hanak_v_exilu hanak_v_exilu komentáře u knih

Poutník z Mohameda Poutník z Mohameda Leoš Kyša

Leoše Kyšu znám z youtube videí klubu Pátečníků a Sisyfa (vřele je doporučuji). Když jsem zjistil že píše sci-fi, neodolal jsem a hned si jednu knížku koupil. Rozhodně jsem neudělal chybu. Poutník z Mohameda je svižně napsaný, čtivý a napínavý. Přirovnal bych ho ke knihám Jiřího Kulhánka. Chybí mu sice ta jejich neodolatelná braková atmosféra, ovšem zase se odehrává v chytlavě vymyšleném fikčním světě. Až jsem zatoužil, aby to někdo zfilmoval. Bohužel tohle by přes dnešní Hollywood prošlo snad jen v paralelním vesmíru.

08.08.2017 5 z 5

Smrt v zimě Smrt v zimě Michael Jan Friedman

Kniha je trochu roztahaná a některé vypravěčské linie směřují do nikam. Ale to by mi až tak nevadilo. Větším problém vidím v tom, že se postavy nechovají jako jejich seriálové (filmové) předlohy. Některé jsou přehnaně žoviální, jiné zase prostořeké, nebo zbytečně ztrácí dekorum. A to by se Picardovi jen tak nestalo. Posádka Enterprise proslula uměřeností (i Worf) a praktičností. Tohle jsem z nich v knize necítil. Přesto je příběh dostatečně zajímavý, i když vcelku předvídatelný, aby zabavil.

05.08.2017 3 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Tymothy Snyder si mě získal skvělými Krvavými zeměmi a Černou zemí. Ovšem za tuhle knihu ho rozhodně nepochválím. Autor uvádí, že jeho dílo má ambice vysvětlovat, vést a nutit k přemýšlení. Mně se ovšem zdálo, že zdaleka nejvíc se snaží ovlivňovat a potažmo šířit naštvanost mezi čtenáři. Snyder razí jednoduchou, neustále opakovanou premisu. "Donald Trump je zlo a proti zlu se musí bojovat." Dělá klasickou chybu lidí snažících se ospravedlnit osobní nenávist pomocí racionálních argumentů. Nefungovalo to nikdy předtím, nefunguje to ani teď. Novináři kteří ztratili soudnost, kredit a objektivitu v paroubkiádě by mohli vyprávět. Respektive nemohli, protože si málokdo uvědomil svůj neprofesionální přístup. Ovšem můžete v přímém přenosu sledovat, jak se to samé děje jejich kolegům na CNN. Kniha tedy nenabízí žádné kritické myšlení, ale taky indoktrinaci, jen s opačným znaménkem. Á propos. Jestli opravdu budeme přirovnávat každého člověka s nám nepřijatelným názorem k Hitlerovi, tak nakonec budeme jako Hitler úplně všichni. A takovouhle rehabilitaci si ta zrůda nezaslouží.

26.07.2017 1 z 5

Věc pro lidi Věc pro lidi David Gerrold

Když jsem tuhle sérii četl před léty, úplně mě pohltila. Držel jsem palce hlavnímu hrdinovi, nenáviděl jsem všechny jeho nepřátele a bál se o osud lidské rasy. Když jsem si první díl otevřel znovu, kouzlo bylo pryč. Najednou vidím spoustu hluchých míst v ději a ten sympaťák, kterému všichni házeli klacky pod nohy, na mě většinu času působí jako tak trochu ukňouraný, do sebe zahleděný slaboch. A na druhou stranu je neporazitelný Rambo, špičkový specialista a brilatní analytik. Tetralogie Války s Chtorr je tak trochu brak. Nepopírám že zábavný a čtivý, ovšem rozhodně ne bez chyb. Globální linie je ovšem výborná a kdyby pro nic jiného, tak pro ni se vyplatí celou sérií projít.

