horkosladka horkosladka komentáře u knih

Nanao Nanao Nanao Sakaki

Posaď se vně své mysli.
Vzlétni a nech mozek dole.
Svět je pouhý sen, klidně zešil.

Chceš-li být věčně mlád
Chceš-li zachránit svět,
Rozbij zrcadlo.

17.01.2017 5 z 5

Láska - Psychologie jednoho fenoménu Láska - Psychologie jednoho fenoménu Peter Lauster

Jak vzniká láska?
Rozhovor s Hansem
32 let, rozvedený, samostatný podnikatel

Hans: "Potřeboval bych radu psychologa. Jak to mám udělat, když se chci přiblížit k někomu, koho mám rád, a když mi záleží na tom, aby se do mě zamiloval?"
Psycholog:"Očekáváš ode mě tipy a rady, jak bys mohl dokázat, aby se do tebe nějaká žena zamilovala, ale to ti dát nemohu. V lásce jde nejprve o to, abys pociťoval lásku k druhému ty. Když miluješ, skutečně miluješ, pak je vše v jiném světle. Nejprve jsi šťastný ze své lásky, která ti dělá dobře, že miluješ, je to pro tebe krásný zážitek, který ti přináší uvolnění a pocit štěstí. Otázka opětování lásky přichází teprve potom. Je také samozřejmě možné, že ty druhého nemiluješ a přesto se pokoušíš, aby on se zamiloval do tebe. To je zcela vědomá strategie, jíž sleduješ, aby tě milovalo co nejvíc lidí, abys sklízel komplimenty, aby tě druzí oceňovali. Chci věřit, že tohle není tvůj cíl, že ti nejde o pouhé sebepotvrzování, ale o lásku.
Ale zpět k tvé otázce. Cítíš tedy lásku k některému člověku a chceš, aby i on miloval tebe. Snažíš se dosáhnout tohoto cíle. Tato snaha vychází z rozumu, jako ostatně všechno snažení. Jakmile ale očekáváš, snažíš se atd, škodíš sám sobě.
Hans: "Tomu nerozumím. Je přece přirozené, když doufám, že bude má láska opětována, když si chci lásku druhého vydobýt."
Psycholog:"Vydobýt? Kde je dobývání, je boj, a kde je boj, tam je utrpení. Měj důvěru a distancuj se od chtění a usilování. Když miluješ, potom lásku projev.
Láska je náhoda. Láska se ti přihodí, nemůžeš ji vynutit nebo dosáhnout ctižádostí či taktikou, jako se dělají obchody. Láska je náhoda a ne plánovaný obchod. Když zapojíš myšlení, láska ti ulétne oknem a ty skončíš u vztahu: Já ti dám to a ty mi za to dáš tohle.
Dar je, když někoho miluješ a dar je, když on miluje tebe. Neměl by tě milovat proto, že ty miluješ jeho, ale měl by tě milovat nezávisle na tom. Potom můžeš zakusit skutečné štěstí. Neusiluj o lásku druhého, sám miluj a všechno ostatní přijde samo. Lásku si nemůžeš koupit. Láska vzniká spontánně prostřednictvím smyslů. Láska je nejvyšší senzitivita. Člověk je na tomto světě, aby rozvíjel schopnost lásky. Milovat, to je tvá jediná možnost, protože jen tak se můžeš uskutečňovat. Když se tomu bráníš, bráníš se životu a tvoje vitalita bude trpět duševní poruchou, depresí. Musíš se tedy otevřít lásce, důvěřovat. Musíš být senzitivní, abys mohl milovat. Senzitivita je láska. Když budeš postupovat pouze rozumově, staneš se robotem, vykonávajícím různé funkce, který pouze konstatuje, ale necítí. LÁSKA ZNAMENÁ CÍTIT, NE MYSLET. Láska nepřichází z rozumu, ale ze senzitivity. Štěstí vychází přímo z tebe. Ty jsi senzitivita, ty sám. Čím víc miluješ, tím jsi šťastnější a cítíš jistotu, že tvůj život má smysl.

