovat se v příbězích, ale pak už to byla jen nutnost číst dál a dál. :-) Moc příjemná oddechovka.

12.02.2019 5 z 5

Geostorky Geostorky Petr Brož

GEOstorky jsou vážně moc povedenou knihou.

Popularizátor vědy Petr Brož zde nabízí dvacet pět příběhů, ve kterých vysvětluje různé, a také velmi zajímavé GEOjevy.

V prvním příběhu popisuje například vznik a projevy cunami, a to nejen z pohledu současnosti, co vše o nich víme, ale také z pohledu minulosti, a tehdy často lépe nevysvětlitelných úkazů, než tak, že si lidé mezi sebou ústně předávali nejrůznější příběhy, ve kterých hrály prim zvířata nebo třeba bohové.

V GEOstorkách se dočtete také o písečné bouři, o sopkách, o poušti, o dešti a o tom, jak geovědní jevy ovlivňují lidské životy na celém světě.

Kniha má ke každému příběhu krásné ilustrace. Myslím, že je vhodná jak pro mladší, tak pro starší čtenáře. Já jsem z ní opravdu nadšená. Moc se mi tento počin líbí.

16.10.2023 5 z 5

Velké léto Velké léto Ewald Arenz

Velké léto je příběhem o rodině, o velkém přátelství, o počínajících láskách, ale i o těch trvajících, o laskavosti, o důvěře, o odvaze, o životě. V té knize je snad vše, co se jen do příběhu může vejít. Mé srdce si získala téměř okamžitě.

Ewald Arenz má dar nádherně vykreslit atmosféru všech částí příběhu a je jedno, zda se jedná o popis přírody nebo třeba konkrétní životní situace. Je vtipný, romantický, inteligentní a jemný.

Zčásti je příběh autobiografický a zčásti smyšlený či jinak doplněný. Pro nalákání ke knize vám zde vkládám i odkaz na rozhovor s autorem.

Určitě musím ocenit také překlad knihy
Terezou Jůzovou. Myslím, že je velmi vymazlený. :-)

Za nádhernou knihu děkuji Nakladatelství Host

23.08.2023 4 z 5

Směna Směna Anna Beata Háblová

Kniha o hledání místa v životě či cesty ke spokojenosti nebo vnitřnímu naplnění. Myslím, že podobný příběh se může odehrávat v každém z nás, jen s vlastními problémy, pocity. Mě kniha zasáhla. Moc se mi líbila. Přečetla jsem ji za tři dny. Doporučuji.

"Jsou jako obrazy, ty dny, u kterých neznám jejich cenu. Nechávám je za sebou jako cetky, a ony jsou přitom jedinečnými mistrovskými díly. Jediný takový den prodat a jsem největší boháč na světě. Ale já si jich nevšímám."

14.01.2023 5 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Paráda! Konečně fantasy,která má spád a skrývá velké dobrodružství. Vtáhla mě od první stránky a pak to byla jízda. Příběh uběhl tak rychle, že nechápu, ze měl téměř 400 stran. Teď už jen netrpělivě čekat na další díl po takovém zakončení. V popisu knihy se uvádí, že je to fantasy pro děti,ale myslím,že může skvěle sednout
také dospělému čtenáři. Jsem mile překvapena. Už se těším na další díl.

28.11.2022 5 z 5

Pokojská Pokojská Nita Prose

Kniha,jenž mě donutila zamést a vytřít a ještě s radostí . Upřímně jsem od ní nic neočekávala, a proto jsem byla mile překvapena. Hlavní postava pokojské mi byla velmi sympatická a moc jsem jí fandila. Takových lidí by bylo potřeba do tohoto světa více. Za mě skvělé oddechové čtení s detektivní zápletkou.

10.11.2022 5 z 5

Terapeutka Terapeutka Helene Flood

Kniha byla čtivá, přelouskala jsem ji za 3 dny, jelikož jsem se na ni moc těšila. Ale...příběh byl zajímavý, ukázaný z pohledu psyhoterapeutky, ale nebavily mě popisy co by kdyby. Něco jí však dle mého názoru chybělo. Alespoň pro mě. Větší propletenost, napínavost? Určitě ale neurazí. Jako oddechová knížka je určitě fajn:-)

07.12.2020 3 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Celkový dojem z knihy je velká rozpolcenost. Zpočátku mě nadchla,ale v polovině knihy mě díky líčení posmrtného života téměř přestala bavit. Věty jsou poskládány čtivě, ale to nestačí. Proto se nepřidávám ke kladným recenzím, které jsem na tuto knihu četla.

24.01.2020 2 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Knihu louskám už dlouho a musím říct, že mě nebaví vyprávění toho sebestředného kluka. Jsem na 100. straně a nemůžu se donutit číst dále. Kniha je pro mě velkým zklamáním na to, kolik má kladných recenzí. Za mě tato kniha ne. Nebaví mě a nic mi nedává.

18.07.2019 1 z 5

Čtenář z vlaku v 6.27 Čtenář z vlaku v 6.27 Jean-Paul Didierlaurent

Knížka je taková málá oddechovka. Jak jsem se dočetla v komentáři, příběh připomíná Amélii z Montmartru. S tímto plně souhlasím. Koupila jsem ji za pár korun a radosti mi udělala nevyčíslitelně :-).

