gbrgbr gbrgbr komentáře u knih

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Čtivě napsané, ale to je tak všechno. Téma rakoviny, týrání a závislosti na drogách bylo již mnohokrát lépe zpracováno. Kniha pro mě nemá žádnou přidanou hodnotu, nevyvolala ve mně žádné emoce.

22.01.2023 2 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Naprosto nádherná kniha. Zaryje se pod kůži a nepustí. Jsem dojatá z tak laskavé a krásné bytosti, kterou Piranesi je. Veliká inspirace.

19.09.2022 5 z 5

Andělský prach Andělský prach Cornelia Travnicek

Nádherná kniha. "Nikdy neříkej na shledanou, protože na shledanou znamená odejití."

14.09.2022 5 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Za mě dobrý. Je to stravitelné i pro lidi, co se duchovnu vyhýbají. :) Jen by kniha zasloužila důslednější korektury (mě/mně apod.).

13.03.2022 4 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Bída a to jsem se tak těšila.

05.01.2022 2 z 5

Vzpomínky, co neuletí Vzpomínky, co neuletí Hana Andronikova

Milovaná Hana. Skutečně paní spisovatelka.

26.11.2021 5 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Pěkné. Srovnatelné se Sběratelem sněhu. Více se mi od autora líbilo Světlo z Pauliny.

08.02.2021 4 z 5

Wolf Messing: Stalinův jasnovidec Wolf Messing: Stalinův jasnovidec Topsy Küppers

Zajímavá osobnost, nosný příběh. Literární zpracování mě však nijak neohromilo. Řekla bych spíš slabší průměr.

08.02.2021 3 z 5

Jak si Pán Bůh postavil betlém Jak si Pán Bůh postavil betlém Enrique Monasterio Hernández

Krásná pohádka pro dospělé. Vytříbený nádherný jazyk.

08.02.2021 5 z 5

Přijde kůň do baru Přijde kůň do baru David Grossman

Literatura pro náročnějšího čtenáře. Úchvatně napsaná vzhledem k tématu, formátu. Čtenář vnímá tíživou a stísněnou atmosféru jako kdyby tam sám byl.

04.01.2021 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Neskutečně silné. Krásný jazyk, stejně tak příběh. Stejně jako v případě Zusakovy Zlodějky knih smutné téma druhé světové války, ze kterého autorka vytesala literární klenot. O hrůzách jde psát i krásně. Hanu od Mornštajnové strčila hravě do kapsy.

25.12.2020 5 z 5

Plovoucí po hvězdách Plovoucí po hvězdách Martina Doležalová

Některé povídky silnější, jiné slabší. Celek takový průměr. Nenadchne, neurazí. Ale to téma, které se prolíná všemi příběhy - hledání sama sebe a duševního rozvoje - je pro mě tak aktuální, tak blízké, že jsem musela v hodnocení přidat. Ať mi nikdo netvrdí, že autorka za sebou nemá zážitky s psychedeliky! Moc dobře ví, o čem píše. :)

21.12.2020 4 z 5

Cesta do Ixtlanu Cesta do Ixtlanu Carlos Castaneda

Nadčasové dílo. Je v něm mnoho pravdy. Mnoho informací o šamanismu. Povinná literatura pro všechny, které tento svět zajímá.

13.12.2020 5 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Kdo z nás mileniálů tohle nezažil. Výstižné.

24.10.2020 4 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Excelentní. Ferrante jde do hloubky. Mistrně popsané dospívání.

14.10.2020 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Slabé, na Hájíčka velice slabé. Odosobněnost vyprávění. Vypadá to asi takto: Šla tam, řekla to a to, přišla jí sms. - Tohle pro mě není literatura. Kniha čtenáře neposouvá, nejde za hranici.

29.09.2020 2 z 5

Mezi svými Mezi svými Amos Oz (p)

Snové. Pohladilo po duši.

20.09.2020 5 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

Krásný jazyk, skladby vět, přesah. Některé povídky zasáhly více, jiné méně. Všechny však psalo srdce. A je to poznat.

14.09.2020 5 z 5

Pět ročních období Pět ročních období Jiří Klečka

Hodně slabé. Připomínalo mi to slohovku ve škole. Od literatury očekávám více.

13.09.2020 2 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Opět nechápu ovace okolo této knihy. V poslední době se mi to v případě současných českých autorů stává čím dál častěji.
Psychologie postav? Nějaká hlubší propracovanost? Nic takového v knize nehledejte. Příběh je šablonovitý, prvoplánový, místy dokonce hloupý. Ani z hlediska stylistiky nezaujalo. Připomíná to slohovku na základce. Tak nějak se nemohu zbavit dojmu, že se autorka snažila něco rychle sepsat, splnit (předchozí knihy byly dost prodávané). Tak si vybrala atraktivní téma, které táhne, a na tom to celé postavila. Jenže to nestačí. Bohužel nebo bohudíky?

12.06.2020 1 z 5