houbaaa houbaaa komentáře u knih

Události vyvolávající emoce a vztek z bezpráví i po tolika letech. Jako témeř místní, z Karviné, jsem něco o Životicích slyšel, ale až teď jsem poprvé viděl celý obraz a detaily, které se Karin povedlo oživit v poměrně útlé knížce velice čtivou formou.

02.05.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tři generace obyvatel Karvinska vylíčené v překvapivě čtivém historickém románu. Všechny podstatné události té doby jsou zde přiblíženy čtenáři na životních osudech několika rodin. Kniha mě chytla od první kapitoly a v podstatě ani jednou jsem se nenudil. Možná na to mělo vliv i to, že z tohoto regionu pocházím a všechna místa i historii z vyprávění prarodičů znám. Nemůžu dát jinak než plný počet hvězd.

01.10.2020 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Jakožto místnímu mi kniha učarovala, ale myslím, že i nekarviňákům se příběh musí líbit. Až se nechce věřit, co naši předci všechno museli zvládnout, naše dnešní problémy s tímto vypadají jako malichernosti.

14.08.2022 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Mám rád Jižní Čechy a knihy Jiřího Hájíčka jsou mi sympatické. Pohodová, čtivá oddechovka, která si na nic nehraje! Kniha má zvláštní atmosféru, která je mi něčím blízká, ale nedokážu popsat čím.

08.07.2021 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Pomíjivost lidského života vylíčená ve velmi silném příběhu z Druhé světové války. Nekonečná lidská hloupost, ale stejně tak i láska a dobré srdce jsou tu s námi od pradávna, což činí poselství této knihy univerzálním - dělejme věci tak jak je cítíme v danou chvíli a neodkládejme je na příhodnější čas, protože už to pak nemusíme stihnout.

22.10.2019 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Hodně smutné a zajímavé téma zároveň. Kniha dává možnost nahlédnout do osudů lidí a systému fungování v zemi, o které se toho ví tak málo. Doporučuji přečíst každému komu připadá, že se má špatně!

26.07.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Myslím, že vše již bylo napsáno níže. Pohádka pro dospělé, která vám na první čtení neodhalí všechno a proto je fajn si ji přečíst vždy po pár letech znova, a pak zase znova a tak dále. Postupem věku v ní budete schopni najít víc než při předchozím čtení.

17.07.2020 5 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Cestování není jen o nahánění zážitků a návštěvě co nejvíce míst, ale i o rozjímání a přemýšlení během cesty samotné. Jaké jsou osudy lidí, které potkávám a kam mě posouvá vztah s lidmi, s nimiž cestuji? Cestě, která není sdílená s ostatními, vždy něco chybí. Tereza si tyto vjemy z cest zaznamenává a dává tak nahlédnout do svých pocitů, jenž během dobrodružství prožívá. Hvězda navíc za krásné zpracování knihy a fotografie.

11.02.2021 4 z 5

Básně Básně J. H. Krchovský (p)

Moje nejoblíbenější básnická sbírka. Punk až na půdu!

29.12.2020 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Humor Ládi Zibury mi prostě sedí a snad u žádných jiných knih se mi ještě nestalo, že bych se zasmál při čtení nahlas a manželka se mě ptala, jestli jsem normální :-)

Putování po Česku je příjemnou sondou do naší národní nátury a přestože spousta míst, které Láďa navštíví, je notoricky známá, i tak jsem se výborně bavil a dověděl i něco nového. Za mě jasných pět hvězd!

25.01.2022 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Dočetl jsem právě knihu nebo se dokoukal na film? Děj má spád od začátku do konce a prakticky do poslední části jste v napětí, co se z toho vyklube. Velice zdařilá Holeovka.

10.03.2020 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Kniha popisující události tisíce let staré, které jsou však aktuálnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Nahlédnutí do života ve starověku pro mě bylo velice osvěžující a všechny hvězdy si tato kniha bez debat zaslouží. Minimálně už jen kvůli jejímu rozsahu.

31.12.2022 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Slovy klasika...Série o Harry Holeovi tě ohromí Karle, ale tohle, tohle tě dojme...Nemůžu si pomoct, ale neholeovky se mi čtou vždycky lépe. Stejně jako před tím Syn, tak i teď Království, se čtou jedním dechem a jeden přemýšlí, kde na to všechno ten Nesbo vlastně chodí a co se mu všechno musí honit v hlavě. Jestli on nakonec taky nebude docela podivín.

06.05.2021 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Člověk by si řekl, že v té záplavě fotek na instáči a facebooku z exotických míst, bude cesta po Evropě spíše nudnou záležitostí, ale opak je pravdou. Zibura baví svým milým humorem a cestou po známých i méně známých místech dokazuje, že i doma v Evropě je to fajn a pořád je zde co objevovat. Určitě nejzábavnější cestopis, který jsem kdy četl.

30.12.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha, která se pomalu stává realitou, jež s nekritickým nadšením vítame a přijímáme.

07.03.2017 4 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Knížku jsem si přečetl v rámci Čtenářské výzvy 2016 (Kniha o přátelství). Musím říct, že jsem se na ni docela těšil a čekal jsem minimálně stejnou zábavu jako byl televizní seriál. S knihou jsem se však šíleně trápil a dočetl ji pouze z povinnosti. Vůbec mě to nebavilo.

01.12.2016 1 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Fujtajxl, ani se mi to nechce komentovat!

25.05.2023 1 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Maja Lunde se pouští do příběhu o stavu naší budoucnosti a na dvou paralelních příbězích z minulosti a současnosti vysvětluje, proč jsme se k tomuto stavu dopracovali. Chvílemi mrazivé čtení, které nutí k zamyšlení, ale každá zápletka se nakonec vyřeší tak nějak jednoduše až povrchně. Příběh Tao je nejsilnější, William a George jsou čtiví méně, ale celkově se mi četla o chlup lépe než kniha Modrá s podobným konceptem.

05.02.2020 4 z 5

Podzemní železnice Podzemní železnice Colson Whitehead

Je dobré si uvědomit, co všechno stálo za budováním USA. Do přečtení této knihy, jsem se nad tím nikdy příliš nezamýšlel, i když je to historie poměrně známá z mnoha filmů. Paralely této doby jsou stále aktuální i v době současné. Jsem také rád, že jsem se díky této knize dozvěděl o existenci podzemní železnice (i když to, jak je vyobrazena zde, je spíše fikce). Kniha dává navíc naději, že v každé době se vždy najdou lidé bojující za spravedlnost a dobro obecně.

28.12.2018 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Depresivní čtení, které se ale kupodivu skvěle čte.

06.11.2016 4 z 5