hanka24 hanka24 komentáře u knih

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Když jsem kdysi viděla film, vydržela jsem pouze asi tak do půlky, u knížky mě to právě od tohoto bodu začalo více bavit. Neuvěřitelný nápad, neuvěřitelná myšlenka celého příběhu. Dojetí a určitá radost z maličkostí střídáno vztekem z bezmoci a podlosti lidí. Občas náročnější na psychiku, ale doporučuji.

02.07.2016 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Krásná kniha plná myšlenek o životě a našem postoji k němu. Obdivuhodná síla mysli malého pastýře, která znamená, že je důležitější, jací jsme uvnitř než kde si stojíme v hierarchii společnosti. Koneckonců toto vždy můžeme změnit tak, abychom dosáhli svého Osobního příběhu.

16.04.2016 5 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Kniha zajímavá, ale asi je potřeba se nad ní zamýšlet trochu jinak, metaforicky možná. Pro tentokrát dávám průměr, ale myslím, že se k ní časem znovu vrátím a pokusím se proniknout více do autorových myšlenek.

28.03.2016 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Knížka super, pořád vás drží v napětí a nemůžete se dočkat vyřešení a pořád přemýšlíte, jak to tedy je. Filmové zpracování jsem neviděla a ani nevím, zda se k tomu ještě někdy rozhodnu. Mám ráda tento typ severských "detektivek", připomíná mi Camillu Läckerberg. Mají zvláštní talent napínat vás co nejdéle :)

16.03.2016 4 z 5

Lída Baarová & Joseph Goebbels - prokletá láska české herečky a ďáblova náměstka Lída Baarová & Joseph Goebbels - prokletá láska české herečky a ďáblova náměstka Stanislav Motl

Kvalitně zpracovaný text o životě této herečky, který zůstává opředený spoustou tajemství. Co je pravda nebo není, nemůžeme soudit. Určitě ale sáhnu i po dalších Motlových knihách.

06.03.2016 5 z 5

(Ne)milostivé léto L. B. - Literární rekonstrukce osudů Lídy Baarové v Berlíně (Ne)milostivé léto L. B. - Literární rekonstrukce osudů Lídy Baarové v Berlíně Vera Vogeler

Musím říct, že to nebylo úplně ono. A největší vinu dávám překladateli. Bohužel moje němčina nedosahuje takových kvalit, abych si knížku mohla přečíst v originále. Překladatel volí někdy až archaistické výrazy, v některé větě naprosto chybí sloveso, takže postrádá smysl, nebo překroucí smysl když je použito místo "přestože" slovo "protože". Z kontextu se vše dá pochopit, nicméně občas se musí člověk hlouběji zamyslet, co tím "básník" chtěl říct. Také jsem v celé knížce čekala více úryvků ze zmiňovaného deníku, ale daly by se napočítat na prstech rukou, na konci se dozvídám, že je překladatel proškrtal, jelikož se jednalo o nedobře stylizované zápisky z pracovního deníku. Celkově je pro mě kniha možná i od autorky samotné zpracovaná tak nějak podivně. Pokud by se vynechaly všechny věty typu "o tom jsme se zmiňovali" nebo "o tom se zmíníme více na příštích stránkách", byla by knížka o 20 stránek tenčí. Asi jsem prostě čekala propracovanější dílo, jestli je to v tomto komplikovaném tématu vůbec možné.

13.02.2016 3 z 5

Hellraiser (dvě povídky) Hellraiser (dvě povídky) Clive Barker

Tento žánr a takový typ povídek jsem četla úplně poprvé. První mě opravdu bavila a dokonce jsem se při ní občas i bála. Druhou jsem sice přelouskala za jedno odpoledne, nicméně ničím mě neobohatila a navíc i nudila.

09.01.2016 3 z 5