hana.hanigerova hana.hanigerova komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nemám ráda řeči typu "Prosím tě, nestěžuj si, jsou lidé, co se mají mnohem hůř." Myslím si, že každý prožívá svá osobní dramata a argumentovat mu osudem někoho jiného, je hloupé. I přesto jsem se v aktuálně ne zrovna dobrém období u této knihy uklidnila. Protože jsem si uvědomila jak skvěle se v této době máme, jak jsme svobodní, kolik máme možností, že naše starosti jsou přeci jenom malichernosti oproti tomu, co lidé řešili v době, ve které se příběh knihy odehrává... Hana mi dala hrozně moc a to nejdůležitější je klid na duši. Uvědomění si, že cokoliv teď řeším, není velký problém, že se to vyřeší a nějak to dopadne a i když to nedopadne, život půjde dál a já se chytím zase jiné příležitosti. Kniha je to silná, smutná, plná beznaděje... a přesto mi dokázala tolik pomoct!

10.09.2017 5 z 5

Dopisy z ostrova Skye Dopisy z ostrova Skye Jessica Brockmole

Úchvatná kniha! Pořídila jsem si v Levných knihách, a nevím proč jsem si zafixovala, že má na DK špatná hodnocení, ale přesto jsem se rozhodla, že ji zkusím. Teď vidím, že je hodnocená velmi vysoce a já naprosto chápu proč.

Jedná se o romantický příběh z ostrova Skye, a to už je výborný základ pro to, abych byla z knihy nadšená. Britské ostrovy miluji - zbožňuji jejich historii, lidi, jazyk, pověsti, přírodu... Prostě naprosto všechno. Skotsko je má srdeční záležitost a když se k tomu všemu navíc přidá milostný příběh z počátku 20. století, je to téměř záruka dobrého čtení. Navíc je kniha psána v dopisech, takže se čte velmi svižně a já jsem ji tak měla přečtenou za víkend. I proto, že jsem prostě potřebovala vědět, jak to dopadne.

Knihu hodnotím jen pozitivně, ale jednu poznámku si přeci jen neodpustím. Trošičku mě mrzelo, že motiv v této knize je VELMI podobný jiným románům, které jsem již četla. Ten základ - nešťastná a zakázaná láska, které není osud nakloněný, úplně zbytečné nedorozumění... To už jsem vícekrát četla a dokonce jsem četla i téměř totožný konec. Nemění to však nic na tom, že jsem byla z knihy naprosto nadšená a jednoznačně ji doporučuji dál.

16.09.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Má druhá řečtená kniha od Aleny Mornštajnové. Po mém (i všeobecném) nadšení z Hany jsem byla na Tiché roky velmi zvědavá a nemohla jsem si je nechat ujít. Námětem i slohem se mi snad líbily ještě mnohem více, než Hana. Skvěle vystavěný příběh naprosto zamotaných rodinných vztahů, které postupně a pomalu Mornštajnová rozplétá - v tom je opravdu mistryně. Autorka dokázala do tohoto příběhu dát tolik smutku a osobních tragédií, že je až překvapivě, jak lehce se ta kniha čte. A přesto, že byla kniha pohlazením na duši, zároveň jsem cítila po jejím dočtení úzkost.

Svatopluka mi bylo strašně líto, ač je zapřísáhlým komunistou. Už za to autorku cením. Vedle všech těžkostí a břemen, která si s sebou jeho rodina nese, pro mě bylo paradoxně nejhorší vysvětlení, proč se kniha jmenuje Tiché roky. A upřímně, ani trošičku mě to nenapadlo, dokud to nebylo vyloženě vysvětleno. I když náznaky v knize byly.

06.07.2019 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Neuvěřitelný příběh, díky kterému téma cestování časem nabralo pořádné grády. Úžasně vykreslené postavy - Claire jako silná, sebevědomá a přesto stále křehká žena; Jamie jako muž snů a přitom tak nedokonalý. Myslím si, že jsem lepší knihu ještě nečetla, tento příběh mi opravdu sedl ve všech ohledech. Ač je kniha velmi dlouhá, měla jsem ji přečtenou poměrně brzy a probděla jsem s ní několik nocí.
Sleduji také seriál - viděla jsem ho celý dříve než knihu - a stejně tak se mi velice líbí. Výběr herců nemohl být lepší a příběh navíc kopíruje knihu velmi věrně. DOPORUČUJI, DOPORUČUJI, DOPORUČUJI!!!

