hledaseniki hledaseniki komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Tady není co řešit, Alena Mornštajnová má dar. Má dar, že její knihy vás pohltí, postavy z knih se stávají skutečnými lidmi, chcete s nimi trávit víc času, chcete je poznat, chcete je pochopit, ta psychologie postav je neuvěřitelná, všední příběh se v rukách Mornštajnové stává nevšední. Je to skvělé!

11.03.2021 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Neskutečně čtivá série na tomhle se shodneme asi všichni, kteří jsme měli co dočinění s Angelou Marsons a její hlavní hrdinkou Kim Stone.
V šestém díle se autorka rozhodla věnovat tématu rasismu a xenofobie, tohle téma je bohužel stále aktuální. Já sama tohle smýšlení nechápu, takže musím říct, že některé pasáže ...no páni, to byla síla!
Pole působnosti v tomhle díle je daleko větší, protože Kim spolupracuje na případu se svým bývalým parťákem a Kimin tým pracuje samostatně na něčem úplně jiném, takže tenhle díl byl o to čtivější, protože každá kapitola byla z úhlu jiného týmu, takže to čtenáře obzvlášť nutí číst.
Já vlastně knize nemám co vytknout, teda něco bych možná měla, tak nějak ty konce mi přijdou docela zalité sluncem, přece jen žádný detektiv nemůže vyřešit každý případ, to by nebylo tolik odložených případů, takže tohle je asi to jediné, co mi na příběhu vadí, jinak si stojím zatím, že Angela Marsons je prostě vynikající autorka, která vás nenechá v klidu a nedá vám spát a donutí čtenáře knihy zhltnout.

20.01.2021 4 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Je to i můj život je kniha, kterou mám doma už roky a stejně tak roky jí odkládám, protože jsem viděla film natočený na motivy této knihy , takže jsem věděla do čeho jdu a protože jsem usoudila, že na tuhle knihu nebude nikdy vhodná doba, dala jsem jí šanci teď. První věc, která mě překvapila, byl fakt, že i přes náročné téma, kterým kniha disponuje se četla velice dobře. Příběh je vyprávěn z několika pohledů a tak má čtenář možnost nahlédnout do uvažování a jednání všech postav. Nemusíme nic nalhávat, tohle je náročná kniha především na psychiku, protože asi nikdo z nás si nedovede představit a samozřejmě ani si nechceme připustit, že bychom něco takového museli prožívat. Je to naprosto nepředstavitelná situace a záleží na čtenáři s kým bude sympatizovat.
Nádherný, smutný příběh jedné rodiny, která se nachází v příšerné situaci.
Jodi Picoult vykreslila naprosto skvostně psychologii postav a jak říkám i přes to náročné téma se to čte dobře a tak nějak tou knihou proplouváte a užíváte si každou stránku knihy.

Kdyby se mě někdo zeptal jestli si knihu ještě někdy přečtu znovu, tak mohu říct, že určitě ne, ale rozhodně stojí za přečtení.

15.08.2023 5 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Nedalo mi to a po předchozím díle Skryté karty jsem se pustila do dalšího dílu a to z mnohých důvodů, které tu nebudu prozrazovat.
Kim Stone mě prostě neskutečně baví, tahle ledová nakopávačka zadků je jedinečná a spolu s ní její tým. S jistotou můžu říct, že tohle je jeden z nejlepších týmu v kriminálních sériích.
Děj příběhu nepřímo navazuje na Skryté karty, nejde ale o jediný případ, který tým řeší a musím říct, že mě mrzí, že se tomu druhému případu nevěnovali o chlup víc nebo alespoň to vyřešení šlo trošku do pozadí, díky hlavnímu případu.

Víte, u téhle série člověk dokáže přivřít oko, protože je to nesmírně čtivé, tou knihou doslova prolétnete ostatně jako u každého dílu a Angela Marsons ztvořila neskutečné postavy a mě hrozně mrzí, že s nimi nemůžu jít na kafe nebo možná po vyřešení případu spíš na pivo.
Tahle série vážně stojí za to!

