hanka24 hanka24 komentáře u knih

Švábi Švábi Jo Nesbø

Vzhledem k tomu, že jsem četla i jiné severské autory, čekala jsem něco jiného. V tomto případě jsem se do čtení spíše nutila a děj mě vůbec nevtahl.

19.07.2019 3 z 5

Deník Deník Anne Frank

Je poměrně těžké vypustit to, že vy na rozdíl předem od autorky deníku víte, jak vše dopadne. Píše o věcech, které se jí při ukrývání dotykaly, jaké myšlenky, přání, touhy ji napadaly. Několikrát při čtení jsem si říkala, že to třeba nakonec vše dopadne jinak, že na konci bude šťastný návrat z úkrytu k normálnímu životu, hrozně jsem ji přála, jako Anne několikrát zmiňuje, že na podzim 1944 už bude sedět ve školní lavici. Ale nedopadlo to tak, cítím hroznou nespravedlnost. A nerozumím tomu, proč se to všechno muselo stát, kolik mladých lidí si nemohlo splnit svůj sen, dospět, mít rodinu. Člověk by si měl vážit opravdu každé vteřiny, kterou prožije. Jsem sentimentální ano, ale zrovna jsem deník dočetla a tyto pocity nyní takhle cítím.

25.03.2019 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Jako ve všech podobných příbězích, které jsem četla, nepřestává mě překvapovat, jak dokáží lidé zacházet se svým vlastním druhem. Na druhou stranu byla Viola v momentech, které nemusela vůbec přežít, ale našli se tací, kteří ji pomohli, riskovali pro ni. Obdivuji její odvahu i psychiku. Ničí mě to, že i po válce je lidé odmítali, chovali se k nim jako k odpadu. Četla jsem knihu s otevřenou pusou a slzami v očích. Opravdu silný příběh.

26.02.2019 5 z 5

Eva Braunová: 15 let s Hitlerem Eva Braunová: 15 let s Hitlerem Karol Grünberg

Kniha poměrně strohá, v podstatě pokud máte nějaké znalosti o Evě Braunové a její době, nezískáte žádné nové informace.

25.03.2018 3 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Zajímavě popsaný příběh z doby ukřižování Krista. Opravdu mohl některý z poutníků vše toto zažít? Určitě ano. Nicméně Waltari to dokázal popsat tak, jako by u toho on sám byl.

18.03.2018 4 z 5

... a co jsem ještě neřekla ... a co jsem ještě neřekla Ljuba Hermanová

V kostce od narození popsaný život známé herečky a zpěvačky. Nicméně bych uvítala některé kapitoly obsáhlejší, jiné bych mohla úplně vyškrtnout. Používána krásná slovní spojení a obraty, velmi čtivé.

20.01.2018 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Klasické dílo, zpracováno v mnoha různých podobách, přesto mě nikdy nepřestane bavit a sáhnu po něm určitě ještě mnohokrát.

31.12.2017 5 z 5

Vědecké poznání duše Vědecké poznání duše Šrí Šrímad A. Č. Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda

Kniha přibližuji povědomí o Krišnovi, psaná hodně formou rozhovorů. Poměrně mě nebavil jakýsi donucovací tón, který jsem při čtení vnímala. Některé pasáže, především příběhy, poutavé, ostatní poměrně náročné na čtení, zdlouhavé. Věda? Pro mě určitě ne, pro hinduisty možná. Pravdu zjistím v příštím životě ;)

10.11.2017 2 z 5

Memento Memento Radek John

Co k tomuto tématu říct? Co se odehrává v hlavě závislého člověka? Opravdu může pomoct informovanost? Zajímá feťáka, že nemá sterilní jehlu, když potřebuje dávku? Napadá mě spousta otázek, těžko dokážu vymyslet nějaký věcný komentář..

29.05.2017 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Viděla jsem asi před dvěma lety film, takže jsem hlavní dějovou linii příběhu znala. Přiznám se ale, že spoustu momentů jsem si z filmu nepamatovala, možná se tam ani neobjevily, takže bylo super si knížku přečíst a doplnit si příběh. Navíc se mi líbil styl psaní, kdy je jedna kapitola popsána z pohledu jedné postavy a druhá kapitola z pohledu druhé postavy.