PS: OMEGO, sakra, dávejte si pozor na ty překlepy, hrubky a chyby v překladu. Klíč opravdu nemůže být dlouhý několik stop!

09.11.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Krásná milá kniha pro děti i (a to spíš) dospělé. Děti v ní uvidí pohádku o princovi z malé planety, dospělí hlubší poslání.
Asi loni mi tato knížka lezla na nervy, protože okolo ní byl velký boom. Je to ale pochopitelné - má v sobě spoustu myšlenek, které by si měl každý vštípit do paměti.
Malého prince jsem přečetla za jeden večer. Jsem moc ráda, že ho mám konečně v knihovně a určitě se k němu budu často vracet.
Jediné negativum, které mě zarazilo je konec. Ten jsem prostě nepochopila. Ale možná na něm ani není nic k chápání :-)

14.06.2017

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak tato kniha mě velmi mile překvapila. Vím, že podle mnohých čtenářů je spíše přeceňovaná, proto jsem se do ní pouštěla spíše se skepsí. Nakonec mě ale dostala, především ve své druhé části, kde už čteme o tom, jak naši hrdinové "bojují" o zdravý rozum v lesích na Tribeči. Moc se mi líbí, že kniha otevírá hned několik možností vysvětlení událostí a my si můžeme "vybrat", které z nich budeme věřit. (Pokud vůbec nějaké.)
Začátek je trošku krkolomný. Lezlo mi na nervy především neustálé fráze typu "ale k tomu se ještě dostanu". Už se mi k tomu nechtělo vracet, ale vsadím se, že k půlce věcí jsme se ve skutečnosti vůbec nedostali :-D Navíc obecně nemám ráda, když se takové věci v knize vyskytují, natožpak když se objevují často.
Autor mě však dokázal udržet v napětí. Nebála jsem se, ale byla jsem natěšená na to, co přijde a nadšená z různých záhad, které se udály. POZOR SPOILER Co mě z nadšení trošku vytrhlo, byl fakt, že hlavní hrdina byl v době putování po Tribeči pod vlivem drog, což by některé události celkem jednoduše vysvětlovalo a pak se nedá mluvit o nadpřirozených jevech. I tak mě však láká se o tomto tématu dozvědět víc - nejlépe se jet na Tribeč podívat.
PS: Na film se moc těším!

15.04.2019 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Výborná humorná knížka, u které jsem se velice bavila. Ano, příhody byly absurdní a až neuvěřitelné. Ale já jsem člověk, kterému se podobné trapasy a absurdní situace taky dříve stávaly, a tak vím, že možné je leccos. A důležité je brát to s nadhledem. Trpělivost hlavní hrdinky mě překvapovala. Já už bych ostatním nakopala zadky :-P Doma už mám kompletní sérii a na další díly se moc těším. Od knihy moc nečekejte, není to žádná složitá literatura. Ale svůj účel - pobavit - splnila na Výbornou! :-)

09.11.2017 4 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

A zase mě dostal! :-) Kniha se necelých 300 stran vlekla a měla jsem z ní rozporuplné pocity, ale přesto jsem musela pořád číst dál. 4* měla jisté. Po náhlém zvratu a akci na posledních 40 stranách má i hvězdičku pátou a všem knihu vřele doporučuji! A to nejsem žádný mega fanda detektivek, toto je všehovšudy asi čtvrtá detektivka, kterou jsem přečetla :-) Deaver prostě umí!

01.01.2017 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Po vcelku dobré Trhlině naprosto strašná Tma. Opravdu jsem dlouho nic tak špatného nečetla. A abych měla opravdu silnou touhu v knize nepokračovat, ba s ní dokonce mrsknout o zeď, to se mi taky dlouho nestalo. Zpočátku to vypadalo docela nadějně, ale od chvíle, kdy hlavní hrdina oslepl, je to horší a horší. Některé věci vůbec nedávají smysl, a i když má na konci dojít k tomu velkému rozuzlení, kdy vám vše dojde, tak pro mě je to prostě blbost. Žádný wow efekt se nedostavil, jen reakce "Bože, to je ale kravina". Anotace slibuje boj o přežití, ale nic takového v knize fakt nenajdete. Proč, popíšu v dalším odstavci, ale pozor, jedná se už o SPOILERY.

