heavy66 heavy66 komentáře u knih

Srdcerváč Srdcerváč Boris Vian

"Tvrdíte, že věříte v Boha, protože chodíte v neděli do kostela, protože špatně nakládáte se svým bližním, protože nevíte, co je hanba, a protože vás nehryže svědomí...Co je mi do vašich polí! Co je mi do vašich dobytčat a dětí! Žijete nečistý a hmotařský život. Nevíte, co je luxus..A já vám ten luxus nabízím: nabízím vám Boha...Bůh však nemá rád déšť...Bůh nemá rád vičku, Bůh se starou belu stará o vaše vičky a zábavičky. Bůh, toť poduška ze zlatého brokátu, toť diamant zasazený do slunce, Bůh je vzácný šperk vytepaný z lásky, to jsou elegantní čtvrti, hedvábné sutany, vyšívané ponožky, náhrdelníky a prsteny, Bůh toť nepotřebné, zázračné, toť elektrická monstrance...A pršet nebude!"
Pěna dní je o lásce až za hrob, a Srdcerváč je strašně temným a depresivním pokračováním toho příběhu - narodí se děti, a láska se redukuje na bolest, krev, strach, sex, hovna, hřích, vězení a smrt....Brr!
Je to skvělý román.

10.12.2016 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

....tak já už samozřejmě vím, že Hedvábník je lepší než Kukačka! Je to dobře napsaná detektivka s postupně budovaným napětím a akčním závěrem. Téma brutální vraždy podle zvrhlého románu může navenek vypadat jako inspirace Kingovou Misery nebo Temnou polovinou, ale brzy zjistíte, že se jedná o originál. Pachatele jsem tipoval (a kupodivu správně) asi v polovině knihy - ta indicie, která k němu vůbec nevedla, se nedala přehlédnout. Celkový dojem z Hedvábníka dobře charakterizuje autorův citát - "jestli toužíte po celoživotním přátelství a nezištném kamarádství, běžte do armády a naučte se zabíjet. Pokud chcete po celý život uzavírat dočasná spojenectví s druhy, kteří budou oslavovat každý váš nezdar, pište romány!“

20.11.2016 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

V Kukačce jsem se ztrácel, protože svět modelek a módních návrhářů je pro mě vzdálenější než planeta Jupiter. Obě hlavní postavy detektivů jsou zajímavé, neotřelé a chemie mezi nimi funguje dobře, ale dlouhé rozhovory bez napětí se spoustou nezajímavých lidí, ze kterých se nakonec vyklube (celkem překvapivě) pachatel, mě spíše uspávaly. No ale co, je to Robertův první román, příště to může být mnohem lepší...!

20.11.2016 2 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

"Vy, jenž dalekosáhlým během svým, co ramenem tajemným zemi objímáte,
vy hvězdy rozplynulé, stíny modra nebe, vy truchlenci, jenž rozsmutnivše sebe,
v tiché se slzy celí rozplýváte, vás já jsem posly volil mezi všemi.
Kudy plynete u dlouhém dálném běhu, i tam, kde svého naleznete břehu,
tam na své pouti pozdravujte zemi.
Ach zemi krásnou, zemi milovanou, kolébku mou i hrob můj, matku mou,
vlasť jedinou i v dědictví mi danou, šírou tu zemi, zemi jedinou!"

- Takhle krásně vyjádřit lásku k rodné hroudě, KHM byl veliký básník!

09.10.2016 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Francouzská odpověď na úspěch severské drsné školy! Hory, sníh, mráz, mlha, vítr, strašidelný dům, příšerné zločiny, temná tajemství, a charismatický vrchní vyšetřovatel, osamělý a frustrovaný podobně jako Harry Hole. Pravda, je to tak trochu scifi, na štíru s logikou, překombinovaný konec, tam kde Harrymu stačí chlast, je zde příliš vážné hudby, latinských citátů, a zkoumání detektivových niterných citů a pocitů. Ale příběh je napínavý, plný nečekaných zvratů, jak má správná detektivka být!