23.06.2016 5 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Po dlouhé době kniha, do které jsem se od začátku ponořila. Příběh o ,nenormálních, lidech, kteří žijí pod tíhou následků traumatu z dětství. Alice a Mattia, dvě osamělá prvočísla, které spojuje právě ona osamělost. On odmítá svět, ona se cítí světem odmítána. Oba jsou poškozeni tím, co se stalo v jejich dětství. Asociální podivín a matematický génius a fotografka anorektička. Jejich zvláštní a jaksi nedokončený vztah. Tíha jejich minulosti. Snaha být ,normální,. Navzdory depresivnímu téma, celkově příběh nevyznívá skepticky. Spíše ukazuje na odlišnost a problémy v komunikaci ve vztazích. Rozhodně nutí přemýšlet. Konec měl poněkud rychlý spád, trošku zkazil na dojmu, ale určitě knihu doporučuji všem, kteří přemýšlí o životě a cítí se ,divní,.

11.01.2021 4 z 5

Frida Kahlo doma Frida Kahlo doma Suzanne Barbezat

Frida jako žena i malířka je pro mne velkou inspirací. Ráda čtu knihy o jejím životě. Její styl je jedinečný. Síla Fridy Kahlo tvořit, milovat a být činorodá a osobitá navzdory těžké nehodě, která ji způsobila celoživotní následky, mne nikdy nepřestane fascinovat.

02.03.2020 4 z 5

Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis Alfonso Casas

V roce 1991, kdy Freddie zemřel, byl objeven nový asteroid. A v roce 2016 dostal po Freddiem jméno. Může být větší pocta pro Mercuryho, "posla bohů"? :-)

26.02.2020 4 z 5

Čas je výkřik uprostřed noci Čas je výkřik uprostřed noci Pavel Zajíček

Básně, z kterých pocítíte prchavost života, kouzlo okamžiku, nostalgii, meditaci nad časem a životem.

14.01.2020 5 z 5

Ikigai: Šťastný a dlouhý život Ikigai: Šťastný a dlouhý život Héctor García

Myslím, že žít spokojený život je v podstatě určujícím cílem rozumně uvažujícího člověka. Ovšem pod spokojeností si každý představuje něco jiného. "Ikigai" je japonské pojetí smysluplného a vyrovnaného života. Radovat se z blízkosti přátel, ze slunce, ze šálku čaje, z dobrého jídla, z pohybu, z pobytu v přírodě, staráním se o dům a zahradu, o blízké, dělat užitečnou práci, povídat si o tom, co nás skutečně zajímá, neustále se něčím zabývat, dělat to, co nás baví, učit se novým dovednostem nebo rozvíjet to, co v nás už je, mít to s kým sdílet, těšit se z bytí v přítomném okamžiku, to vše je tím, co naplňuje náš život. Umět být vděčný za to, čeho se nám dostává a vážit si drobných maličkostí, nežít v minulosti ani se neděsit budoucnosti - to je nejspíš ten správný recept na duševní pohodu. Japonský přístup "ikigai" může přinést inspiraci i nám Evropanům. Kniha zároveň ale neříká nic zásadně nového.

14.02.2019

Být milován, milovat Být milován, milovat Vladimír Holan

Poslední list se třese na platanu,
neboť on dobře ví, že co je bez chvění, není pevné.
Třesu se, Bože můj, neboť tuším,
že brzy umřu a pevný měl bych být.
Z každého stromu spadne i ten nejposlednější list,
neboť on není bez důvěry k zemi.
Z každého člověka spadne i ta poslední přetvářka,
neboť prkno v márnici je docela prosté.
List nemusí tě, Bože, prosit o nic,
dal jsi mu růst a on to nepokazil.

Ale já...

20.12.2018 5 z 5

Bláhové psaní Bláhové psaní Filip Topol

"Neustálý boj s touhou žít a touhou nežít, i kámen je vyhlazen do jemného dotyku pod pádem zešílevších vod toho nejstrmějšího z vodopádů.
Ztrácím se v hudbě. Ztrácím se v pocitech, ve vlnách, jsem vynášen a ponižován, svět se odvíjí jak horečka, v hlavě mi cválají koně, kopyta víří ten zastřený prach v mém mozku, jak je možné vydržet ten úprk a nezešílet, nezešílet ze svobody, z propasti, z vesmíru, z nekonečna, které mi skýtá má duše, můj mozek, můj nekonečný výlet do galaxií tisíci fantazií?
Ano. Jsem tady. Jsem muž, člověk a svoboden. Mám nespočetné možnosti, jak se zbláznit. Neudělám to. Jsou to nebezpečné výlety a já chci konat dobro, i když bych mnohokrát vraždil..."

