INCOGNITOREADER INCOGNITOREADER komentáře u knih

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Napsat originální detektivku / thriller je docela oříšek. Zde máme dvě hlavní postavy Zoe - psycholožku, která jako poradkyně pracuje pro FBI a Tatuma, který je agent. Oba jsou přiděleni k případu sériového vraha, který své oběti po vraždě balzamuje.
Tohle počínání vraha je docela originální a přidejme k tomu i fakt, že v knize máme kapitoly z pohledu vraha, ale ne tak jak bývá obvyklé. Nesledujeme jen co dělá, ale jsou zde i pohledy na to jak přemýšlí a proč dělá to co dělá a jak si to vysvětluje.
Máme tady i linku z minulosti kdy sledujeme dospívající Zoe, která mě z počátku nedávala úplně smysl, ale nakonec byla opravdu zajímavá a dala celé postavě další rozměr.
Jediná moje výtka míří k malému množství postav a tak není problém vraha odhadnout.
Knihu jsem přečetl v ten nejlepší čas za pět dní vychází pokračování a já se do něj moc rád pustím.

05.03.2021 4 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Trochu mě od knihy odrazoval všude přítomný hype. Teď krátce po dočtení můžu říct, že je absolutně zasloužený!
Sedmdesátá léta z knihy přímo srší! Všude jsou drogy, sex a samozřejmě rock and roll!
Autorka, ale jde mnohem dál. A ukazuje, že třeba i velká hvězda může o sobě pochybovat.
Kniha je psaná formou rozhovorů se členy kapely a lidí okolo. Je neuvěřitelné, že každá z postav má svůj charakter a po chvíli už vůbec nemusíte číst kdo tu konkrétní část zrovna vypráví, protože to jde naprosto jasně rozeznat. Charaktery jsou jako živé. Ideální pro audio zpracování.
Během čtení mi, ale vadila jedna věc a to, že Daisy Jones & The Six jsou fiktivní kapela. Tak moc jsem chtěl při čtení jejich hudbu poslouchat!

22.02.2021 5 z 5

Milé dítě Milé dítě Romy Hausmann

Téma knihy slibovalo bombu. Pro mě bohužel kniha vsadila na vyprávění nespolehlivých a hlavně nesympatických vypravěčů. Nespolehlivý vypravěč je něco co v knihách nemám rád. A nesympatický vypravěč zase způsobí, že vám na postavách nezáleží. Nevytvoříte si k nim vazbu a vztah a proto potom nefunguje napětí a gradace příběhu. Za mě velká škoda a promarněná příležitost. První třetina je opravdu hodně slibná, ale potom se děj rozmělní napětí ztratí a já měl opravdu problém knihu dočíst.

04.02.2021 3 z 5

Harleen Harleen Stjepan Šejić

Co vás doslova hned praští do očí je obálka! Ta je jedním slovem nádherná! Na fotkách ani z daleka nevypadá tak jako ve skutečnosti.
Kresby uvnitř jsou krásné a někdy az dech beroucí.
Příběh vypráví seznámení Harleen a Jokera a ukazuje zrod Harley Quinn. Je to příběh plný pochyb, naivity, sebestřednosti, obelhávání, tragédie a v neposlední řadě lásky.
Je to opravdu mistrovské dílo a moc jsem si ho užil.

20.01.2021 5 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Musím říct, že se mi Vražedný chlad líbil ještě více než Zátiší.
Jako bonus se děj knihy odehrává o Vánocích a i když je to detektivka kde se řeší jedna či více vražd tak to na mě mělo opravdu vánoční vliv. Tím, že se kniha opět odehrává ve vesničce Three pines tak je to jako návrat domů a stejně tak jsem se cítil. Jsou tu staré známe postavy a prostředí.
Od začátku jsem měl teorii o tom, kdo je vrah, na chvíli mě autorka skoro přesvědčila falešnou stopou, že jsem se spletl, ale nakonec jsem to opravdu odhadl dobře a to mi udělalo radost. Protože tohle je detektivka, kde je hodně podezřelých a stačí si jen vybrat. Rozhodně se nejedná o průhlednou zápletku. Tleskám!