10.07.2016 4 z 5

Druhá světová válka Druhá světová válka Antonín Šnejdárek

Dějiny II.světové války pohledem českého "historika" z r. 1960 - "Americké a britské reakční kruhy bojující po boku německých fašistů proti Sovětskému Svazu a pokrokovému lidu svých zemí" - a jiné podobné perly. Kromě datové posloupnosti a rejstříku osobností II.světové války je to bezcenný brak! Jako bych slyšel učitele občanské nauky mého gymnázia začátkem osmdesátek. Nevyhazuju knihy, ale tahle šla do tříděného odpadu!

25.06.2016 odpad!

Mika Waltari byl nadán zázračnou mocí. Odfoukl prach z pískem zavátých sárkofágů, probudil mumie faraonů, a namíchal koktejl z vody posvátné řeky Nil, legend, pověstí a skutečných událostí, plný zářivých barev a života.
A ty, milý čtenáři, pluješ po Nilu na rákosovém člunu do královského města Vesetu, putuješ zemí Kemet okolo pyramid a chrámů mocných bohů do města Babylonu, plavíš se na mořském korábu na ostrov Kréta, jedeš na bojovém voze po sinajské poušti, a popíjíš ten koktejl a užíváš si úžasnou cestu dávno zaniklým světem, do kterého tě autor laskavě pozval.

22.06.2016

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Teď, právě teď jsem to dočetl a jsem plný dojmů! Dan Brown za pomoci turistického průvodce popsal (velice zdařile ****) v prvních třech čtvrtinách svého románu trasu orientačního závodu Věčným městem. Když konečně oběhl všechny kostely a baziliky, na chvíli se zastavil, vyhulil velikého jointa, nasál dlouhatánskou lajnu a napsal čtvrtinu poslední! Po odhalení tajemství neposkvrněného početí jsem přestal nevěřícně kroutit hlavou , a ten, kdo se smál mými ústy, musel být dozajista samotný........
"Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností, sobectvím a tyranií lidské zloby. Požehnán buď ten, kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty, neb ten jest skutečným pastýřem a spasitelem zbloudilých dětí. A já srazím k zemi mocným trestem a divokým hněvem všechny, kdo se pokusí otrávit a zničit mé bratry. A když uvalím svou mstu na tebe, seznáš, že jméno mé je Bůh!"

Mimochodem, víte, že žulový obelisk stojící na III.nádvoří Pražského Hradu byl navržen architektem Josipem Plečnikem a vztyčen v roce 1928? Horní zakončení obelisku ve tvaru pyramidy z pozlacených ocelových profilů, jaké se používají pro jaderné reaktory, bylo provedeno až v roce 1996 na popud prezidenta Václava Havla. Je všechno jenom náhoda?

28.05.2016 2 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Dan Brown je takový spisovatel televize Nova. Jeho knihy jsou nablýskané, napínavé, čtivé, prokládané reklamou - zašifrované pouzdro s tajemstvím svatého grálu otevřené známou PC značkou, to je důmyslná ukázka product placementu! - ale prázdné díky logickým nesmyslům jako například, že se Magdalena ukryla v židovské komunitě ve Francii v roce 33 n.l.
Naštěstí pro něj se katolická církev nechystá vyhlásit fatvu, takže se Dan nemusí skrývat jako Salman Rushdie.

26.04.2016 3 z 5

Zlo přichází třikrát Zlo přichází třikrát Svatopluk Doseděl

Jarošov nad Nežárkou, včetně okolních lesů, luk a hájů, je pro mě místo zalité sluncem, plné pohody a klidu. Povídky jsou dobré (mě osobně se nejvíc líbil Batalion), ale příliš vážné, temné a naturalistické, což s pohodou a klidem Jarošova nekoresponduje. Potřebovaly by okořenit kapkou švandrlíkovského nadhledu a humoru!