28.07.2022 4 z 5

To To Stephen King

Stephen King je mistr, což není velké překvapení. V jedné jeho nejznámější knize, kterou je právě TO dokázal něco neuvěřitelného. Příběh byl napsán precizně, všechno bylo detailně popsáno, což mě přivádí k tomu, že někdy ten podrobný popis byl už zbytečně přehnaný, nechci říct, že to bylo nudné, protože to nebylo ani v nejmenším. Co se postav týče, tak King umí dokonale vykreslit charaktery, zvládá to bravurně jako Bachman na 200 stránkách a když si vezmete kolik stran má TO, tak Vám musí být jasné, že to bude mistrovské dílo a taky, že ano. On těm postavám dokáže vnuknout život a jeho práce na postavách je jedním slovem božská. Kniha mě pohltila, postavy jsem si zamilovala ať už samostatně nebo když byla parta Smolařů společně. Slovy nemůžete popsat ten zážitek, který Vám kniha dá a tak je zbytečné se o to pokoušet.Sice jsem knihu četla docela dlouho, ale vzhledem k počtu stránek není divu a nebýt těch podrobností, které jsem mnohdy nedokázala ocenit jsem si knihu užila a rozhodně se musím zase vrhnout na další Kingovku nebo Bachmanovku.

11.10.2017 4 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Poměrně dlouho jsem narážela na Probuzení Simona Spiera u zahraničních booktuberů, a letos jsem se knihy konečně dočkala i u nás a díky bohu čeští překladatelé upustili od myšlenky udělat ze Simona Šimona a ponechali všechno tak jak má být. Milovník Oreo sušenek Simon je středoškolák, který se dostal do nepěkné situace a to kvůli svým emailům, které se staly prostředkem pro jeho vydírání. V minulém roce se psalo o Čtenářích z Broken Wheel jako o feel good románu, ale řekněme si to upřímně jestli je něco feel good, tak je to právě Probuzení Simona Spiera. Tohle je tak milá, upřímná, úžasná kniha, která je sice určena pro mládež, ale já jsem si jí užila stejně, možná ještě víc. U YA literatury se tak často nesetkávám s tím, že bych chtěla postavy z knih znát a přátelit se s nimi. John Green je na tohle specialista, ale pak jsem se s tímhle úkazem setkala jen u knihy Moře klidu, teď mám třetí knížku, která je na vrcholu, protože kdo by nechtěl poznat Simona, Bluea a ostatní postavy, kteří jsou sice středoškoláci, ale nechovají se jako žádná telata. Gay tématiku mám ráda a myslím, že je tahle knížka nesmírně důležitá ať už vás trápí coming out nebo jste heterák, je to jedno, tuhle knihu si zamilujete. Největší problém téhle knihy je ten, že je moc krátká.

10.04.2017 5 z 5

Není zač Není zač Daniel Glattauer

Daniel Glattauer napsal příběh, který by se dal označit mnoha slovy, především je to příběh zcela ryzí, je to vtipné, chytré, originální a přesto je to příběh ze života. Postava Gerolda se čtenářům ze začátku možná nebude líbit, ale můžu Vás ujistit, že si ke Geroldovi brzy najdete cestu. Má výborný smysl pro humor a i když jeho pohled na svět je možná trochu pokřivený, když se nad tím zamyslíte, tak vlastně není daleko od pravdy. Autor se nebojí svým postavám přidat i několik těch špatných vlastností, což zcela dokazuje hlavní hrdina.