22.12.2020 5 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Bál šílených žen, že zaujal hned svou anotací. Velmi útlá knížka, kde se odvíjí příběh žen, které jsou odloženy, nebo přímo nasilně přinuceny k pobytu v ústavu pro choromyslné ženy. K tomu přidejme dívku, která dokáže komunikovat s duchy. Dokáže? Nebo je v ústavu právem? Kdo rozhoduje o tom, že jste vyléčná a kdo o tom, že musíte zůstat? A dokáží vás tam vůbec vyléčit?

09.11.2020 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Nemůžu se přidat k všeobecnému nadšení. Kniha za mě odsahuje obrovské množství násilí, které je podle mě prvoplánové. Hlavní zápletka je bohužel hodně šablonovitá a konec lze naprosto přesně odhadnout už ve třetině.

22.09.2020 3 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Hráčkář jede po stejných kolejích jako Šelma. Knihu bych bral asi jako romantický film, všichni víme o čem to bude a všichni víme jak tohle skončí. Ale stejně to čteme :-)
Kniha se velmi dobře čte, o tom nemůže být řeč, přečetl jsem ji za jeden den. Ovšem co mi vadilo na Šelmě mi na Hračkáři vadí ještě o něco víc. Theo je neomylný, nejlepší, jako jediný se umí ptát a dívat na věci jinak, atd.. Na jednu stranu mu vadí jak vláda a její agentury jednají na základě předpokladu nebo přesvědčení bez usvědčujících důkazů, ale on dělá úplně to stejné. Policie stejne jako v Šelmě mu neveří a snaží se ho odstrkovat stranou a on se zase snaží jim dokázat jak jsou neschopní. A to ani nemusí, policie je tady vykreslená jako banda neschopných a arogantních blbců, kteří i když jim lidé dokola volají a upozorňují na problém tak ho ignorují. Na Šelmě mi nejvíc vadil konec, který byl tak přitažený za vlasy, že jich Andrew Mayne musel mít plnou hrst.
Konec Hračkáře je.... naprosto nevěrohodný. Odporuje tomu co Theo na začátku říká a čemu údajně věří. Navíc tady úplně chybí jakékoliv vysvětlení toho proč a proč takto Hračkář "provozuje svůj koníček".
Jako nenáročná oddychovka je Hračkář určitě dobrá kniha. Ale jako u romantických příběhů je potřeba o ni moc nepřemýšlet.

22.04.2020 3 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Jsem moc rád, že se v rámci série opět jedná rozhodně o ten lepší díl.
Máme tu vlastně tři dějové linky by se dalo říct. A jak už víme, autorka v průběhu času je více či méně začne propojovat.
Musim se přiznat,že tedy mě víc fascinoval řekněme vedlejší příběh, kde hlavní roli nehraje Kim, ale Frostová. Ten mě opravdu vtáhnul do děje a velmi zaujal.
Hlavní příběh je taky zajímavý. Ale hlavně z počátku kdy vyšetřování tak nějak tápe, my jako čtenáři to víme a chce se nám na ně křičet jak to je.
Jsem moc rád, že to co autorka naznačovala v průběhu děje nesplnila a tak byl pro mě konec úžasné překvapení.
Čtení jsem si rozhodně užil. A proč ne 5 hvězdiček? Asi za ten začátek, kdy autorka tak trochu zbytečně dlouho mlží o něčem co mi bylo opravdu jasné.

17.08.2023 4 z 5

Gangréna Gangréna Rolf Börjlind

Tahle série mě opravdu neskutečně baví. Co je zajímavé, že to co se píše v anotaci hned na začátku je tak zhruba v polovině knihy. Všechny hlavní postavy jsem si oblíbil. A díky tomu i když děj skáče od jedné k druhé tak vám to vůbec nevadí. Chvíli si užívate jednu a za chvíli zase druhou. Tohle se moc často nedaří a většinou je vždy jedna z dějových linek slabší, ale tady to neplatí. Rozhodně sérii doporučuji.

