Léto s knihou

Dopisy Mileny Jesenské

Obsahem knihy jsou především dopisy Mileny Jesenské, literátce, která pro dnešní dobu je nejzajímavější patrně pro svůj korespondeční styk s významným pražským německým literátem Franzem Kafkou. Zatímco dopisy od France Kafky, které adresoval Mileně Jesenské se dochovaly a byly vydány, tak dopisy Mileny Jesenské Franzi kafkovi se ...celý text

Zatímco dopisy od France Kafky, které adresoval Mileně Jesenské se dochovaly a byly vydány, tak dopisy Mileny Jesenské Franzi kafkovi se nezachovaly.
Nicméně v této knize najdeme dopisy, které píše Maxi Brodovi o Franzi Kafkovi, a je možno z nich vyčíst její vztah k F. Kafkovi, a její názory na jeho osobu a osobní zkušenosti s ním v těch nejbanálnějších situacích.

Kafkologové se shodují v tom, že se jedná o jediné přímé dokumenty týkající se Franze Kafky, které mají hodnotu jak věrohodnou, tak nám přibližují i charakter Franze Kafky.
Ostatní ženy, s nimiž byl Franz kafka zasnouben nebyly "intelektuálky", tudíž jsou informace od nich méně průkazné.

Ovšem pro samotnou Milenu Jesenskou šlo spíše o méně důležitou část jejího života, tedy vztah s Franzem Kafkou, a osobně se setkali pouze třikrát, a větší množství dopisů do knihy chronologicky vložených je adresováno jiným osobám. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/78_/78641/dopisy-mileny-jesens-78641.jpg 4.73
Literatura naučná
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1998 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
gonga15.02.2016

Po pravdě řečeno se divím, že ještě nikoho nenapadlo natočit film o životě Mileny Jesenské, jedné z nejzajímavějších českých osobností 20. století, příběh zajímavý mj pro vztah s F. Kafkou i pro zahraničního diváka. Namísto toho se točí filmy o "veličinách" typu Baarové.

mončičáček08.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Milena Jesenská mě fascinuje jako neobyčejně chytrá žena s na svou dobu velmi moderním pohledem na svět a osobitým přístupem k životu, která umí mistrně zacházet s jazykem. Nedivím se Kafkovi, že se zamiloval :-) I ji, podobně jako mnoho jiných výjimečných žen své doby, však nakonec dostihl tragický osud....V dnešní době bychom novinářku jejího ražení rozhodně potřebovali...

WEIL02.07.2011Hodnocení knihy 4 z 5

Dopisy Mileny jesenské byly dlouho ležákem. Slevnily se na polovinu původní ceny, a i tak se těžko prodávaly.

Milena Jesenská psala na ženu velice erudovaně, a žila bohatý citový život, o čemž její dopisy vrchovatou měrou vypovídají.

Autoři knihy:

M. Jesenská