heavy66 Online heavy66 komentáře u knih

Dočteno!
A co?
Nic moc!
Tak jo!

Cormac se jednoho krásného dne probudí s hroznou depkou.
Fuj, to je ale hnus, řekne si, o tohle se musím podělit se svými čtenáři!
nebudu nic vysvětlovat, jenom napíšu, jak se dnes cítím,
beze jmen, co je komu do toho, jak se kdo jmenuje!
bez uvozovek, ať se neví, kdo mluví!
jenom ten hnusnej pocit ať si užijou!

A my, vážení čtenáři, hledáme hluboký smysl tohoto díla!

Svědectví, Bídné roky, Den Trifidů, nebo Honzíkovu cestu mám raději. Tak jo!
Lady_Ef, díky za výstižný komentář!

11.06.2017 3 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným!

Tak třeba v Česku - mladý, svobodný manažer z Prahy přijede na prázdniny například na Šumavu, v místním konzumu se seznámí s jen o pár let starší rozvedenou prodavačkou s jedním či dvěma závazky, která mu zachrání život, když mu ukáže, které houby v lese jsou jedlé. Chodí spolu do hospody a nejpozději do dvou dnů se sblíží, ale dovolená rychle uteče, a manažer se vrací zpět do víru byznysu. Celý podzim na ni myslí, a na Vánoce se vrací, na běžkách přijíždí k její chaloupce s kupou dárků, s úmyslem zůstat v lůně přírody navždy......

V Norsku je to celé o hodně složitější!

03.06.2017 3 z 5

Žoldáci Žoldáci Frederick Forsyth

Tato kniha nabízí detailní projekt provedení státního převratu, včetně logistiky, rizik, harmonogramu, počtu lidí, zbraní a dalšího nezbytného vybavení. Na větší a rozvinutou demokracii to stačit nebude, ale nějakou banánovou republiku proč ne? Stačí dát dohromady partu vojáků Štěstěny, aktualizovat cenovou úroveň budgetu z 1974 na 2017 a jdeme na to! Přidá se někdo?

31.05.2017

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

"Váš šéf má temné srdce, chlapče, pamatujte si to. A momentálně dostal zase žízeň. Stejně jako ten tam venku. A tahle žízeň je jako požár, právě proto se říká hasit žízeň. Dokud ji oba neuhasí, bude dál stravovat všechno s čím přijde do styku!"

Sériový vrah nemá v Norsku na růžích ustláno. Logicky zamíří do Osla, protože jinde skoro žádní lidé nežijí, a tam ho záhy začne pronásledovat Harry Hole, který výjimečně vypadne od Schroderů před zavíračkou, a uplatní svou intuici a kreativitu k odhalení pachatele. Obvykle musí polknout pár Jimů Beamů jako handicap, aby vyšetřování trvalo alespoň týden a udrželo čtenáře v napětí 600 stránek.

Takže, co román Žízeň? Stojí za to přečíst, protože je temný, brutální, morbidní, zvrhlý!
Jen ten konec, ten konec je tak příšerně kreativní, že vážně nemůžu dát víc než čtyři hvězdy!
Jo, Jo, tentokrát jste to s Jimem Beamem trochu přepískli!

17.05.2017 4 z 5

Čelisti Čelisti Peter Benchley

Je zajímavé nakolik se liší kniha od filmu. Ve filmu je žralok hlavní postavou, kolem které se všechno točí, kniha řeší špatné mezilidské vztahy, ekologická témata, honbu za ziskem, dokonce manželskou nevěru, a žralok je pouze takovým katalyzátorem lidských problémů. Naštěstí Quint je pořád stejný, mezi řádky jako bych viděl Roberta Shaw.

26.04.2017 3 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Career of Evil je pro mě nejlepším dílem celé série. Cormoran nabízí policii a čtenářům několik možných pachatelů, každý je natolik odporný, že lze jen těžko vybrat toho pravého, a proto tentokrát tipuji špatně. Ačkoliv jsem si téměř jist, že autorka chce dovést Robin k oltáři, přece se obávám, aby se jí vrah nevymkl kontrole a Strike nezůstal bez asistentky! Popisné části mi nevadí, protože prodlužují požitek z napětí - prohlížím si na Google mapě bílou zeď továrny BAE Systems v Barrow a kombinuji, kdo z podezřelých je vrahem. Nápovědou je důležitá role textů Blue Oyster Cult, v mládí jsem jejich hudbu hodně prožíval.