30.01.2022

Vyhořet může každý Vyhořet může každý Aleš Cibulka

Líbí se mi, že je kniha napsána z velké části formou rozhovorů. Žádné poučování a návody na život, ale jen osobní zkušenosti a rady několika známých osobností, které si prošly profesním a psychologickým vyhořením. To vše okořeněné komentáři člověka schopného velkého nadhledu, Radkina Honzáka. Jak je v knize trefně poznamenáno, vyhoření se pravděpodobně vyhne člověku bez ambicí, spíše línější povahy, z čehož vyplývá, že nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé, kteří zvládají hodně aktivit, mnohdy workoholici, často lidé v pomáhajících profesích nebo v zaměstnáních, kde jsou neustále vystaveni stresu a nutnosti reagovat a komunikovat s lidmi. Syndromem vyhoření jsou ohroženi také lidé, kteří na sebe kladou vysoká měřítka, touží po dokonalosti a špatně snáší selhání. Přetěžují se, jedou doslova nadoraz, neumí odpočívat, snaží se všem vyhovět i na úkor sebe, jsou sami se sebou navzdory úspěchům mnohdy nespokojení. Vyhořet může opravdu každý, kdo přestává respektovat své energetické hranice. Naše energie je jako studna, ze které čerpáme energii pro život. Ale není bezedná. Když vodu ze studny vyčerpáme, trvá pak dlouhou dobu, než se studna zase naplní. Vyhoření se projevuje zejména psychosomatickými potížemi - celkovou únavou, ztrátou zájmů, stažením se ze sociálních kontaktů, podrážděností, bolestmi hlavy, břicha... Symptomů je celá řada, u každého je individuální průběh, ale když zavčasu rozpoznáme plížící se problém, můžeme předejít psychickému a fyzickému kolapsu, jaký si prožil např. Aleš Cibulka.

24.09.2020 4 z 5

Náš dům je v plamenech Náš dům je v plamenech Greta Thunberg

Ze začátku mě kniha bavila. Ale když jsem pochopila, že knihu vlastně napsala Gretina matka, operní pěvkyně, a ne Greta sama, tak jsem byla zklamaná. V podstatě většinu textu se řeší různé diagnózy v rodině Thunbergových, což mě v půlce knížky přestalo bavit. Škoda, některé myšlenky jsou naopak podnětné a nutí k zamyšlení, právě ty, které se týkají klimatické krize. Kniha na mě obsahem působí chaoticky. Kapitolky se na střídačku věnují Gretině autismu, matčině kariéře a ADHD, politice, klimatickým otázkám atd. Ve výsledku dostanete gulášek, který nemusí chutnat každému. Ale něco si přeci jen odnesete. Že být jiný je těžké, ale zároveň to může být vaše přednost. Že svět, ve kterém žijeme, si tvoříme sami a každý se tím, jak žije, podílí na osudu celé planety.

16.06.2020 3 z 5

Moje matka Marlene Dietrichová Moje matka Marlene Dietrichová Maria Riva

O Marlene Dietrich jsem slýchávala dlouho, až jsem si řekla, že se musím podívat na nějaký film, ve kterém hrála. Nejslavnější je asi Modrý anděl. Hlavně se mi ale líbí Marlene jako zpěvačka. S jejím hlubokým hlasem zní němčina krásně a jemně. Kniha vyposlechnutá jako audiokniha. Zajímavé zpracování. Líbil se mi hudební doprovod v pozadí na začátku a na konci kapitol a hlas Vilmy Cibulkové, která mi k Marlene sedí. Vůbec jsem netušila, že milenci Marlene Dietrich byli třeba Jean Gabin nebo Erich Maria Remarque a že jejími přáteli byli Edith Piaf a Ernest Hemingway. Příběh nekonvenční ženy, která ve své době udávala módní směr a navždy se zapsala do kinematografie.

