HloupýHonza HloupýHonza komentáře u knih

Praha ožralá Praha ožralá Radim Kopáč

Skvělá kniha, díky které se dozvíte plno zajímavých informací a ještě se u toho i zasmějete, kniha je hlavně psaná opravdu čtivě, že jí zvládnete přečíst klidně i za celý jeden den. Je velkou škodou, že plno pěkných hospod, se zajímavou historií už jsou na smetišti dějin a nepodíváme se do nich, to bylo snad to jediné, co mě při četbě této knihy mrzelo. Co mě opravdu hodně dostalo je vyjádření jednoho z autorů (vyjádření není obsaženo v knize, pouze jsem ho slyšel v rádiu), že kniha se schválně prodává v obalu z důvodu toho, aby si čtenář tuto svou knihu mohl polít pivem.

28.12.2021 5 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Co na to říct, Tolkien byl prostě úžasný spisovatel, který měl výbornou představivost a dokázal napsat tak poutavé a úžasné příběhy, zde je to avšak mnohem více temnější. V tomto příběhu je znatelná inspirace různými tragédiemi ze starověké literatury, až je dokáže svou kreativitou lehce dát do kapsy. Toto je opravdu velmi silný příběh, hlavně se mi na něm líbí ta temná atmosféra a určitým způsobem je to i více brutální, vzhledem k okolnostem, které v příběhu nastanou. Myslím si tedy, že čtenáře nováčka Tolkiena, který zná pouze Pána prstenů tato kniha značně překvapí, právě tou větší syrovostí, kde čtenář nenalezne ani jeden vtípek, je to zde pojato opravdu velmi vážně, toť ta inspirace tragédiemi. Opravdu velmi poutavý, baladický příběh o síle osudu, v tomto případě lépe řečeno sudby.

19.12.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Je až mrazivé, jak autor dokázal popsat totalitu do takových detailů, aniž by ji zažil takto surově na vlastní kůži, byl to opravdu vizionář, který se očividně velmi bál velké totality, která by naprosto zabila lidskou důstojnost a samotnou duši. Mistrně popsané nechutné praktiky "Velkého bratra", které jsou bohužel velmi podobné některým totalitním režimům i v dnešním světě. Také jsou velmi skličující pocity hlavní postavy, které vám spustí nepříjemnou, depresivní náladu a vy se snažíte být co nejvíce vděční za to, že žijete v poměrně svobodném státě, protože jediné místo, kde může nalézt alespoň chvíli soukromí, je jen v jeho hlavě, která mu ovšem způsobuje také velké utrpení. Tato kniha je skutečně velký skvost literatury, protože je hlavně velmi důležitá pro všechny z nás, abychom si uvědomili, že o svobodu také můžeme jednou přijít a že i zodpovědnost, aby se to nestalo je i na našich bedrech. Je ovšem bohužel velmi smutné, že se stále najdou lidé, kteří totalitní režim obhajují, což mě vede k otázce takové, že nevím, zda je samotný režim vlastně horší, než tito lidé..

29.09.2021 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Kniha je naprosto bravurně napsaná a fascinující na ní je, že se v ní vyskytuje tolik myšlenek, až vlastně není jisté, co přesně se nám snaží říci. Každý si právě z toho může vzít svůj dojem a interpretovat si to dle svých pocitů a myšlenek. To si myslím, že ne u každé knihy lze. Možná to zde byl i záměr? Kdo ví..

21.09.2021 5 z 5

Horečka Horečka Václav Hrabě

Kniha je vlastně docela o ničem, možná tak ta atmosféra se vydařila a s pocity hlavní postavy budou soucítit především mladí lidé v pubertě, ti jí ocení možná více. Jinak v podstatě nemá co nabídnout, je to jen taková jednoduchá a hloupoučká revolta mladého, hledajícího se člověka.