V téhle knize prakticky nechybí vůbec nic, je to příběh o vztazích ať už mezi otcem a synem/dcerou nebo o milostných vztazích, problém s prací, příběh se dotýká i sociálních problémů, které jsou všude stejné ať žijete v České republice nebo v Rakousku. Není zač působí hrozně optimisticky, příjemně a dokáže zahřát u srdce a celkově z té knihy čiší lidskost a jestli jsem ztrácela víru v lidi, tak kniha Není zač mi ukázala, že by nad lidmi člověk neměl lámat hůl a proč to říkám, snad protože kniha byla inspirována skutečným příběhem, do jaké míry, to je otázka, ale i tak!
Jestli jsem Daniela Glattauera milovala po knihách Dobrý proti severáku a Každá sedmá vlna, tak už nevím jak bych vyjádřila to, co k němu cítím teď, pro mě je jedinečný autor, který dokáže čtenáře chytnout za srdce a čtenářům nezbývá než ho obdivovat, takže já Glattauera miluji a obdivuji a upřímně doufám, že opět něco napíše a že to bude hodně brzy. Glattauer říká Není zač a já s ním v tomhle nesouhlasím.

09.01.2016 5 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Bože, tohle bylo něco neskutečného. Nemusíte být žádný šachový velmistr, aby jste si mohli přečíst tuhle knihu, z čehož jsem měla trošku obavu. Příběh Beth je pozoruhodný, kniha se čte úplně sama, hltáte jí, otáčíte jednu stránku a užíváte si každou větu.
Walter Tevis přiblížil svým příběhem svět šachu úplně každému a to je řekněme si upřímně vážně umění.

Kniha, která patři mezi ty nejlepší jaké jsem kdy četla a budu se k ní ráda vracet. Jo, tohle bylo stejně geniální jako hlavní hrdinka.

07.03.2022 5 z 5

Poirot a já Poirot a já David Suchet

Poirot a já je kniha, která je milá, upřímná a především velmi čtivá, Suchetův styl psaní mi opravdu sedl, mnohokrát mi cukaly koutky a já se v MHD musela hodně přemáhat abych se nezačala smát nahlas. Příběh mě dokázal zrovna tak rozesmát jako dojmout a to už se žádné knížce nepovedlo hodně dlouho. V knize se navíc objevuje i několik fotek, které vyfotil sám David Suchet, protože je vášnivým fotografem a jeho kniha je jakousi zpovědí o tom, jak se cítil on sám v této roli a co pro něj vlastně znamenala. David Suchet má v mém srdci místo a teď je o něco větší, protože on je jednak velmi skromný člověk, ale i po těch letech nad Poirotem neohrnuje nos spíše naopak.

V mé knihovně má Poirot a já čestné místo hned vedle detektivek Agathy Christie a já s určitostí mohu říct, že stejně jako se ráda vracím k jejím detektivkám, ráda se vrátím i k téhle kouzelné knize, která má pro milovníky Poirota velkou hodnotu.

10.03.2016 5 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

John Green je mistrem svého řemesla, on prostě psát umí, tohle mu nikdo nemůže vzít!

Všechny jeho knihy mi zdobí knihovnu a tak bylo jasné, že Příliš mnoho Kateřin si ujít nenechám, pouhé dva dny postačily k tomu, abych jí dočetla, což svědčí o tom, že to kniha byla vynikající. Stejně jako tomu v každé jeho knížce, tak i tady si přejete, aby jeho postavy vystoupily ze stránek a staly se vašimi kamarády třeba jen na jediný den. Humor je hlavní složkou snad každé Greenovské knížky, ale tady je ve větší míře než jsme zvyklí, což příběhu rozhodně prospívá, postavy hláškují jedna báseň a čtenář se musí jen přitrouble usmívat nad těmi geniálními větami a příhodami které postavy podnikají. Samozřejmě nesmím opomenout citáty, protože on je opravdu básník.
Ze začátku mi trošku vadilo to vysvětlování pod čarou, ale nakonec jsem si po pár stránkách zvykla a nakonec jsem byla ráda, že to tam bylo - jednak to jsou většinou zajímavosti a hlavně se tím i kniha odlišuje od ostatních autorových knih. Každá Greenova kniha je jiná a přesto stejná a přesně proto ho mám tak ráda, takže Příliš mnoho Kateřin nepovažuji vůbec za zklamání!

