Hanys_ Hanys_ komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Perfektní. Popis polozapomenutých dějin z polozapomenutého kraje. Přelom století, první světová a následně spor o Těšínsko, který tenhle kraj na dlouho dobu dost ovlivnil.

28.09.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Pokračuje se tam, kde se minule skončilo. Další osudy teď už spíš té mladší generace a zase nic s medem. Sváry Polsko vs Česko, hospodářská krize a nástup Hitlera, koncentrační tábory...Nejsilnější příběhy prostě píše sám život.

28.09.2022 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Člověk se směje, brečí. A pořád dokola. To je Muž jménem Ove. Backman tím svým ležérním stylem zase boduje.

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Maličká útlá knížečka a v ní obrovsky silný příběh. Jak jinak z období komunismu, kdy mladická "blbina" spustí proud šílených událostí.

Nůž Nůž Jo Nesbø

Nesbo zraje jako víno. A příběhy Harryho Holea jsou čím dál lepší. Což je u 12. dílu v sérii něco šíleného.

10.11.2021 5 z 5

Parádní fantasy dobrodružná pohádka. Oproti filmům, které těmi cca 9 hodinami jsou nekonečné, je tohle fakt příjemné čtení.

06.07.2023 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Perfektní sci-fi. Ne že bych jich v tomhle žánru přečetl kotel, ale celkově je tady vidět jak si Weir umí povodit svého čtenáře. Jdu shánět Marťana (ikdyž jsem už film viděl).

03.07.2022 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Četl jsem to po večerech dětem a vlastně mě to dost bavilo. Jako dítě bych si ty knížky asi užíval dost.

10.11.2021 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Wow. Malá knížečka, ale skvěle napsané (přepsané) pocity matky a dcery. Hodně silné.

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Už 13. Harry Hole. Kdo ví, a dočetl tuhle sérii až sem, nemůže být zklamaný. Je to zase perfektní.

06.07.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Těžké čtení. Spousta dopisů, lejster, oficiálních záznamů ze schůzí...A to všechno pro docela jednoduchý příběh. Jsem rád, že jsem to přečetl, ale asi nevím jestli bych to někomu chtěl doporučit.

08.11.2022 3 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Pro mě top knížka roku 2019. Historie jednoho mlýna v průběhu 20. století, kdy se měnily režimy a převlékaly kabáty.

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Trošku mě štve ten název a obal, který evokuje nějakou tragédii na vodě, takže je jasné, co se vlastně na konci stane, ikdyž jsou první 2/3 knížky o něčem trošku jiném. Každopádně knížka jako taková hodně čtivá, střídání vypravěčů super a konec samozřejmě hodně silný.

12.03.2024 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Člověk by si řekl, že Galén byl fakt naiva. A že Maršál byl až moc velký milovník válek, který by nikdy nemohl být skutečný. No ale o dva roky později nemohl být Čapek blíž pravdě. Tím, že tohle je přepis divadelní hry, odpadá popis krajiny a různých vlastně pro příběh ne tak důležitých věcí. Zůstávají jen dialogy. A v případě Bílé nemoci fakt silné dialogy.

06.02.2024 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Po Kunderově smrti jsem sáhl po tom nejlepším co napsal. Odhodil jsem předsudky o jeho životě, a užíval si knížku, která je fakt dobrá. A zase je super, že ne jen na české poměry. Rozhodně od něj budu chtít přečíst víc.

19.08.2023 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Fantazie. Rok vydání 45, ale Orwell tady vykreslil budoucnost Sovětského svazu skoro dokonale. Doufám že je tohle v povinné četbě. 9/10

09.03.2023 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Pokračování Medvědína. Nemyslím že bylo třeba, ale Backman to zvládl zase dobře. Tím svým stylem, kdy jsem si v půlce říkal "sakra, vždyť se tam zas tak moc ještě nestalo" vlastně propluje až k ne tak čekanému závěru. A zatímco první díl na mě působil ještě docela pohodově, tohle už je čistá depka.

10.11.2021 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Skvělé. Pár lidí přežije výbuch a budujou "svět" odznova. Zjišťujou, co je v životě důležité (jídlo, voda, vzduch), a že v nouzi poznáš nepřítele. Fakt je to čtivé, jedinou výtku bych měl asi k tomu, jak tady Merle zobrazil ženské. Jinak skoro bez výhrad.

06.02.2024 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Bylo to moc sci-fi. Jasně, každého napadne, že listopad 89 taky být nemusel, ale tohle bylo prostě až moc dystopické. Nevěřil jsem tomu. 6/10

06.07.2023 3 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Bylo to takové pohlazení na duši. Příběh Kyi se čte fakt dobře, člověk ji fandí (ikdyž některé její rozhodnutí byly dost naivní i na holku bez vzdělání) a za mě i dost zajímavě popsaný ten soudní proces. 7.5/10

09.03.2023 4 z 5