IHT IHT komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Nadherne!
Urcite kazdy zname nejakeho Pistika (ci Kvicouna), ti jsou nejhorsi.

01.05.2022

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Spokojenost, tento dil mi prijde nejlepsi (ctu poporade). Konecne nejake patrani a ne jen frustrace z prace a vlastniho zivota :-)
Zadna z postav nebyla prilis sympaticka, ale na to uz jsem si u autorky zvykl a povazuji to za docela osvezujici zmenu. Ocenuji citlive rozuzleni vrazdy Gwen - v minulem dile byla linie Radima Lecha nechana napospas, coz je urcite dost realisticke, ale ctenarsky neuspokojive. :-D

02.12.2021 5 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Precteno jednim dechem. Hlavni hrdina, bezejmenny policista, je ceskym Harry Holem. Narozdil od sve predlohy vsak ma podstatne mene superschopnosti, coz jej cini lidstejsim a verohodnejsim. Sarkastickych dialogu je kniha plna (az preplnena), ale hrdina se sam kaje, ze to nekdy prehani (opet body plus ;)).
Bylo to me prvni seznameni s autorem a jiz se hrde hlasim do jeho fanklubu :)
A propos - nemam rad doslovy. Velmi skepticky jsem se pustil do doslovu v teto knize a byl jsem mile prekvapen - sedl jako pr*el na hrnec! :)

17.11.2020 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Waw! Precetl jsem jednim dechem, nasmerovat jsem se nechal podobnosti s jinou knihou (Vzestup a pad agentury DODO) a jsem nadsem! Paradni prace s psychologii hlavni postavy, vyborne postupne pointovani zapletky, typicky "americky" happyend (ponekud klise, ale da se skousnout :)). Urcite to neni posledni autorova kniha, kterou jsem cetl ;)

15.07.2020 5 z 5

Chování: Biologie člověka v dobrém i ve zlém Chování: Biologie člověka v dobrém i ve zlém Robert Morris Sapolsky

Dnes rano jsem knihu docetl. Trvalo mi to temer dva mesice. Duvodem nebyla nezazivnost, nebo prilisna narocnost, ale napechovanost fakty.
K dane problematice (neurologie, antropologie, evolucni psychologie) je to asi nejobsahlejsi titul, ktery jsem cetl (ano, cetl jsem jich vice :)). Autor pise mimoradne sympaticky a zabavne (nabizi se srovnani s druhym vydanim knihy Jak se dela evoluce :)). Presto je to natolik napechovane fakty, ze se kniha neda cist jednim dechem. Pokud jsme chtel aspon neco "udrzet" a popremyslet si nad dusledky prectenych informaci a nejak je dat do souvislosti se svymi dosavadnimi znalostmi, tak jsem mohl louskat jen "par stranek" denne. (Desne me to iritovalo, ale delsi cteni vedlo k povrchnosti.)
Celkove to je SKVELA kniha, ktera mi brala dech (zato mi dala mnohem vice na oplatku ;)). Urcite by ji meli cist psychologove, antropologove, pravnici, lekari, ale i socialni pracovnici a dalsi "humanitni" obory. Me osobne nadchly kapitoly o nabozenstvi, taky diskrepance mezi moralnim usuzovanim a trestanim a hlavne vztah mezi empatii a altruistickym chovanim.
Kdybych mohl, pridam hvezdicku za EXCELENTNI preklad! Urcite to neni posledni kniha, kterou prelozil Pavel Pechacek a kterou si prectu :)

08.05.2020 5 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

precteno podruhe a nelituju :)
casove roviny se prijemne doplnuji, zapletka je zajimava, postup vysetrovani nenasilny a rozuzleni prekvapive.

29.04.2019 5 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Poslouchano jako audiokniha - moc pekne nacteno :)
Je usmevne srovnavat vyvoj postav, respektive srovnat pohled obou zen na sve protejsky. Zapletka ani rozuzleni prekvapive nejsou, ale ocenuji, ze pribeh je dotazen a vykreslen v detailech. Vsechny ty modni znacky uvedene v knize me sice nudily, ale predpokladam, ze pro jiny typ ctenare mohly uzitecne dokreslovat pribeh :D

