INCOGNITOREADER INCOGNITOREADER komentáře u knih

Odpusťte mi, váš Leonard Odpusťte mi, váš Leonard Matthew Quick

Přečetl jsem, protože kniha byla součástí výzvy. Jinak bych ji rozhodně odložil. Už od lživé anotace až po neustálé fňukání Leonarda. Pokud knihu z nějakého důvodu chcete číst, přeskočte anotaci. Potom nebudete mít očekávání něčeho jiného než ve skutečnosti kniha nabídne.

03.07.2020 2 z 5

Záměna Záměna Caro Martini

Tohle byla teda jízda! Knihu jsem dostal jako dárek, protože jsem popsal jednu z mých nejoblíbenějších knížek : Páni mají radši blondýnky, ale žení se s brunetkami. Dostal jsem jí, proto, že zde by měl být hodně podobný styl humoru. Je zde tedy řekněme už prověřená zápletka, kdy si Jasmína 28 let a Alma 82 let prohodí těla. Tohle opravdu vypadá jako zápletka filmu Mezi námi děvčaty. Je to samožřejmě podobný příběh, ale je plný humoru. Orravdu jsem se nahlas smál a proto jsem byl moc rád, že jsem knihu četl jen doma a nesmál se nahlas třeba ve vlaku :-) Příběh krásně rychle letí kupředu a je tak krásně milý a úsměvný. Za mě rozhodně doporučuji.

03.07.2020 5 z 5

Sága 4 Sága 4 Brian K. Vaughan

Tady poprvé jsem měl za sérii pocit, že příběh trochu ztácí dech. Už to není taková jízda jako první tři díly. Je tu časový skok o pár let dopředu. A hlavní příběhová linie je tady trošičku upozaděná na úkor jiných příběhových linií. Doufám, že to je jen předehra před skvělým pátým dílem :-)

30.06.2020 4 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Já jdu tady asi hodně proti davu, ale i když je kniha hodně tenká, nedokázal jsem jí dočíst a strašně mě nudila. Četl jsem autorovu druhou knihu Na dostřel a ta se mi líbila, ale toto se opravdu nedá. Děj je tak strašně nudný. Navíc neustále používaná citoslovce: VRZ, SKŘÍP....
Je mi líto...

29.06.2020 1 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Od knihy jsem měl hodně velká očekávání.... Začátek je trochu pomalejší a také poznávání hlavná postavy je hodně postupné a proto mi trvalo a možná stále trvá si k ní vytvořit nějaký pozitivní vztah. A to je za mě jediná výtka vůči knize. Zápletka je hodně dobrá a vrah má vše do detailu promyšlené. Poslední třetina knihy je opravdu strhující.

24.06.2020 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Romantické knížky nečtu, tahle mě ale nalákala zajímavým námětem. No a přečetl jsem ji za jeden den. Tak dobře se četla. Příběh je chytlavý a rychle utíká. Tiffy ( ano to jméno je fakt děs) se rozešla s bývalým přítelem a shani levné bydlení v Londýně. Protože si může vybrat mezi bytem s plísní a sdílení bytu včetně postele s mužem, se kterým se nikdy nepotká vybírá si tu "zdravější" variantu. Je to romantická knížka takže všichni víme co bude dál. Kapitoly se střídají z pohledu Tiffy a Leona. Tady musím zmínit, že ty z pohledu Leona jsou psané trochu jinak. Bez klasické přímé řeči a tak jako více jako scénář. To mi tak úplně nevyhovovalo. Každopádně příjemné oddechové čtení.

22.06.2020 4 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Po drsném konci předchozího dílu, bylo trochu jasné, že tady budeme muset opravdu hned navazovat. Trochu mě ze začátku vyděsilo, že bude pokračovat příběh tajného spolku. Naštěstí tomu tak není a máme zde opět dva případy (hlavní a vedlejší). U vedlejšího případu mi bylo za chvilku jasné o čem bude, ale zato ten hlavní! Tam jsem na nic nepřišel a ani mě nenapadlo kdo bude vrah. Dokonce se tady poodhaluje Kimina psychika a motivace. V rámci série podle mě patří k tomu nejlepšímu.