16.03.2016 3 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Buď můžeme Syna číst jako napínavý detektivní román drsné školy, kde hlavní vyšetřovatel připomíná poručíka Colombo (s rozdílem, že jeho žena nevidí, ne že ji nikdo neviděl), a hlavní hrdina je mcbainovsky sledován očima nezaujatých svědků, kteří nemají pro další děj žádný význam.
Nebo se na román podívejme jako na biblické podobenství.
Pozor je to SPOILER!
Musel jsem si vzít na pomoc Wikipedii.
U Sonnyho je to zřejmé - Syn boží, který na sebe bere hříchy druhých, dává odpuštění, uzdravuje dotykem ruky, pečuje o ty nejubožejší, vystupuje z hrobu (vězení), aby spasil svět!
Šimon Kéfas - apoštol Šimon, kterému dal Mesiáš přezdívku Skála, aramejsky Kefas, česky Petr. Třikrát Ježíše zapřel, a pak ho následoval do hořícího Říma, aby pro něho zemřel.
Marta - praktická žena, sestra Lazarova, kterého Ježíš vzkřísil z mrtvých. Marta se přátelila s Ježíšem a právě ona uvěřila, že je Mesiášem, Synem božím, který přišel na svět!
Markus - evangelista Marek, který psal o životě a smrti Ježíše, ale nebyl očitým svědkem událostí, psal to, co se dozvěděl z doslechu - v románu vidí jen to, co se odehrává ve žlutém domě.
Ukřižování - scéna s naušnicemi na straně 257!
Pontius Parr, policejní ředitel, neboli Pontius Pilatus, prokurátor Judeje, který zatkl a odsoudil Ježíše.
Kalle Farrisen, drogový dealer, neboli Farizej, pokrytec, který vydává svoje bližní na smrt!
A Levi Thou?
Tahle hádanka mi dala vážně zabrat! .....Leviathan, pekelný kníže, veliká mořská příšera - velryba, závist, jednota pořádku a chaosu, hmoty a antihmoty, jing a jang.....odraz na vodní hladině!

Otázkou tedy není zda, ale proč? Hledání důkazů bylo vzrušující, ale nejsem zběhlý v čtení biblických textů, abych pochopil, jak to vlastně autor myslel?! Třeba mi s tím někdo pomůžete!

P.S. A co Ab Lofthus, Sonnyho otec, policista a zápasník? Ab jako Abel, který byl zabit bratrem Kainem? Podařilo se mi najít - Herbrand Lofthus (1889-1972), reprezentoval Norsko na letních OH 1912 ve Stockholmu v řecko-římském zápase, lehká váha! Víc jsem o něm nezjistil, kdo ví, třeba byl povoláním policista nebo tesař?!

21.02.2016 5 z 5

Vlčí zub Vlčí zub Jaroslav Velinský

Ota Fink, majitel žižkovské detektivní kanceláře Discret vyřešil svůj úplně poslední případ. Je mi moc líto, už se nedozvíme, jak se bude dál vyvíjet vztah Oty a Lai, co další spolupráce s majorem Maškem, co kamarád Jano, nebo nerudný major Dittrich?! A hlavně, bohužel už žádný další příběh plný záhadných vražd, krásných žen, napínavých situací a vtipných dialogů!

07.02.2016 4 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

"...Klec povolila a Adam se vrhl na žrádlo a zhltl je. Pak si odpočinul a s novými silami se vrhl na další klec a po jisté době zhltl i maso, které bylo v ní. Eva se k němu připojila, a pářili se a sháněli potravu společně. Později se zřítila celá jedna strana krytu, rozbila mnoho klecí a živí se živili mrtvými. A potom slabí živí se stali potravou silných živých, dokud ti, co přežili, nebyli stejně silní. A rvali se mezi sebou a žrali se navzájem.
Adam vládl nade všemi. Byl Král. Až do dne, kdy ho vůle být Králem opustila. Pak pošel a stal se potravou pro ty silnější. A nejsilnější byl vždycky Králem, nejenom zásluhou své síly, ale zásluhou své chytrosti, štěstí a síly dohromady. Mezi krysami."

