IHT IHT komentáře u knih

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Muj prvni Shusterman...
Zpocatku jsem byl ponekud zmateny - je to kniha pro dospivajici (Young Adult), nebo pro dospele? Priznam se, ze odpoved nevim ani po docteni. Byt uz nejsem nejmladsi, YA knihy si obcas rad prectu, ale radeji to vim predem, at se na ne "naladim".
Bez sance je dost kruty dystopicky roman s radou hlavnich postav. Je na jednu stranu mimoradne zajimavy nametem a filosofickymi otazkami, ktere z nej povstavaji (vubec neni cernobily, coz je naprosto skvele), na druhou stranu vsak pribehy a vyvoje jednotlivych postav jsou relativne jednoduche, sablonovite a konec je takovy "pohadkovy" (vsichni zili stastne az do smrti). Proto bych se spise priklanel k zarazeni do YA zanru.
Kazdopadne autor zaujal, tema se mi moc libilo, otazky k zamysleni me chytly (popis rozpojeni je fakt sileny - tuhle pasaz si budu pamatovat hoooodne dlouho) a urcite si prectu dalsi autorovy pociny :)

11.07.2022 5 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

poslechnuta audiokniha.
Tato serie je mimoradne ctiva a dost napinava. NIcmene musim priznat, ze skoro ke kazdemu dilu by se dala pridat nejaka drobna kritika.
Za slabinu tohoto dilu (i nekterych predchozich) vsak povazuji vlastni postup vysetrovani. Vpodstate na vsechno vzdycky pridou akteri konkretni dejove linky - a v ostatnich dejovych linkach se temer nic nedeje. Vysetrovani vrazdy v hospicu? Maji video a cekaji na DNA, tot vse. Vysetrovani autonehody? Cekaji na DNA..., jinak nic. Prijde mi skoro, ze Ava je jedina, ktera neco dela, prakticky vubec nespi - a vsichni ostatni stoji nekde v zakulisi (jako herci na divadle) a kdyz je autorka povola na scenu, neco maleho predvedou. Proc si Max cte smsky az po pulhodine? Jak muze predtim, nez informuje Avu (za niz jde osobne) stihnout nechat pristavit vuz?
Trochu mam dojem, ze Helen slevuje ze svych naroku na verohodnost pribehu a vysetrovani a vice si uziva psani vztahove linky mezi psotavami. Jako bychom se od thrilleru dostavali do cervene knihovny (pasaz z loznice mi prisla fakt hodne nepatricna).
I pres vyhradu vsak serii hodnotim velmi kladne, urcite se povazuji za fanouska a tesim se na dalsi dily :)

26.02.2022 5 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Poslouchano jako audiokniha - skvely text, skvely prednes, skvely zazitek :)
Skoda, ze tohle nikdo nenatoci jako film... Kdo by asi hral Zevlu?

23.09.2021 5 z 5

Život na našej planéte Život na našej planéte David Attenborough

Lze ji charakterizovat jednim slovem - NALEHAVA!
Pomerne depresivni cteni, ale presto zaver vyzniva dosti optimisticky. Sir David si v pravy cas rozhodl sepsat alarmujici vyzvu obyvatelum teto planety. Je to osoba nejpovolanejsi, protoze sira Attenborougha zna cely svet. A take vsichni vedi, ze on zna cely svet jako malokdo. A uz hodne dlouho! Proto je jeho osobni svedectvi o celoplanetarnim niceni prirody naprosto verohodne. Navrzena reseni jsou overena (vetsinou) a dosazitelna. Tak snad tato alarmujici kniha nebude oslysena.
povinna cetba pro mlade dospele lidi!