21.09.2021 3 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Na podobný typ knih u Kinga řada čtenářů není zvyklá, ale vůbec to nevadí, naopak je to doslova povznesení pro čtenářovo srdce, poněvadž dokáže tato kniha pobavit, možná i lehce vyděsit strachem z neznámého a nevyhnutelného, ale hlavně v případě tohoto příběhu dojmout, to se zde velmi povedlo. Je to skutečně příjemné čtení, které mě velmi překvapilo, pokud King bude pokračovat dále v podobných knihách, myslím, že to vůbec vadit nebude, stále totiž neopouští ten svůj mysteriózní styl.

21.09.2021 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Po dočtení jsem nad knihou musel opravdu velmi hluboce přemýšlet, nevěděl jsem, zda se mi vlastně líbila natolik, abych mohl ignorovat jisté obsahové prvky. Už v polovině jsem pochopil, o čem to vlastně je a příběh mi připadal až moc jednoduchý, respektive tedy hlavní myšlenka nebyla nijak hluboce do příběhu zasazená. Proto jsem si celou dobu přál, aby mě konec přesvědčil o opaku a aby myšlenka byla mnohem komplikovanější, což se bohužel nestalo. Ač přístup k životu stylem "věř, snaž se a bude ti splněno" je mi sympatický a určitým způsobem věřím na nějaké splynutí s Vesmírem, tak ovšem s určitými rezervami a zrovna u literárního díla vyžaduji, aby to bylo pojato trochu více kreativněji. Myšlenka o splnění každého přání je zde popsána opravdu velmi bez nějaké hloubky a putování za pokladem není nijak originální, až si říkám, proč je vlastně tato kniha tak úspěšná, když hraje na notu pouze naivní stránce lidské osobnosti, tudíž by se tato kniha dala klasifikovat, jako taková pouhá pohádka pro děti. Kniha se však pěkně četla a jelikož neoplývá mnoha stranami, jako zpestření knihomolského dne je celkem příjemná.

19.09.2021 3 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Nikdy mě nenapadlo, že knížce dám takto nízké hodnocení, jenže zde nejde jinak. Nechci se dotknout těch, kterým se to líbí, ale tohle prostě nelze považovat za kvalitní a umělecké čtivo. Nachází se tu pouze klišé věty, které s oblibou říkají puberťačky, které si myslí, jak moc mají umělecké střevo, a přitom naopak to jejich střevo vyplodí spíš výkal. Opravdu nerozumím tomu, proč je toto považováno za poezii, když to není psáno ani v základních stavebních jednotkách poezie, je to pouze pseudointelektuální výtvor, který vytvoří každý začínající pisálek bez talentu.

18.06.2021 odpad!

Kniha psychologie Kniha psychologie Nigel C. Benson

Kniha nejde úplně do hloubky, ale předává nám a seznamuje nás chronologicky s nejdůležitějšími milníky v tomto oboru a popisuje různé metody, jenž se časem v psychologii objevily a s tím i důležitá díla osobností, jenž se na tomto oboru podílely. Kniha má navíc pěknou grafiku, díky které se vše hezky čte a je to lehce zapamatovatelné. Pro začátečníky jako dělané.

21.04.2021 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Tak jako u filmů, tento díl je nejemotivnější z celé trilogie také v knize. Kniha v sobě má dokonce i zajímavou psychologickou hloubku, popisování vnitřních rozpoložení postav je zde popsáno tak emotivně, že s nimi prožíváte celý ten velký boj, až jsem z toho měl husinu. Troufám si říci, že Pán Prstenů je skutečně to nejlepší, co se v literatuře objevilo, je to tak krásné dílo, které nemá jen tak obdoby. Jsem panu Tolkienovi nesmírně vděčný za to, že vytvořil pro mne tak důležitý milník v mém životě.

20.04.2021 5 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Bukowského poetika s sebou nese špínu, chlast, odpornost, ale pod tím vším se skrývá něco lidského a také i dokonce něžného. Povídky čtenářům nemusí nic říkat, ale nutí je se zamyslet, co jimi vlastně Charles myslel, tím on dokáže fascinovat.