08.04.2015 4 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Kniha Tajemství letního odpoledne od Kate Morton se mi dostala do ruky poprvé a především z toho důvodu, že byla označena zlatou medailí z edice světových bestsellerů. Kniha na mě při čtení působila hrozně příjemně až jsem z toho byla překvapená, rodinná tajemství, která se kvůli jedné události derou na povrch i když po mnoha letech. Přiznávám bez okolků, že kniha mi v mnoha momentech vyrazila dech, našla jsem tam sice jednu slabší pasáž u které jsem se malinko nudila a byla jsem rozhodnutá za to strhnout jednu hvězdu, ale druhá polovina knihy mi naservírovala velmi zajímavé čtení a dokázala mě plně pohltit vtáhnout do děje, že jsem otáčela jednu stránku za druhou. Líbilo se mi, že kniha byla psaná z několika úhlů pohledu a tak máme možnost přečíst si vyprávění tří žen.
Postavy i celý příběh působí neuvěřitelně reálně, vše je promyšlené do detailů na které autorka dává důraz. Kniha by se dala označit za historický román, který má prvky detektivky a i když nejsem velká milovnice podobných románů Tajemství letního odpoledne mě očarovalo a to doslova a já si určitě nenechám ujít ani další knihy této autorky.

14.12.2014 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Pravidelně se ke knize Deset malých černoušků vracím. Od samého začátku Vás vtáhne a tak se horko- těžko odkládá a proto ji přečtete jedna báseň. Kniha je geniální, a nenudí ani když jí čtete už po cca třicáté (mluvím ze zkušenosti). Jednoznačně jedna z nejlepších knih Agathy Christie.

01.01.2013 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Konečně!
Ano, další z mnoha Darcy Coates a konečně jsem byla uspokojena. Řekla bych stará dobrá Darcy, která vydává poměrně hodně knížek a je to s nimi jak na houpačce. Tajemství sídla Craven Manor bylo skvělé. Mělo to solidní atmosféru, sympatického hlavního hrdinu a samozřejmě díkybohu za to, tam bylo víc postav a ne jen, strašidelný dům, který vydává podivné zvuky, jak to známe z jejích jiných knih.
Knihou jsem opět proletěla, tohle jí nemohu upřít v žádné z jejích knih. Je to čtivé, svižné, nebyla v tom žádná vycpávka, mělo to dobrou zápletku a tohle je rozhodně to nejlepší co jsem od autorky četla. Jo, zase mě dostala a já jí prostě dávám šanci zas a znovu a jak se zdá, vždycky tomu tak bude.

12.12.2023 4 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Nejsem velký nadšenec románů s označením erotický román, ale na knihu Neonoví bohové jsem celkem často narážela a po přečtení anotace jsem se rozhodla knihu vyzkoušet.
Řecké božstvo a vůbec řecká mytologie je má oblíbená a knih s touto tématikou není tolik. Příběh Persefony a Háda mě hodně zajímal a musím říct, že jsem se při čtení vážně bavila. Olymp v moderním hávu si mě dokázal získal a chemie mezi hlavními protagonisty fungovala na výbornou. Od knihy jsem příliš nečekala a asi i proto mě vážně mile překvapila. Zpříjemnila mi pár dní dovolené a vyloženě mi sedla. Není to žádná vysoká literatura, ale to člověk ani nečeká. Kniha na odpočinek, která pobaví a nijak čtenáře nebude pohoršovat, i když Hádes je pěkné kvítko :D