30.04.2017 4 z 5

Co si myslí pes Co si myslí pes Heike Schmidt-Röger

Knížka obsahující krásné obrázky, zajímavé poznámky, proč a z jakých důvodů se pes určitým způsobem chová, nicméně je moc útlá na to, aby bylo dále rozebráno, jak určité nežádoucí chování řešit. Ale určitě ji nezavrhuji.

17.04.2017 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Knížka zábavná, čtivá, super odpočinková. Nemůžu se ale zbavit pocitu, že seriál byl prostě především díky hereckým výkonům tak nějak zábavnější. Přesto i knižní formu doporučuji všem.

26.02.2017 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Klasický příběh psaný ve formě lyrické prózy, kdy je potřeba pro skutečné pochopení číst hlavně mezi řádky. Věřím, že by se z tohoto příběhu dal sepsat 500 stránkový román o tom kdo si co myslí, jakou má minulost a budoucnost atd., ale kouzlo by vyprchalo. K příběhu se ráda vracím, nepřestává mě fascinovat.

28.01.2017 4 z 5

Oddechová knížka. Jen jsem asi, ovlivněna hlasy z okolí, čekala, že se budu lámat smíchy na každé stránce a zklamalo mě, že se to nekonalo. Některé pasáže byly zdlouhavé, proložené jen několika vtipnými momenty. Příběh dobře poskládán, jeho myšlenka fantastická.

20.01.2017 4 z 5

Přežila jsem Hitlera. Mladá žena v Berlíně 1940–1945 Přežila jsem Hitlera. Mladá žena v Berlíně 1940–1945 Marie Jalowicz Simon

Fascinující říběh mladé Židovky, které se dařilo žít v ilegalitě přímo v centru Říše. Odvaha, náhoda, štěstí, ochota ostatních lidí riskovat nebo si odříct trochu ze svých zásob jídla, lidskost i v této válečné době, touha žít a nevzdat se, nepodvolit se a zároveň se přizpůsobit, radovat se z každého přežitého dne. A celý tento příběh mohl upadnout v zapomnění, kdyby se hrdinka nerozhodla ho odkrýt na sklonku svého života.

28.12.2016 5 z 5

Bílá smrt - Příběh legendárního odstřelovače Zimní války Sima Häyhäho Bílá smrt - Příběh legendárního odstřelovače Zimní války Sima Häyhäho Petri Sarjanen

Kniha zajímavá, přečtená během pár dnů. Informace jsou stručné, žádné zabíhání do detailů a velký prostor je věnován Zimní válce jako takové a nikoli hlavní postavě. Na druhou stranu, pokud nejste zrovna profesorem historie, určitě bude pro získání nových informací přínosná. Není to psáno ani vyloženě formou faktu, ale spíš je to takové vyprávění se skutečnými událostmi.

31.10.2016 3 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Pohádkový fantasy příběh, některé pasáže mi sice přišly zdlouhavější, někdy jsem se zase nedokázala odtrhnout. Navíc klobouk dolů, že autor napsal tento první díl série v pouhých patnácti letech. Přestože jsem nejdříve viděla film a pak sáhla po knize, neustále dokola jsem se ptala, je to skutečně ten stejný příběh? Nenacházela jsem moc podobností. Takže pokud někoho film odradil, neházejte flintu do žita, knížka je proti němu skvělá.

23.10.2016 4 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Oblíbená knížka z dětství, nádherně psaná, nikdo se u ní nemůže nudit. Vždycky jsem si pejska přála a proto pro mě byla tahle knížka takovou náhradou :)

15.10.2016 5 z 5

Jak to ten pes myslí? Jak to ten pes myslí? Arden Moore

Hezky zpracovaná knížka o psím chování, základní stručné popisky doplněné fotografiemi. Nečekejte žádnou encyklopedii, ale dostačující.

11.09.2016 4 z 5

Gejša Gejša Liza Dalby

Sice subjektivně, nicméně velmi zajímavě popsaný tajemný svět japonských gejš. Autorka ukazuje, že tato tradice, její vývoj, vše kolem tohoto světa květů a jív, není tak jednoduché a pouze "o tom" jak si většina lidí často myslí. Doporučuji k přečtení.

29.08.2016 4 z 5