23.01.2021

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 jiných povídek) Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 jiných povídek) Edgar Allan Poe

Upřímně musím říct, že mě lehce mistr Poe zklamal. Hlavní povídka "Jáma a kyvadlo" byla skvělá, hlavně v popsání pocitů děsu postavy, ovšem další povídky byly skutečně velmi slabé, nebyly nijak děsivé, spíš pouze zvláštní, proto mohou na někoho působit pěkně tajemně. "Vražda v ulici Morgue" je dle mého nejlepší povídka, hlavně díky detektivním prvkům, s mysteriózním laděním, které do sebe skvěle logicky zapadají. Jak jsem už ale zmínil, ostatní povídky nejsou tak podmanivé, našel bych těch zajímavých opravdu jen hrstku, tím mě bohužel tento autor docela zklamal, možná je lehce přeceňovaný, ale chápu kontext té doby, pro kterou jeho styl psaní byl značně nadčasový.

19.01.2021 4 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Hlavní povídka "Mlha" je skutečně opravdu velmi strhující a skvěle se čte, opravdu lehce jsem ji zhltnul, napětí je znamenité. Co se týká ostatních povídek, tak je to komplikovanější, některé jsou zajímavé a ty další vás nutí se zamyslet nad tím, pod jakým vlivem King byl, protože jsou absolutně nezajímavé, nečitelné a nechápete jejich význam v této sbírce.

19.01.2021 5 z 5

Superzáhady a zázraky Superzáhady a zázraky Frank P. Jones

Kniha se hezky čte, problémem je ale to, že autor se nám snaží sdělit, že příběhy zde obsažené se skutečně staly, přitom nemáme alespoň nějaké odkazy, které by nám to prokázaly. Tudíž tuto knihu čtěte pouze pro zábavu, nehledejte v tom něco mysteriózního a neberte ji vážně.

15.01.2021 3 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Tolkien byl výjimečný spisovatel, který si na svém díle dal značně záležet, vymyslel opravdu krásný svět a do toho ještě vytvořil i umělý jazyk. Kniha se poutavě čte, pro někoho může však být komplikovaná, poněvadž obsahuje spoustu jmen, doporučuji tedy číst bystře.

15.01.2021 5 z 5

Rammstein: 100 stran Rammstein: 100 stran Peter Wicke

Kniha je určena spíše pro začínající fanoušky, kteří se teprve seznamují se skupinou a zajímají se o základní informace, historii začátků a debutů této skupiny. Neočekávejte tedy encyklopedii. Kniha se ale ovšem velmi dobře čte a nemůže nijak zklamat fanoušky, kteří tuto kapelu poslouchají už nějaký ten pátek.

11.01.2021 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Kniha není samozřejmě nějak monumentální, jako Edda a nenaleznete zde úplně vše z mytologie, jen hrstku příběhů, které se ale hezky čtou a jsou i vtipné. Pro milovníky severské mytologie jako dělané a slouží také i jako průřez základních pojmů pro začátečníky, jenž teprve otevírají brány do tohoto světa.

10.01.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Tuto knihu jsem přečetl až jako dospělý, což beru, jako velké pozitivum, poněvadž jako malý bych tuto knihu asi moc nepochopil, což by byla velká škoda, kniha je celkem komplikovaně napsaná a zcela hodnotná, tudíž nálepka "dětská kniha" je zjednodušující. Kniha je opravdu moc krásná, s hezkými myšlenkami, propletenými symbolikou a metaforami. Velmi dojemná kniha.

10.01.2021 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Ano, kniha jistou symboliku a myšlenky má, ale nejsou nějak komplikované, tudíž čtenář se nemusí ani zamýšlet a hned je mu v podstatě jasné, o co se zde jedná. Velmi přeceňovaná kniha, která si tak obrovský pozitivní ohlas nezaslouží..

28.12.2020 3 z 5

101 kultovních filmů, které musíte vidět než umřete 101 kultovních filmů, které musíte vidět než umřete Steven Jay Schneider

Kniha nabízí pěkný přehled o kultovních filmech, avšak mě docela zklamala absence opravdu velkých kultovních klasik, jako je Pulp Fiction, Taxikář a plno dalších, protože ač se pojem "kultovní film" dá interpretovat plno různými směry, tak chybějící filmy v podstatě každý směr naplňují, tak nevím, proč je tam autor nezařadil. Přesto je to však pěkná filmová příručka.

25.12.2020 4 z 5