HloupýHonza HloupýHonza komentáře u knih

Satanská bible Satanská bible Howard Stanton Levey

Pod pojmem "satanismus" si leckdo představí mnoho věcí, ale není pevně dáno, že to musí být támhle to, či ono apod. Satanismus může s sebou nést pálení kostelů a ničení všeho živého, jak si mnozí představují, ale Anton zde předvádí jiný typ satanismu a v podstatě ho reformuje a přetváří ho spíše ve filozofii a v "lidštější" formu.

Satan je zde víceméně popisován, jako symbol vzdoru vůči křesťanství a celkově náboženskému pokrytectví a odmítá se mu podvolit. Mě osobně se třeba líbí, že neuznává křesťanský způsob nastavení druhé tváře, poněvadž mi přijde nesmyslné a nesprávné takto konat a v této knize se právě píše, že naopak by se dotyčný měl bránit a měl by konat dobro jen vůči těm, kteří si to opravdu zaslouží a neplýtvat dobro na nevděčníky.

Pak však kniha také obsahuje různá kouzla a zaříkávadla, která pro mě ale ruší autenticitu celé knihy, jelikož se celou dobu v podstatě tváří, jako hodnověrná a smysluplná filozofie pro selsky smýšlející lidi. Ač se zajímám o okultismus a nevadí mi temné umění, pro tuto knihu je to trošku fatální problém, který jak už jsem popsal, ruší autenticitu knihy a může mnoho lidí zklamat a veškeré to poselství, o nutnosti rozumu apod. jakoby bylo najednou vágní. Toto pak donutí čtenáře přestat knihu vnímat vážně.

05.12.2020 3 z 5