18.09.2023 5 z 5

Dejepis me vetsinou nudi a nemam rad druhou svetovou valku.
Nicmene drogy mi prijdou zajimave a o armade na pervitinu uz jsem slysel (J.A.R. - Kdyz ti pred Moskvou dojde pervitin :)). A ze byl Hitler pri svych proslovech naspeedovany, je zjevne po par minutach sledovani zaznamu.
Obalka pekna, obsah moc zajimavy - se zvedavosti jsem si poslechl audioknihu.
A byl jsem nadsen :)
Pred Normanem smekam - paradni mravenci prace v archivech. A jeste lepsi prace pri vlastnim psani - bylo to zajimave, bylo to zabavne, melo to spad. A smekam i pred Ninou Fojtu, ktera to krasne prelozila do cestiny - bohuzel mam mnohem castejsi opacnou zkusenost s preklady z nemciny (nekteri prekladatele asi umi dobre nemecky, ale uz neumi dost dobre psat cesky). Do poslechu jsem se plne ponoril a napetim casto ani nedychal - predstavovat si, jak to probihalo v realu, bylo proste silene. Vareni hormonalnich preparatu, testovani obuvi, oslavovany Hitleruv asketizmus... - hruza. Jsem moc rad, ze jsem se narodil az dlouho po valce.

27.05.2023 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Dekuji Ceskemu rozhlasu za audioverzi a Igoru Baresovi za pekny prednes.
Libi se mi Maweruv zapal a prace na resersich - ve skole jsme se ucili, ze Mendelova prace nezapadla kvuli obsurnimu periodiku, ve kterem ji publikoval (tehdy casopisu celkove moc nebylo a velke knihovny je mely prakticky vsechny podchycene) - dokonce vytisk zaslal i Darwinovi (v jehoz knihovne se nerozrezany nasel). Skutecne byl Mendel nedoceneny a nepochopeny a Mawer jej v knize vyborne vykreslil.
Postava Benedicta Lamberta je osou dejove linky, ktera cely roman zpristupni beznym ctenarum. Na pozadi jejiho neuteseneho osudu jsou podavany obecne informace z genetiky. Tato linka je cirym zoufalstvim velkeho muze v malem tele. Velmi poutave, nuti k zamysleni.
Nejsilnejsi pasazi pro me osobne byl Benyho prispevek na konferenci v Brne - mazec!

21.12.2022 5 z 5

Proste silene!
Odjet na rok mimo civilizaci, od rodiny (pravda, k manzelovi, ktery doma prilis casu netravi), ale hlavne do naproste pustiny, kde je clovek ode vseho odriznut. Totalni smyslova deprivace zapricinujici halucinace. Rok straveny v kulne, venku az -40 °C, v obydli steny pokryte ledem. Polarni noc a polarni den. Monotonni strava. Ponorka ve trech lidech na trech metrech ctverecnich. A zima...
Urcite nic, co bych si pral zazit, ale zaroven neco, co si se zajmem prectu. Autenticke svedectvi mlade zeny (37 let), ktera se rozhodla zjistit, co jeji manzel obdivuje na arkticke pustine.
Silne cteni.

03.10.2022 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

(SPOILER) paradni :)
moc se mi libi, jak jsou postavy plasticke, jak nejen hlavni protagonisti jsou predstavovani v ruznem svetle a v ruznych situacich.
Dost bizarni mi prisel vztah mezi vrahem a jednou jeho obeti a rusive na me pusobila poznamka v dopisu policii o drogach v brise teto obeti (to jako fakt?!).

A heslo pro vyzvedavani deti ze skolky?! To jsem moc nepochopil - a uz vubec ne, proc ho ma schvalovat/potvrdit dite. Me dite (3 roky) by zrejme odkyvalo cokoliv komukoliv, pripadne obcas zaprelo i me samotneho (dle aktualniho rozpolozeni). Predstava, ze si heslo musim napsat na lednicku, abych vedel, co si pamatuje dite, mi prijde nerealna (Robert asi nema dite ve skolce, co? ;)).

I pres tyto drobnosti je kniha barvita, napinava, vyborna! Jen tak dal, Roberte, perte to do nas! :)

08.05.2022 5 z 5

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

Herriotovu zverolekarskou serii jsem precetl kdysi jako teenager a moc se mi libila. Obcas se k ni rad vracim, protoze je laskava a cisi z ni nostalgie predvalecnych a povalecnych let, doby, kdy lide byli chudi a meli jine priority, nez mame dnes. Zivot byl zrejme tezsi, ale jednodussi. A prace na aglickem venkove vypadala velmi romanticky. :)
Ted jsem si knihu poslechl. Kvalita nacteni sice neni nejvyssi (cteno hrozne pomalu, chvilemi temer strojove), ale vratit se ve vzpominkach k Sigfriedovi, Tristanovi a Jamesovi a osvezit si vsechny ty vesele historky o podivnych farmarich bylo velmi prijemne. :)