13.03.2023 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Poslouchal jsem jako audioknihu, která je načtená opravdu faktasticky. Nejdřív jsem v tomto případě viděl film. A řekněme si to upřímně film je tady prakticky něco úplně jiného. Základní kostra příběhu a jména jsou stejné, ale tím podobnost končí. Ono to co funguje tady na papíře by dost dobře nefungovalo na plátně a naopak. Poslech jsem si neskutečně užil. Jestli bych si to užil úplně stejně kdybych knihu jen četl si nemyslím. Podle mě by neškodilo určité části zkrátit (hlavně opravdu dlouhý úvod). Je to pocta všem geekům a popkultuře 80. let. Já jsem trošku mladší, takže to co pro autora jsou 80. pro mě jsou 90., ale pocit z hraní a z filmů mám dost podobný. Takže jsem si to opravdu užil.
Jen taková poznámka. Už jako dítě jsem v družině když jsme se dívali na nějaký film naprosto nesnášel když někdo předříkával dialogy společně s filmem. Takže tenhle hon za "vejcem" bych projel :-)

02.02.2023 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Příběh, kde vám autor opravu zamotá hlavu. Musím se přiznat, že se mi do knihy moc nechtělo z důvodu toho hypu, který kniha má. Nakonec mě přesvědčila audio verze. Načtení vám sedne podle toho jestli máte rádi intepretky Kristýnu Podzimkovou a Mášu Málkovou. Kapitoly se střídají a tím i dějové linie a samozřejmě i vypravěčky. V kostce kdybych nechtěl nic prozradit se jedná o toxické vztahy. A těch je tu opravdu hromada a každý je toxický trochu jinak. Konec jsem neodhadl. Autor vás tak zamotá, že je tam tolik možností jak by to mohlo být, že vás to nenapadne. A ted úplný konec je popravdě šokující.

14.11.2022 4 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Knihu jsem vůbec neměl v plánu číst. Ale objevila se v klubu Audiotéka a tak jsem to zkusil. Musím říct, že mi načtení Zdeňkou Žádníkovou naprosto sedlo a jsem přesvědčený, že načtení opravdu pomáhá humoru, který v knize je. Jedná se o takovou oddechovou "detektivku", kde je taková variace na českou moderní slečnu Marplovou. Nevím, jestli by se mi kniha líbila i jen při čtení, ale jako poslech naprosto super. Vyposloucháno za jeden den, to o nečem svědčí. A hned pokračuju na další dostupné díly.

08.06.2022 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Moje první kniha od autora. Čekal jsem napínavou mrazivovou detektivku s prvky thrilleru. Bohužel výsledek který jsem dostal je s odřenýma ušima průměrná detektivka. Které chybí napětí nebo jakékoliv překvapení. Její námět by se hodil na takovou klasickou odpolední detektivku na TV Nova. Není to vyloženě špatné. Ale naprosto zapomenutelné. Postavy jsou velice šablonovité. Kniha pracuje s jedním pro mě velice neoblíbeným klišé : Policie je hloupá a nepracuje tak jak by měla. Hlavní hrdinka není nijak moc sympatická, takže je docela těžké si k ní vytvořit vztah. Jediné co by mohlo být do dalších dílů zajímavé je její propojení s titulním kanibalem, ale musím s klidným srdcem říct, že pokračování si nechám ujít. Pokud by to bylo možné dal bych 2,5*