16.06.2020 5 z 5

Hluchavky Hluchavky Luboš Panda (p)

Neuvěřitelná kniha....
Přistupoval jsem ke knize s mírnou obavou, ale jakmile jsem začal číst příběh Evy a Honzi tak všechny obavy okamžitě zmizely. Je až neuvěřitelné jak se kniha rychle a snadno čte, i když vám vlastně vysvětluje jak to chodí ve světě neslyšících. Hodně podobný pocit jsem měl u Hany od Aleny Mornštajnové kdy se kniha hrozně dobře a lehce čte, ale téma je hodně závažné.
Během čtení se u mě střídaly různé emoce od smutku az po čirou radost - když Eva dostane výsledek svého testu IQ.
Příběh Evy mě určitě více zasáhl asi proto, že pochází ze slyšící rodiny.
Jedná so opravdu o úžasný příběh, který vám předává neuvěřitelnou spoustu informací, ale vůbec to tak nepřipadá. Prostě čtete super knihu a zároveň dostáváte informace. Hluchavky rozhodně doporučuji přečíst každému. Rozhodně bych knihu zařadil i do vzdělávacího plánu pro školy. Myslíte, že jsem se zbláznil? Ne! Pokud by to tak bylo tak věřím, že by se menšině neslyšících v naší společnosti žilo snadněji. Hluchavky jsou rozhodně z té skupiny knih, která ve vás zůstane i dlouho po přečtení.

10.06.2020 5 z 5

Sága 3 Sága 3 Brian K. Vaughan

Myslíte si stejně jako já, že po dvou přečtených dílech už víte co čekat? NE! Absolutně ne! Pořád vás dokáže překvapit a totálně dostat. Pro mě začíná "vedlejší" dějová linka s Vůlí být čím dál tím lepší a dostává se u mě do hlavního bodu zájmu.

31.05.2020 5 z 5

Bohatá čínská přítelkyně Bohatá čínská přítelkyně Kevin Kwan

Neuvěřitelná směs drbů, značek a jmen módních návrhářů. Tak by asi dalo ve zkratce shrnout co knize dominuje. Jsou zde 3 hlavní dějové linky. 1. pokračování příběhu Nicka a Rachel z prvního dílu, také Astrid pokračuje a Kitty Pongová, která na první pohled od prvníhu dílu prodělala největší změnu. Je škoda, že "děje" je v knize docela málo a většina knihy je opravdu jen ta směska drbů a nákupního šílenství. Na nějaký pořádný zvrat si musíme počkat až někam k 300. straně. Místy se uchechtnete. Ale rozhodně to není na nezastavitelný smích od začátku do konce.

29.05.2020 3 z 5

Sága 2 Sága 2 Brian K. Vaughan

Jak napsat recenzi na druhý díl, když vlastně skoro stačí překopírovat text z recenze na první díl? Opět skvělé. V druhém díle se jede hodně na vlně flashbacků. Návratů do minulosti je tu hodně a většina pomáha dovytvářet hlubší charaktery postav, nebo vysvětluje události, které předhází prvnímu dílu. Jen kdyby ty díly byly delší! :-)

25.05.2020 5 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Kniha kde forma rozhodně o několik pater převyšuje obsah. Má nádhernou obálku, krásné ilustrace. To všechno ano, ale povídky, nebo pohádky, se mi úplně nelíbí. Jde o retelling na pohádkové klasiky a zasazení do Griša vers, které se za mě tak úplně nepovedlo. Skládá se jen ze sem tam zmíněného jména města. Ze začátku jsem měl takový pocit, že čtu pokračování Krásy nesmírné ( https://www.databazeknih.cz/knihy/krasa-nesmirna-35418 ) . Ale pak přišla pohádka Princ a vojáček a ta mě absolutně nebavila. Pokud čtete Grišu nebo Šest vran knihu číst nemusíte. Nijak děj nedoplňuje.