02.05.2022 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Ze serie s Josefem Bergmanem jsem rozpacity. Celkove se mi to libi, ale nejak to nezapada do slibovaneho zanru. Napriklad anotace teto knihy konci vetou: "Nyní je na inspektoru Bergmanovi, aby určil, zda se vodítko k případu neskrývá ve složitě propletených vztazích obyvatel obce, kde má téměř každý nějaké tajemství...." Po precteni mohu s klidnym svedomim rict, ze inspektor Bergman nic moc neurcoval. Proste, neni to detektivka, spise zajimavy roman, ve ktere je Bergman hodne vedlejsi postava, ktera misto vysetrovani resi svuj vztah k pritelkyni a taky sympatie k podezrele (docela dost vedlejsi a bezpointova linie).
Za precteni to urcite stoji (rad si doctu celou serii), docela slusna psychologicka sonda do ruznych postav, ale co se detektivni linie tyce, je to hodne bezzube.

27.11.2021 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Stridal jsem cetbu a audio a oboji jsem si krasne uzival. Pribeh je sice neprilis realny, ale to uz je udel dnesnich detektivek :) Ocenuji pointu, chytani pachatele je bravurne vypointovano!

03.10.2021 5 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Stepane, dekuji!
Rychlopalba se mi moc libila, ale Krizova palba je urcite jeste lepsi! Zatimco Rychlopalba byla nekdy trosku prvoplanova (treskuty humor, drsnacke sceny, popisy z posilovny), Krizova palba na me pusobila ponekud civilneji. A to se vyplati! :)
Nas no-name hrdina proste zraje jako vino, pomaloucku dospiva a moralni dilemata resi konzistentneji. Jen houst a vetsi kapky - tesim se na pokracovani! Urcite si oba dily jeste poslechnu jako audioknihy (ci nekdy se k nim vratim).
Jo, a Vas, Stepaen, pridavam k oblibenym autorum! Budete tam ve skvele spolecnosti :)

13.02.2021 5 z 5

Dost lidi tu pise, ze jim pripada knizka precenena, interpretace vycucane z prstu a poznamkovy aparat nedostatecny. Nu, poznamkovy aparat je obvykle docela fajn, clovek pri nejake zajimavosti muze sahnout po puvodnim zdroji, ale ruku na srdce - kdyz poznamkovy aparat v nekterych knihach zabira klidne 30 % stran, neprijde Vam to prehnane? A kdyz se v nem autor odkazuje na jine popularne naucne knihy, neprijde Vam to bezzube?
Precetl jsem si Sapienta s jistym vahanim po hodne dlouhem odkladani, obaval jsem se, ze to bude presprilis nabubrele. Ale byl jsem docela mile prekvapen! Ano, interpretace jsou casto docela primocare a nekde autor alternativni nazory bud opomiji, nebo jen lehce nacrtne, nicmene to delaji vsichni historici a koneckoncu na tom cela historie jako veda stoji ;) Nektere kapitoly mi pripadaly skvele (= inspirativni: Sjednoceni lidstva a prvni polovina Vedecke revoluce), jine v pohode (= bud pomerne zname, jako je prvni pulka knihy, nebo jako cira utopie v zaveru knihy).

Jedinou vytku, zato vsak zasadni, mam proti prekladu - neni dobry. Je hezke, kdyz prekladatel umi anglicky, ale mel by umet i cesky - vcetne ustalenych terminu v odvetvich, jichz se prekladane dilo tyka. Psat o potravinove pyramide ci potravinovem retezci je doklad hlouposti - potrava neni totez co potravina. Potravinovy retezec je tudiz spise Kaufland nebo Lidl... Podobnych nedostatku tam je povicero a (ne)sklonovani slova Sapiens je trestuhodne. (Urcite stalo za dukladne zvazeni, zda nazev knihy i tento termin neprelozit do cestiny, pracovat s terminem "moudrý" jako substantivem by vubec nemuselo znit spatne.)