* POZOR SPOILERY *

Hlavní hrdina nebojuje o přežití, on dělá vše proto, aby zemřel. Takže jsem si celou dobu říkala, co to je za pitomce. Ale ještě jsem měla jakous snahu ho chápat, protože najednou oslepnout musí být hrozně náročné na psychiku a věřím, že se z toho může člověk zbláznit. A on se opravdu zbláznil, dělal jednu botu za druhou. Navíc podle všech okolností měl být už dávno mrtvý a přitom žil několik dalších dnů. To byla další věc, která knihu dost degradovala. Pak se objevil záááhadný vrah a nakonec bylo vysvětleno, že vrahem byl on sám, respektive ty stíny minulosti, které ho dohnaly. Ono to ale v některých případech taky smysl nedávalo, především s ohledem na události ve vedlejší chatě, kam došel, protože odtamtud slyšel koledy. (A kam její obyvatelé chaty teda zmizeli?)

No za mě úplně všechno špatně a konec, kde nám bylo vysvětleno, že se vlastně celou dobu zabít chtěl, to moc nezachránil. Navíc mi připadá jen málo uvěřitelné, jaké mají ty Karikovy mužské postavy obrovský přehled. Oni vlastně vědí vše, mají znalosti z psychologie, historie, biologie... a přitom jsou tak jednoduší.

* KONEC SPOILERŮ *

Knihu nedporučuji, dávám jí jen podprůměrné hodnocení a to pouze za to, že byla poměrně čtivá a měla nadějný začátek. I přesto mě celkem láká si přečíst další díla autora. Možná zčásti proto, abych zjistila, jestli jsou také z mého pohledu tak blbé (pardon), nebo naopak. Třeba na Strach jsou občas jásavé reakce, takže ho určitě časem zkusím.

06.07.2019 2 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Další skvostné dílo od geniálního autora. Ira Levin je prostě "mistr svého řemesla" a umí napsat čtivé a zároveň děsivě fascinující dílo. Příběh je tak děsivě odporný (a prostě to tušíte, i když se ještě nic neděje), že jsem ho musela před spaním odložit a dočíst až ráno. Noční můry by byly zaručeny. Původně jsem však očekávala rozuzlení trošku jiné a to, co přišlo pro mě bylo příliš přehnané a neuvěřitelné na to, abych knihu ocenila nejvyšším možným hodnocením. Navíc mi Rosemary v některých chvílích přišla docela pitomá, protože některé věci už jí prostě měly dojít mnohem dřív.

V anotaci je napsáno, že ty děsivé věci, které se v knize dějí, jsou vyvolané Rosemaryinou psychózou a jejími představami. To ale moc nechápu, protože tak mi teda ten příběh nepřipadal. Chvílemi jsem o tom tedy přemýšlela (i Rosemary sama to přeci několikrát napadlo), ale na konci se přeci ukázalo, že je vše pravda. Navíc existuje druhý díl a dle popisu se mi zdá, že to potvrzuje. Takže teď jsem po dočtení knihy a přečtení anotace (většinou ji před čtením knihy nečtu) naprosto zmatená... Asi si ten druhý díl budu muset přečíst, abych se alespoň dozvěděla, jak to tedy je. Byť dle hodnocení není tak skvělý, jako tato kniha.

* POZOR SPOILERY *

Nebudu sice zacházet do úplných detailů, ale i tak by to mohlo někomu dojem z knihy zkazit. Na knize mě ani tak nedostal ten satanismus, jako to zneužití ženy. Čert vem (haha) tu satanistickou komunitu, ale jak se zachoval Guy, aby si zajistil skvělou kaiéru, to je prostě strašné. V těchto chvílích je mi až fyzicky zle a opravdu to velmi špatně snáším. Zneužití Rosemary v bezvědomí, z toho mi bylo zle, i když jsem ještě nevěděla, o co přesně jde.