10.05.2022 3 z 5

Nutné lži Nutné lži Diane Chamberlain

Kniha, která dokonale mate svou obálkou. Vypadá jako typický román pro ženy, ale podle mě by pravda nemohla být dál. Děj se odehrává v roce 1960 v Severní Karolíně. Příběh je vyprávěný z pohledů dvou hlavních postav. Jane : mladá, vzdělená žena ze střední třídy, která má právě před svatbou s pediatrem, která jde zrovna na pohovor na sociální pracovnici. Ivy : 15ti letá dívka z velmi chudé rodiny, kde se o ni stará velmi nemocná babička a domácnost sdílí se svou 17ti letou sestrou a jejím 2 letým synem. Postavení Jane a Ivy by nemohlo být rozdílnější. Obě se setkají v rámci práce, kterou Jane začne vykonávat. A my se podíváme pod pokličku toho co se v USA dělo v 60. a v tomhle případě dokonce i v 70. letech. Jane je konfrontována se situací jak stát nakládá s limi, kteří jsou na sociálních dávkách. Kniha odkrývá temnou minulost vlády USA a téma nucených sterilizací žen a můžů. Něco co čekáte od nacistického Německa ve 40. letech, ale rozhodně ne od USA o 30 let později.

05.04.2022 5 z 5

Pocit hanby Pocit hanby Linda Castillo

Už 11. díl a začíná hned pěkně zostra! Hned v prologu je brutálně zavražděna starší amiška a její vnučka je unesena. Musím uznat, že i tento díl se liší od všech předchozích. Máme zde samozřejmě stejné hrdiny, ale případ, který se řeší je jiný a jiný je i styl vyprávění. Tady jde opravdu o thriller od samého začátku. Napětí pomáhá i to, že každá kapitola je označena počtem hodin, jak dlouho už je dívka pohřešovaná. Postupně se odhaluje tajemství a možný motiv pro takhle brutální čin. Kniha se četla opět úplně sama hltal jsem stránku za stránkou. Osobní život Kate se zde prakticky vůbec neřeší, ale to mi vůbec nevadilo. Díky tomu, že kniha obsahuje hodně zkrácené a stručné informace, které čtenáře uvedou do děje dá se číst i samostatně. Za mě rozhodně jeden z nejlepších dílů série.

10.02.2022 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Pro mě jedna z nejoblíbenejších knih vůbec. Když si vezmu, že originál je z roku 1813 a samozřejmě my máme moderní překad, ale stejně. Ten příběh... Je to sice pokládáno za romantiku, ale tady je toho mnohem, mnohem víc. Mě je moc blízký sarkasmus. A tady je ho tolik a je tak krásně skrytý. No prostě úžasné! A tady se musí nechat, že i filmová adaptace z roku 2005 je naprosto dokonalá.

21.11.2021 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Pokud čekáte podobný díl jako byla Šifra mistra Leonarda nebo Andělé a démoni tak bohužel. Zde dostáváme spíše technothriller. To by nebylo samořejmě nic špatného, kdyby ovšem děj nebyl neúměrně natahovaný a počet 504 stran je prostě moc. Pokud by se kniha zkrátila na obligátních cca 350 stran, tak by to rozhodně prospělo.
Poslouchal jsem jako audio a narovinu říkám, že kdybych měl knihu číst tak bych to vzdal. Za největší mínus celé knihy považuji to, že jsem to "velké" překpavení odhadl už někde ve třetině knihy a to je rozhodně špatně. Série má pro mě dost nevyrovnanou kvalitu, kdy první dva již zmníněné díly jsou super, ale třeba Ztracený symbol, který byl přeskočený v rámci filmové série je velmi slabý. Doporučit lze asi jen vyloženě skalním fanouškům. Za mě rozhodně nejslabší díl série.

08.11.2021 2 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Posloucháno jako audiokniha. Atmosféra hutná. Blata, močály a přízračný pes. Taková rychlá oddechovka. Za mě určitě doporučuji.

13.04.2021 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Já se bohužel k ódám na tuto knihu nepřipojím. Za mě příšerně pomalé tempo, velice dlouhá kniha. Nudil jsem se. Příběh sice zajímavý, ale potřeboval by zkrátit. Na straně 324 jsem to vzdal a přečetl si konec...

21.08.2020 1 z 5