28.08.2023 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Před rokem jsem se pustila do prvního dílu této krimi série s Kim Stone, okamžitě jsem jí propadla. Kim Stone je hrozně zvláštní hlavní hrdinka, i když si jí musíte zamilovat okamžitě, pak se ten vztah prohlubuje ještě víc, fandíte jí, chápete její chování a rozumíte jejím pohnutkám, prostě a jednoduše si vás jako čtenáře získá. Ačkoliv uběhla docela dlouhá doba od chvíle kdy jsem četla čtvrtý díl, okamžitě mě děj vtáhnul a nešlo se od toho odtrhnout.
Další zapeklitý případ do kterého se ještě přimotá dobře známá mrcha Alex, ano měla jsem obavu, protože díl ve kterém se prvně objevila Alex mi absolutně nesedl, ale tenhle mi zase naopak sednul úplně nejvíc a zatím ho považuju za nejlepší. Dlouho nebudu otálet a pustím se do dalšího dílu, protože jakmile s Kim začnete máte problém přestat.
Angela Marsons píše poutavě a každého čtenáře vtáhne do děje raz dva.

13.01.2021 5 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Ostré předměty označeny bestsellerem, to byl hlavní důvod proč jsem se do knihy zakousla (navíc jsem tak trochu sběratelka, co se týče edice světových bestsellerů, jestli jsou zlaté, stříbrné či bronzové). Co Gillian Flynn nemůže vytknout je fakt, že i přesto, že kniha je v několika pasážích místy nudná, přesto je velmi čtivá, vlastně jsem jí přelouskala během dvou dnů a nemohla jsem se od knihy odtrhnout a stále jsem otáčela jednu stránku za druhou a říkala si, až dočtu kapitolu tak končím a pokud něco takového kniha umí je to snad to největší potěšení, které čtenář může dostat. Příběh je zajímavý, ale spíše než by měl thrillerové prvky je hodně o kecech, což Gillian jako novinářka umí výtečně. Nebudu zastírat jisté zklamání, ale za to může spíš propagace samotné knihy, člověk má pak velká očekávání a o to větší je pak zklamání, nicméně kniha je to skvělá, odhalení vraha a celá pointa mohla být o něco delší, takhle to působilo odfláknutě, protože se to nachází na několika posledních stránkách. Přesto dávám s radostí Gillian Flynn další šanci a vrhnu se na její další knihu.

05.01.2014 4 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Darcy Coates je poměrně známá autorka, u nás jí vychází jedna kniha za druhou a proslavila se sérií Strašidelných domů. Do téhle série přesně spadá kniha Duchové rodiny Folcroftů. Autorka nám servíruje nový příběh, jehož hlavními postavami jsou sourozenci, kterým nezbývá než se přestěhovat ke svým prarodičům, které nikdy neviděli.
Autorka celkem tradičně vypráví tento příběh, kde postupně odhaluje tajemství domu a rodiny samotné, pokud jste četli alespoň jednu z autorčiných knih tak víte, že ta šablona je víceméně pořád stejná, což je škoda, protože rozhodně psát umí, kapitoly odsýpají, je to svižné, ale prostě stále tomu něco chybí, něco co čtenáře posadí na zadek. Přesto, že se její příběhy čtou velmi lehce a rozhodně má jako autorka co nabídnout, tak by z té šablony chtělo vystoupit a nedělat pořád dokola tu stejnou chybu a tou je předvídatelnost samotného příběhu.
Přesto všechno její knihy ráda čtu a doufám, že se mé tužby jednou naplní a autorka překvapí.

07.03.2022 3 z 5

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Stříbrná cesta mi zdobila knihovnu od té chvíle kdy vyšla, přesto, že jsem jí vídala všude pustila jsem se do ní až nyní.
Při čtení anotace si řeknete, že jde o další thriller ze Švédska, ale opak je pravdou. Dlouho jsem nečetla něco, co bylo tak mrazivého (ve všech ohledech). Celým příběhem prostupuje temná atmosféra, která na čtenáře dýchá i z těch stránek. Stina Jackson má svižný styl psaní, dokonale vyobrazila psychologii daných postav i přesto, že to není čtení zalité sluncem, stále vás to nutí číst, protože to prostě jinak nejde. Ve své podstatě je to obyčejný příběh, ale Stina Jackson ho napsala neobyčejně.
Syrové, mrazivé, pravdivé, divné....

