Ilmatar Ilmatar komentáře u knih

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Schrustal jsem jako audioknihu a přinejmenším se pěkně poslouchala.

Pozor, pro někoho spoiler:
Steinbeck se ve své knize zaobírá otázkou dobra, zla a dědičného hříchu, aby ukázal, že člověk má svou zodpovědnost své činy ve svých rukou. Timšel, hebrejské slovo, kterým reinterpretuje biblcký příběh Kaina a Ábela a dochází k závěru, že hřešit mlžeme i nemusíme. Je to jenom na nás. My jako lidé máme tuto zodpovědnost ve svých rukou.

06.08.2023 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Ta situace byla ohromná. Planeta s vlastním komplexním vědomím a člověk po ztrátě manželky. Kniha o složiosti komunikace dvou odlišných entit.

03.10.2019 5 z 5

Anatém Anatém Neal Stephenson

Pohltila mě. Četl jsem v dobách, kdy jsem pracoval dvanáct až čtrnáct hodin denně, a Anatém mi byl ostrovem klidu.
Kdo má rád filozofii, vědu a dobrou sci-fi, ten má dveře otevřené.

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Postmoderní. Recyklující. Ironický.

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Temná kniha o temné budoucnosti, hackerství v kyberprostoru Matrixu a o umělé inteligenci.
Kdo by se někdy chtěl pustit do studia kyberpunku, nesmí Neuromacera opominout jako základní dílo.

Temné léto Temné léto Dan Simmons

O čem to vlastně je? Je to kniha o zle nadpřirozeném i o zle v lidech. Kniha o hledání vnitřní síly a překonání sebe samých.
Místy temná a hororová, místy o obyčejných věcech, které patří k dospívání.
Hrdá variace na Kingovo To.

13.06.2020 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Kniha o ekologii (nikoli ve smyslu ochrany přírody), náboženství a politice. Plné intrik, písku a touhy přežít.

Mor Mor Albert Camus

V existenciální literatuře se šlověk nachází v nezáviděníhodné pozici a bývá na to sám. Obvykle to s ním blbě dopadne.
V tomto případě se jednotlivci semknou a společně stojí vůči nepřízni osudu.

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Příjemné a filozofické.

Člověk na konci Člověk na konci Michael Crichton

Podobně jako v Jurském parku. Vynález, který se zvrhne. Sušší čtení. Myšlenka mi přišla nedotažená.

29.09.2019 3 z 5

Dračí vejce Dračí vejce Robert L. Forward

Velmi příjemné hard sci-fi o vývoji života na neutronové hvězdě a o jeho lidských pozorovatelích. O dvou živočišných druzích v jednom prostoru, ovšem vlivem gravitace v různě ubíhajícím čase.

Kantos Hyperionu Kantos Hyperionu Dan Simmons

Velké, výpravné a nápadité. Budoucnost bude divoká a exotická. Takové vyprávění o vyprávění a vypravěčích shrnující staletí objevných cest a sci-fi literatury.

Schismatrix Plus Schismatrix Plus Bruce Sterling

Za mě jedno z nejzajímavějších sci-fi, co jsem kdy četl. Příběh člověka, který v horizontu pěti set let popisuje vývoj Sluneční soustavy. Plné fantazie a zajímavých nápadů týkajících se vývoje ideologií.

Ílion Ílion Dan Simmons

Tři roky uplynulo od přečtení prvních řádek. Dlouho mě pohled do knihovny dráždil a tak jsem se pustil do čtení a zažil parádní jízdu po Sluneční soustavě.

Sníh Sníh Neal Stephenson

Sníh mě bavil. Spojení cyberpunku, hackování lidí a rozvoz pizzy bylo fajn zpestření.

28.09.2023

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Kniha, která překvapuje zpočátku bujnou fantazií, následně stídáním žánrů. Jako byste si s Chinou Mievillem zahráli Dračí doupě.

29.09.2019 5 z 5

7 návyků skutečně efektivních lidí 7 návyků skutečně efektivních lidí Stephen R. Covey

Za mě kniha, ke které se budu dlouho vracet.

28.09.2023 5 z 5

Vrátný Vrátný Reinaldo Arenas

Kniha o člověku, který touží lidem pomoci ke svobodě, ovšem ti o to nestojí.

29.09.2019 4 z 5

Než se setmí Než se setmí Reinaldo Arenas

Malá historie sexuální revoluce na Kubě. Příběh člověka, co zůstal sám sebou, ačkoli byl režim proti, člověka, který miloval svobodu. Četlo se jedním dechem, což se mi běžně nestává.

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Jurský park jsem četl jako kluk nadšený z filmu. Zpočátku zklamaný, poté nadšený.
V dospělosti jsem si už pustil jako audioknihu.
Kniha o lidech, kteří v dobré víře/v očekávání zisku stvoří monstra.