06.07.2019 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Výborná kniha, velmi mile mě překvapila. Čekala jsem leccos vzhledem k hodnocení, ale nakonec mě chytla a posledních cca 150 stránek jsem musela dát na jeden zátah. Zpočátku mi trošku lezlo na nervy, že má hlavní hrdinka důležité události v mlze kvůli alkoholu, ale když se to nakonec vše vysvětlilo, spadla mi brada. V poslední části knihy už bylo vše jasné, ale do té doby bych opradu neodhadla, kdo byl vrahem, ba dokonce jsem si myslela, že to vím a byla jsem úplně vedle. Jednu hvězdičku ubírám za trošku rozvleklý začátek, kdy kniha ještě neudržela mou plnou pozornost a kvůli tomu jsem ji četla docela dlouho. Nutno podotknout, že jsem měla asi týden čtecí krizi, kvůli různým událostem. Ale napínavý příběh by mě nutil číst dál a dál :-)

Pro hlavní hrdinku jsem měla narozdíl od ostatních pochopení. Já sama sice problémy s alkoholem nemám a nikdy jsem neměla, ale dokážu se vcítit do toho, jak jsou některé situace těžké a jak náročné je vše přečkat. Když se nakonec ukázalo, jak moc s ní bylo manipulováno, bylo mi jí líto o to víc.

Moc se těším na film, ale zároveň se ho trošku bojím, protože už po dočtení knihy jsem měla velmi nepříjemné pocity a začala jsem být podvědomě ostražitější vůči mužům. Tak jsem zvědavá, jak se mnou jejich chování zamává ve filmové podobě.

PS: Annu bych nejradši vzala golfovou holí po hlavě :-D

15.04.2019 4 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Tato kniha pro mě byla velkým překvapením, a to hned dvakrát! Nejprve na začátku, kdy jsem absolutně nechápala, co na ní všichni mají, protože jsem si prostě nedokázala představit, že se jedné a té samé věci (komolení slov) autor rozepisuje na cca 340 stránkách. Podruhé mě překvapila v průběhu, kdy jsem zjistila, že mě to vlastně baví, dokážu se u ní ze srdce zasmát a některé obraty jsou vyloženě geniální. Nakolik v tom má prsty sám autor, nebo je to přidaná hodnota překladatele, to nevím. Ale časem se to pokusím zjistit přečtením si originálu.

Jednu věc však musím knize vytknout, a to tu, že si bohužel nedokázala udržet mou pozornost dlouho. Proto jsem ji četla tři týdny, což je na mě poslední dobou opravdu hodně. Poslední kapitoly jsem už vyloženě protrpěla, i když jsem se zároveň bavila. Nedokážu to vysvětlit a asi to nedává smysl, ale je to tak. Každopádně knihu doporučuji a už se moc těším, až ji budu moct srovnat s originálem! Doporučuji vám si ji přečíst, už jen kvůli tomu, že si díky ní můžete rozšířit slovní zásobu. A ty hlášky studentů? Jedinečné :-) Ustupte o píďu, pane Kaplan, ustupte o píďu!

15.02.2019 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Název knihy naprosto vystihuje ponurou atmosféru, v jaké se příběh odehrává. Opět se jedná o příběh z druhé světové války, tentokrát však sledujeme osud litevské rodiny. Litevci (jako i Lotyši a Estonci) se tou dobou neměli o mnoho lépe, než Židé. Sověti v touze po rozšíření (respektive navrácení) území obyvatele těchto států odsouvali na Sibiř, kde mnohé z nich čekala jistá smrt. Lidé byli vytrženi ze svých domovů a přesunuti do pracovních táborů. Zde bojovali o život, museli snášet tvrdou práci, smrtící zimu, šikanu a utrpení.

V knize se dočítáme o osudu rodiny patnáctileté Liny. Příběh je popisován od chvíle, kdy Sověti vnikli do jejich domu až do konce války. Líčen je z pohledu obyčejných lidí, kteří se potýkají s nejistou budoucností, snaží se držet při sobě, pomáhat si a udržovat se při životě. O válce neví skoro nic, a tak se ani my z této knihy o ní moc nedozvíme. Knížka je napsána velmi poutavě, navíc má obrovskou přidanou hodnotu v tom, že informuje o státech, o kterých se v souvislosti s druhou světovou válkou moc nemluví. Všichni víme jak válka začala, jak dopadla, víme jak trpěli Romové, Židé, jaké následky měla, jak skončila pro nás. Ale co víme o deportaci obyvatelstva z pobaltských zemí?

