hanak_v_exilu hanak_v_exilu komentáře u knih

Dobytí rovnováhy Dobytí rovnováhy Harry Turtledove

Lehký úpadek směrem ke kvalitě prvních dvou dílů. Turtledove se snažil o co nejepičtější zakončení a občas jsem měl obavu, že nic menšího než nukleární zima jeho megalomanii neuspokojí. Nakonec se s vyhrocenými událostmi vypořádal vcelku elegantně. A jak je jeho zvykem, nechal si otevřená vrátka pro další pokračování.

Zbloudilá legie Zbloudilá legie Harry Turtledove

Přečetl jsem první díl a líbil se mi. Po čase jsem koupil druhý díl, přečetl znovu první a ke druhému se nedostal. Po ještě další době jsem koupil třetí díl, znovu přečetl první a znovu sérii odložil. Čtvrtý díl už mám taky. A hádejte co? Přesně tak, po čtvrté jsem Zbloudilou legii nečetl. Ty hezké obálky si ale prohlížím rád. Takže možná, jednou.

01.02.2017 4 z 5

Zvrácení rovnováhy Zvrácení rovnováhy Harry Turtledove

Asi nejlepší díl série. Má jen jednu slabinu. Aby to čtenář zjistil, musí se prokousat skrz cca 1100 stránek první poloviny tetralogie. Sázky se zvýšily. Lidstvo okusilo chuť vítězství a pouhá záchrana života přestává stačit. Mocnosti světa chtějí více. Rasa ovšem není zvyklá prohrávat. Trojka má závratné tempo a konečně působí jako ucelený příběh alternativních dějin Druhé světové války a ne jako sbírka povídek na stejné téma, psaných na přeskáčku.

Porušení rovnováhy Porušení rovnováhy Harry Turtledove

Šok z objevu vetřelců opadl a Lidstvo se staví na odpor. Možná, jen možná může proti nezastavitelnému nepříteli ubránit svou svobodu. Turtledove zmobilizoval staré známé a poslal je do boje proti Rase. Naštěstí jsem druhý díl četl okamžitě po prvním a proto jsem si jejich jména ještě pamatoval. S odstupem času lituji, že autor nepoužil metodu G.R.R, Martina a trochu jejich řady nepročistil. Napětí a tempo by ještě vzrostlo.

Svět v rovnováze Svět v rovnováze Harry Turtledove

Turtledove je grafoman, to je potřeba říct. Jeho rozvleklý, popisný styl nesedne každému. A ten kdo mu dá šanci, tak se ztratí v davu postav. Vypravěčských linií je opravdu hodně, občas se vzájemně prolínají a ne každý působí vždy úplně důležitě. V ději se tak střídají napínavější pasáže s těmi hluššími. Často se mi stalo, že jsem přelouskal dvacet stránek jenom proto, abych se už už dostal ke svému oblíbenému hrdinovi. Kdyby měla knížka o dvě stě stran méně, byla by ještě lepší.

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Poprvé jsem Skleník četl ve výběru Nejlepšího SF z roku 1961 a tam mě úplně uchvátil. Učaroval mi ten naprosto cizí svět plný obrovských možností. O několik let později jsem se dostal k samotné knížce, začetl se a moje nadšení trochu opadlo. Brian Aldiss jakoby nevěděl kam má svůj příběh vést. Nechává postavy putovat bezcílně sem a tam, jen aby mohl popsat co nejvíce z fantaskního ekosystému daleké budoucnosti. V druhé části příběhu už se vyprávění vleče a ztrácí na zajímavosti. Povídková verze se mi líbila víc, i když tuším že zrovna mí oblíbení transorbitální pavouci v ní úplně chyběli.

