gonga gonga komentáře u knih

Hraniční válka Hraniční válka Neal Asher

Naprosto souhlasím s ada4, rozdíl v kvalitě překladu je víc než patrný a nová terminologie mi významně zhoršila celý zážitek. Jinak si dovoluji doufat, že má oblíbená Orlandine dostane v některém z příštích autorových děl ještě více prostoru, ne-li celou knihu.

08.07.2016 4 z 5

Technik Technik Neal Asher

Jsem nekritickým Asherovým fanouškem a tak volám: jen houšť a větší kapky!

08.07.2016 4 z 5

Šántárám Šántárám Gregory David Roberts

Knihu jsem nečetl, pouze ukázku vloženou do časopisu a již teď tuším, že jde o kýč jak bič.

12.04.2016

Nemusí být vždycky kaviár Nemusí být vždycky kaviár Johannes Mario Simmel

Když jsem to četl jako první Simmelovu knihu někdy ve 20, bavilo mě to. O 20 let později jsem to již odzíval jako velkou nudu.

06.04.2016 2 z 5

Poslední kmotr Poslední kmotr Mario Puzo

Další z řady dobře čitelných, s realitou ovšem nic společného nemajících knih od velkého romantizátora zločinců a mafie zejména. V podání Maria Puza (a v této knize je to obzvlášť patrné) je typický mafián v podstatě sympatický chlapík, který zabíjí jen když opravdu musí, v podstatě s odporem a vždy jen "ty špatné". Taková červená knihovna pro dospělé dospělé popisující organizovaný zločin jako prakticky prospěšné organizace mající blahodárný vliv na hladký chod společnosti. V tomto směru je kniha naprosto nemravná a vlastně i odporná. Pokud se ovšem umíte odpoutat od nějakých mravních pouček, jistě nebudete zklamáni, stále jde o zábavné čtení.

06.04.2016 2 z 5

Dopisy Mileny Jesenské Dopisy Mileny Jesenské Milena Jesenská

Po pravdě řečeno se divím, že ještě nikoho nenapadlo natočit film o životě Mileny Jesenské, jedné z nejzajímavějších českých osobností 20. století, příběh zajímavý mj pro vztah s F. Kafkou i pro zahraničního diváka. Namísto toho se točí filmy o "veličinách" typu Baarové.

15.02.2016

Dánská občanská válka 2018-24 Dánská občanská válka 2018-24 Kaspar Colling Nielsen

Zajímavý román o tom, co nás čeká. Nejen Dány, ale všechny.

25.01.2016 3 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Dokonalé peklo ve zběsilé akční jízdě. Pokud by nějaké peklo bylo, klidně by mohlo vypadat jako toto od Kopřivy.

21.01.2016 4 z 5

Tři minuty věčnosti Tři minuty věčnosti Gert Prokop

Autor bohužel spáchal sebevraždu, což je vzhledem k tomu, jak výborné knihy dokázal napsat , veliká škoda. Tři minuty věčnosti je soubor vynikajících sci-fi povídek přetékajících originalitou a imaginací, v mnoha případech zcela nadčasových. U závěrečné mám pocit, že se autor inspiroval u Stephena Kinga a jeho románu The Running Man, což je ovšem vzhledem k autorově místě pobytu v NDR velmi nepravděpodobné a o to zajímavější. Je s podivem, že kniha mohla v tehdejší NDR vyjít.

15.01.2016 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Nesnesitelná hlavní "hrdinka", vypitá, psychopatická, labilní troska, způsobila, že jsem knihu v polovině odložil, vyptal se kolegyně, která ji dočetla, jak dopadla, zjistil, že tak, jak jsem očekával a byl rád, že jsem knize zbytek svého času nevěnoval.

14.01.2016 odpad!

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Dal bych pět, ale dvě závěrečné povídky se mi ani trochu nelíbily. Jinak opět vynikající Murakami, je tak nádherně civilní a prostý a přesto hluboký.