Po přečtení knihy má čtenář opravdu o čem přemýšlet. Jaké hrůzy muselo tolik lidí zažít, co vše byli schopni zvládnout, to je naprosto neuvěřitelné. A co mě dostalo, to je konec knihy. Jen mi pár historických informací z konce úplně nesedí a ani jsem zatím nebyla schopná je dohledat.

10.01.2019 5 z 5

Nechci jen existovat, chci žít Nechci jen existovat, chci žít Terka H (p)

V hodnocení knih se snažím být objektivní a tato nebude výjimkou. Ač jsem fanoušek Terky a Balůa, kniha má spoustu chyb, které nemohu ve svém komentáři opomenout. Každopádně začnu pozitivy.

Příběh o Terce, jejím vztahu s mamkou a celkově rodinou mě absolutně dostal. Byl tak podobný tomu mému, že jsem se z toho dlouho nemohla vzpamatovat. Měla jsem/mám úplně stejné porblémy, a poprvé ve svém životě jsem potkala někoho, kdo to má opravdu stejně. Když k tomu připočtu, že je Terka lev stejně jako já, až mě z toho mrazí. Příběh jejího vztahu s mamkou zabírá většinu knížky, což mi nevadilo, četlo se to dobře. Stejně tak se mi líbilo povídání o tom, jak se dávali dohromady s Balůem. Člověk by si až rval vlasy, když si uvědomil, kolik času trávili kroužením kolem sebe, než si spolu konečně začali. Ale holt čekali na ten správný čas :-) Co mi trošku chybělo, bylo bližší popsání jejich cesty do USA. Ale třeba se dočkáme pokračování, kde bude Terka psát víc o cestování.

Tak a teď negativa... Knížka by rozhodně potřebovala víc času k tomu, aby byla dovedená k dokonalosti. Vzhledem k tomu, jak mají Terka s Balůem vymakaný YouTube kanál, všechna videa, eshop i blog, očekávala bych, že i knize budou věnovat víc péče. Terka často přeskakuje mezi různými tématy. Což mi vůbec nevadí, dokážu pochopit, že měla myšlenku, tu ji napadlo něco, co s ní souviselo, a tak to napsala a pak zase pokračovala dál. Ale ta témata by měla být lépe graficky oddělená. Pouhé odsazení odstavce nestačí, zvlášť když je to pokaždé uděláno jinak. Zde mi opravdu chybí, jak už je psáno níže, styl a forma. Knížka by si zasloužila redaktora, nebo prostě někoho nestranného, kdo se na ni podívá a dovede ji do dokonalosti. A co bych možná oželela úplně jsou motivační a "filozofické" pasáže.

Dávám tři hvězdičky z pěti, jelikož se mi kniha četla až na pár částí dobře. V mnohém mě inspirovala a motivovala k pár změnám v mém životě, což je určitě velké plus. Nemohu ji ale hodnotit zcela nekriticky a tvrdit, že je dokonalá, jako to dělají ostatní v komentářích.

Doporučit mohu knihu těm, kdo stránku a YouTube kanál LiveMore sledují. Ostatním, podle mého názoru, moc nedá. Ta její hodnota je právě v tom, že vás obsah blíže seznamuje s životem oblíbeného YouTubera. Jako i u jiných knih stejného žánru.

24.03.2018 2 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Tak třetí díl ještě předčil díly předchozí. Smála jsem se, na konci jsem dokonce brečela dojetím a především jsem litovala, že knih o Kostkových z Kostky není víc! Doufám, že se nějakých dočkáme, mohla bych je číst pořád a nepřestaly by mě bavit :-)

14.12.2017 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Mně se knížka moc líbila, ačkoliv jsem ji začala číst s velkou nechutí a měla jsem spíš negativní očekávání. Ale byla jsem rozhodnutá, že si ji přečtu, než uvidím film a nakonec jsem nelitovala. Knížka byla velmi poutavá, příběh byl příjemný.