25.05.2020

Zpěvy Maldororovy – Poesie – Dopisy Zpěvy Maldororovy – Poesie – Dopisy Comte de Lautréamont

Dekadence, surrealismus, provokativní text, fascinující poezie.

14.05.2020 4 z 5

Výlevy Nářky Smích Výlevy Nářky Smích Lawrence Ferlinghetti (p)

Touha po pohodlí z nás dělá poseroutky.
Pojďme, vyrazíme do zbloudilé věčnosti.
Někde jsou pole plná skřivánků.

27.02.2020 4 z 5

Krásy na mé vadě Krásy na mé vadě Jaroslav Irovský

Básně o samotě, touhách, pocitech melancholie. Autor má citlivou a jemnou duši, i když v knize popisuje bohémský život.

15.12.2019 4 z 5

tvoje štěstí
má přednost
před štěstím
všech ostatních

...skutečný význam slova "sebeúcta".

27.05.2019 3 z 5

Suši v duši Suši v duši Eva Urbaníková

Velmi čtivé a nenáročné čtení, skutečný příběh. Pohled na Japonsko a japonskou mentalitu očima temperamentní Slovenky. Denisa prožila těžké dětství v nefunkční rodině. S vidinou snadně vydělaných peněz odjíždí do Japonska, které si zamiluje, začne pracovat jako hosteska a takto poznává i svého budoucího japonského manžela. Dozvíte se o tom, jaký druh zábavy jinak disciplinovaní Japonci vyhledávají - ať už karaoke bary, love hotely nebo večery strávené ve společnosti atraktivní hostesky, jak si potrpí na tradici, jaké jídlo jedí, jak přistupují k práci, rodině, ke vztahům, co je pro ně "gaman" - pokora... Počáteční láska se mění v nepochopení a neslučitelnost odlišných kultur.

11.03.2019 4 z 5

Extáze: Román o Almě Mahlerové Extáze: Román o Almě Mahlerové Mary Sharratt

"...Byla tu jen s dětmi a služebnou, zatímco Gustav zůstal ve Vídni, kde měl dirigovat koncert na počest státní návštěvy perského šáha. Ale ani v této vzácné chvíli samoty, s pohledem upřeným na nebe a pak na jezero, jemuž už tmavly hřbety vlnek, neviděla nic než svého muže. A neslyšela nic než jeho hlas. Jeho hudbu. Jak se to stalo, že ovládl celou mou existenci, že ji ovládá dokonce i teď, když je pryč a už několik dní mi ani nenapsal? Žiju jen pro něj. Jako bych už vůbec nebyla samostatnou bytostí..."

Román o sebehledání a rozporech Almy Mahlerové, která se vdala za génia Gustava, kterého milovala a podporovala, ale zároveň se toužila vymanit z jeho stínu a být skladatelkou, svobodnou ženou. Alma se vzdá romantické lásky a skládání hudby, aby se stala oddanou a poslušnou manželkou a matkou. Přesto v ní stále hlodá hlas lilith, nespoutané vášnivé ženy, která chce žít svůj vlastní život. Skvěle napsaná kniha popisující období secese, vídeňské prostředí, umělce, opery... Příběh, který vás pohltí.

23.02.2019 5 z 5

Café Robinson Café Robinson Jiří Žáček

Café Trendy

Číst knížky není trendy,
milovat není trendy,
přemýšlet není trendy,

trendy je žít jak dandy,
milovat happy endy
a usrkávat brandy.

Když ne brandy, aspoň vodku,
pak se spláchni do záchodku!

Internetová kavárna

Každý chytrák díky internetu
adresuje světu moudrou větu.
A co vzkážu světu já?
Že v květnu kvetu,
zvláště po tramínu nebo cabernetu.

22.02.2019 4 z 5

Moudrost a vtip Oscara Wildea Moudrost a vtip Oscara Wildea Oscar Wilde

"V životě jsou jen dvě tragédie: jedna nedostat to, co chceme, a ta druhá - dostat to."

"Muž může být šťastný s jakoukoliv ženou, kterou nemiluje."

14.02.2019 5 z 5