25.05.2020 2 z 5

Sága Sága Brian K. Vaughan

Dnes mi přišel první díl, a tak jsem si řekl, že do něj jen nahlédnu jak kresba vypadá...
A už jsem ho nedokázal odložit a přečetl na jeden zátah!
Už jen první věta: Posrala jsem se!
To vás prostě nutí číst dál!
Kresba je zajímavá s málo detaily na pozadí, ale to vůbec nevadí.
Jedná se o mix fantasy a scifi s trochou erotiky a sem tam sprostým slovem.
Probíhá válka mezi rasou z planety, která používá hlavně technologii a rasou z měsíce, kteří zase používají hlavně magii. Protože obě tělesa na sebe vzájemně působí gravitační silou a jejich poškození by vedlo ke skáze se obě válčicí strany rozhodnou přesunout boje jinam. Kam? Do celé galaxie.
Sledujeme příběh dezertérů z obou táborů, kteří se do sebe zamilovali. Což se samozřejmě ani jedné straně nehodí do propagandy a ještě k tomu, že jsou schopní počít spolu dítě.
Opravu skvělé. Pokud bych měl po ruce druhý díl, už ho čtu taky.

19.05.2020 5 z 5

Písečná bouře Písečná bouře James Rollins (p)

Nejdříve jsem poslouchal jako audio knihu. Je načtená moc dobře, jen mě trochu tahalo za uši, že výslovnost příjmení Kensigtonová se během knihy změní, ale to je detail. Nakonec jsem přešel na tištěnou knihu, protože jsem chtěl čtení urychlit:-)
Kdo bude čekat uvěřitelný thriller z reálného prostředí ten musí jít o dům dál, ale kdo bude očekávat napínavé dobrodružství s prvky "nadpřirozena" ten si čtení rozhodně užije. Příběh se dá přirovnat rozhodně k Indianu Jonesovi nebo k Mumii. Děj začíná výbuchem v londýnském muzeu a přes Muskat se dostáváme až do nitra ománské poště. Některé scény byly opravdu hodně dobře napsané a napínavé, pro mě jedna z nejlepších je určitě scéna s hadem. Rozhodně doporučuji.

19.05.2020 4 z 5

Podzemní železnice Podzemní železnice Colson Whitehead

V případě Podzemní železnice jsem měl hodně vysoká očekávání.... a to byl asi ten problém. Nebyla tak úplně naplněna. Podzemní železnice je v knize vykreslená prakticky jako metro. Podle toho co o tom vím, to ve skutečnosti tak nebylo. Jde tady asi spíše o metaforu toho jak otroci v této organizaci cestovali. Příběh, mě ale nedokázal tak úplně chytit za srdce a od poloviny knihy tempo značně pokleslo a trochu jsem se misty i nudil. Styl vyprávění "na přeskáčku" mi také úplně nevyhovoval a myslím, že uškodil konzistentnosti vyprávění.
Po dočtení jsem si googlil jestli některé události z knihy jsou založeny na reálných událostech a zjistil jsem, že "lékařský výzkum", který je v knize popsaný v reálu skutečně probíhal, ale ve 20. století (tedy řekněme o 100 let později)! A nikdo za to nebyl hnán k odpovědnosti.