Poslední odstavec románu říká vše - o té knize, o krysách, o Homo sapiens....

04.02.2016

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Morris Bellamy je dost dobrej magor, ale přece jenom nehodlá vyvraždit celé město, chce si jenom v klidu číst své oblíbené knížky, takže s ním Bill a Holy nebudou mít tolik práce jako s Bradym, který je i v katatonickém stavu mnohem děsivější než Morris v plné akci! Jen počkejte, až se dá zdravotně do pořádku....KLAP, obrázek spadne, a uprostřed zasranýho života nás potká zasraná smrt!
Ve třetím díle Bill zjistí, kdo posílá vraždící psychopaty do jeho města, a došlápne si na poťouchlého škodolibého spisovatele, který tak rád děsí svoje čtenáře! - Nebo to bude jinak? - Hej hou, tak jdem, a už se všichni těšíme!

03.02.2016 4 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Mírové poselství knihy je v pořádku, ale jinak je to napsané velice sterilně s dlouhou řadou velmi nepravděpodobných scén...... Po poslechu Caprice 24 přidávám hvězdu - zajímavá hudba, ztracené duše tam skutečně naříkají!

19.12.2015 3 z 5

Christina Christina Stephen King

Když kniha v roce 1997 vyšla česky, pochyboval jsem, zda do ní investovat peníze, román o strašidelném autu jsem považoval za úlet. Nakonec jsem koupil a nikdy nelitoval. Každému svému autu říkám Christina a dětem rozhodně zakazuji jíst uvnitř hamburgery od McDonalda!
A právě u scény s hamburgrem v kapitole 34 jsem našel zajímavou nesrovnalost. Arnie s Leighou cestou z vánočních nákupů zastaví stopaři...
"Neznámý otevřel zadní dveře Christiny, hodil tašku na zem a vklouzl dovnitř..."
Ale na všech snímcích, které jsem kdy viděl, je Plymouth Fury 1958 pouze dvoudveřový! Bez zadních dveří se ovšem následná scéna s hamburgrem nemohla odehrát tak, jak ji autor vymyslel. Jak je to správně? Nachytal jsem Krále při fixlování?

06.12.2015

Pět Tibeťanů Pět Tibeťanů Peter Kelder

Věřím, že toto cvičení 100% funguje v Tibetu, kde je spojeno s celkovým životním stylem - jednoduchá strava, fyzická práce, nižší míra stresu. Cvičím Pět Tibeťanů pravidelně, více než tři roky a změny k lepšímu na sobě pozoruji. Změny, které nenastaly ze dne na den, ale v delším časovém horizontu jsou docela výrazné. Opravdu zajímavý je šestý ritus na přeměnu sexuální energie. Zvedne vaši celkovou tělesnou a mentální kondici již po několika málo opakováních, ale pokud chcete energii vrátit zpátky, není to úplně jednoduché.

06.12.2015 5 z 5

Posel neštěstí Posel neštěstí Jaroslav Velinský

Počáteční dialog s kráskou ve slunečních brýlích připomíná Čapkovy povídky z jedné a druhé kapsy. Příběh rychle přejde v klasickou detektivku, která udrží čtenáře v napětí až do akčního finále ve stylu mafiánských thrillerů. Vážně dobrý!

25.10.2015 4 z 5

In Pivo Veritas In Pivo Veritas Boris Andrejevič Grušin

V této knize najdete zápisky i z hospod, které už nejsou mezi námi, a na které my pozůstalí s láskou vzpomínáme. A vo tom to je!

14.10.2015 3 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Je to prosté! Jdete, jdete, pořád jdete a když už nemůžete, zemřete!
Motivační příručka pro začínající turisty a fanoušky dálkových pochodů!

14.10.2015