31.01.2017 4 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Scenárista filmové adaptace poznamenal, že kniha vypadá jako zpráva OSN o zombie apokalypse. Měl pravdu, chlapec. Světová válka Z je zcela jiná než ostatní zombie horory. Ty zpravidla sledují stále se zmenšující skupinku nebožáků prchajících do bezpečí. I takové pasáže se v Brooksově knize objevují. Její podstata ale tkví v globálním záběru katastrofy. Autor střídá vypravěče, lokace i data, a k málokterým se vrací. Píše reportážovým stylem, do kterého občas prosákla akčnější pasáž. Kniha si drží výborné napětí a tempo. A je pekelně čtivá.

31.01.2017 5 z 5

Žába a škorpion Žába a škorpion Jan Drnek

28. říjen 1918 a vznik samostatného Československa byla podle autora zřejmě jen dlouhá cesta od Rakouska-Uherska k Rakousku-Uhersku. Druhý díl převážně pojednává o strastiplném vzniku vojenské a hospodářské aliance zaměřené proti Německu. Tempo vyprávění je pomalé už v první polovině a v té druhé ho ještě zbrzdily přepečlivé popisy výzbroje a rozsáhlé analýzy. Knížka postrádá čtivost a napínavost prvního dílu, na druhou stranu odpadají výtky k realističnosti. Tohle už je čistá fikce, což uznal i sám autor.

28.01.2017 3 z 5

Žáby v mlíku Žáby v mlíku Jan Drnek

Jan Drnek se bohužel nedrží při zemi. Když rekonstruuje skutečné události, píše svižně, čtivě a napínavě. Pak se pustil na půdu spekulací, postupně se přesunul do sci-fi a poté do říše pohádek. Pesimistický závěr pochopitelně nepřicházel v úvahu, ale uvedené by se téměř jistě neodehrálo. Zkrátka řečeno, při Československé armádě stáli všichni svatí, kdežto operace Wehrmachtu daly vzpomenout na rčení - Na posraného aji hajzl spadne. Jakkoliv popis obraných bojů působí velice reálně, nedalo mi to, abych si nevzpomněl na debakly Poláků, Francouzů, Norů nebo Jugoslávců. Nepochybuji, že tamní autoři by také mohli napsat knihu o úspěšné obraně svých zemí.

28.01.2017 3 z 5

Strach nad Bobří řekou Strach nad Bobří řekou Jaroslav Foglar

Pokračování legendárních Hochů od Bobří řeky se vyznačuje velice pochmurnou atmosférou. Na Foglarovu knihu až překvapivě temnou. Odehrává se totiž za Protektorátu a autor v ní popisuje své potýkání s Německou okupační správou. Příběh tedy vychází ze skutečných událostí, respektive z těch co se odehrály během několika let. Částečně popisuje onen dnes už legendární kousek, kdy se Foglar rozhodl uspořádat letní tábor uprostřed zuřící heydrichiády. Během vyhlášeného stanného práva Němci masově popravovali a bylo podezřelé i shlukování tří osob na ulicích, natož výprava několika chlapců v uniformách na výcvikový tábor. Část textu se točí okolo snahy Přístavních povalečů objevit Sluneční zátoku a překazit Hochům táboření. I tohle vychází ze skutečnosti. Kuratorium pro výchovu mládeže aktivity klubu dlouhodobě monitorovalo a sbíralo materiály k obvinění. Foglar na každou výpravu chodil s vědomím, že může být po návratu kdykoliv zatčen a klub rozpuštěn.

23.01.2017 5 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Jaroslav Foglar napsal spoustu skvělých knih, ale Stínadelská trilogie a Hoši od Bobří řeky ční nad všemi. Aniž bych to při prvním otevření věděl, po dočtení jsem o tom nepochyboval. Víc než kdy jindy jsem zatoužil přidat se k podobné partě a zažít všechna ta dobrodružství. Nikdy se to nestalo, ale bobříky jsem lovil poctivě. Bohužel tuším, že bobřík mrštnosti bude navždy mimo můj dosah.