21.09.2021 5 z 5

Rozchod s Bohem Rozchod s Bohem Richard Dawkins

Velmi pekne napsany text pro ateisty a pochybovace ve vire. Pripadne pro pochybovace v nevire, kteri zvazuji priklon k vire :)
Ocenuji, ze se Dawkins zdrzel vetsiny svych jizlivych a ironickych poznamek, byt troska jich tam zbyla. Co se fakticke stranky tyce, jde o velmi pekny prehled argumentu a logickeho vysvetlovani. Moc se mi libilo vlastni vysvetleni vzniku nabozenstvi a vzniku moralky. Palec vzhuru, Richard ma stale vsech pet pohromade, tak lze ocekavat, ze jeste neco sepise (jeho matka zemrela ve 103 letech) :)
Preklad je kvalitni, byť obsahuje nektere drobnejsi chyby ci nepresnosti. S pojmem leopard ceska zoologie už pracuje pouze jako s privlastkem (pancernicek leopardi, tulen leopardi, ...), leoparda spolecne s pardalem a panterem povazujeme za (anglismy a) synonyma levharta. (Podobne uz se v dnesnich textech nepotkavame se skorpiony, vytlacili je cesti stiri.) Nesmysl je uvadet, ze pred 9 tisici lety zacali Papuanci pestovat obili (v originale "crops") - v Melanesii byly domestikovany banany, taro (kolokasie), jamy (smldinec) a snad i cukrova trtina. Podobnych preslapu je vsak v knize snesitelne mnozstvi :)

20.08.2021 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

(SPOILER) Pekny pribeh, ale Shari sepsala i mnohem lepsi. Na "Jejim konci" mi vadilo, ze postava, ktere celou dobu "vidime do hlavy", na 250. strane uplne otoci a stane se z ni dost nesympaticky zaporak. To by se asi dit nemelo... :( Take dejova linka kolem Devina byla hodne bezzuba. Ve finae byl cely pribeh plny nesympatickych pokrytcu, az clovek litoval, ze jich nezemrelo vice... ;)
Na druhou stranu vyvoj Stephaniina mysleni byl zpracovany moc pekne - to je dle me hlavni silna stranka, za kterou (a za ctivost) davam tri hvezdy.

07.06.2021 3 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Vynikajici thriller. Neni v nem zadne explicitni fyzicke nasili, coz je velke plus :) Velmi zajimava a strhujici je stavba vypraveni - strida se vypraveni hrdinky v soucasnosti se vzpominkami na minulost. (Logika sice trosicku pokulhava, protoze zpocatku to vypada, ze dej zacina "vprostred", cili ze hrdinka vyklada, co se deje "tady a ted" a do toho vklada sve vzpominky na zacatek vztahu, nicmene ke konci knihy se do "minulosti" dostavaji veci, ktere byly v "pritomnosti" preskoceny kvuli vypointovani pribehu. Celkove to vsak nerusi a naopak to skvele graduje. :)) Kazdopadne je nutne vyzdvihnout styl psani, ktery je strohy, potlacujici emoce, temer uzkostlive telegraficky, coz vyborne podtrhava mrazivy dojem ze cteni. Jednoznacne 5 hvezd! :)

18.08.2019 5 z 5

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

opet krasna prace autorky s pribehem. Parada, jsem touto serii nadsen. Mezi hlavnimi protagonisty se sice nic nedeje (autorka nekde prohlasila, ze uz ji nebavi), ale pribeh samotny a vysetrovani skvele funguje. Obdivuji, jak v kazde knize Yrsa rozehraje nekolik dejovych linek, ktere vypadaji naprosto nezavisle, a ve finale je paradne proplete do mistrovskeho dila :)
A otec Erlina ditete? tresnicka na dortu! :D

18.02.2024 5 z 5

13! 13! Pavel Tomeš

Nemam rad sbirky povidek. Obvykle me rozciluji ty, ktere snizuji celkovy dojem...
Mam rad Pavla Tomese, tak jsem tomu dal sanci...

Nelituji - opet skvela zabava, nekde jsem se smal nahlas, nekde me to pohledilo po dusi, nekde jsem se pousmal, ci zamackl slzicku dojeti.
Hluboky respekt k autorske praci. Slibuji, ze na zadne autorske cteni (pana Tomese) nikdy nepujdu a prestoze jsem si knihu poslechl v rozhlase, jdu si koupit vytisk, aby pan autor nebyl skodny!