20.07.2017 4 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Dílo Stanislawa Lema se dá rozdělit do několika témat. Jedním z nich je rozvíjení myšlenky kontaktu lidské a mimozemské civilizace. Z původního optimismu se autor postupně propracoval přes střízlivý realismus, zklamaný pesimismus, až do rezignovaného odmítání porozumění. Solaris je z předestřených vizí asi ta nejdepresivnější a filosoficky nejhlubší. Není to lehké čtení. Nedává nic zadarmo a často jsem se musel zastavit a přemýšlet. Stojí to za to. Závěrečná pointa je patřičně drtivá. A poučná.

20.07.2017 5 z 5

Klingonský Hamlet Klingonský Hamlet Lawrence M. Schoen

Když jsem tuhle knihu viděl v Netopejru viděl, říkal jsem si, že jestli si ji koupím, už se můžu považovat za opravdového cvoka. A hádejte co? Koupil jsem si ji. A nelituji. Kdyby nic, tak je v ní kompletní Hamlet, což je výborné dílo samo o sobě. Nikdy jsem se nedostal k přečtení celé klingonské verze, ale protože kniha obsahuje přehled gramatiky a slušný slovník, věřím, že by se mi to po delší snaze podařilo.

Star Trek – Klasické příběhy 03/1 Star Trek – Klasické příběhy 03/1 James Blish

TOS mám ze všech Star Trekovských seriálů asi nejradši. Chápu ovšem, že pro mladší diváky může být obtížně přístupný. Efekty jsou úsměvné i v těch nejšpičkovějších epizodách. A to se ani nezmiňuji o poslední sérii. Na ní je vidět, že nezbyly peníze ani na nákladnou výpravu, ani na složité scénáře. Povídková sbírka Jamese Blishe je proto ideální okno do světa Kirkovy posádky. V šesti knihách popisuje téměř všechna dobrodružství (tuším že chybí to o Harrym Muddovi a snad ještě jedno). Jsou svižně napsané a i když je autor osekal na drť, zachovaly si kouzlo seriálu.

Star Trek – Klasické příběhy 02/1 Star Trek – Klasické příběhy 02/1 James Blish

Star Trek – Klasické příběhy 03/2 Star Trek – Klasické příběhy 03/2 James Blish

Star Trek – Klasické příběhy 02/2 Star Trek – Klasické příběhy 02/2 James Blish

Star Trek – Klasické příběhy 01/2 Star Trek – Klasické příběhy 01/2 James Blish

Star Trek – Klasické příběhy 01/1 Star Trek – Klasické příběhy 01/1 James Blish

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Není to špatná kniha. Obsahuje hodně zajímavých myšlenek, ovšem jen menšina jich je o ekonomii. A jen malý zlomek z těch všech je prakticky použitelných. Spíše než pro ekonomy jde o knihu pro humanitně zaměřené lidi s ochotou dovědět se něco víc. I když, ne nadarmo se říká, že ekonomie má víc společného s filosofií, než s matematikou. Sám autor ji přirovnává k náboženství. A jakkoliv s ním ve spoustě věcí nesouhlasím, tohle trefil přesně.

18.07.2017 3 z 5

Střepy času Střepy času Michael Jan Friedman

Z hlavní postav TOS se v navazujícím TNG, případně VOY neobjevila snad jen Uhura a Chekov. Nejvíc prostoru dostal pochopitelně Kirk a nejlepší epizodu měl Spock. Ovšem mně se líbilo Scottyho dobrodružství. Možná proto, že je plné nostalgie a zhusta se odkazuje na původní sérii. Scéna ze simulátoru je úžasná a zdaleka není jediná. V knižní adaptaci pochopitelně tolik nevyzní, přesto má sílu i zde.

17.07.2017 4 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Dívám se, že nejen mně nesedla naivní romantická linie. Ale i tu jsem překousl, protože kniha nějakou vedlejší zápletku potřebuje. Sled událostí totiž nabral od první stránky slušné tempo a nepolevil až do konce. Autor splétal několik příběhových linií a na složitou epiku nemá čas, tím méně na rozvíjení charakterů a vztahů mezi nimi. Chyběly mi pasáže kde by se postavy zastavily a přemýšlely o změněném světě, nebo by o něm zauvažoval neviditelný vypravěč. Romantická linie, jakkoliv je nepatřičná, tak tenhle nedostatek alespoň trochu suplovala. Propast času je velice čtivá kniha, ovšem takhle zajímavý fikční vesmír by si zasloužil plastičtější popis.