23.01.2017 5 z 5

Závod o Modřínový srub Závod o Modřínový srub Jaroslav Foglar

Povídky, spíše tedy mikropovídky, jsou si podobné v celkovém vyznění, ale liší se kvalitou. Ta kolísá od těch tuctových - Nyam, Vánoce Gordona Badocka až k těm nezapomenutelným - Závod o modřínový srub, Chtěl být námořníkem. Zvlášť ta poslední mi utkvěla hluboko v paměti. Knížka je opravdu útlá a netypická ve Foglarově tvorbě a proto si přečtení určitě zaslouží.

23.01.2017 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Kniha s tak hutnou a pohlcující atmosférou, že jsem se při čtení třásl zimou, i když do oken pařilo srpnové slunce a venku na ulici se pomalu tavil asfalt.

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Možná nejlepší brak co jsem kdy četl. A to nemyslím ve zlém. Jiří Kulhánek píše strašlivě čtivě a Vládcům strachu proto nemůžu vytknout téměř nic. Mají tempo, napětí, atmosféru i zajímavý příběh. Knížka se čte úplně sama, a poprvé i počtvrté jsem ji zhltl na posezení.

Vlčí břit Vlčí břit William King

Z každé knížky série by byl parádní gamebook, a nikde to nejde vidět tak krásně, jako tady. Ragnar se ocitl v netradičním prostředí, v němž víc než svaly a vycvičené reflexy uplatní logické uvažování a odhad lidské povahy. Bojů je tu méně, přestože nejsou o nic méně vražedné, než ty na bitevních polích cizích světů.

Šedý lovec Šedý lovec William King

Pozor, tady už se objevují náznaky epické vypravěčské linie. Šedý lovec se zapletl do dobrodružství přesahující jeho samotného a možná i celou kapitulu. Poprvé se mi stalo, že jsem projevil zájem o osud jednotky. A poprvé se dá knížka zasadit do širšího rámce světa 40K. Kvalita série stoupá díl od dílu.

22.01.2017 4 z 5

Ragnarův spár Ragnarův spár William King

Ragnarův spár se čte skoro sám, navzdory spoustě nedostatků. Zápletka je neuvěřitelně prostinká. William King zatvrzele ignoroval všechny možnosti přidat do děje hloubku, či jakoukoliv komplexnost. Napětí drží autorův plastický popis bitev a parádní atmosféra, ale na samotném úkolu mi až tolik nezáleželo. Je to škoda, protože potenciál tam určitě byl. Á propos, tady jsem poprvé zalitoval, že z téhle série nevznikl raději gamebook. Struktura příběhu k tomu úplně vybízela.

22.01.2017 4 z 5

Hvězdný vlk Hvězdný vlk William King

Warhammer 40 K mám mnohem raději než jeho fantasy sourozence, ale tady mě pasáže z Ragnarova rodného světa bavily víc. Když se v bitvách začala objevovat technika, atmosféra ztratila svoje kouzlo. A protože v knize o nic jiného než o potyčky nejde, na zážitku se to muselo projevit. První díl série je z těch co jsem četl zatím nejslabší a nejméně vyrovnaný.

22.01.2017 3 z 5

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

Každý díl je víc a víc protknutý komunistickou ideologií. Z toho třetího indoktrinace přímo čiší. Naštěstí Nikolaj Nosov skončil u něho, protože kdyby pokračoval ve stupňování dál, tak by čtvrté pokračování mohlo pojednávat o Neználkovi jak zavádí socialismus v Angole. I tahle knížka se ale dá číst jako krásně pohádkový příběh. Bohužel jen dětskýma očima. Po letech už ony skryté a méně skryté významy trochu ruší. I propaganda se dá psát přitažlivě, jak ukázalo Sluneční město.

21.01.2017 4 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

První a ideologií zdaleka nejméně zatížený díl. Ne že by mi to jako dítěti vadilo. Neználkovy příhody jsem vnímal nezkaženýma očima jako úžasnou pohádku a úplně stejně se dá číst i po letech. Bez výhrad plný počet. Ale Sluneční město mám přece jenom mnohem raději.

21.01.2017 5 z 5