PS: zadna povidka me neiritovala tim, ze by byla vyrazne slabsi - vsechny jsou dobre ci lepsi. Hura!

16.02.2024 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

moc pekna a mila kniha. Uplne z ni cisela ta pohoda "anglickeho" venkova v duchu mych oblibenych Vrazd v Midsomeru. Prijemne jsem si uzil ty dva dny cteni a jen me mrzi, ze jsem zacal druhym dilem :D

18.01.2024 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Pekna prace. NIc zasadne prevratneho (mam mlhavy dojem, ze podobne tema uz jsem cetl), pachatel jde odhadnout celkem brzo (autorka poctive nechavala voditka), ale melo to zajimavy spad a potesilo me, ze rozuzleni nebylo rychle a odbyte.
moje prvni seznameni s autorkou a urcite planuji pokracovat :)

13.01.2024 5 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Vyborne. Tema je relativne zname, tak jej nebudu popisovat. Ale musim vypichnout, ze cely dystopicky roman napsany v ich-forme je proste luxusni. Sice si autor musel pomoci drobnou obezlickou - hrdina pise zpravu/denik pro naivni ctenare, takze se uchyluje k popisum "beznych" a "samozrejmych" veci - ale i to je podano paradne a verohodne.
Mimochodem, poslouchal jsem to nactene (Martinem Veldou) a bylo to vytecne. Interpret to zvladal mistrne - nalehave, popuzene, prekvapene, dotcene, radostne... emoce z toho uplne srsely, prestoze slo videt, ze se je hrdina (i interpret) snazi drzet na uzde :)
proste skvela prace.

Jako vizual jsem si u toho predstavoval New Brave World, ktery jsem videl na Netflixu. Ten je tomuto romanu snad jeste podobnejsi, nez znamejsi 1984.

14.09.2022 5 z 5

Jak číst čísla: Deset pravidel pro orientaci ve statistikách Jak číst čísla: Deset pravidel pro orientaci ve statistikách Tim Harford

Harford se zabyva radu let popularizaci statistiky a osvetou verejnosti. Jeho texty jsou vtipne, zabavne, ctive - proste skvele. Tahle kniha ma za cil naucit ctenare na prezentovane udaje kriticky nahlizet. ABychom neskakali na lep tem, kteri se nas snazi cisly a "fakty" oklamat (k tomuto se zrejme vzahuje moc pekna obalka). V knize se primo i neprimo priznava k obdivu k Davidu Kahnemanovi a jeho rychlemu/pomalemu mysleni. Harfordovo "desatero" je formulovano prave jako rady pro pomale promysleni pro nas novych informaci statisticke povahy.
Kniha je vyborne sepsana, kapitoly jsou opravdu ucelene a v textu se neskace od tematu k tematu, ocenuji i to, ze zakladni informace neni "porad dokola omilana" (jak ctenari casto vytykaji nekterym autorum). MOc se mi libily i zaverecne odstavce, ktere predchozi kapitolu shrnuly a uvedly kapitolu dalsi.

Jednoznacne doporucuji a uz se tesim na jeho starsi knihy, ktere jsem si obratem zakoupil (ty, ktere vysly mimo edice, jsem proste nezachytil)

02.09.2022 5 z 5

Doktor v domě Doktor v domě Richard Gordon (p)

precteno snad popate - a urcite ne naposledy :)
Cetl jsem to poprve (a podruhe) uz nekdy na prelomu 80. a 90. let(?) a mam to zaskatulkovane v oblibenych knihach meho dospivani. Take serial jsem s gustem pred lety skoukl. Je to paradni - a silene, kdyz ctete o zivotni urovni v tehdejsi dobe :)