12.01.2016 4 z 5

Psí hvězdy Psí hvězdy Peter Heller

V první řadě nejde ani o sci-fi a už vůbec ne o fantasy, nýbrž o "postapo" , jediné, co je v knize sci-fi, je, že se odehrává v možné budoucnosti. Líbilo se mi to, ale autorovi bych vytkl až přílišnou snahu o "umělecké podání" , touha po získání nějaké té ceny (kterou nakonec dostal) z knihy přímo prýštila, některé jeho barvité popisy, filozofování a vzpomínky byly příliš rozvláčné a přitom neříkaly nic tak hlubokého, aby stály za zmínku , větší sevřenost by podle mě vyprávění neuškodila.

12.01.2016 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

„Napínavá, vzrušující, dojemná, zábavná, překvapivá knížka! A to tak, že chvílemi zapomenete i na sebe sama...“ Takto knihu popsala paní Ivana Chýlková a já nemůžu jinak než dodat, že se nedivím, když vím, že jsou s autorem kamarádi. Osobně toto čtivo považuji za oddechovou literaturu o problémech "obyčejných lidí" bez jakéhokoliv hlubšího přesahu. Ano, čte se to dobře a chvílemi (ale opravdu jen občas) je to i zábavné, vtipné a dojemné. Oceňuji , že se autor nebojí vulgarity, protože takto "sprostě lidé prostě" mluví , ať už se to někomu líbí nebo ne. Knížka na dvě odpoledne, určená k "přečti a zapomeň". Ale proč ne, nijak mě to neuráželo a četlo se to dobře. Umět psát jako autor, budu to dělat taky. A suchoprdům, kterým vadí, že tam bylo příliš mnoho sexu, lží a nevěry vzkazuji: jak by se vám to četlo, kdyby tam nic ze zmíněného nebylo? Nijak, protože byste se akorát nudili. Sex holt táhne, důkazem budiž i vy, kteří, ačkoliv vás sex a vulgarity iritovaly, jste si knihu přečetli.

12.01.2016 3 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Jedna z nejnudnějších knih, které jsem kdy četl. Stále se nic neděje, neděje a když už čekáte, že se něco začne dít, neděje se nic. Nuda umocněná na nudu nudou. Po přečtení cca třetiny knihy jsem ji odložil a litoval času, který jsem s ní strávil.

25.11.2015 odpad!

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Miloš Václav Kratochvíl

Oblíbená kniha mého dětství.

22.10.2015 4 z 5

Soumrak kouzelníků Soumrak kouzelníků Jaroslav Malina

S názory a FAKTY uvedenými v této knize se i při nejhorší vůli musím ztotožnit. A nejen já.

28.04.2015

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Přečetl jsem a nikdy více, daleko horší než Kulhánek nebo Kopřiva, primitivně napsané, hloupé zápletky, závěr úplně pitomý. A ještě ta rádobyvtipná legenda, kterou se vydavatel snaží okolo Kotlety vytvořit....

06.02.2015 odpad!

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

PO celou dobu to bylo skvělé, zábavné, kulervoucí. A pak přišel konec a ten byl tak pitomý, že mi zážitek z knihy dokonale zkazil. Proto tři hvězdy. Na pět to nemá ani v rámci žánru a jednu mínus za konec.

06.02.2015 4 z 5

Šťastná hvězda Šťastná hvězda Mika Waltari

Kniha knih. Tuto knihu zbožňuji.

09.01.2015 5 z 5

Ve městě byl kouzelník Ve městě byl kouzelník Jurij Gennaďjevič Tomin (p)

Naprosto fascinující kniha mého dětství o Tolíkovi a Chlapci s modrýma očima, který chtěl mít všechny krabičky kouzelných sirek na světě jen pro sebe. Těžko o tom něco napsat, i přes to, že to bylo z SSSR, jsem byl knihou nadšen a četl ji stále dokola.

07.01.2015 4 z 5