22.04.2017 4 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Pomalu pomaličku otevírá autor svůj příběh. Děj knihy se táhne jak líné letní odpoledne. Horké léto, husté lesy, průzračné jezero s chladivou vodou a krásná dívka, která potřebuje pomoc. Ale blankytné nebe se zatahuje černými mraky, Bunkerův zvonek zvoní na poplach, neviditelné dítě pláče a Sára se začíná mračit. Z temných stínů minulosti, na kterou by místní raději zapomněli, se vrací přízrak vraždy a pomsty, kletba spočívající na dětech, jejichž jméno začíná na písmeno K.

11.03.2017

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

SPOILER - nečti dál, kdos dosud nečetl!
Král hororu představuje krále sebevražd, nového biskupa Jima Jonese, který místo pomerančové šťávy rozdává dětem gameboye! Je to vůbec možné? Od Z-Boye medaili nedostal, poslouchá Ozzy Osbourna a Judas Priest, kapely které byly soudně stíhány za údajné astrální projekce ve svých textech a podprahová sdělení nabádající k sebevraždě! o Don't Fear the Reaper ani nemluvě, to je odedávna Králův oblíbený sebevražedný song. Je to vůbec možné? Ano, je to možné, když naše děti hrají celý den na PC, jsou úplně mimo. Buďme bdělí, i když je Brady jenom hlava na klacku!
Dobrý příběh, typicky kingovský horor-scifi kousek do celoživotní sbírky!

05.03.2017 4 z 5

Vlci Vlci František Kotleta (p)

tohle není splatterpunk, to je remake Eduarda Štorcha!

18.02.2017 2 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Moje první skotská "mayovka"!
Napínavý příběh plný deště, větru, vřesu, starodávných gaelských jmen, a obrovského oceánu všude kolem.

14.02.2017 4 z 5

Planeta tří sluncí Planeta tří sluncí Vladimír Babula

Ano, je to lepší než Signály z neznáma! Pamatuji se, že jsem jako kluk četl některé části Planety tří sluncí na pokračování ve starých časopisech.
Hodní soudruzi většinou české a ruské národnosti, za pomoci polepšeného (asi východního) Němce stavějí mezigalaktická letadla, atomové elektrárny, umělé stradivárky, zkoumají cizí planety (pouze vědecky) a od rána do večera myslí na blaho lidstva.
Zlí soudruzi - západní Němci a Američané - nemají ani za mák vědecké disciplíny, zneužívají alkohol, přejí si návrat imperialismu, a jsou po zásluze potrestáni.
Samozřejmě, že je to poplatné době vzniku, ale i vzhledem k textu Signálů si myslím, že tomu soudruh Babula věřil.

12.02.2017 2 z 5

Penězoměnci Penězoměnci Arthur Hailey

Zajímavá exkurze do bankovních praktik poloviny 70.let. Nejsem odborník, ale řekl bych, že se do dnešních časů mnoho nezměnilo - viz americká hypoteční krize 2007 a následná celosvětová finanční krize od roku 2008.
Kniha je psána podle klasického autorova schematu - poctivý sympaťák versus nepoctivý hajzlík, láska, zločin, katarze, happyend. Děj je přiměřeně napínavý zvlášť v závěru, ale vadilo mi hloupé jednání některých postav a i ten happyend byl příliš absolutní.

12.02.2017 3 z 5

Cesta slepých ptáků / Runa rider I.,II. Cesta slepých ptáků / Runa rider I.,II. Ludvík Souček

Oblíbená kniha mého mládí. Skálopevně jsem všemu věřil - od islandských jeskyní až po Mars. Vždyť tam přece byly ty fotky!