29.06.2022 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Paradni napinavy pribeh. Tentokrat jsme znali vraha a sledovali, jak k nemu postupne nasla cestu i policie. S ohledem na vrahovo mysleni to bylo zabavne a zajimave.
Chovani vysetrovatelu mezi sebou bylo fajn - prijemne to odlehcovalo hlavni linku (byt tym si Erika sestavila az ve ctvrtine knihy!).
Co mi ale tentokrat desne vadilo bylo nacteni. Bohuzel jsem mel verzi nactenou pani Helgou Cockovou, ktera ma velmi prijemny hlas, ale mnohem vice by se hodil pro cteni poetickych pohadek pro deti. Cetla pekelne pomalu, dost casto se intonacemi netrefovala do popisovanych emoci (vetsinu toho cte "uvazlive" ci "prekvapene" ci "zamyslene", coz k popisovanym hadkam fakt nesedi) a celkove to dost neodsypalo. Martin Stransky to zvlada mnohem lepe

27.04.2022 5 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Moje oblibena autorka opet nezklamala - Cerna dira je socialni drama a dobra detektivka v jednom. Depresivni, ponure (jako prakticky cokoliv z islandske tvorby), ctive, napinave. Poslouchal jsem jako audioknihu a ocenuji i nacteni! :)

19.04.2022 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Je docela skoda, ze dily s rozumnou detektivni zapletkou a peknymi dedukcemi se odehravaji v cizine, kde je detektiv Bergman na dovolene. Skoro to vypada, ze doma vysetrovat moc neumi (resp. se nechava rozptylovat ruznymi forenznimi stopami a nespoleha jen na svou intuici). :)
Celkove se mi to docela libilo, byt musim uznat, ze obcas ten text trochu drel - napriklad konkretni slepe ulicky byly prilis okate (papir s cisly - vazne pocet slov/znaku v kapitolach? takhle to autori delavaji? a kdyz jich je malo, zpetne doplnuji vatu?), slangovy termin "nakrmit bednu" strcila autorka do ust nekolika postavam, prestoze existuje rada jinych obratu, ktere by sly pouzit a podobne.
Take me potesilo, ze se Bergman na stara kolena dokazal naucit anglicky. V Holandsku jeho anglictina pry byla mizerna a "musel" mluvit nemecky... ;-)

dam si chvilku pauzu, ale urcite se k autorce vratim :)

09.12.2021 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Moc pekne! Sice me asi v tretine stvaly poznamky o tom, ze vsichni maji nejake tajemstvi, ale ve finale to slo vydrzet. (Ruku na srdce, pravy duvod k vrazde mohl nechat Ester pomerne chladnou, jeji nejistota prilis logicka nebyla. Matejovo "tajemstvi" bylo taky ponekud rozpacite.) Chovani nekterych postav misty trochu haprovalo (napr. lina matka se sebere a o pulnoci jede za dcerou), ale vse v mezich normy. Zadna postava mi nijak sympaticka nebyla, ale to je spise plus (- kdyz nejsou postavy cernobile).
Urcite si prectu dalsi dily ze serie. :)

06.11.2021 5 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Jan Bezzemek opet v plne sile! Precteno za den, skvele jsem se u toho odreagoval i bavil. FK je proste zaruka morbidniho, uchylneho, pornografickeho, vulgarniho a nesmirne zabavneho textu. Dle meho (obcasneho) gusta :-)

26.10.2021 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Nejlepsi cestopisy jsou ty od Billa Brysona. Toho mam moc rad a vsechny jeho do cestiny prelozene knihy mam v knihovnicce na cestnem miste. HNED vedle nich by urcite byly knihy Ladislava Zibury. Ale nejsou... Duvodem je to, ze jeho kniham slusi elektronicky format. ;) Koneckoncu, ctu je taky obvykle na cestach... (Ale uznejte - napsat, ze maji cestne misto v me ctecce by znelo fakt pitome ;))
Ladislave, Vase knihy jsou pohlazeni po dusi - clovek se v nich vzdy ujisti, ze dobro na svete porad existuje. Dekuji!
Vasim vyresenim absence propisky jste mi prodlouzil zivot alespon o rok, na druhou stranu muj abstak po cestovani (vznikly kvuli pandemii) se po precteni Vasi knihy jeste prohloubil...

04.05.2020 5 z 5