14.05.2020 3 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Za mě je Teorie vraždy o něco horší než Hračkář. Příběh je opravdu hodně přitažený za vlasy a po téhle knize, předpokládám, že Andrew Mayne už musí být úplně plešatý :-)
Série se od začátku v Šelmě kde sledujeme nemotorného a nesmělého profesora Thea přesunula k nečemu úplně jinému. Hračkáře jsem přirovnal k romantickým příběhům. Tuto knihu už bych přirovnal asi spíše k sérii Rychle a zběsile... totálně přepálená a nereálná akce. Rozjezd je pomalý a prošpikovaný tak strašně nudnými vědeckými pasážemi, že jsem knihu skoro odložil. Dlouho se vlastně "nic moc" neděje. Theo v průbehu, ale udělá pár věcí, které jsou za mě rozhodně za hranou toho co jsem ochotný a schopný tolerovat. A ten "WOW" konec to bohužel nezachrání. Už po Šelmě jsem nechtěl v sérii pokračovat, ale nakonec jsem Hračkáře a Teorii vraždy vyhrál. Do dalších dílů se už pouštět nebudu.

08.05.2020 2 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Za mě bych dal 3,5*.
Je to neskutečně napínavé a opravdu se jedná o thriller! Dojem kazí za mě trochu moc přepálený konec. Každopádně kniha se moc dobře čte a děj letí rychle kupředu.

01.05.2020 4 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Podle mě je Pět malých prasátek je hned v závěsu za Deset malých černoušků. Dějově se podle mě docela liší od klasických dílů s Herculem. Tady se vyšetřuje případ starý 16 let, takže většina příběhu jsou rozhovory nebo vzpomínky lidí. Celou dobu jsem si myslel, že jsem konec odhadl, ale ne. Agatha mě dostala :-)

Já poslouchal jako audioknihu a ta byla skvělá! Byla to verze z roku 1980 načtená Jiřím Hanákem. Pan Hanák má velmi podobný hlas jako Ivan Trojan a poslech byl opravdu skvělý. Oproti současným audioknihám jsou v nahrávce slyšitelné i zvuky otáčení stránek a není kniha rozdělená na kapitoly takže je to načtené v jednom kuse, nebo to tak alespoň působí.

01.05.2020 4 z 5

Slon Slon Martin Suter

Příběh, kde v hlavní roli je malý růžový a ve tmě svítící slon. Který je produktem genového inženírství a nebo zázrak?
Příběh je z počátku takový až divný, ale po čase se dějové linky spojí a dávají smysl a děj se pořádně rozjede.
Někomu se možná nebude líbit konec, ale za mě je to ukončeno jediným možným způsobem.

24.04.2020 4 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Hráčkář jede po stejných kolejích jako Šelma. Knihu bych bral asi jako romantický film, všichni víme o čem to bude a všichni víme jak tohle skončí. Ale stejně to čteme :-)
Kniha se velmi dobře čte, o tom nemůže být řeč, přečetl jsem ji za jeden den. Ovšem co mi vadilo na Šelmě mi na Hračkáři vadí ještě o něco víc. Theo je neomylný, nejlepší, jako jediný se umí ptát a dívat na věci jinak, atd.. Na jednu stranu mu vadí jak vláda a její agentury jednají na základě předpokladu nebo přesvědčení bez usvědčujících důkazů, ale on dělá úplně to stejné. Policie stejne jako v Šelmě mu neveří a snaží se ho odstrkovat stranou a on se zase snaží jim dokázat jak jsou neschopní. A to ani nemusí, policie je tady vykreslená jako banda neschopných a arogantních blbců, kteří i když jim lidé dokola volají a upozorňují na problém tak ho ignorují. Na Šelmě mi nejvíc vadil konec, který byl tak přitažený za vlasy, že jich Andrew Mayne musel mít plnou hrst.
Konec Hračkáře je.... naprosto nevěrohodný. Odporuje tomu co Theo na začátku říká a čemu údajně věří. Navíc tady úplně chybí jakékoliv vysvětlení toho proč a proč takto Hračkář "provozuje svůj koníček".
Jako nenáročná oddychovka je Hračkář určitě dobrá kniha. Ale jako u romantických příběhů je potřeba o ni moc nepřemýšlet.

22.04.2020 3 z 5