17.07.2017 4 z 5

Petr Uličný: bouřlivák John Petr Uličný: bouřlivák John Roman Smutný

Co se týče schopností autora a předávaných informací, tak jde bohužel o stěží průměrnou biografii. Petr Uličný je natolik zajímavý člověk, že za přečtení i tak stojí. Skvělé jsou především komentáře okolních pamětníků. Možná mi mezi nimi chyběl někdo s kritičtějším pohledem, ale chápu, že takových lidí po světě moc neběhá. Johna má totiž každý rád, mě nevyjímaje. Á propos, pořád má u mě pivo a velkého ruma za to úžasné jaro a za vyhraný pohár.

17.07.2017 3 z 5

Barva z kosmu a jiné horrory Barva z kosmu a jiné horrory Howard Phillips Lovecraft

K Lovecraftovi mám rozporuplný vztah. Obdivuji fantazii s jakou popisuje svou vizi reality a rozvíjí mytologii jím vymyšleného světa. Ovšem jeho tvorba je pro mě špatně přístupná. Problém je v samotném zasazení do USA. V knihách se to hemží slovy jako "starobylé" a "věkovité". Přitom jde o dobu relativně nedávnou. Pokud se tedy román opírá o fluidum domu starého 150 let, téměř není šance aby mě atmosféra vtáhla. Pokud stojí na něčem jiném, prakticky bez výjimky jde o výbornou práci. A to je případ titulní povídky Barva z kosmu. Ostatní jsem bohužel nečetl, ale určitě to plánuji napravit.

17.07.2017 5 z 5

Kája Mařík. Kniha 1. Díl I.-III. Kája Mařík. Kniha 1. Díl I.-III. Felix Háj (p)

U nás doma toho k přečtení moc nebylo, takže jsem se nevyhnutelně dostal i ke Kájovi Maříkovi. A i když jsem časem získal přístup k prakticky nevyřerpatelné zásobě čtiva v místní knihovně, ještě dvakrát jsem si celou sérii prošel. Ten krásně naivní příběh s idealizovanými charaktery je totiž tak uklidňující a odlišný od reálného světa, že se do něj dá odcházet jako na prázdniny. V prvním dílu je tenhle dojem nejsilnější.

11.07.2017

Labyrint smrti Labyrint smrti Ian Livingstone

Typický gamebook Iana Livingstona - špatně odbočíte a nedohrajete ho. Od Steva Jacksona si pro změnu bere ďábelskou obtížnost. Takže i když jsem měl vytrénovaného supermana, stačilo nesebrat jeden klíčový předmět, nebo se napít ze špatné láhve a Labyrint si vyžádal další oběť. Cesta za vítězstvím je opravdu spletitá a náročná. Bez štěstí se projít nedá a ani s ním, mapou, silnou postavou a kupou zkušeností to není nic lehkého. Osobně mám radši Prokletý hvozd, ale Labyrint smrti je zřejmě nejkvalitnější fantasy kniha téhle ságy.

29.06.2017 5 z 5

Ostrov ještěřího krále Ostrov ještěřího krále Ian Livingstone

Ještě před lety jsem vlastnil všechny gamebooky od prvního do desátého dílu, kromě tohoto. Neříkám ovšem, že jsem je všechny dohrál (Pekelný dům). Pár dní zpět jsem si odškrtl i Ostrov ještěřího krále. Možná protože k němu necítím takovou nostalgii, zařadil bych ho k těm horším z první desítky. Dobrodružství je přímočaré a nevyžaduje plánování ani přemýšlení. Stačí mít nabušeného hrdinu a štěstí na hody kostkou. Přirovnal bych ho k Jeskyni sněžné čarodějnice. Ke čtyřem hvězdičkám ho vytaháhlo jen zajímavé prostředí a nábor dobrovolníků.

27.06.2017 4 z 5