15.11.2020 4 z 5

Dívky z trajektu Dívky z trajektu Lone Theils

Poté co jsem četla Ta přede mnou, což je kniha z edice světových bestsellerů měla jsem obavy, jak se bude vyvíjet další kniha s touto nálepkou, naštěstí jsem tentokrát sáhla po tom lepším. Dívky z trajektu jsou označovány detektivkou a řekněme si to upřímně, dnes narazit na čistokrevnou detektivku je docela náročné, všude jsou thrillery, psychologické thrillery plné hektolitrů krve a tímhle se Dívky z trajektu liší. Děj proto není nabitý akcí a postupně se k té akční stránce propracováváme, ale velmi pomalu. Hlavní hrdinkou tentokráte není alkoholik, který má problémy s manželstvím, ale jde o mladou ženu, která pracuje jako novinářka. Nora Sandová je výborná hlavní hrdinka a upřímně doufám, že se s ní ještě někdy potkáme. V thrillerech mi obvykle vadí ty romantické linky, které tam dle mého nepatří, ale tady mě to nijak neotravovalo a dost jsem Sandové fandila. Zápletka byla dle mého názoru vynikající, mělo to své vlastní tempo, stejně jako každá stará detektivka a to mi vyloženě sedlo, na druhou stranu v knihách nemám ráda, když hlavní hrdinka má telefon a čtenář nutně musí vědět jakou má značku, stejně tak jde o další spotřebiče nebo elektroniku, pro ten příběh to není nijak přínosné.
Dívky z trajektu jsou příjemným detektivním překvapením a snad se s hlavní hrdinkou ještě někdy setkáme.

23.10.2017 5 z 5

Osudy a běsy Osudy a běsy Lauren Groff

Kniha Osudy a běsy na kterou mě nalákal sám bývalý prezident USA, Barack Obama, kniha rozhodně nepatří mezi takové to oddychové čtení, které rádi vytahuje v letních měsících a kniha to bezesporu není pro každého.
Nejlépe udělám, když o příběhu neprozradím nic zásadního. V několika prvních stránkách může kniha čtenáře dost dobře zmást a to protože se tváří jako jedna z těch romantických příběhů, jenže tady se nebudete rozplývat, ale s největší pravděpodobností, jak samotný název napovídá, budete zděšeni.
Kniha je vyprávěna ze dvou pohledů, nejdříve z Lottova, kdy se dozvídáme o jeho rodině a posléze sledujeme jeho dospívání a seznámení s Mathildou až po jejich společný život a druhá část je vyprávěna z pohledu Mathildy, opět se dozvídáme o jejím dětství a právě to druhé vyprávění je daleko svižnější, vrhá postavy do úplně jiného světla a celkově ta kniha rázem nabírá úplně jiný směr. Lauren Groff je neuvěřitelnou vypravěčkou, která Vás zlomí a dostane na kolena, čtenář jí bude zobat z ruky do poslední chvíle. Přiznám se, že v první části, je ten styl psaní trošku víc popisnější a poetičtější, daleko květnatější, plný metafor, což souvisí s postavou Lotta a místy se mi to pro ten styl špatně četlo. Druhá část je psaná výstižně bez přidaných příkras a kudrlinek, prostě stroze a jasně.
Osudy a běsy mají silný příběh, který nenechá čtenáře v klidu, nutí Vás přemýšlet, obmotá si vás kolem prstu a ani po jeho přečtení nebudete chtít román pustit z hlavy. Navíc autorka tu vykreslila postavy naprosto božsky a nejen díky tomu je kniha vynikající. Za pár let se ke knize určitě vrátím.

11.10.2017 5 z 5