04.04.2019 3 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Kniha je velice čtivá. Neustále si říkáte: "Jasně, to bude takto", ale vždy se našlo něco, co mou představu shodilo ze sedla. A ten konec, to byste nečekali!!! Knihu hodnotím jako dobrou odpočinkovou četbu. :-)

08.01.2019 4 z 5

Stíny nad Pecan Hollow Stíny nad Pecan Hollow Caroline Frost

Toto byla neskutečná emocionální jízda. Od prvních stránek cítíte velkou tíhu celého příběhu, která je ale svým způsobem až fascinující.

Autorka si pohrála výborně s charaktery hlavních postav, a také skvěle vystihla jejich vnitřní emoce. Během čtení jsem se vážně nenudila. Občas ve mě některé stránky příběhu rozčeřily tolik emocí, že jsem musela knihu na chvíli zavřít a nechat vše nějak uležet, a trochu si utřídit své myšlenky.

Pokud máte rádi psychologické knihy se zajímavě vystavěnými hlavními postavami a kriminální zápletkou, pusťte se do čtení. Vřele doporučuji.

01.10.2023

Katův odkaz Katův odkaz Vlastimil Vondruška

Historická detektivní jedno až dvojhubka. Příběh vás zavede do historického Berouna,  kde královský písař Jiří Adam z Dobrodína, který zde má za úkol kontrolu městských účtů, a jeho pomocník bakalář Petr řeší případ smrti berounského kata Raimunda Frantála. Po delším rozjezdu se v příběhu s přibývajícími stránkami rozrůstá počet knižních postav, a to nejen živých, ale také těch mrtvých. Na konci příběhu pan Vondruška až zahlcuje vraždícími hypotézami. Dalo mi docela zabrat s ním udržet krok. Bylo ale docela příjemné se přenést o pár set let v čase zpět.

Dávám 70%.

11.09.2023 3 z 5

Mezi nimi Mezi nimi Veronika González

Tato prvotina od brněnské autorky byla vážně dobrá! Očekávala jsem odpočinkovou a nenáročnou četbu, ale to jsem se velmi spletla.

Autorka nám nabídla rodinný příběh čtyř žen. Matky Milady a jejich tří dcer Kristýny, Magdy a Ivy. Každá z nich si nese v životě svůj pytel trápení a rozdílné představy, jak žít svůj život. Společně se v těchto představách ale míjí.

Je to příběh plný křivd, nevyřčených i vyřčených slov, předsudků, nenávisti, tužeb, ale také lásky. Je to příběh, který nebudete moci po dočtení pustit z hlavy. Možná vám po něm zůstane i tak trochu pachuť na jazyku těch všech životních nedorozumění, která v životě, a hlavně v rodinách, existují.

Pokud máte rádi společenské romány z ženské perspektivy, kniha se Vám bude jistě líbit. Postavy v knize jsou krásně vykreslené, převážně z psychologického hlediska.

06.08.2023 5 z 5

Anatomie rodu Anatomie rodu Simon Mawer

Tak už se dostalo dílo Simona Mawera i ke mě a musím říct, že jsem vážně překvapena v kladném smyslu. Simon Mawer je výborný vypravěč. Myslím, že v jeho podání by byl skvěle napsaný jakýkoli manuál na použití třeba nějakého spotřebiče.

Anatomie rodu je knihou o historii rodiny Mawerů. Příběh je podložen historickými fakty, rodinnými příběhy, a z části i autorovou fantazií. Ne jednou jsem si během čtení silně uvědomovala, jaké máme v dnešní době štěstí a možnosti. Matka samoživitelka není odsouzena společností k nekonečné hanbě a nejsou jí odebrány děti, které porodila, jen proto, že přišla o manžela, a tudíž nemá peníze, díky kterým by mohla svým dětem zajistit alespoň jídlo a šaty. Pro mě je Annie Mawerová hrdinkou.

Myslím, že pokud máte rádi historii a skvělé příběhy, tak s touto knihou nebudete litovat. Já si připisuji dalšího úžasného autora na svůj seznam. Už teď se těším na jeho další knihu. A musím vyzvednout také překladatele a jazykovou korekturu.
Děkuji za úžasný zážitek!

22.07.2023 5 z 5

Vězeňkyně Vězeňkyně B. A. Paris (p)

Po velké chvále autorky v různých recenzích na její předchozí knihy jsem se pustila do její novinky Vězenkyně, a to s velkým očekáváním. Anotace knihy slibuje klaustrofobický thriller, který vám vezme poslední zbytky dechu. Mě bohužel nevzal.

První polovina knihy mě vůbec nebavila a přišla mi až přitažená za vlasy, převážně popis svatby, a jak k ní vlastně došlo. V druhé části kniha nabrala na své čtivosti a nemohla jsem ji odložit. Otáčela jsem stránku za stránkou a lačně hltala příběh až jsem neměla čím otáčet. V tu chvíli mě napadla otázka: " A to jako vážně? Takhle to má skončit?"

Za druhou polovinu dávám 3*. Celkově jsem trochu zklamaná.

22.06.2023 3 z 5