13.12.2019 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Waw, parada!! JKR absolutne nezapre svuj rukopis - monumentalne monstrozni dilo s atmosferou, napetim, prokreslenymi vedlejsimi postavami atp.
Vadila mi neschopnost Robin prohlednout chovani manzela? V situaci, kdy se hlavne snazi kolem nej zlehka naslapovat a nepopouzet ho? Kdy se snazi prezivat ze dne na den a nesklouznout k hadkam? Ja Robin naprosto rozumim!
Rada lidi tu take nadava, ze to bylo moc dlouhe a plne zbytecnych peripetii - ja si to nemyslim. Ja si tyto odbocky a vedlejsi dejove linky vychutnaval. Koneckoncu - tak nejak si predstavuji i kriminalistickou praci - mit radu hypotez a postupne je prozkoumavat podrobneji a vylucovat. Bylo to tedy moc dlouhe? Pro me ne, ja byl smutny, ze uz to skoncilo (stejne jako kazdy dil HP a hromada jinych skvelych knih). Ctu pro poteseni ze cteni, nikoliv pro pocet prectenych knih - nimrat se v sedmi stech stranach krasneho pribehu je radost a pozitek. Postavy se stavaji mymi prateli a ja jsem rad v jejich spolecnosti (proto nerad ctu soubory povidek). Uz se tesim na dalsi dil a jsem zvedav, jak se vyvinou osobni zivoty hlavnich protagonistu ;)

27.10.2019 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Mam Backmana moc rad (Ove, Babicka, Britt-Marie) a "Syna" jsem zacal poslouchat jako audioknihu. Dost me to otravilo, vubec me to nebavilo.... :( (Ac muz, nejsem zrovna zastance fekalniho humoru a prvni kapitola mi zase tak vtipna neprisla.)
Nejaky cas jsem to nechal ulezet a ted si knihu precetl sam. A nelituji!!
Backman je niterny a opravdovy. Na rozdil od predchozich knih tato nema pribeh, ale jedna se o radu zamysleni nad podstatnymi vecmi v zivote. I proto si myslim, ze vlastni cteni s vlastnim tempem, pauzami na premysleni a konfrontaci s vlastnimi nazory je tu hodne dulezite.
Nedokazu (po)soudit, ale nedivil bych se, kdyby nekteri ctenari s relativne prikrymi komentari byli bezdetni... ci nezamilovani... :)

S ohledem na tema se primo nabizi srovnani Dominika Landsmana (Denicek moderniho fotra atd.) s Fredrikem Backmanem. Oba se snazi zpracovat totez, oba jsou vtipni, ale kazdy je uplne jiny. Zatimco u Landsmana jsem se chechtal o 106, Backmanuv humor je mily, dojimavy. Pritom jsou oba sebeironicti, inteligentni a zaujimaji stejny (ci hodne podobny) postoj. Coby otec si nachazim svoje u obou autoru :)

02.10.2018 5 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Pokud je Yrsa v necem mistr (ano, je! :)), tak to je staveni atmosfery.
Kniha ma dve dejove linky - vysetrovani pripadu vrazdy a dej pred vrazdou. Obe se mistrne protnou v zaveru. Prvni tretinu knihy se prakticky nic nedeje - vyborne se navozuje atmosfera osamelosti odlehleho statku...
Skvele je, ze i pres zajimave vystaveny pribeh a jeho prezentaci ctenar netusi, kdo je pachatelem. A ze az po docteni knihy si dava do souvislosti ty stripky a indicie (napr. z vypovedi svedku), ktere mu pomahaji slozit cely (dobre promysleny) pribeh...
Pribeh je opravdu mrazivy, mrazive hnusny a brutalni a temer zadna postava neni prilis sympaticka. Dokonce ani hlavni postavy detektivu :D Naopak je sympaticke, ze Yrsa v tymu kriminalistu nechala velmi okrajove vystupovat Huldara a Linu (bylo by divne, kdyby tam nebyli - na celem Islandu zije mene lidi, nez v Brne ;))

Yrsa je na mem top-ten listu, takze velka spokojenost.

26.01.2024 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Cetl jsem Rychlopalbu i Krizovou palbu a byl jsem totalne nadseny. Do Asfaltu jsem se poustel "ostrazite", protoze to je preci jen jiny zanr. Na druhou stranu mam zkusenost s Kotletou (moc libi) i s Kulhankem (nuda). Tak pojdme na to.
Tohle bylo proste... silene. Nechapu, co zerete? Ta vizualni stranka, do detailu vykreslene peklo postavene z asfaltu, to je proste totalni schiza. Moc se mi to libilo!! :)
Je to hodne akcni, rychle to odsejpa (stridal jsem cetbu a poslech - cetba je rychlejsi, ale pri chuzi po meste se cte fakt blbe ;)) , postavy se pekne vyvijeji, jejich priority meni, proste lahudka. Oproti Kotletovi tu je malo sexu (a jedina sexualni scena je fakt popsana velmi stydlive :)), ale to vubec nevadi.
Palec nahoru, pet hvezdicek k tomu a tesim se opet na brzkou shledanou!

11.09.2022 5 z 5