helena842 helena842 komentáře u knih

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Od autorky jsem četla zatím V šédých tónech a Sůl moře, což jsou knihy, které se mi líbily více, ale je to pravděpodobně tím, že jsou mi tematicky blíže. Knížka se nicméně četla výborně, příběh je zajímavý, jen mi možná konec přišel trochu rychlý. Těším se na Mlčící fontány.

11.03.2021 4 z 5

Strážci růže Strážci růže Rebecca Gablé

Nádherná kniha, kdyby to šlo hned bych se pustila do dalšího dílu, doufám, že se dalších dílů ze série dočkáme. Opravdu skvělé čtení. Tento díl se mi líbil ještě více než první Úsměv Štěstěny.

12.05.2024 5 z 5

Ada Ada Veronika Jonášová

Velmi čtivá kniha, líbila se mi zvláště historická dějová linka, která přibližovala události týkající se osudu českých Němců po druhé světové válce. Doporučuji.

24.01.2023 5 z 5

Rukopis z Březinky Rukopis z Březinky José Rodrigues dos Santos

(SPOILER) Druhý díl Kouzelníka z Osvětimi mě vůbec nezklamal, opravdu úžasná kniha, která velmi čerpá z historických skutečností. Stejně jako první díl jsem četla jedním dechem. Tento román je jedním z mála, které opravdu stojí zato přečíst nabídky literatury tohoto typu, která je dnes poměrně široká. Určitě doporučuji.
Kniha mě zároveň donutila pátrat dále po osudech Salmena Gradowského, který pod krematoriem zakopal své zápisky o hrůzách, které zažil. Doporučuji všem Svědectví Salmena Gradowského o rodinném táboře v Birkenau, které se dá dohledat na internetu. Jsou to opravdu silné zápisky, které byly psány přímo v době, kdy byl autor členem Sonderkommanda. Na rozdíl od jiných výpovědí přeživších se dozvídáme opravdu to, co člověk cítil v danou chvíli.

17.01.2023 5 z 5

Za mě skvělá kniha, kterou jsem četla ještě před Svědectvím o životě v KLDR. Jediné, co mi moc nevyhovovalo, že fotografie nebyly moc zařazeny u míst textu, kterých se týkaly a část věnovanou historii bych uvítala v počátku.

14.02.2022 5 z 5

Dívka, která utekla z Osvětimi Dívka, která utekla z Osvětimi Ellie Midwood

Kniha je opravdu skvělá. Obdivuji to, že autorka nenapsala jen poutavý historický román s tematikou holokaustu, který se čte jedním dechem, ale také její obdivuhodnou znalost tehdejších poměrů v Osvětimi a schopnost tyto skutečnosti zapracovat do příběhu. Četla jsem podobných knih spoustu a za touto je vidět opravdu hodně práce a kniha mě navíc opravdu bavila! I když jsem to původně neměla v plánu, tak si přečtu a moc se těším na Houslistku z Osvětimi a také doufám, že u nás budou vycházet další knihy autorky, která důstojným způsobem připomíná holokaust. Moc doporučuji všem!

05.01.2022 5 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Mika Waltari

Opravdu úchvatný historický román, zatím asi jedno z nejlepších co jsem od Waltariho četla, i když všechny knihy byly skvělé :-) jdu se vrhnout na druhý díl.

30.11.2021 5 z 5

Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

Waltari mě opět nezklamal, moc krásný román.

22.11.2021 5 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Ani poslední díl mě nezklamal, po Na věky věků se mi z celé série líbil nejvíce.

25.10.2021 5 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Ke knížce jsem se dostala úplně náhodou a jsem za to ráda. Četla jsem jí prakticky jedním dechem, opravdu velmi zajímavý a čtivě napsaný příběh. Doporučuji.

21.09.2021 5 z 5

Časy se mění Časy se mění Anne Jacobs

Nakonec jsem přečetla celou sérii, není to špatné čtení, ale úplně nadšená jsem z knih nebyla.

19.04.2021 4 z 5

Duchové K2 Duchové K2 Mick Conefrey

Kniha, která popisuje historii dobývání K2, ale vše je popsáno velmi dobrodružně, tak že vás čtení bude opravdu bavit.

08.04.2021 5 z 5

Svědkové z továrny na smrt Svědkové z továrny na smrt Eric Friedler

Opravdu velmi zajímavá kniha, která popisuje hrůzy, které byli nuceni členové zvláštního komanda zažít. V knize jsem se dozvěděla spoustu nového. Doporučuji.

03.04.2021 5 z 5

Peklo blízko nebe Peklo blízko nebe Jon Krakauer

Knihu už jsem četla dvakrát a mohu ji opravdu doporučit. Krakauer záživně popisuje okolnosti tragédie, která se stala v roce 1996 na Everestu. Doporučuji.

Vzpoura v Treblince Vzpoura v Treblince Samuel Willenberg

Autor opravdu poutavě popisuje to, s čím se v Treblince setkal. Seznamuje nás s tím, jak tábor fungoval a jak plánovali vzpouru, i jeho následný útěk a skrývání. Opravdu velmi zajímavá kniha, kde jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí o Treblince, o které jsem do té doby moc nevěděla.

Země bez Boha Země bez Boha Ota B. Kraus

O koncentračních táborech jsem četla spoustu svědectví, ale tato kniha je opravdu jedinečná. Autorovi se opravdu podařilo zachytit utrpení, které lidé prožívali a vše popisuje až skoro básnickým a metaforickým jazykem. Všem doporučuji.

Čtyři ženy a jeden pohřeb Čtyři ženy a jeden pohřeb Narine Abgarjan

Za mě ještě lepší než Tři jablka spadla z nebe

20.01.2024 5 z 5

Nepřátelé lidstva Nepřátelé lidstva Mika Waltari

Výborná kniha, jedna z nejlepších, které jsem od Waltariho četla. Text je opravdu hutný, ale Nepřátelé lidstva mi připadaly čtivější než Waltariho ostatní knihy. Určitě doporučuji, spolu s Jeho království pravděpodobně mé dva nejoblíbenější kousky od tohoto autora.

22.02.2023 5 z 5

Holocaust - Slepá kolej dějin Holocaust - Slepá kolej dějin Roman Cílek

Skvělá kniha, která zobrazuje soudní proces s Karlem Wolffem, který je proložen několika strhujícími příběhy přeživších holocaustu. Kniha se mi četla dobře a dozvěděla jsem se spoustu nových skutečností. Určitě doporučuji.

15.11.2022 5 z 5

Velká iluze Velká iluze Mika Waltari

Od Waltariho jsem četla lepší věci, ale i přesto se mi kniha líbila. Doporučuji.

21.12.2021 4 z 5