Podle toho, co jsem o knize četla a slyšela jsem očekávala příběh plný násilí a sexu, těžký na přečtení a skličující. Ve skutečnosti jde o lehčí románek. Pro mě prostě odpočinková četba - během zkouškového přesně to, co jsem hledala. Teď už vlastně ani nevím, proč jsem ji hodnotila jen třemi hvězdami. Hlavní hrdinové se mi líbili. Anastasie je normální holka, nezkušená. Grey je chlap, který si myslí, že chce mít nad vším kontrolu, ale ve skutečnosti tomu tak úplně není ve chvíli, kdy se doopravdy zamiluje.

Jediné, co se mi na knížce nelíbilo byl lehce hysterický konec. To mi připadalo opravdu zbytečné a nepochopitelné. (Nebudu prozrazovat co konkrétně.) Každopádně se už nemůžu dočkat chvíle, kdy začnu číst další díl ;-)

20.08.2015 4 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Vynikající kniha, která mě prakticky uvedla do světa Sci-Fi. Pár knih tohoto žánru jsem již četla, ale žádná zatím neměla takové kvaity a nebyla tak uvěřitelná, jako tato. Vzhledem k popisovaným detailům, týkajících se objevů, ale i teorií o Solarisu, by člověk opravdu věřil, že se jedná o skutečnost. Všechny tyto informace mě fascinovaly a měla jsem chuť hned jít do knihovny a začít se věnovat výzkumu čehokoliv. V druhé části knihy už však bylo teorie moc a prokousávala jsem se těmito pasážemi čím dál tím pomaleji. Čím víc z historie výzkumu Solarisu jsem se dozvídala, tím více jsem navíc předpokládala velkolepý závěr příběhu. K tomu bohužel nedošlo a celkově byla zápletka vlastně velmi slabá, což jsem si uvědomila až když jsem knihu dočetla. Co však oceňuji je, že chvílemi byl příběh tak ponurý a děsivý, až jsem přemýšlela o tom, jestli nejde spíš o horor.

I přesto, že jsem ke knize trošku kritická a bylo to pro mě náročné čtení, oceňuji genialitu tohoto díla. Sci-Fi asi nikdy nebude můj nejoblíbenější žánr, přesto se těším, až se mi do rukou dostane další kniha podobných kvalit. Autor pro mne otevírá úplně novou teorii o možné podobě mimozemského života.

21.08.2019 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Já jsem se pobavila. Některé postavy mi lezou na nervy, většina příhod je naprosto za hranicí reality, ale i tak mi kniha sedí, zasměju se u ní, odpočinu si a čtu ji s radostí.

14.12.2017 5 z 5

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

Kniha se mi velice líbila, ačkoliv jsem od ní původně čekala něco úplně jiného. Myslela jsem si, že jde o erotický román, ale té erotiky tam moc nebylo, jen trochu na konci :-) Nabíječ a Košilka se mi jako pár velice líbili, bude se mi po nich teď nějakou dobu stýskat, než se pustím do Roštěnky. Tahle knížka je prostě takový milý, vtipný a vzrušující román. Člověk by se kvůli ní nejradši znovu do někoho zamiloval! :-) Málokdy se mi u knížky stane, že se směju, ale tady jsem se uculovala od začátku až do konce.

19.08.2015 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

S Harrym Potterem jsem (jako mnozí další) strávila své dětství. Naprosto přirozeně se příběhy vyvíjely tak, že seděly i k mému vývoji. Začínaly jako příběhy pro děti a zakončeny byly složitým a napínavým příběhem pro dospělé. Velice mě překvapilo, jak měla Rowlingová celý příběh od začátku promyšlený. V posledním díle mi bylo velmi líto předtím nenáviděného Snapea a úplně jsem se do jeho postavy zamilovala. Kdybych knihu nečetla, z filmu bych si myslela, že byl Harryho otcem. Celý sedmý díl mě naprosto nadchnul a kromě Epilogu ho Rowlingová nemohla napsat lépe. I film by se mi líbil, kdyby tolik "neodflákli" konec, který měl být podle mého názoru o mnoho víc dramatičtější, když už několik let celý svět žil s Harrym Potterem a na konec všichni čekali. Poprvé jsem v kině u filmu nebrečela...

11.07.2014 5 z 5