28.01.2017 5 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Další příhody Jana, upíra a rytíře bez majetku, který dostal svůj přídomek od samotného krále Jana Lucemburského při kuřácké pauze kdesi na italském venkově.
Opět klasika ve stylu "pure science horror porno fiction Armageddon", ale kromě krve a sexu kniha nabízí také lásku, napínavý děj, a závěr, který vybízí k urychlenému otevření třetího dílu.
Omlouvám se, víc toho tentokrát nenapíšu, jdu si číst!

26.01.2017 5 z 5

Mořský vlk a veselá vdova aneb proti všem Mořský vlk a veselá vdova aneb proti všem Miloslav Švandrlík

Můj první erotický román, který jsem kdy četl! Švandrlík uměl sugestivně popsat erotické dusno, Neprakta zase kreslit vnadné krasavice, bylo to docela vzrůšo!

19.01.2017 5 z 5

Draculův švagr Draculův švagr Miloslav Švandrlík

Draculova švagra jsem četl poprvé asi ve třetí třídě o zimních prázdninách na Šumavě. Knihu jsem si půjčil v hotelové knihovně. Dodnes si pamatuji, jak jsem bál u povídky Šumavský upír!

19.01.2017 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Krvavá romance! Pokud neumíte řídit auto, a máte příliš měkké srdce, takže neobstojíte v drsném kapitalistickém prostředí, zbývá pouze pozice nájemného zabijáka! Nákupy v Oslu nejsou bez rizika, v rybárně načichnete mořskou potvorou, ale zato pizzu vám kdokoli pomůže ochotně donést až domů! Pozor při vánoční návštěvě kostela! Snadno ztratíte hlavu pro dívku z románu Victora Huga! Dobrý příběh, ale Harry je Harry!

11.01.2017 4 z 5

Humor určitě za 5, smál jsem se nahlas, když Tomáš s Klárou Chlumskou zaháněli démony sexuální energií!....
Autor je z Bruntálu, ale s pražským místopisem je evidentně dobře obeznámen, jen z těch Hrnčířů do SAPY pod zemí, no nevím, po silnici je to nějakých 5km!
Knize musím vytknout jednu nepřesnost - Číňanům nás neprodal premiér, ale prezident! :-)

07.01.2017 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Absolutní akční smršť, která obsahuje víc mrtvol než měkkých souhlásek v textu, víc vystřílených nábojů než vyrobí Sellier s Bellotem za rok, víc vtipných hlášek a sexu než kdekoliv jinde mě zrovna napadá! Jdu na další díly!

04.01.2017 5 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

"Vzali jsme se těsně před válkou, dva roky předtím, než vypukla. A sotva jsme začali žít podle svého, zařídili si domácnost, přišla válka. Teď jsem přesvědčena, že válka zavinila všechno, všechna neštěstí, která následovala, a která dodnes doléhají na naši generaci. Dobře se pamatuji na dětství. Zažila jsem ještě dobu, kdy platily ideály pokojného minulého století. Bylo obvyklé svěřovat se hlasu rozumu. To, co člověku napovídalo svědomí, pokládali za přirozené a nutné. Usmrcení člověka rukou jeho bližního byla vzácnost, cosi neobyčejného, událost, která se vymykala z řádu. Vraždy, jak jsme se domnívali, se vyskytovaly pouze v tragédiích, v románech ze světa špionů a v novinách, v kronice události, ale nikoliv v obyčejném životě. a pojednou přišel ten skok z poklidné, nevinné pravidelnosti, skok do krve a nářků, do všeobecného zešílení a zdivočení každodenního a neustálého, skok do uzákoněného a vychvalovaného zabíjení."....(Larisa Fjodorovna Antipovová)

Tak přesně tohle jsem čekal od knihy Doktor Živago. Monumentální obraz dějinného zlomu první poloviny 20.století v Rusku. Podobně monumentální obraz, jaký vykresloval ve svých knihách další ruský laureát Nobelovy ceny, Alexandr Solženicyn. Ale Doktor Živago je o něčem jiném - o střídání zimy a jara, o niterných pocitech člověka, o kontrastu lidského rozumu proti malosti, hlouposti a zaslepenosti, o lásce, která dává člověku zapomenout na fyzické utrpení.
Jen ten nelítostný osud, kterému jedinec nemůže vzdorovat, prostupuje díla obou autorů....

24.12.2016